Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Certificat Urbanism in vederea Intocmirii PUZ

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Kyandra, on Jul 30 2008, 21:11, said:

Daca pe titlul de proprietate a fost prins ca intravilan, fie el si arabil, in mod normal ar trebui sa poti contrui linistit, fara PUZ, PUD si alte minuni... Doar cu servitute de trecere de la vecini, pana la drumul de acces.
Kyandra, sunt în aceeași situație (tot primaria Brașov, cred că s-au adunat aici ăia de la Caracal :P ). Terenul este intravilan agricol, există prevăzut drum de servitute, PUG-ul existent e lipit de parcela noastra, și suntem la fel de plimbați de la urbanism la consiliul județean. În PUZ-ul de dezmembrare (sau PUD, ce-o fi fost) era trecut ca destinație ulterioară "construirea de locuințe și anexe". Odată făcut PUD sau PUZ de dezmembrare care ar trebui să se afle la consiliul local sau consiliul județean de ce spune primăria că terenul nu este studiat urbanistic? Mai trebuie făcut alt PUZ sau trebuie făcut doar PUD cu situația existentă și profilul drumului?
În documentația care trebuie depusă la CJ pentru realizarea PUZ-ului trebuie inclus și avizul consiliului local pentru PUD-PUZ. La primărie mi s-a spus că avizul respectiv nu se poate elibera decât dacă am aviz de la CJ. Cum pot ieși din acest cerc vicios?
Am mai dat niște detalii și aici, rog moderatorii să mă ierte că n-am început unde trebuie.
Atașez și o schiță a terenului (o bucată mare care a fost parcelată), cea galbenă e bucata mea.

Attached Files



#20
brasov2014

brasov2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2014
culmea aceasi problema o am si eu si tot la prejmer
vreau sa fac un puz si ma obliga sa las un drum de 9 metri , dar daca las 9 metri drum raman cu un front foarte mic

ce latime are drumul de trecere??? multumesc

#21
florinbuzescu

florinbuzescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2015
Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie similara cu ce prezentata de colegii de mai sus... Am achizitionat in 2003 un teren (450mp) in Bucuresti (sect 3), o parcela dintr-un ansamblu de 12 parcele, teren intravilan. Acum o luna am luat decizia sa demaram actiunea de obtinere a Autoriz de Constructie pt a ridica o casa S+P+1. Am depus documentatia aferenta la Primarie pt CU cu PUD si dupa ce au trecut 40 zile in care nu au dat niciun raspuns, i-am luat la bombardat cu telefoanele... Ieri mi-a raspuns inspectorul arhitect care se ocupa de dosar si dupa un du-te vino intre el si biroul arhitectului sef, am aflat cu stupoare ca lucrarea a fost intoarsa pt a se reface cu cerere de PUZ in loc de PUD. Precizez ca din cele 12 parcele, pe 7 din ele sunt deja locuinte unifamiliale, pe una din ele un bloc cu 4 etaje, restul proprietarilor inca nu s-au apucat de construit. Motivatia lor? Ca vezi doamne prin PUG s-a incadrat terenul in zona A2b (zona pt activitati industriale, de productie si servicii) si ca nu se poate ridica casa de locuit. Bun, atunci vecinii care au ridicat casele pe parcelele de langa, cum naiba au reusit sa obtina aprobarea? In alta ordine de idei, am intrat pe PUG Buzuresti - harta cu incadrarile si m-a luat capul... Institutul Optica Romana (IOR) cu tot arealul lui ca suprafata a fost incadrat in zona L3 (zona pt constructii de locuit)... Ma insel cumva, sau miroase a cerere de spaga implicita?

O zi buna cu cat mai putine dureri de cap!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate