Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Probleme dupa divort

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
decenuela

decenuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.03.2008
Am trecut printr-un divort de comun acord. Si totul s-a terminat f f civilizat. Dupa aproape 2 ani apar probleme. In timpul casatoriei tata mi-a dat o masina pe care am vandut-o si am pus banii in banca. Am cumparat un ap din acei bani + diferanta adica (aproape jumate) tot  din banii alor  mei. Data fiind situatia tata a trecut ap pe numele lui deoarece toti banii erau de la el. S-au facut renovari etc. La divort, ap a sarit din calcul, lundu-se pana la ultimul leut,  investitiile facute + lucrurile din casa. El a luat ce era de la ai sai si a avut pretentii la 2/3 din toata valoarea lucrurilor si a investitiilor,( deoarece a avut dublul salariului meu) refuzand din lucruri. Am acceptat. Aveam un credit la banca titular el, cotitular eu. Dupa divort am platit acel credit,( deoarece ap era ipotecat si el nu era in stare sa plateasca ratele) insemnand mult mai mult decat banii care trebuia sa-i dau in urma celor stabilite impreuna. Ca sa fiu sigura ca am o dovada si ca nu mai cere bani am facut un fel de partaj voluntar in care nu e trecuta decat o masina pt ca acte erau doar pe aia, dar este specificat ca nu mai avem pretentii unul asupra celuilalt.
Dupa 2 ani ( intre timp s-a dat ap) vine si spune ca are pretentie la 1/2 din banii din vanzare deoarece  el a "investit si i-a crescut valoarea". Dar in primul rand val a crescut pt ca, a crescut piata imobiliara. Ca ma da in judecata pe mine si pe tata, pt inselaciune...etc multe motive. M-am tot documentat si cred ca nu are dreptate. Si la drept vorbind cam eu am facut totul, el fiind genul de om fara nicio initiativa. Acum ca nu mai sunt eu nu e capabil sa-si administreze veniturile si a intrat in multe datorii. Ar trebui sa-mi fac probleme sau sa-l las cu amenintarile si sa-mi vad de viata mea, care din fericire e f ok?
MUltumesc. As vrea un raspuns cat de legal se poate deoarece sunt destul de obiectiva si vreau sa stiu cum e corect.

#2
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

 decenuela, on Jul 9 2008, 17:08, said:

Am trecut printr-un divort de comun acord. Si totul s-a terminat f f civilizat. Dupa aproape 2 ani apar probleme. In timpul casatoriei tata mi-a dat o masina pe care am vandut-o si am pus banii in banca. Am cumparat un ap din acei bani + diferanta adica (aproape jumate) tot  din banii alor  mei. Data fiind situatia tata a trecut ap pe numele lui deoarece toti banii erau de la el. S-au facut renovari etc. La divort, ap a sarit din calcul, lundu-se pana la ultimul leut,  investitiile facute + lucrurile din casa. El a luat ce era de la ai sai si a avut pretentii la 2/3 din toata valoarea lucrurilor si a investitiilor,( deoarece a avut dublul salariului meu) refuzand din lucruri. Am acceptat. Aveam un credit la banca titular el, cotitular eu. Dupa divort am platit acel credit,( deoarece ap era ipotecat si el nu era in stare sa plateasca ratele) insemnand mult mai mult decat banii care trebuia sa-i dau in urma celor stabilite impreuna. Ca sa fiu sigura ca am o dovada si ca nu mai cere bani am facut un fel de partaj voluntar in care nu e trecuta decat o masina pt ca acte erau doar pe aia, dar este specificat ca nu mai avem pretentii unul asupra celuilalt.
Dupa 2 ani ( intre timp s-a dat ap) vine si spune ca are pretentie la 1/2 din banii din vanzare deoarece  el a "investit si i-a crescut valoarea". Dar in primul rand val a crescut pt ca, a crescut piata imobiliara. Ca ma da in judecata pe mine si pe tata, pt inselaciune...etc multe motive. M-am tot documentat si cred ca nu are dreptate. Si la drept vorbind cam eu am facut totul, el fiind genul de om fara nicio initiativa. Acum ca nu mai sunt eu nu e capabil sa-si administreze veniturile si a intrat in multe datorii. Ar trebui sa-mi fac probleme sau sa-l las cu amenintarile si sa-mi vad de viata mea, care din fericire e f ok?
MUltumesc. As vrea un raspuns cat de legal se poate deoarece sunt destul de obiectiva si vreau sa stiu cum e corect.
trimite-i foaia aia pe fax cu salutari.
orice ar face , baga-i sub nas foaia in care recunoaste ca nu mai are nici o pretentie.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, mergi la un avocat. o consultatie e cativa zeci de ron. te duci cu actele la tine si avocatul iti poate da un sfat mult mai bun.

in al doilea rand, ce intelegi prin "tata a trecut ap pe numele lui"? daca tatal tau a devenit proprietar inainte de divort (in urma unui contract de v/c sau a unei donatii), atunci fostul sot nu prea mai are nici un drept la banii obtinuti din vanzarea apartamentului.

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 decenuela, on Jul 9 2008, 17:08, said:

Am trecut printr-un divort de comun acord. Si totul s-a terminat f f civilizat. Dupa aproape 2 ani apar probleme. In timpul casatoriei tata mi-a dat o masina pe care am vandut-o si am pus banii in banca.

Fiind donatie, e bun propriu, nu comun, asta daca nu cumva in actul de donatie se specifica acest lucru.

Am cumparat un ap din acei bani + diferanta adica (aproape jumate) tot  din banii alor  mei. Data fiind situatia tata a trecut ap pe numele lui deoarece toti banii erau de la el.

Sa inteleg ca tatal tau a cumparat apartamentul pe numele lui din start. In acest caz, e ca si cum ar fi revocat donati, ca ti-a luat inapoi contravaloarea bunului. Apartamentul nu e al vostru, automat iese din calcul.

S-au facut renovari etc. La divort, ap a sarit din calcul, lundu-se pana la ultimul leut,  investitiile facute + lucrurile din casa. El a luat ce era de la ai sai si a avut pretentii la 2/3 din toata valoarea lucrurilor si a investitiilor,( deoarece a avut dublul salariului meu) refuzand din lucruri. Am acceptat.
Aveam un credit la banca titular el, cotitular eu. Dupa divort am platit acel credit,( deoarece ap era ipotecat si el nu era in stare sa plateasca ratele) insemnand mult mai mult decat banii care trebuia sa-i dau in urma celor stabilite impreuna. Ca sa fiu sigura ca am o dovada si ca nu mai cere bani am facut un fel de partaj voluntar in care nu e trecuta decat o masina pt ca acte erau doar pe aia, dar este specificat ca nu mai avem pretentii unul asupra celuilalt.

Deci. banii pe care trebuia sa-i primeasca cu titlu de despagubire de la tine nu au fost primiti, dar a declarat ca e de acord cu conditia ca tu sa platesti singura ratele la credit?

Dupa 2 ani ( intre timp s-a dat ap) vine si spune ca are pretentie la 1/2 din banii din vanzare deoarece  el a "investit si i-a crescut valoarea". Dar in primul rand val a crescut pt ca, a crescut piata imobiliara.

E vorba de alt apartament decat al tatalui? Daca da, in proprietatea cui a cazut in urma divortului?

Ca ma da in judecata pe mine si pe tata, pt inselaciune...etc multe motive. M-am tot documentat si cred ca nu are dreptate. Si la drept vorbind cam eu am facut totul, el fiind genul de om fara nicio initiativa. Acum ca nu mai sunt eu nu e capabil sa-si administreze veniturile si a intrat in multe datorii. Ar trebui sa-mi fac probleme sau sa-l las cu amenintarile si sa-mi vad de viata mea, care din fericire e f ok?

Felicitari pt viata ok, sper sa ai parte de ea si pe mai departe. Da-mi lamuririle pe care ti le-am cerut si vedem ce facem, ok?
MUltumesc. As vrea un raspuns cat de legal se poate deoarece sunt destul de obiectiva si vreau sa stiu cum e corect.


#5
decenuela

decenuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.03.2008

 _Smiley_, on Jul 9 2008, 17:28, said:

in primul rand, mergi la un avocat. o consultatie e cativa zeci de ron. te duci cu actele la tine si avocatul iti poate da un sfat mult mai bun.

in al doilea rand, ce intelegi prin "tata a trecut ap pe numele lui"? daca tatal tau a devenit proprietar inainte de divort (in urma unui contract de v/c sau a unei donatii), atunci fostul sot nu prea mai are nici un drept la banii obtinuti din vanzarea apartamentului.

Da sigur ca voi vb si cu un avocat. Da in timpul casatoriei, tata a cump acel ap spunand ca daca ai lui pun restul de bani il lasa pe numele nostru daca nu.....fiind toti banii lui il trece pe numele lui. Cum n-au venit bani din alte parti a fost doar pe numele lui.
Mie mi se pare stupid sa pretinzi ceva ce nu e al tau. Sunt curioasa daca era invers, sa-l fi cump ai lui....daca il impartea cu mine. Practic a fost investitia imobiliara a tatei, daca intre timp valoarea a crescut....oricum l-am vandut si cat s-a luat pe el...a trebuit sa mai pun inca pe atat as iau o gars in bucuresti.

Iar pe acea hartie notariala....cahiar daca masina aia era sg dovada ca avem ceva impruna....practic pe mine ma interesa sa se scrie acea fraza ...CUM CA SUNTEM DE ACORD CU IMPARTEALA SI CA NU MAI AVEM PRETENTII.

N-are decat sa ma dea in judecata pt inselaciune si ce mai vrea el. In loc sa-si vada de viata lui si sa respecte anii petrecuti impreuna care au fost f frumu, acu pt ca nu poate sa faca nimic singur si nici cu pers care e...si prb din invidie ca nu sunt  o ratata asa cum poate se astepta incearca sa ma intimideze si sa-si faca planuri pe banii altora. Vom vedea....

Hai sa fiu explicita. Nimeni nu s-a gandit ca n-o sa mearga casat, asa ca nu s-a tinut la donatii cu acte ..etc. Pe scurt, tata a cum ap din banii lui si de la inceput ap e pe numele lui. Adica, clar din ce-am mai citit in codul familiei nu face parte ca fiind bun comun....rezultat in timpul casat. Nu s-a facut act de donatie, totul a fost verbal, noi am stat in acel ap pe care l-am amenajat.

2. La fel , nu am facut nicun act in care sa se specifice ca a primit contravaloarea investitiilor, 1/2 = 5000 euro asta pt ca ne-am inteles intre noi am fost un cuplu f civilizat. i-am zis ca platesc eu ratele neavand sa-i dau in acel moment suma aia. La juma de an dupa div influentat a inceput sa ceara bani, ca-i vrea pe toti sa scape de credit...apo ca vrea 10 000 euro. Ca sa nu am prb cu banca ap fiind ipotecat pt acel credit, i-am zis ca nu-i dau 10000 ca n-am de ce.....singura oferta care era si in interesul meu a fost sa achit eu creditul si sa nu mai auzim unul de altul. Asta insemnand per total 7500 deci i-am dat cu 2500 mai mult. Si ca nu mai aveam incredere in el m-am dus la notariat, vroiam sa se specifice ca i-am dat acei bani in mi-au zis ca nu pot face astfel de act si atunci au facut acel partaj voluntar. Find macar un act prin care se specifica ca nu mai avem pretentii.

3. Nu! M-am mutat in buc si refacandu-mi viata aici am vandut acel ap si am cump aici, cu eforturi. Imi este bine, am intalnit un om minunat, ne este bine dar muncim pe rupte. Si vine el dupa 2 ani sa-mi zica ca a aflat ca e vandut  ap...si el nu si-a incasat ceeea ce merita. Daca maia veam ceva respect pt el....s-a dus pe apa sambetei.

4.Un motiv de div a fost ca obosisem sa fiu si barbat si femeie in casa. Dupa div putea sa dovedeasca ca nu am av dreptate, sa munceasca si sa se ridice nu sa consume mai mult deact produce si sa se bage in datorii. Suntem amandoi maturi si liberi sa ne alegem viata care ne place. Eu am fost crescuta sa fiu cinstita si sa ma multumesc cu ce am si sa nu iau de la altul si de aceea ma deranjeaza ca se vine cu astfel de pretentii,aiurea.

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Stai linistita, explica-i ca nu are nicio sansa si gata. Daca te da in judecata iti iei un avocat si n-ai treaba, ai mari sanse. Faptul ca ati declarat ca n-aveti pretentii inseamna ca v-ati rezolvat inainte problemele. Pe judecator nu-l intereseaza daca si cati bani v-ati dat unul altuia, astea sunt diverse manevre ale voastre care au condus la o solutionare amiabila. Pretentiile lui imi par nefondate. Incearca sa-i explici situatia, explica-i ca ai o familie acum si esti fericita si vrei sa fii lasata in pace. Bafta pe mai departe.

#7
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

 snipest, on Jul 10 2008, 09:32, said:

Stai linistita, explica-i ca nu are nicio sansa si gata. Daca te da in judecata iti iei un avocat si n-ai treaba, ai mari sanse. Faptul ca ati declarat ca n-aveti pretentii inseamna ca v-ati rezolvat inainte problemele. Pe judecator nu-l intereseaza daca si cati bani v-ati dat unul altuia, astea sunt diverse manevre ale voastre care au condus la o solutionare amiabila. Pretentiile lui imi par nefondate. Incearca sa-i explici situatia, explica-i ca ai o familie acum si esti fericita si vrei sa fii lasata in pace. Bafta pe mai departe.
si ca sa mai subliniez o data : daca vrea ceva , pune-i sub nas hartia prin care confirma ca nu mai are pretentii de la tine.
subliniaza-i cu rosu si trimite-l la plimbare.
prin hartia aia s-a legat singur de maini si de picioare :)

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
din ce spui tu, eu inteleg ca fostul sot poate avea pretentii la contravaloarea imbunatatirilor aduse apartamentului (dar pe astea spui ca le-ati rezolvat, hartia aia ajuta mult), dar in nici un caz nu poate emite pretentii la o parte din valoarea apartamentului, acesta nefiind al vostru ci al tatalui tau.
deci, spune-i sa te lase in pace si daca vrea sa te dea in judecata, sa o faca.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 decenuela, on Jul 10 2008, 08:07, said:

Da sigur ca voi vb si cu un avocat. Da in timpul casatoriei, tata a cump acel ap spunand ca daca ai lui pun restul de bani il lasa pe numele nostru daca nu.....fiind toti banii lui il trece pe numele lui. Cum n-au venit bani din alte parti a fost doar pe numele lui.

gizas craist, daca inteleg bine acest thread este despre un divort in care sotul cere jumate din apartamentul tatalui sotiei? :lol:

nu, nu sint avocat, insa sint foarte sigur ca nu poti avea pretentie nici la apartamentele socrilor, nici ale vecinilor, nici ale altor persoane. apartamentul ala e ca si cum n-ar fi existat, e ca si cum ati fi stat in chirie, cu chiria 0

#10
decenuela

decenuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.03.2008

 Mosotti, on Jul 10 2008, 10:36, said:

gizas craist, daca inteleg bine acest thread este despre un divort in care sotul cere jumate din apartamentul tatalui sotiei? :lol:

nu, nu sint avocat, insa sint foarte sigur ca nu poti avea pretentie nici la apartamentele socrilor, nici ale vecinilor, nici ale altor persoane. apartamentul ala e ca si cum n-ar fi existat, e ca si cum ati fi stat in chirie, cu chiria 0

Da mai, asa este. Ce-i drept il facusem dragut. Insa i-am paltit!!!!! Am avut aceleasi drepturi ... asa ca taica-meu putea sa spuna..."ia luti voi banutii la ce ati investit...si..sa fiti sanatosi". Si eu...nu puteam sa comentez ,chiar daca eram fica lui.
Stiti ce ma doare cel mai tare? Faptul ca  dupa niste ani buni, in care practim eram ..cel putin din exterior un cuplu model, si am investit multa incredre, as fi putut sa bag mana in foc pt onestitatea lui, uite la ce se ajunge. Uite cum se transforma oamenii influentati de un anumit mediu sau persoane. N-as fi crezut asta NICIODATA. Ne-am despartit atat de frumos, fara cearta fara reprosuri! Ma intreb oare in cine mai poti avea incredere? Nu-mi plac scandalurile, inca cred ca totul in lume se poate rezolva prin diplomatie si cu vb buna. Cred ca trebuie sa ma trezesc...traim intr-o lume de..cacao.

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-o sa te dea in judecata, din 2 motive.

1) Pentru ca te-a amenintat inainte, si aia care ameninta sunt aia care nu-s in stare sa treaca la actiune. Se bazeaza doar pe faptul ca o sa cedezi.

2) Pentru ca daca zici ca e inglodat in datorii, n-o sa-i convina sa plateasca taxa initiala de timbru, care e vreo 10% din suma pentru care te cheama in judecata. Bani pe care NU-I MAI VEDE indiferent cum se termina procesul, si probabil stie ce sanse are sa castige. Iar daca cauta "investitori", arate-le si lor hartia aia semnata cu mana lui sa se gandeasca mai bine.

Bafta.

Edited by don_dannielo, 10 July 2008 - 12:48.


#12
decenuela

decenuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.03.2008

 don_dannielo, on Jul 10 2008, 13:40, said:

N-o sa te dea in judecata, din 2 motive.

1) Pentru ca te-a amenintat inainte, si aia care ameninta sunt aia care nu-s in stare sa treaca la actiune. Se bazeaza doar pe faptul ca o sa cedezi.

2) Pentru ca daca zici ca e inglodat in datorii, n-o sa-i convina sa plateasca taxa initiala de timbru, care e vreo 10% din suma pentru care te cheama in judecata. Bani pe care NU-I MAI VEDE indiferent cum se termina procesul, si probabil stie ce sanse are sa castige. Iar daca cauta "investitori", arate-le si lor hartia aia semnata cu mana lui sa se gandeasca mai bine.

Bafta.

Da , asa zic si eu. Ciudat e faptul ca e convins ca i se cuvine tot ceea ce cere!!!! Nu cred ca stie cum stau lucrurile in tribunal si cu taxele de timbru...Dar o sa afle daca chiar se ambitioneaza. Se bazeaza pe faptul ca neplacandu-mi scandalurile, am sa cedez, insa de data asta se inseala. Prima data am cedat pt ca era in joc ipoteca pe ap si ar fi fost in stare sa nu plateasca doar ca sa faca prb. Acum.....sa fie sanatos nene, sa munceasca, sa vada ce greu se fac banii.
Oricum multumesc de raspunsuri....mi-am tot spus ca am dreptate sdar am zis...sa mai aflu si alte pareri ca poate nu sunt suficient de obiectiva.

#13
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 decenuela, on Jul 10 2008, 14:41, said:

Da , asa zic si eu. Ciudat e faptul ca e convins ca i se cuvine tot ceea ce cere!!!! Nu cred ca stie cum stau lucrurile in tribunal si cu taxele de timbru...Dar o sa afle daca chiar se ambitioneaza. Se bazeaza pe faptul ca neplacandu-mi scandalurile, am sa cedez, insa de data asta se inseala. Prima data am cedat pt ca era in joc ipoteca pe ap si ar fi fost in stare sa nu plateasca doar ca sa faca prb. Acum.....sa fie sanatos nene, sa munceasca, sa vada ce greu se fac banii.
Oricum multumesc de raspunsuri....mi-am tot spus ca am dreptate sdar am zis...sa mai aflu si alte pareri ca poate nu sunt suficient de obiectiva.
Este convins ca i se cuvine tot ce cere datorita faptului ca este inglodat in datorii !
Parerea mea este ca vrea sa te intimideze si sa stoarca de la tine ceva bani !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate