Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Nikon D60 - Canon EOS 450D sau Sony DSLR-A200

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postbilder, on Aug 31 2008, 22:29, said:

s-au ieftinit prea mult DSLR-urile...
una dintre cele mai intelepte ziceri pe care le-am auzit in ultima vreme.


fara nici un misto!

#20
Cod_de_bare

Cod_de_bare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.08.2007

View Postknight28, on Sep 1 2008, 09:40, said:

Stai tu linistit ca am si compact si vreau si un DSLR .Trebuie sa ma decid intre astea 3 sa spun asa.  B)
Am vazut ca sunt destul de scumpe obiectivele din ziua de azi.Ca de ex Obiectiv Tokina ATX 11-16mm f/2.8 Pro DX Nikon AF la 19 mil.

Auzi, sa stii ca fetele nu se mai lasa decit daca ai si un obiectiv mare si alb care sa mearga cu deselereu' ala negru (observ ca baiatu' vrea sa compenseze ceva...) .Deci iti recomand canon, preferabil 1Ds Mark 3 si un teleu L .
P.S: Cine naiba lasa atatia bani in mana bufonului asta?

Edited by Cod_de_bare, 01 September 2008 - 09:57.


#21
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postknight28, on Aug 31 2008, 22:56, said:

1. Cele 3 aparate prezentate mai sus au functie de Preview a pozelor sa le poti vedea ?

2. Nu inteleg de ce au vizor optic .

1. e clar cat ai citit despre cele 3 aparate inainte de a posta aici
2. pentru fosilele de fotografi care au invatat sa faca poze pe aparte cu film

Quote

Stai tu linistit ca am si compact si vreau si un DSLR .Trebuie sa ma decid intre astea 3 sa spun asa. cool.gif
Am vazut ca sunt destul de scumpe obiectivele din ziua de azi.Ca de ex Obiectiv Tokina ATX 11-16mm f/2.8 Pro DX Nikon AF la 19 mil

pai de ce nu pomenesti de un L care sare lejer de 1000euro, chiar si non L-ul de 18-55 2.8 IS de la canon se invarte la 1000E

si acum despre aparate: Canon Vs Nikon  Canon are culori mai reale pe cand Nikon e mai "comercial" mai cald (portocaliu rosiatic) chestie de gust dar ambele aparate permit "dereglarea" spre nuanta dorita.
Canon contrast implicit mai mare (dinamica mai mare in ceea ce priveste zonele mai mult /mai putin iluminate) pentru unii e avantaj pentru altii e dezavantaj fata de nikon care, dupa parerea mea, se descurca mai bine in situatiile de contrast putenic (a se citi: diferente mai mici intre zonele cu iluminare diferita )
ob de kitt mai bun la Nikon desi noul 18-55IS e "acceptabil"
peste iso 400 Canon rules. in schimb pe auto are tendinta de  a subexpune mai ales in situatii de contrats putrenic si nici 480EX nu e prea stralucit mai tot timpul bag compensare + la blitz
Nikon parca calculeaza mai bine timpii de expunere si diafragma pe automat
WB se seteaza greoi la Canon (faci poza, meniu etc. ... pe cand la NiKon point and set.)
Nikon permite limitarea ISO si pe automat

Daca ar fi dupa mine hapt amu' mi-as lua un D40 care a ajuns la un pret de nimik (chiar daca nu are liveview) si de diferenta de bani luat grip, blitz, obiectiv
Avand insa in vedere blitzurile si obiectivele pe care le am deja pt Canon + am ajuns sa-i cunosc "ifosele" raman la Canon.


p.s Sony nu prea .... mai greu cu accesoriile, nu prea gasesti de ex blitz third party iar la cel oiginal platesti si brandul

si daca chiar te intereseaza am un sistem Canon bunicel de vanzare (350D, grip, blitz dedicat, obiectiv 17-85mm IS...)

Edited by glido, 01 September 2008 - 10:24.


#22
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu sunt recunoscator ca exista astfel de oameni... ei fac ca piata sa creasca, competitia sa creasca si preturile sa scada.

knight28, ia tati orice vrei, numai sa fie cat mai scump, sa n-aiba tot fraieru' ca tine. Ia un DSLR cu grip, un tele cu zoom mare si fa bani din pozat nunti cu ele.

daca o sa-ti placa, iti vei lua altele si poate mai si inveti ceva. daca nu o sa-ti placa, o sa vinzi unuia caruia ii place la juma' de pret... toti vom avea de castigat, in cele din urma.

cei care se ofuscheaza pe-aici ca apar amatori care arunca cu banii... nu uitati ca aparatele bune s-au "democratizat", fotografiile bune in schimb raman la fel de rare... faceti-le voi pe alea ca nu creste concurenta asa mult.

Edited by glumetu, 01 September 2008 - 10:28.


#23
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

Quote

s-au ieftinit prea mult DSLR-urile...

View PostTaxon, on Sep 1 2008, 10:27, said:

una dintre cele mai intelepte ziceri pe care le-am auzit in ultima vreme.


fara nici un misto!

Dar obiectivele nu s-au ieftinit. :)


Eu pe masura ce trece timpul sunt din ce in ce mai convins ca nu are importanta foarte mare aparatul. El trebuie doar sa nu te incurce si sa te simti confortabil cu el. Sa nu aiba probleme grave cu zgomotul de imagine cu focalizarea cu ergonomia etc.
Restul sunt amanunte.

Daca se doreste o anumita fuctie gen LV sau DOF preview este un criteriu.
Asta la nivelul de amator entuziast.La profesionisti e altceva.
Eu  nu am simtit niciodata ca aparatul ma limiteaza dar am ratat muuulte cadre din cauza lipsei  de cunostinte sau a inspiratiei.

#24
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

View Postglumetu, on Sep 1 2008, 11:24, said:

eu sunt recunoscator ca exista astfel de oameni... ei fac ca piata sa creasca, competitia sa creasca si preturile sa scada.

knight28, ia tati orice vrei, numai sa fie cat mai scump, sa n-aiba tot fraieru' ca tine. Ia un DSLR cu grip, un tele cu zoom mare si fa bani din pozat nunti cu ele.

daca o sa-ti placa, iti vei lua altele si poate mai si inveti ceva. daca nu o sa-ti placa, o sa vinzi unuia caruia ii place la juma' de pret... toti vom avea de castigat, in cele din urma.

cei care se ofuscheaza pe-aici ca apar amatori care arunca cu banii... nu uitati ca aparatele bune s-au "democratizat", fotografiile bune in schimb raman la fel de rare... faceti-le voi pe alea ca nu creste concurenta asa mult.
Nu e vorba de asta ca sunt amator si ca arunc banii.As vrea sa achizitionez un DSLR binenteles peste 8 mpx cu dust removal si sa aiba un meniu prietenos pentru un utilizator de tip consumer
Nu cred ca un om care ar vrea sa cumpere un aparat de 50 de mil la mana a doua , el fiind nou la 100 de mil . E prea mult sa dea 50 de mil pentru second hand ca omul acela sa-si poata permite numai pentru second hand 50 de mil.

Quote

Eu pe masura ce trece timpul sunt din ce in ce mai convins ca nu are importanta foarte mare aparatul. El trebuie doar sa nu te incurce si sa te simti confortabil cu el. Sa nu aiba probleme grave cu zgomotul de imagine cu focalizarea cu ergonomia etc.
Restul sunt amanunte.

Daca se doreste o anumita fuctie gen LV sau DOF preview este un criteriu.
Asta la nivelul de amator entuziast.La profesionisti e altceva.
Eu nu am simtit niciodata ca aparatul ma limiteaza dar am ratat muuulte cadre din cauza lipsei de cunostinte sau a inspiratiei.
Nu stiu daca canon este confortabil centrul de tinere si focalizare ca nikon ,care este prevazut cu senzor giroscopioc.Ambele par interesante atat Nikon cat si Canon.

Edited by knight28, 01 September 2008 - 11:00.


#25
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postknight28, on Sep 1 2008, 11:52, said:

Nu e vorba de asta ca sunt amator si ca arunc banii.As vrea sa achizitionez un DSLR binenteles peste 8 mpx cu dust removal si sa aiba un meniu prietenos pentru un utilizator de tip consumer
Nu cred ca un om care ar vrea sa cumpere un aparat de 50 de mil la mana a doua , el fiind nou la 100 de mil . E prea mult sa dea 50 de mil pentru second hand.
esti ultra-mega amator, pentru ca te gandesti la nr de megapixeli + dust removal + meniu prietenos ca fiind criterii importante pt tine.

arunci banii, pentru ca e clar ca nu stapanesti multe concepte care te-ar ajuta sa faci poze bune si atunci iei ceva ce este clar cu mult peste posibilitatea ta de a stapani feature-urile camerei.

#26
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postbilder, on Aug 31 2008, 22:29, said:

Off-topic (si nu prea):
s-au ieftinit prea mult DSLR-urile...

Gresit !!! Vor fi la pretul normal cand din salarum minim romanul isi va permite sa-si cumpere la fel de multe dSLR-uri/obiective sau alte accesorii foto , noi sau second hand cat isi poate cumpara de exemplu fancezu' din salarul lui minim (~1000 euro) . Deci inca-s scumpe la noi ;)

#27
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

View Postglumetu, on Sep 1 2008, 12:00, said:

esti ultra-mega amator, pentru ca te gandesti la nr de megapixeli + dust removal + meniu prietenos ca fiind criterii importante pt tine.

arunci banii, pentru ca e clar ca nu stapanesti multe concepte care te-ar ajuta sa faci poze bune si atunci iei ceva ce este clar cu mult peste posibilitatea ta de a stapani feature-urile camerei.

Am zis eu ca sunt profesionist si nu situ eu ??? . Nu .

Quote

Gresit !!! Vor fi la pretul normal cand din salarum minim romanul isi va permite sa-si cumpere la fel de multe dSLR-uri/obiective sau alte accesorii foto , noi sau second hand cat isi poate cumpara de exemplu fancezu' din salarul lui minim (~1000 euro) . Deci inca-s scumpe la noi
Un obiectiv de 19 mil e cat un salariu mai mare al unui roman.

Edited by knight28, 01 September 2008 - 11:13.


#28
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
montecarlo, omul a vrut sa se refere la faptul ca a ajuns asa de ieftine ca-si poate permite orice nestiutor dslr. Intelegi acum, era o aluzie fina la cei fara pic de cultura foto care-si permit acum sa-si cumpere dslr doar ca arata bine la gat.

Edited by netra, 01 September 2008 - 11:17.


#29
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Mai am si eu o nelamurire in legatura cu Nikon D60 daca are functia live Preview.
Multumesc anticipat !

Edited by knight28, 01 September 2008 - 11:14.


#30
Cod_de_bare

Cod_de_bare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.08.2007
Nu are. Are future preview in schimb. Pe LCD vezi scena incadrata doar ca in viitor (poti seta cat de mult sa mearga in timp) .

#31
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postnetra, on Sep 1 2008, 12:10, said:

montecarlo, omul a vrut sa se refere la faptul ca a ajuns asa de ieftine ca-si poate permite orice nestiutor dslr. Intelegi acum, era o aluzie fina la cei fara pic de cultura foto!

Pai mai bine sa-si permita cat mai multe persoane dSLR-uri oricat de incepatori ar fi pentru ca astfel poate sa aiba acces mai usor si o persoana mai saraca dar cu talent in privinta artei fotografice la o camera. Chiar si asa foarte putine persoane-si permit in romania camere foto chiar si compate.

#32
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

View PostCod_de_bare, on Sep 1 2008, 12:17, said:

Nu are. Are future preview in schimb. Pe LCD vezi scena incadrata doar ca in viitor (poti seta cat de mult sa mearga in timp) .
Ce vreau sa te intreb eu ca utilizator incepator , dupa ce fac o poza o pot vizualiza pe ecranul lcd mai pe intelesul tuturor nu ?se poate ?

#33
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Cred ca knight28 se cracaneaza de ras ca unii din noi am muscat momeala!

#34
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
stiam ca-mi pierd timpul, de asta ma opresc aici :)

#35
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Citesti manualele si alegi in consecinta :
http://www.nikonusa..../25438/D60.html
http://support.sony-...lname=DSLR-A200
http://www.usa.canon...wnloadDetailAct

#36
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.11.2007
Eu cred ca knight e o clona, prea face misto exact cum trebuie de cei bine intentionati, atinge exact punctele esentiale pentru a strani flame-uri. A se vedea cum a zis si raldox topicul cu obiectivele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate