Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Vanzarea pe Ebay

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
freikorps

freikorps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.02.2008
Din pacate, utilizatorii inregistrati din romania pe ebay, nu pot vinde din romania. ca sa poti vinde trebuie sa ai cont intr-o banca din exterior, din zonele acceptate de ebay si pay-pal. de cumparat se paote cumpara si din romania, cu un cont bancar din banci deschise in romania. costul cu  transportul, taxele vamale etc, se stabilesc de catre vinzatori in sarcina cumparatorului, de regula. dar, tot de regula, la marfurile de volum si grutate relativ mici, pina la 5-10 kg, se expediaza de catre vinzatori(asiaticii in principal) cu titlul de "gift", pentru evitarea eventualelor taxe vamale.

#20
valiflorin

valiflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.02.2004

View Postfreikorps, on Aug 14 2008, 12:47, said:

Din pacate, utilizatorii inregistrati din romania pe ebay, nu pot vinde din romania. ca sa poti vinde trebuie sa ai cont intr-o banca din exterior, din zonele acceptate de ebay si pay-pal. de cumparat se paote cumpara si din romania, cu un cont bancar din banci deschise in romania. costul cu  transportul, taxele vamale etc, se stabilesc de catre vinzatori in sarcina cumparatorului, de regula. dar, tot de regula, la marfurile de volum si grutate relativ mici, pina la 5-10 kg, se expediaza de catre vinzatori(asiaticii in principal) cu titlul de "gift", pentru evitarea eventualelor taxe vamale.


Deci sa inteleg ca daca vreau sa nu mai platesc taxe vamale sa ii zic vanzatorului sa il trimita cu titlu de gift?

#21
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006

View Postfreikorps, on Aug 14 2008, 12:47, said:

Din pacate, utilizatorii inregistrati din romania pe ebay, nu pot vinde din romania. ca sa poti vinde trebuie sa ai cont intr-o banca din exterior, din zonele acceptate de ebay si pay-pal. de cumparat se paote cumpara si din romania, cu un cont bancar din banci deschise in romania. costul cu  transportul, taxele vamale etc, se stabilesc de catre vinzatori in sarcina cumparatorului, de regula. dar, tot de regula, la marfurile de volum si grutate relativ mici, pina la 5-10 kg, se expediaza de catre vinzatori(asiaticii in principal) cu titlul de "gift", pentru evitarea eventualelor taxe vamale.

Cum sa nu se poata? Tot ce-ti trebuie, pe langa conturile de pe eBay si PayPal, este sa ai o carte de credit VISA (inregistrata in contul PayPal) pt a putea retrage banii din PayPal in cartea de credit.

#22
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postvaliflorin, on Aug 14 2008, 11:52, said:

Deci sa inteleg ca daca vreau sa nu mai platesc taxe vamale sa ii zic vanzatorului sa il trimita cu titlu de gift?

si pt 'gift' se plateste. Cumpar frecvent de pe ebay si m-am lamurit despre cum se pun taxele vamale. tot ce depaseste 45 de euro ori 50 de dolari valoare se impoziteaza. Inclusiv cadourile.

Daca invoice-ul se afla in pachet atunci ei impoziteza la valoarea de acolo produs+costul transportului. Daca nu exista invoice, vamesii au un caiet special, cu niste preturi aiurea de catalog cum le numesc, si dupa astea pun impozitul.

In cazul unui calculator/laptop/obiectiv foto scump s-ar putea ca preturile din catalog sa fie cele m avantajoase, in cazut unor produse mai ieftine, e exact invers, catalogul e furt la drumul mare. Exemplu - am cumparat un mp3 player de 4 giga din Beijing, cu tot cu drum a facut 21 $, vanzatorul l-a pus ca gift si nu a pus invoice-ul. Dupa catalog TVA + taxe vamale ar fi venit vreo 60 de euro. Deci depinde.

Cel mai bine e sa te intelegi direct cu vanzatorul de pe ebay, ca sa puna suma mai mica decat cea reala in invoice-ul din pachet, si si in datele de expediere. Daca produsul e f scump, o reducere se simte la taxe, iar la cele nu foarte scumpe, o reducere in baremul de 45 euro/ 50 $ duce la scutirea de taxe. A nu se uita ca costul trasnportului e impozitat de asemenea. Daca uita sa puna invoice-ul sau valoarea pe pachet, cazi la 'mila catalogului' cum am patit-o eu cu mp3-ul.

Edited by tipareth, 11 February 2009 - 01:39.


#23
johnyk_vl

johnyk_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007
Multumesc tuturor pentru sfat. tnx inca o data.

#24
aschie

aschie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.03.2009
Sa va spun despre experienta mea ebay , la fel ca tine am spus si eu la inceput de ce sa nu pot vinde raspunsul este simplu ,esti roman, asta clar e o piedica din cauza teparilor care au fraudat ebay eu am vrut sa vand prin dropshipping adica eu in realitate nu sunt in posesia produsului care vreau sa-l vand  ci il trimite altcineva pt. mine in fine am trecut prin toate procesele lor de birocratie adica verificari excesive am trimis cred ca in jur de 10 faxuri spre ebay si paypal cu facturi si documente scanate intr-un final am devenit verificat pe paypal iar cei de la ebay(care de fapt sunt una si aceeasi companie)m-au lasat sa vand totul ok pana aici stiti cum e nici o minune nu dureaza mai mult de 3 zile si cei de la paypal dupa ce am primit o serie de plati in jur de 2500 $ mi-au blocat contu bineinteles a urmat ebay desi am sunat la n. paypal am trimis mailuri la serviciu clienti raspunsul lor a fost ca eu trebuie sa dovedesc ca sunt in posesia obiectelor vandute eu le-am dat adresa de mail si nr. de tel. companiei care trimitea in numele meu dar degeaba au spus ca pt. a vinde pe ebay eu trebuie sa fiu in posesia obiectelor desi ebay este ocupat de 90 % astfel de vanzatori deci in concluzie desi paypal si ebay sunt aceeasi companie una accepta astfel de tranzactii iar cealalta nu si asta de ce pt. ca esti roman mie mi-au gasit nod in papura asa dar pun pariu ca sunt multi in situatia mea cu alte motive stupide desi nu e scris nicaieri interzis pt. romani sa stii ca defapt este.

#25
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
ON --: Cu ceva timp in urma locuiam in UK, mi-am facut cont la eBay, aveam deja la PayPal...am folosit o data contul dupa care nu, acum 1 an de zile...am vrut sa il folosesc iar, si fiind in Ro am schimbat datele si Info de la paypal cu Card de Romania etc,Binenteles ca mi-au blocat tot...:)Am dat email si mi-au zis sa le trimit prin fax copie dupa card-ul din Uk cu care mi-am facut contul pe vremea aceea ,etc. Am trimis prin fax urmatoarele: Copie card( mai aveam) copie statment bancar de pe adrs. de acolo ( aveam unu de prin 2007 ) copie Buletin + passport + permis !
Raspuns: Statment prea vechi :)) ( le-am ex ca nu mai am contu acela la banca...si nu i-a interesat ) si au zis ca pana nu finalizez treaba cu ei , pe acest nume nu voi mai putea deschide alte conturi...!
Gresit, dupa 3 luni mi-am facut cont nou de eBay , cont nou de Paypal cu adresa de email noua...Card de Romania , si nici pana azi nu am avut probleme, si contul l-am folosit destul...! Asa ca nici aia nu prea stiu pe ce lume traiesc...Vor sa para securizati , insa cateodata asa securizati sunt de nici ownerul contului nu mai poate face nimic:))

Edited by spare-me, 09 March 2009 - 01:12.
ramai numai cu ON, la urmatorul OFF ramai si fara on ;)


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate