Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bicicleta eliptica, distruge incheieturile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
A venit bicicleta. Sunt multumit de ea, merge bine, e silentioasa, singurul lucru care nu-mi place e ca daca dau la maxim franarea, tot nu e atat de puternica, fata de cat ma asteptam. Totusi, la 2-3 minute de pedalat incontinuu la nivelul 8, nu-ti mai simti picioarele. Deci e foarte ok, cel putin pt. primul an.

Sunt multumit si de onestop, fata de alte magazine n-au umflat taxele postale, totul e ok, chiar daca am stat dupa ea 3 saptamani ca n-au avut-o pe stoc, a meritat :)
Hai ca ma duc sa mai dau o fuga! Va salut!

#38
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Pai franare puternica sa nu mai poti da la pedale nu o sa gasesti decat la alea electrice de 50 milioanel.
Ideea e sa faci mai mult timp si incepi de la usor si in timp dai mai greu. Gandeste-te ca bicicleta aia simuleaza alergarea. Deci juma de ora pe zi. De la minim si dupa cateva saptamani sau luni depinde cum vrei ajungi la max.

#39
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Revin cu informatii. e super bicicleta, insa uneori imi da senzatia de instabilitate( am 75 kg, in manual scrie ca suporta maxim 110)... cadrul are un joc micut, desi am strans bine suruburile... in rest e ok bicicleta, transpir in prostie pe ea :))

#40
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Pai asta conteaza, ca transpiri si faci efort.
Sa nu uiti sa o ungi din cand in cand pe la incheieturi. A mea deja a inceput sa scartaie. :) Incearca sa o pui pe ceva solid, gresie, parchet, linoleu, si nu pe covor ca devine un strop mai instabila.

#41
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Din pacate n-am pe unde s-o pun prin casa, asa ca sunt obligat s-o tin pe covor, oricum nu se pune problema sa cad de pe ea, si nici nu cred ca dauneaza intr-un fel(in manual chiar scrie ca se recomanda sa fie pusa pe covor).
Ah, si deja a inceput sa scartaie un pic :\ Dar presupun ca asa fac toate astea sub <3000 ron :)
A ta ce model este?

#42
ciocolata

ciocolata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.01.2007
Mi-am achizitionat zilele trecute LIFEGEAR 92410. Acum, ce sa spun, alexinho2008 si alex2010, m-am hotarat pe seara, a 2a zi dim. am sunat la neomax, seara o aveam deja acasa....o aveau pe stoc, lucky me :P... Instalat in w-e asta....

Ce ma descumpaneste este ca dupa primele 3 ‚sedinte’ nu pot sa zic ca...transpir...si  God knows, is destul de transpiracioasa de felul meu (tin minte ca si la 2 dintre salile in care bicicletam eliptic :), se lasa cu tricoul leoarca( si in niciunul din cele 2 cazuri nu fusese vb. de-o bicla m. breaza ca asta)....
dar sa ma dau jos de pe bicla dupa 45 de min. aproape odihnita si ‚uscata’, hmmm, nu ma prea convinge!!....mai ales luand in calcul abandonul meu sportiv aproape complet din anul asta ( pana atunci m-as fi putut lauda cu o cond. fizica super ok, testata in dese ocazii)...de instalat, am crezut-o (o cred) instalata ok...
DECI...Unde gresesc?...Imi pusesem sperante serioase in ea, acum ca job-ul e m. solicitant ca niciodata, m. ales ca timp...Sa mi le retrag?

#43
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Pai bicicletele eliptice de la sala probabil ca sunt electrice si daca le dai la maxim le urneste doar un culturist. De acolo si efortul mare si transpiratia.

La bicicleta ta este vreo diferenta intre puterea minima si cea maxima ? Daca nu este inseamna ca nu ai montat-o cum trebuie si roata magnetica nu franeaza.

#44
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
ciocolata, vad ca ai acelasi model de bicicleta ca mine.
Dupa cateva saptamani pedalez pe nivelul maxim de dificultate si abia dupa 1.5 km incep sa obosesc. Ce-i drept, dupa primul km incep sa transpir :)
Ma tem ca dupa 6 luni de pedalat voi simti nevoia unei biciclete care sa opuna o forta mai mare, si atunci ce ma fac? Imi vand lifegearu? :(
Daca luam o bicicleta cu volanta mai usoara(erau si de 3,4 kg, a mea are 8) insemna ca luam cea mai mare teapa... acuma nu stiu cat de mult conteaza greutatea volantei dar daca la 8 kg se pedaleaza usor, imi inchipui cum era la 3-4 :)

Daca pedalezi 45 minute pe nivelul maxim de dificultate ai tot respectul meu :) Eu mai mult de 5-6-7 minute nu pot sa fac :(

Edited by alex2010, 04 November 2008 - 19:48.


#45
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Pai in loc de 5-6-7 minute pe dificultate mare incearca sa faci 30 de minute sau mai mult pe o dificultate medie sau mai mica. Gandeste-te ca bicicleta aia simuleaza o alergare. Ce faci cand alergi, alergi cateva minute sau minim juma de ora ?

#46
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Pentru cei care mai cauta o bicicleta eliptica la pret redus, am vazut una in Cora la vreo 260-270 lei. Mi s-a parut simplutza si cu volanta mica dar cand m-am urcat pe ea opunea destul de multa forta.

#47
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 unpuisor, on Nov 11 2008, 10:40, said:

Pentru cei care mai cauta o bicicleta eliptica la pret redus, am vazut una in Cora la vreo 260-270 lei. Mi s-a parut simplutza si cu volanta mica dar cand m-am urcat pe ea opunea destul de multa forta.

Am luat si eu de la neomax Lifegearu' si o sa o montez weekendul asta. Sa vedem ce poate. Tot pe covor. Avand in vedere ca eu am un stepper kettler si a inceput sa scartaie dupa vreun an (in care nu a fost folosit zilnic, sa zicem 5-6 luni maaaaxim), ce sa ma mai astept de la asta. Sper sa nu aiba joc pe undeva ca asta chiar m-ar enerva. Cred ca are mare importanta si montarea, totusi.

#48
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Joc nu cred sa aibe dar de scartait o sa scartaie. Solutia... multa multa vaselina. Ea are din fabrica da asa mai putin. Baga la greu la incheieturi.

#49
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 unpuisor, on Nov 13 2008, 09:52, said:

Joc nu cred sa aibe dar de scartait o sa scartaie. Solutia... multa multa vaselina. Ea are din fabrica da asa mai putin. Baga la greu la incheieturi.

Stau si ma intreb ce naiba e cu scartaitul asta. Am vazut prin hipermarketuri biciclete mult mai ieftine care nu scartaiau deloc. In fine, o sa ne apucam de montat in weekend. Sper ca nu o sa dureze o zi intreaga :)

#50
grp

grp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 08.08.2004
Nu va mai faceti atatea griji. Eu am luat o bicicleta eliptica de la metro in urma cu un an. Vreo 550 de lei parca am dat si e chinezeasca. E mai mare decat prostiile alea de 2-3 milioane si e cu franare magnetica. Acelasi obiect l-am vazut la carefur cu 700 de lei, deci primul sfat:

1. Umblati si cautati inainte de a o lua, diferenta de pret s-ar putea sa merite umblatu'.
2. Neaparat sa fie cu franare magnetica.
3. Bicicleta eliptica distruge genunchi, articulatii si ce mai vreti voi in acelasi mod pe care o face si alergatul. Chiar as putea sa spun mai putin decat alergatul, pentru ca nu mai ai soc la atingerea cu solul.
4. Pe toate scrie maxim 100 kg. La momentul respectiv aveam vreo 118kg :D. Si m-a tinut si n-a scartait etc. A inceput sa scartaie in schimb cand s-a urcat ala mic si la treapta 1 sau 2 a inceput sa pedaleze la greu :D. Si n-avea decat vreo 40 kg.
5. Incepti de la treptele mici si simulati mersul pe jos. Dupa ce faceti lucrul asta 15-20 minute, daca va mai tin picoarele sau plamanii puteti creste cu 1-2 trepte si sa mariti ritmul.
6. De slabit am slabit, dar nu datorita bicicletei, mea culpa-n-a fost vina ei, ci vina mea ca n-am mai avut timp sa fac nimic. M-am apucat de facut casa si in 6 luni cat a durat (si n-am construit-o eu :P, doar stresul si alergatura dupa materiale si acte) si am ajuns acum la 100 kg. Dar daca te tii probabil ca si slabesti. Cu siguranta insa dupa 2-3 luni va veti simti mai bine d.p.d.v. fizic

Mult succes si spor la pedalat tuturor :).

#51
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
raluca, cat te-a costat bicicleta de la neomax, cu transport inclus? eu am platit 770 lei de la onestop pana in Craiova(plata ramburs). M-am enervat ca m-au tinut 2 saptamani pana mi-au trimis-o, dar totusi mi s-au parut destul de seriosi...

Deja alerg 10-15 minute pe nivelul maxim de dificultate... se simte progresul :) Foarte buna bicicleta, desi cred ca dupa 1 an voi vrea una care sa opuna mai multa forta... Am facut vreo 70 km pe ea si inca se tine bine, s-au mai desfacut unele suruburi dar le-am strans din nou, de scartait mai scartaie dar am dat cu vaselina si e ok acum ;)
Nu stiu daca isi merita banii, dar e o alegere buna(aka nu e teapa si nu regreti banii dati).
Acuma na... or fi si altele mai bune... nu zic nu... dar nu am apucat sa le testez :)

#52
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 alex2010, on Nov 17 2008, 20:56, said:

raluca, cat te-a costat bicicleta de la neomax, cu transport inclus? eu am platit 770 lei de la onestop pana in Craiova(plata ramburs). M-am enervat ca m-au tinut 2 saptamani pana mi-au trimis-o, dar totusi mi s-au parut destul de seriosi...

Deja alerg 10-15 minute pe nivelul maxim de dificultate... se simte progresul :) Foarte buna bicicleta, desi cred ca dupa 1 an voi vrea una care sa opuna mai multa forta... Am facut vreo 70 km pe ea si inca se tine bine, s-au mai desfacut unele suruburi dar le-am strans din nou, de scartait mai scartaie dar am dat cu vaselina si e ok acum ;)
Nu stiu daca isi merita banii, dar e o alegere buna(aka nu e teapa si nu regreti banii dati).
Acuma na... or fi si altele mai bune... nu zic nu... dar nu am apucat sa le testez :)


Alex, eu am dat 660 RON dar sunt in Bucuresti si nu am platit transport. Am luat-o de la neomax, au fost foarte foarte seriosi. Oricum mi se pare ca ai dat cam mult, sincer, dar in fine. A mea inca nu scartaie, dar ar fi culmea ca de-abia aseara am facut prima data si eu si al meu. Eu am rezistat eroic 4 minute si 13 pe nivelul 2 :)) deci sunt intr-o super forma. Am ars 100 pe distanta (banuiesc ca metri ca nu cred ca km, sau pasi... ce naiba arata la distanta oare, ca asa inseamna ca faci un km la paste?). Sunt multumita de ea, oricum e nitelus cam instabila pe cobor, mie asa mi se pare desi al meu zice ca nu. Oricum avea vaselina pe ea de cand am montat-o. Am strans bine suruburile, sper sa nu fie probleme. Clapele alea pe care pui picioarele, nu stiu cum se numesc, tu unde le-ai montat, la prima gaura din fata sau la a doua, mai din spate? O avea vreo importanta? Parca mi s-a parut un pic mai incomod pedalatul. Iar de bratele alea, cred ca nu trag totusi pana la capat. Oricum nu imi pare ca fac un mare efort pe brate, sincer.

Off topic. Si eu tot din Craiova sunt, m-am mutat in Bucuresti dupa facultate. :)

#53
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Deci nu ai luat-o pe asta?
Da intr-adevar la brate nu faci efort, insa e bine sa folosesti manerele alea pt. ca obosesti mai repede si asta e si scopul :P
100 m pe nivelul 2 foarte putin :( Keep practicing, eu fac 2.5-3 km pe nivelul maxim deja :)

#54
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 alex2010, on Nov 18 2008, 22:22, said:

Deci nu ai luat-o pe asta?
Da intr-adevar la brate nu faci efort, insa e bine sa folosesti manerele alea pt. ca obosesti mai repede si asta e si scopul :P
100 m pe nivelul 2 foarte putin :( Keep practicing, eu fac 2.5-3 km pe nivelul maxim deja :)

ba da, pe aia am luat-o

stiu ca e foarte putin dar o sa o iau treptat, adica nu prea am chef sa scot limba de-un cot din prima, ca timp am berechet...

2,5-3 km in cat timp ii faci efectiv?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate