Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Bicicleta eliptica, distruge incheieturile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 raluca2005, on Nov 19 2008, 17:14, said:

ba da, pe aia am luat-o

stiu ca e foarte putin dar o sa o iau treptat, adica nu prea am chef sa scot limba de-un cot din prima, ca timp am berechet...

2,5-3 km in cat timp ii faci efectiv?


Tu unde ai fixat pedalele alea, sau cum se numesc? La gaurile din spate sau din fata?

#56
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Gaurile din spate ...

Fac 2.5 km in 8 minute.

#57
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 alex2010, on Nov 28 2008, 22:01, said:

Gaurile din spate ...

Fac 2.5 km in 8 minute.

Am progresat si eu. Am ramas la nivelul 4 fiindca nu vreau sa fac muschi la gambe pe moment si fac cam in 20 de minute, spre 6 km. Pe moment sunt multumita, o sa cresc timpul pana la 40 -50 de minute si de-abia dupa asta daca e, trec la nivelul 5. Cam scartaie insa bicicleta. Cred ca va trebui ori sa ii mai strang suruburile, ori niste vaselina.

Edited by raluca2005, 04 December 2008 - 12:18.


#58
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Daca vreti sa faceti si mai greu, si nu sunteti multumiti de dificultatea bicicletei puteti sa puneti niste greutati la picioare si la maini. Eu mi-am luat greutati de 2 kg la picioare si 0.9 la maini. Si... parca e altceva.

#59
thekeep

thekeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.10.2008
vreau si eu sa cumpar o bicicleta eliptica pentru prietena mea.... ce imi puteti recomanda in afara de faimoasa Lifegear 92410??
multumesc anticipat  :P

#60
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
am fost si eu prin magazine ... sa ma uit dupa o bicicleta eliptica pentru nevasta-mea si cred ca si pentru mine... ca sunt sigur ca si mie mi-ar prinde bine

am fost la magazinul DECATHLON din Bucuresti, in Militari pe langa Metro
specific ca acest magazin este specializat in articole sportive,,, deci ma asteptam sa plec de acolo cu bicicleta mai ales ca aveam un buget de 900 lei plus ceva bani pe card

asadar dau o tura de magazin, ma opresc la standul cu biciclete eliptice si surpriza: doar 4 modele aveau!

- una dintre ele era un model cu actionare electromagnetica, volanta de 7 kg, culoarea neagra cu argintiu  ,,,foarte frumoasa, am incercat-o si eu deoarece era alimentata si la priza si miscarea pe ea era foarte foarte placuta deoarece electromagnetii controleaza volanta intr-un mod mai deosebit ,,,, practic pleci usor si apoi dupa 10,15,20 secunde incepi sa simti forta de franare a electromagnetilor pana la voloarea setata de tine. Inafara de asta avea diverse programe in care era alternata forta de franare (pedalare) si devenea cand mai usor cand mai greu ,,, ca si cand ai alerga la vale sau la deal  :naughty: Pretul totusi era destul de mare (pentru buzunarul meu) si anume: 1600 lei

celelalte 3 modele aveau volante de 5kg, costau aprox. 900 lei dar nu mi s-au parut de incredere .. ca fusesera deja folosite de ceva timp si scartaiau ca dracu si se balansau, plus ca manarele mobile erau cam joase .. mai ales pentru mine care am o inaltime de 1,84

asadar ... nu am avut ce sa cumpar iar ce mi-a placut nu aveam bani  -_-

am intrat in alt magazin de prin zona, am incercat inca vreo 3,4 modele si aceeasi constatare:
- cu volanta pana in 5 kg, erau abordabile ca pret (<800 lei) dar porcarii mari ... pentru ca dadeai in gol pe ele chiar si la nivel maxim de forta, sau simteai ca stai stramb in timp ce faceai exercitiile, datorita manarelor mobile ... prost gandite sau poate facute pentru persoane cu inaltimea de maxim 1,65

-  cu volanta peste 6 kg, erau mult mai bune, mult mai rigide, majoritatea cu electromagneti, dar si cu preturi intre 1600 si 3000 lei

am venit acasa dezamagit ....
si trag concluzia ca LifeGear 92410 este: CEA MAI ACCEPTABILA BICICLETA la bani putini

cred ca maine o sa comand si eu una ... caci nu am de ales  :cursing:

Edited by zstefc, 25 October 2009 - 12:51.


#61
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
am cumparat pana la urma LIFEGEAR 92410 si sunt foarte multumit de ea !!
este foarte stabila, volanta opune destula rezistenta incat sa ne oboseasca dupa 15 - 20 minute pe treapta 5 din cele 8 disponibile  :thumbup:
per total recomand produsul cu toata increderea !

Edited by zstefc, 02 January 2010 - 22:27.


#62
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
Am si eu o intrebare pentru toti posesorii de astfel de aparate: v-a ajutat sa slabiti ?

Ma tot gandesc sa achizitionez si eu o eliptica, dar nu sunt convins ca e intr-adevar utila si buna de ceva :)

#63
mopete

mopete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.04.2007
Pai te ajuta sa slabesti in masura in care o folosesti. Optim pentru slabit (folosirea substratului energetic lipidic) este efortul de intensitate medie (60-80% din maxim) pe durate mari de timp (de la 40 de minute in sus) care angreneaza grupe musculare mari. Dar daca alimentatia e proasta, nu slabesti oricat exercitiu ai face.

#64
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005
vreau sa cumpar o bicicleta eliptica prietenei mele si am asteptat 5 luni sa apara in stoc lifegear 92410, dar se pare ca nu mai apare
nu stiu ce sa fac, sa mai astept sau sa iau alta?
ce imi recomandati la 700 ron si sa fie la fel de buna?

#65
Topteleshop

Topteleshop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.05.2010
Sunt multe aparate de fitness care sunt perfect sanatoase si te ajuta chiar sa te mentii in forma si sa ai si silueta pe care ti-o doresti.produsele vazute la tv sunt facute de putine firme care platesc bani buni pentru cercetare...puteti gasi pe siteul WWW.TOPTELESHOP.RO cele mai ieftine astfel de produse

#66
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Ma bate gandul sa-m iau si eu Lifegear-ul asta de care vorbiti, da' am o nelamurire de 10 mii de puncte....Daca volanta aia este asa importanta, de ce sunt biciclete eliptice la 3-4 mii de lei dar cu volanta de 5-6 Kg??? Nu pricep chestia asta.

#67
constantina

constantina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2009

 unpuisor, on 22nd September 2008, 09:14, said:

La bicicleta cu sa lucrezi doar picioarele, la cea eliptica lucrezi mai mult, simuleaza alergarea. Cel mai bine da si tu intre 5 si 10 lei si du-te la o sala, vezi ambele bicle si care te coafeaza mai mult. Aia cu sa ocupa ceva mai putin spatiu dar nu e mare diferenta, si pretul cred ca e mai mic, tot asa nu cu mult.
Banda de alergat nu are nimeni? Vreau sa.mi cumpar una si habar nu am ce sa aleg. La mine banda functioneaza cel mai bine. Stiu ca e scumpa, da decat sa imi iau eliptica si sa raman apoi cu gandu la banda si sa am tot timpu impresia ca daca aveam banda slabeam mai usor, parca mai bine imi iau banda. Va rog mult, daca aveti, sfatuiti.ma si pe mine. Vreau sa stiu si cam cat curen consuma la o utilizare zilnica de 30min, daca stie cineva.

#68
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 raluca2005, on 4th December 2008, 12:17, said:

Am progresat si eu. Am ramas la nivelul 4 fiindca nu vreau sa fac muschi la gambe pe moment si fac cam in 20 de minute, spre 6 km.
nu prea ai cum sa faci muschi la gambe daca faci 20 de minute pe bicicleta la nivelul 4. ti-ar trebui probabil cativa ani de exercitiu. muschii nu se dezvolta in doua zile, e nevoie de foarte multa munca si dedicatie ca sa-i faci.

 kng, on 13th April 2010, 10:07, said:

Am si eu o intrebare pentru toti posesorii de astfel de aparate: v-a ajutat sa slabiti ?
Ma tot gandesc sa achizitionez si eu o eliptica, dar nu sunt convins ca e intr-adevar utila si buna de ceva :)

 constantina, on 3rd December 2010, 22:09, said:

Banda de alergat nu are nimeni? Vreau sa.mi cumpar una si habar nu am ce sa aleg. La mine banda functioneaza cel mai bine. Stiu ca e scumpa, da decat sa imi iau eliptica si sa raman apoi cu gandu la banda si sa am tot timpu impresia ca daca aveam banda slabeam mai usor, parca mai bine imi iau banda. Va rog mult, daca aveti, sfatuiti.ma si pe mine. Vreau sa stiu si cam cat curen consuma la o utilizare zilnica de 30min, daca stie cineva.

teoria e asa: te ingrasi pentru ca mananci prea mult, ca sa slabesti evident trebuie sa mananci mai putin. sa te mentii trebuie sa identifici cantitatea de mancare suficienta pentru corpul tau. de cele mai multe ori e mult mai putin decat credeati voi ca va trebuie. niciun aparat din lume nu ajuta daca nu va abtineti de la mancare si nici nu face minuni.

#69
constantina

constantina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2009
teoria e asa: te ingrasi pentru ca mananci prea mult, ca sa slabesti evident trebuie sa mananci mai putin. sa te mentii trebuie sa identifici cantitatea de mancare suficienta pentru corpul tau. de cele mai multe ori e mult mai putin decat credeati voi ca va trebuie. niciun aparat din lume nu ajuta daca nu va abtineti de la mancare si nici nu face minuni.
[/quote]


Pai cine a zis ca nu se abtine de la mancare? Eu am zis doar ca vreau o banda. Si sunt convinsa ca ma ajuta. Nu poti sa spui ca e destul sa te abtii de la mancare. Astea 2 trebuie sa mearga in paralel. Dieta si sport. Deci, repet, daca e cineva care are sau a avut banda, pls, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Eu sunt hotarata sa.mi iau, dar nu stiu sa o aleg. ma mai gandeam sa.mi iau eliptica pt ca e mai ieftina, dar nu stiu daca ar da rezultate atat de bune ca banda.

#70
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

Quote

Pai cine a zis ca nu se abtine de la mancare? Eu am zis doar ca vreau o banda. Si sunt convinsa ca ma ajuta. Nu poti sa spui ca e destul sa te abtii de la mancare. Astea 2 trebuie sa mearga in paralel. Dieta si sport. Deci, repet, daca e cineva care are sau a avut banda, pls, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Eu sunt hotarata sa.mi iau, dar nu stiu sa o aleg. ma mai gandeam sa.mi iau eliptica pt ca e mai ieftina, dar nu stiu daca ar da rezultate atat de bune ca banda.
Foarte corect spus, nu slabesti daca nu tii si dieta si nu faci si miscare(testat pe propria piele)
Referitor la banda de alergat, ce sa-ti spun, este intra-devar eficienta dar solicita mult incheieturile picioarelor, fata de bicicleta eliptica. Ca posesor de eliptica pot spune ca este eficienta in masura in care faci la ea in fiecare zi combinat cu o dieta cat de cat, te asigur ca dupa 15 minute de eliptica transpir de zici ca sunt in sauna, deci nu se pune problema ca ar fi ineficienta. Initial si eu am vrut tot banda insa pe langa ca este mult mai scumpa, solicita prea brutal corpul fata de eliptica.

#71
constantina

constantina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2009

 paulone, on 10th December 2010, 12:25, said:

Foarte corect spus, nu slabesti daca nu tii si dieta si nu faci si miscare(testat pe propria piele)
Referitor la banda de alergat, ce sa-ti spun, este intra-devar eficienta dar solicita mult incheieturile picioarelor, fata de bicicleta eliptica. Ca posesor de eliptica pot spune ca este eficienta in masura in care faci la ea in fiecare zi combinat cu o dieta cat de cat, te asigur ca dupa 15 minute de eliptica transpir de zici ca sunt in sauna, deci nu se pune problema ca ar fi ineficienta. Initial si eu am vrut tot banda insa pe langa ca este mult mai scumpa, solicita prea brutal corpul fata de eliptica.


pfuuuuu.... De cateva saptamani tot caut si inca nu m.am hotarat nici daca sa.mi iau banda sau bicicleta eliptica. Nu mai am rabdare. Acum iau salariu si vreau sa.mi iau ceva ca nu se  mai poate asa fara miscare. Bicicleta de care ai si cat ai dat pe ea? Eu am auzit ca ar fi f buna lifegear 92410.

#72
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

 constantina, on 11th December 2010, 18:43, said:

pfuuuuu.... De cateva saptamani tot caut si inca nu m.am hotarat nici daca sa.mi iau banda sau bicicleta eliptica. Nu mai am rabdare. Acum iau salariu si vreau sa.mi iau ceva ca nu se  mai poate asa fara miscare. Bicicleta de care ai si cat ai dat pe ea? Eu am auzit ca ar fi f buna lifegear 92410.
lifegear 92410 am, am dat 700 lei pe ea, asta vara, dar sfatul meu este sa mai pui 300 si sa-ti iei un Kettler, este bun si lifegear-ul dar nu se compara cu kettler sau reebok

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate