Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Mimosa pudica

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Mi-am amintit de mimosa pudica, o planta care isi strange frunzele la atingere. As vrea sa fac rost de ea, dar nu stiu unde gasesc in Tg.Mures. Daca stie cineva... va rog...
Mi-ar place si o planta carnivora.

Edited by biceman, 02 July 2008 - 12:46.


#2
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Incearca la o gradina botanica. Eu de acolo am luat-o ceva ani in urma.

#3
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007
Uf mi-ai adus aminte de Mozi a mea... :(
Eu am luat-o de la gradina botanica din Cluj, era o planta vesnic verde, cu frunze asemanatoare celor de feriga si cu flori mici, roz si cu puf. Fiind sensibila la atingere, noi ii ziceam "Rușinoasa".
Din pacate am pierdut-o de cativa ani.
La florarie ai intrebat?  :)

Edited by AbbyB, 02 July 2008 - 16:49.


#4
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
La florariile din Mures nu sunt. Poate cand am dum la Cluj la gradina...

#5
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
biceman, carnivore gasesti la Metro. Aici, in Bucuresti au 2 specii de carnivore acum...

#6
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

 Valentina30, on Jul 3 2008, 16:52, said:

biceman, carnivore gasesti la Metro. Aici, in Bucuresti au 2 specii de carnivore acum...
mersi, maine o sa dau o fuga pana acolo.

#7
feli_vfm

feli_vfm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 05.06.2008
mi-am luat si eu de lagradina botanica din cluj o "rusioasa" din asta. crestea intr-o zi cat altele in 10 (cred ca-i placea viata de camin) :) flori frumoase, frunze marisoare. dar a intrat in "hibernare". cel putin asa cred. si nu si-a mai revenit. ce credeti? isi mai revine?

#8
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 feli_vfm, on Jul 5 2008, 17:39, said:

mi-am luat si eu de lagradina botanica din cluj o "rusioasa" din asta. crestea intr-o zi cat altele in 10 (cred ca-i placea viata de camin) :) flori frumoase, frunze marisoare. dar a intrat in "hibernare". cel putin asa cred. si nu si-a mai revenit. ce credeti? isi mai revine?

Ce s-a intamplat cu mimoza ta, mai traieste?

Eu mi-am cumparat in noiembrie din Balcik un ghiveci cu o mimoza careia i-am tot taiat varfurile.Acum are doua ramificatii frumusele pe care le-as taia si le-as pune in apa,pentru a face radacini.Mi-e teama ca noua planta va avea probleme in momentul instalarii in pamant...imi poate oferi cineva vreun sfat folositor privitor la compozitia pamantului din ghiveci?

Attached Files



#9
FeuerFrei

FeuerFrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.11.2007
Uite si cateva cuvinte din experienta mea, poate ii sunt cuiva de ajutor...:)

1. Mimoza:

Am adus de la Cluj de la Gradina Botanica, in primavara anului trecut, doua mimoze mici.
(Sfat: pentru cine isi aduce aceste plante "de peste mari si tari", nu va speriati daca 2-3 zile frunzulitele raman pleostite; calatoria, mai ales cu masina, e un factor de stres puternic pentru plantute. M-am speriat ca ale mele nu vor rezista celor 150 de kilometri pana acasa, dar in cele din urma au facut-o. Tineti-le la lumina si caldura relativa - temperatura camerei - si aveti rabdare cu ele, isi vor reveni!)
Ce le place enorm acestor exemplare, am citit pe diferite forumuri si am si constatat-o practic, sa fie pulverizate frunzele cu apa de cel putin o data pe zi, vara chiar de 2-3 ori. Altfel se ingalbenesc si vor cadea.
In cazul in care le cresteti in interiorul locuintei, cand infloresc plantele, daca vreti sa si produca fructe, dupa cum se stie de la lectiile de botanica din scoala generala, trebuie sa aiba loc polenizarea; aveti 2 variante:
a) Le scoateti afara, pe o terasa, balcon, etc., unde au acces insectele;
B) "Fecundati" florile manual - luati 2 flori apropiate (pentru cine n-a vazut cum arata, florile au forma unor mingiute, ca niste papadii) si frecati-le usor una de alta; metoda e proprie si a functionat foarte bine. :)
Orice metoda ati folosi, e bine sa va grabiti dupa ce floarea s-a deschis, pentru ca ramane asa mai putin de o zi. Daca in 2-3 zile nu vedeti niste mici pastai pe fosta inflorescenta, nu e bine! :P
Planele au trait pana prin noiembrie(in interior viata lor are ciclu anual), cand ajunsesera la aproape un metru inaltime (nu le-am taiat niciodata varfurile, le-am lasat sa creasca in voia lor).  
Acum 10 zile am plantat semintele intr-o jardiniera. Conform unor surse de pe net, plantele ies in circa 21-30 de zile. In momentul scrierii acestor randuri, am numarat fix 10 "copilasi". (cine e curios cum arata, poate sa-mi dea un PM si ii trimit niste poze).

editat off-topic

Edited by Valentina30, 13 February 2009 - 17:09.


#10
FeuerFrei

FeuerFrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.11.2007
[Sorry de post-uri consecutive, nu merge edit-u`.]

@ portocaLeu, din cate imi dau eu seama din poza ta, am 2 presupuneri:

1. Mimoza e cam prea mare pentru paharul in care e, cred ca ai nevoie in primul rand de un ghiveci mai mare;
2. E (zic eu) prea mica pentru o "amputare"...parerea mea e sa astepti pana ajunge la vreo 50 de centimetri si suficiente crengute laterale, inainte sa incepi sa tai din ele.

Legat de pamant, eu pentru semintele mele am folosit cu succes amestecul universal pentru plante cu flori de la Biorg. Daca ai drum pe la Obi, gasesti acolo.

#11
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 FeuerFrei, on Feb 17 2009, 09:23, said:

[Sorry de post-uri consecutive, nu merge edit-u`.]

Legat de pamant, eu pentru semintele mele am folosit cu succes amestecul universal pentru plante cu flori de la Biorg. Daca ai drum pe la Obi, gasesti acolo.

Chestia e ca am taiat la un moment dat o crenguta, a facut radacini  si dupa ce am plantat-o s-a uscat... :huh:
Presupun ca amestecul de pamant n-a fost potrivit, trebuia ceva mai usor.
Acum am taiat alte ramuri si sper sa faca de asemenea radacini. Intre timp o sa caut pamantul ala.
Ma uimeste sa aud ca mai face si flori ! Daca ele sunt ca niste mingiute inseamna ca sunt ca cele ale salcamului de matase ( vezi atasamentul).Splendid copac !

Merci pentru informatii

Attached Files



#12
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 portocaLeu, on 23rd February 2009, 21:18, said:

or.
Acum am taiat alte ramuri si sper sa faca de asemenea radacini.
Am reusit sa salvez o ramurica si iata ca dupa 7 luni de ingrijire mimoza mea are acum si niste pastaioare :

Attached Files



#13
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
sal
e vreun secret la seminte , eu am pus la germinat vreo 5 seminte si pauza nimic si am mai mult de 30 zile.
Trebuiau scarificate ?

#14
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
unde pot sa gasesc mimoza in Bucuresti?

multumesc.

#15
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 Centris, on 24th November 2011, 12:54, said:

unde pot sa gasesc mimoza in Bucuresti?

multumesc.
cred ca la gradina botanica

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate