Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#5275
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postadip1962, on 02 iulie 2022 - 12:06, said:

...
Colac peste pupaza, ma uit pe aplicatie sa vad cand ploua azi si... vad ca afara ploua!, Ma uit pe geam... nici gand, ca nu are din ce. Dau refresh la aplicatie, nu ca ploua! Ma uit pe satelit sa vad norii, zici ca-i urgie deasupra mea! Ma uit pe geam, unde naiba-s norii aia?

nu poti sa te mai bazezi pe prognoza meteo

de cand urmaresc prognoza pentru vant si ploaie, pentru a vedea cand pot stropesc ... am ajuns la concluzia ca nu te poti baza pe prognoze, trebuie sa stai cu arma la picior Posted Image

meteorologii sunt singurii angajati care gresesc in 98% din cazuri si nu sunt dati afara Posted Image

#5276
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Posthamangia, on 02 iulie 2022 - 12:55, said:

...care gresesc in 98% din cazuri si nu sunt dati afara Posted Image
Da și sunt depășiți de parlamentari care gresesc 99,99% și...tot acolo sunt.

#5277
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
nu ii poti compara decat daca vrei sa jignesti meteorologii  Posted Image

#5278
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Posted Image

#5279
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,064
  • Înscris: 17.03.2005

View Postadip1962, on 02 iulie 2022 - 12:53, said:


Imi pare rau...
Una dintre cele mai timpurii vite de vie, Perla de Csaba, are nevoie de 140-145 zile pana la maturarea strugurilor.
Eu am ramas fara Hamburg, tot asa, grindina.
Dar, daca vita este matura si-ti permiti irosirea resurselor pe ciorchinii aia, eu i-as lasa. Numai asa, ca sa arate frumos...
2 mentiuni
1. Zile alea se numără de când? De la începerea vegetației cumva? Pentru ca altfel nu vAd ce 140 de zile ar putea fi.
Csaba e soi de vara, începe la jumătatea lui iulie.
Înflorirea viei are loc în mai. Pana la jumătatea lui iulie sunt sa spunem 2 luni jumate.

2.evolutia fructelor în  vara e mult mau rapida decât cea  normala.
90-95 zile în mod normal de la înflorire la coacere devin 80-85 dacă finalul acestei perioade nu se duce prea mult în toamna când se răcește vremea.


Nu știu ce hibrizi are vali dar dacă sunt relativ timpurii, sunt rariti și via primește și apa în caz de seceta nu e chiar aberant sa spere la ceva struguri...
Depinde însă de toamna.... Ceva îmi spune ca toamne cu frig de la 1 octombrie și mukte zile ploioase și innOrate nu prea va avea el în inima desertului...

#5280
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Padre, 140-165 zile de vegetatie. Scuze, nu m-am gandit. Adica de la intrarea in vegetatie.
De asta am scris si eu ca daca vita este matura si nu-l intereseaza asa mult cresterile ei, poate lasa strugurii. Odata ca arata frumos in vie, si a doua ca poate, are bafta!

Edited by adip1962, 02 July 2022 - 13:45.


#5281
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
adip1962,perla de csaba are perioada de vegetatie pina la coacere de 95-105 zile.in sursa de unde ai luat inf e o greseala. la mine dezmugureste in jur de 10-15 apr si la 15-20 iulie se coc primii struguri.

#5282
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Uite sursa: https://www.horticul...perla-de-csaba/
La mine vita a plans la 20 aprilie. Intrarea in vegetatie, in mai, spre sfarsit a fost... parca.

Edited by adip1962, 02 July 2022 - 17:21.


#5283
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
adip 1962,acolo este o informatie mult gresita.

#5284
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006

View Postparintele, on 02 iulie 2022 - 13:26, said:


Nu știu ce hibrizi are vali
E o varietate de zaibar alb
Cand a fost nasolia cu grindina, 29 mai, era floarea inca deschisa
Anul trecut am cules in jur de 1 septembrie
Acum dupa inca doua saptamani de absenta am gasit via plina de lastari noi si cu flori (doar la la hibridul asta)
Stiu ca vara sunt mai accelerate procesele (cand lucram la cultura mare, tarlale semanate chiar la doua saptamani diferenta le recoltam in acelasi timp) de aia am niste sperante la struguri macar

#5285
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 28.12.2010
Daca la 1 iunie era in floare si culegeai la 1 septembrie = 3 luni. 3 luni de-aici la 1 octombrie max ar trebui sa ai struguri copti. Cel putin teoretic. Pana la urma ce pierzi daca incerci?

#5286
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
pana la ce temperatura se poate stropi cu Switch si Score?

pentru ca 20-21 grd sunt doar pe la 3-4 dimineata

nici nu vad si scol toti vecinii cu atomizorul  Posted Image

#5287
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
In general nu se fac stropiri la peste 25 gr. Concentratele emulsionabile (ca si Score) sunt ceva mai sensibile deoarece continand solventi pierderile prin evaporare sunt mari la temperaturi ridicate. Insa pt urmatoarele zile cel putin la mine temperaturile vor scadea asa ca voi incerca sa prind o stropire la temperaturi acceptabile.

#5288
Amurga46

Amurga46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.03.2022
este cineva din zona Dobrogea care ar putea sa-mi vanda struguri Muscat Ottonel ?
rog moderatorul sa stearga acest anunt daca nu este locul potrivit pt postare

#5289
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostAmurga46, on 09 iulie 2022 - 10:02, said:

este cineva din zona Dobrogea care ar putea sa-mi vanda struguri Muscat Ottonel ?
rog moderatorul sa stearga acest anunt daca nu este locul potrivit pt postare
E puțin probabil să găsești pe-acolo pentru că nu este o zonă adecvată pentru acest soi. Struguri buni din MO se găsesc în zonele mai răcoroase (Transilvania, Crișana, Banat), nu în Dobrogea.
Poți încerca o întrebare și-aici.

#5290
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Salutare. Par nou, dar nu sunt.
Am o curte, in curte o pergola. la fel ca cineva de pe topic, n-am primit permisiunea de a face bolta. 8 m x 3 metri, cate cinci stalpi pe fiecare latura. 17 traverse orizontale. La fiecare stalp, am pus cate o vita. In fiecare an am taiat-o in felul urmator: din cea mai de jos "craca" am lasat doi muguri si din "craca imediat urmatoare am lasat cinci sau sase. Treaba e ca eu vreau sa fac o bolta, dar stilul asta de taiere pare nepotrivit. Efectiv se fac tufe, in loc sa urce si sa imbrace pergola. Ma simt depasit.
Ce gresesc? Sunt mecanic si am fost certat cu botanica.
Multam.

#5291
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
In primul rand nu ne-ai spus ce inaltime are pergola ta si ce soiuri de vita de vie ai plantat. Dar trecand peste asta trebuie sa sti ca pt a forma o pergola trebuie ca inca de la formarea fiecarui butuc si taieri in uscat (de primavara) trebuie sa proiectezi in asa fel butucul incat el sa formeze inca de atunci pergola respectiva.
Incearca sa pui o poza cu pergola respectiva sa vedem cum arata si apoi iti voi spune ce poti sa faci.

Edited by AlexD2, 17 July 2022 - 18:34.


#5292
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostAmurga46, on 09 iulie 2022 - 10:02, said:

este cineva din zona Dobrogea care ar putea sa-mi vanda struguri Muscat Ottonel ?
rog moderatorul sa stearga acest anunt daca nu este locul potrivit pt postare
Te-as sfatui sa plantezi/cumperi aligote. Merge perfect in Dobrogea si din pacate este un vin destul de rar.

Edited by adip1962, 17 July 2022 - 18:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate