Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Bani livrati accidental de catre o firma

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Salutare!
Nu stiu daca am ales bine subforumul, rog un moderator sa mute topicul daca este cazul.
Problema sta in felul urmator:
Am fost angajat la o firma timp de 4 luni. Am plecat de la ei, iar dupa o luna de la data plecarii (aproape) ei mi-au virat in cont o suma de 540 RON, care reprezenta la ei avansul. Viramentul a coincis cu avansul + un mic bonus din partea firmei la care sunt angajat (reangajat) in prezent, asa ca nu am tiparit un extras de cont sa vad de la cine vin banii.
Dupa ce am folosit banii, la vreo jumatate de luna, ma trezesc cu telefon de la ei cum ca mi-au virat din greseala banii, ca ei stiau ca in continuare sunt angajat la ei ( <_< ) si ca sa ii returnez.

Daca nu ii returnez, ce pot pati? Ce dreturi au ei si ce drepturi am eu?
Multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din moment ce ei ti i-au virat si nu i-ai 'luat' tu, nu vad ce-ar putea sa-ti faca. Sa-i dea inapoi cine ti i-a trimis.

Edited by MembruAnonim, 09 July 2008 - 09:55.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
te pot da in judecata si obliga sa platesti banii+cheltuieli de judecata.

de ce nu vrei sa-i returnezi?

#4
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Asa m-am gandit si eu.
Tocmai am purtat o discutie cu cea de la HR acum (pe mail) in care mi s-a spus ca ei vor recurge la metode legale si ca azi imi trimit acasa o foaie oficiala.
Cand le-am cerut un decupaj (copy/paste) din legea de care s-ar agata ei, nu mi-a mai spus nimic.
Cel mai probabil voi primi o foaie prin posta semnata si stampilata de contabil si directoare, dar vreau sa stiu daca intr-adevar exista vreo lege/metoda prin care ei imi pot face ceva.

 _Smiley_, on Jul 9 2008, 11:03, said:

te pot da in judecata si obliga sa platesti banii+cheltuieli de judecata.

de ce nu vrei sa-i returnezi?
Nu e vorba ca nu vreau sa i ireturnez, ci ca nu pot decat la sfarsitul lunii iulie si august (cum ar veni, in 2 rate).

Problema se pune altfel: de ce nu este tras la raspundere cel ce a gresit?

#5
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 Pittick, on Jul 9 2008, 10:19, said:

Salutare!
Nu stiu daca am ales bine subforumul, rog un moderator sa mute topicul daca este cazul.
Problema sta in felul urmator:
Am fost angajat la o firma timp de 4 luni. Am plecat de la ei, iar dupa o luna de la data plecarii (aproape) ei mi-au virat in cont o suma de 540 RON, care reprezenta la ei avansul. Viramentul a coincis cu avansul + un mic bonus din partea firmei la care sunt angajat (reangajat) in prezent, asa ca nu am tiparit un extras de cont sa vad de la cine vin banii.
Dupa ce am folosit banii, la vreo jumatate de luna, ma trezesc cu telefon de la ei cum ca mi-au virat din greseala banii, ca ei stiau ca in continuare sunt angajat la ei ( <_< ) si ca sa ii returnez.

Daca nu ii returnez, ce pot pati? Ce dreturi au ei si ce drepturi am eu?
Multumesc.


daca din nu stiu ce eroare, tanti Lili de la conta de la salam cu soia SRL iti vireaza 100 milioane de koko in contul tau, banca NU ARE DREPTUL sa-ti scoata acei bani fara acordul tau.

E drept ca se mai fac plati aiurea si pana sa se prinda titularul de cont, banca ii scoate banii pe sestache si ii trimite destinatarului corect, dar este ilegal.

Cine a facut acel virament gresit de la fosta ta firma sa suporte ponoasele, daca nu vrei sa ii dai inapoi.

Insa,daca vrei sa fii om si sa lasi loc de Buna ziua, eu zic ca ar fi normal sa inapoiezi ce stii ca nu ti se cuvine.

Edited by brigazile_martirilor, 09 July 2008 - 10:12.


#6
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Am cerut parerea unui amic care a facut dreptul dar nu practica, si mi-a spus ca daca viramentul a aparut dupa ce contractul de munca a fost incheiat (cazul meu), nu au nici un drept sa imi ceara nimic.

Multumesc pana acum de pareri, daca mai aveti orice sfat sau informatie, apreciez. AM vrut sa aflu cat mai multe pareri, ca sa fiu si mai sigur :).

@brigazile_martirilor: nu ma intereseaza locul de Buna ziua, ca nu e cazul. Am plecat de la ei tocmai pentru ca nu ne intelegeam.

#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Evident ca cel/cea care a gresit o sa plateasca, doar daca firma nu pretuieste prea mult angajatul respectiv astfel incat sa acopere paguba fara a-i retine acestuia din salariu. Acum depinde si ce fel de om este contabilul. Daca e genul de om care mi-a mancat mie ficatii la o firma la care am lucrat de imi numara fiecare picatura de motorina la masina si alte cacaturi care imi faceau viata amara cu zambetul pe buze i-as fi spus sa se duca sa se f**a singura. Altfel ar sta situatia daca as discuta cu contabilul cu care lucrez acum. I-as mai da eu de la mine.

La fel de sigur este ca nu te poate obliga nimeni legal sa restitui suma respectiva. Legal, ei si-au dat acordul printr-o semnatura ca banca sa iti vireze acesti bani. Sanatate. A vost vointa lor.

Edited by Dragon Warrior, 09 July 2008 - 10:39.


#8
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008
imbogatirea fara justa cauza va zice ceva?
asa , de curiozitate

#9
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002

 soul_attitude, on Jul 9 2008, 11:50, said:

imbogatirea fara justa cauza va zice ceva?
asa , de curiozitate
La ce te referi mai exact?
La cel ce vrea sa "umfle" suma asta?

#10
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

 Pittick, on Jul 9 2008, 11:59, said:

La ce te referi mai exact?
La cel ce vrea sa "umfle" suma asta?
    *  este un fapt juridic licit prin care patrimoniul unei persoane este mărit pe seama diminuării patrimoniului altei persoane fără ca pentru aceasta să existe un temei juridic.
    * exemplu clasic de îmbogățire fără just temei găsim în cazul îmbunătățirilor făcute de locatarul (chiriașul) unui imobil. Îmbunătățirile aduse imobilului (spre exemplu, gresie, faianță, parchet, interfon etc.) pot avea drept consecință creșterea valorii imobilului, spre beneficiul proprietarului (locatorului) acestuia. Creșterea valorii reprezintă o mărire a patrimoniului locatorului pe seama diminuării patrimoniului locatarului.
    * pentru a fi în prezența unei îmbogățiri fără justă cauză este necesar ca cel al cărui patrimoniu s-a diminuat să nu fi avut intenția de a face o donație celui al cărui patrimoniu s-a mărit; așadar, în exemplul dat, trebuie ca între părți să nu existe un contract în temeiul căruia respectivele îmbunătățiri ale imobilului să fi fost realizate.
    * consecința îmbogățirii fără justă cauză constă în obligarea celui al cărui patrimoniu s-a mărit de a restitui celeilalte părți valoarea îmbogățirii.

have fun
LE : hint: citeste postul 3.
have fun again

Edited by soul_attitude, 09 July 2008 - 11:07.


#11
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Poate fi si ce a zis soul, dar si mai degraba plata nedatorata, cred eu.
Trebuie ca plata sa fi fost facuta din eroare.
Daca a avut intentia sa-ti vireze acei bani si poti dovedi, nu esti obligat la restituire, poti sa privesti chiar si ca o donatie acea plata.

Edited by snipest, 09 July 2008 - 11:11.


#12
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

 snipest, on Jul 9 2008, 12:10, said:

Poate fi si ce a zis soul, dar si plata nedatorata.

Trebuie ca plata sa fi fost facuta din eroare.
Daca a avut intentia sa-ti vireze acei bani si poti dovedi, nu esti obligat la restituire, poti sa privesti chiar si ca o donatie acea plata.
intentie a fost , dar s-a bazat pe o eroare ( cum ca era angajat in continuare )
so?

#13
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 soul_attitude, on Jul 9 2008, 12:11, said:

intentie a fost , dar s-a bazat pe o eroare ( cum ca era angajat in continuare )
so?
Daca cine a efectuat plata stia ca nu trebuie s-o efectueze si tot a facut-o, piticu' nu e obligat la restituire. Eroarea trebuie sa existe, pentru a fi plata nedatorata, e conditite sine qua non.

Daca ei credeau ca esti angajat si nu erai si in baza acestei prezumtii eronate au efectuat plata, atunci tre' sa restituie banii.

Edited by snipest, 09 July 2008 - 11:14.


#14
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

 snipest, on Jul 9 2008, 12:12, said:

Daca cine a efectuat plata stia ca nu trebuie s-o efectueze si tot a facut-o, piticu' nu e obligat la restituire. Eroarea trebuie sa existe, pentru a fi plata nedatorata, e conditite sine qua non.
din ce citesc in postarile lui Pittiku nu prea rezulta ca ala de la plati a facut plata stiind ca pittiku nu  mai e angajat , decat raman la parerea ca e imbogatire fara justa cauza , deci banii trebuie returnati :)

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 Pittick, on Jul 9 2008, 11:09, said:

...............
Nu e vorba ca nu vreau sa i ireturnez, ci ca nu pot decat la sfarsitul lunii iulie si august (cum ar veni, in 2 rate).
..............

asta e cea mai potrivita atitudine.
spune-le clar ca n-ai observat ca ai bani mai multi pe card (intrucat asteptai o prima de la angajator) si i-ai cheltuit pe toti. mai spune-le ca le poti da banii inapoi in 2 rate, exact cum zici tu.  
ar trebui sa accepte, deoarece in caz ca te dau in judecata o sa se intinda procesul cel putin 2 luni, iar daca dupa cele 2 luni tu le dai banii inapoi procesul n-o sa mai aiba rost.

#16
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Inteleg.
Totusi, nu mi se pare normal.
Daca era vorba de o suma enorma, mai ziceam.
Dar, pana la urma, oamenii angajati in cadrul acelei firme nu trebuie sa fie RESPONSABILI si ATENTI?

#17
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

 Pittick, on Jul 9 2008, 12:39, said:

Inteleg.
Totusi, nu mi se pare normal.
Daca era vorba de o suma enorma, mai ziceam.
Dar, pana la urma, oamenii angajati in cadrul acelei firme nu trebuie sa fie RESPONSABILI si ATENTI?
ce nu ti se pare normal?
ai primit o suma de bani la care nu aveai dreptul  si nu putem vorbi de o donatie in acest caz.  
da , angajatii acelei firme trebuiau sa fie atenti , nu au fost , se vor aplica penalitati si sanctionari sau nu , e treaba firmei.
dar in ceea ce te priveste e singura solutie. si apropo , chiar nu te-a mirat suma mare aflata in contul tau?
sau altfel : daca iti baga banca din greseala 5 milioane si pe care ii cheltuiai si apoi erai anuntat de banca ca ti-a dat banii din greseala si ca trebuie sa ii restitui , tot asa actionai? sau faceai pe dracu in praznic sa ii restitui cat mai repede ca sa nu te trezesti cu altele?
cel mai bine e sa ajungi la o intelegere cu firma pentru ca asta e situatia , daca nu se va ajunge la proces.

#18
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Oricum nu o sa fie pagubita firma, ci o sa imp[ute banii celui ce a gresit.(si sigur nu e contabilul cel nesimtit)
Daca erai tu in locul sau?
Inca ceva: Nu mai cere sfaturi de la cei care nu practica dreptul, pentru ca mai mult te incurca :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate