Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Dă muzica mai tare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
guest7

guest7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 04.09.2003
Salut
Tatăl meu folosește un pick-up UNITRA  WG - 415 LUX pentru a asculta muzica imprimată pe plăcile din vremurile apuse. Acțiunea se desfășoară "la țară" adică la mare concurență cu noul val de maynele. Pentru a face față concurenței tatăl meu vrea maximum de sunet dintr-un pick-up cu un singur difuzor. În calitate de "cunoscător" am luat măsuri de amplificare a sunetului și iată unde am ajuns: cumpărat una bucată mufă ciudată de introdus în pick-up (la capătul mufei o tijă mai mare și un ac mai mic), dus un cablu (la un capăt 2 RCA, la celălalt capăt un euroscart) la "meseriaș" pentru a înlocui mufa euroscart cu "mufa tijă", adus un sistem de sunet 2+1 UTC pentru a scoate sunetul . Rezultat: un sunet pe două canale (din sursă mono nu se poate stereo) mai puternic la bass datorită subwoofer-lui sistemului 2+1, constatarea că potențiometrele de sunet de la pick-up sunt duse (mărind volumul din ele apărea un huruit și asta cînd foloseam boxa nativă a pick-up-lui pentru că în celălalt caz al sistemului 2+1 se recomandă ca potențiometrele de pe pick-up să fie la mediu iar amplificarea să se facă din subwoofer). Între timp am mai descoperit la pick-up o mufă rotundă pe lîngă care scrie PHONO și aș vrea să știu dacă se poate scoate sunet din ea mai bine decît prin mufa de 5 ohmi.
În concluzie vreau să știu ce sistem de sunet ar fi cel mai indicat pentru a scoate maximum de sunet din pick-up -ul UNITRA WG - 415 LUX respectiv să se audă mai tare (și clar dacă se poate) decît difuzorul său nativ.
Mulțumesc celor care îmi vor răspunde

#2
guest7

guest7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 04.09.2003
Cred ca sunt două variante pentru sistemul audio: 1. soluția pt PC (ieftină) și 2. soluția scumpă cu scule d e amplificare (putere)
Aș da bani pe a 2/a soluție numai să meargă...

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006
Soluția 2 mi se pare mai elegantă ;)
Acea mufă rotundă este o mufă DIN cu 3 sau 5 găurele, dacă sunt 3 cu siguranță sunetul va fi tot mono, dacă sunt 5 e posibil ca pe acea ieșire să ai sunet stereo. Nivelul semnalului este mic, deci ai nevoie ori de un amplificator care să aibă intrare phono (pentru aux sau line in semnalul este prea mic), ori un mixer care să aibă intrare phono (mixerele de dj cam toate au) + amplificator+boxe. Am folosit nu de mult pentru un pickup un mixer Soundcraft Compact 4, cred că e în jur de 100 de euro în .ro, și am fost mulțumit de calitatea prestației respectivului obiect.
Despre sisteme amplificator stereo+boxe s-a tot discutat pe aici, chiar dacă semnalul de ieșire din pick-up e mono poți merge pe stereo (mă rog, dual mono :) ).

#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Phono este si intrare si iesire la pick-upuri . Scoate semnal din acea mufa si amplifica-l printr-un sistem 2.0 , 2.1 . Va trebui sa-i faci niste adaptari , de la mufa cu 5 picioare la mufa jack . La mufele cu 5 picioare masa este in mijloc , de la ea inspre dreapta sunt canalele - stinga respectiv dreapta de iesire (out} iar spre stinga sunt intrarile (in) . Alta solutie ar fi sa cumperi un preamplificator audio stereo pentru doza piezo ceramica pe care il legi direct din doza aparatului - necesita cunostinte de baza in electronica , in acest fel elimini toata partea electronica din aparat . Alta solutie e sa-ti vind eu un pick-up PA 2040 nemtesc din '87 care are 10 ore de functionare cu boxe de 10w  :lol:  
numai bine

#5
IulianE

IulianE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.09.2007
lupta cu manelele e grea...e ca Stefan cel mare cu o armata turca de 15 ori mai numeroasa
si la mine au navalit in bloc cu manelele dar m-am pregatit!
sa inceapa lupta!
[ http://img384.imageshack.us/img384/9449/vmldga00828302zi3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006
Și, în afară de imagine (lăsând la o parte faptul că picapurile tale au conectori rca=off topic :P ), cam cu ce crezi că ești on topic?
Anyway, nu te lăsa, nu ești singur în luptă! :D

@Neohori: semnalul nu e cam mic ca să-l duci direct la sistem? Omul nu vrea doar să meargă, vrea și să meargă tare ;) +  intrările phono (amplifuri sau mixere) de regulă  știu și riaa

#7
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Nu cred că acest pick-up are doză MM ci piezoelectrică. Prin urmare are semnal normal (mai mare de 200mV) și, mai ales, nu are nevoie de corecție RIAA. Se poate conecta direct la intrarea obișnuită a unui amplificator, nu la PHONO.

#8
guest7

guest7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 04.09.2003
Multumesc pentru raspunsuri
In urma interventiei la pick-up au fost inlocuite cele 2 potentiometre cu unele mai slabe , amplificarea cazind si in sarcina sistemului 2+1
Se aude mai tare dar nu si clar.
Am la calculator un sistem Genius 5+1 si de curiozitate am cuplat pick-up-ul si pe phono si pe cealalta mufa. Rezultatul a fost ca pe phono scoate mai slab.
Doza este piezoelectrica adaugata acum citiva ani cind s-a stricat cea originala.
Sistemul de sunet 2+1 (UTC) a suferit si el reparatii (scos buton de alimentare separat in lateral) plus ca  huruie pe bass.
In concluzie vreau sa folosesc un amplificator si apoi boxe ca sa fiu linistit ca scot sunet mai puternic (dar si clar) decit cu difuzorul original .
Nu vreau sa cheltui prea mult asa ca as dori citeva recomandari necostisitoare
Multumesc

View PostNeohori, on Sep 2 2008, 22:00, said:

Phono este si intrare si iesire la pick-upuri . Scoate semnal din acea mufa si amplifica-l printr-un sistem 2.0 , 2.1 . Va trebui sa-i faci niste adaptari , de la mufa cu 5 picioare la mufa jack . La mufele cu 5 picioare masa este in mijloc , de la ea inspre dreapta sunt canalele - stinga respectiv dreapta de iesire (out} iar spre stinga sunt intrarile (in) . Alta solutie ar fi sa cumperi un preamplificator audio stereo pentru doza piezo ceramica pe care il legi direct din doza aparatului - necesita cunostinte de baza in electronica , in acest fel elimini toata partea electronica din aparat . Alta solutie e sa-ti vind eu un pick-up PA 2040 nemtesc din '87 care are 10 ore de functionare cu boxe de 10w  :lol:  
numai bine

cit costa aparatul si cum il poti livra ?

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Iesirea phono este o iesire specifica dozelor piezo, are nevoie de un repetor cu impedanta mare (peste 1Mohm) de intrare conectat cu un cablu scurt. Folosirea unui amplificator normal care are cam 20kohmi va duce la un sunet slab si cu inaltele si basii atenuate.
Iesirea aia cu o lamela si un pin este iesirea de difuzor suplimentar si cuplata la un sistem modern va duce la distorsiuni, semnalul depasind nivelul maxim de 1V acceptabil la intrarea de linie (nu potentiometrele erau de vina).

Edited by SuperDuper, 23 September 2008 - 02:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate