Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bicicleta eliptica, distruge incheieturile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Poti sa-mi recomanzi o bicicleta eliptica buna? Firma, model, etc?

#20
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Nu prea, vezi in primul rand sa fie magnetica si nu din aia cu frecare. Si volanta sau greutatea aia mare care franeaza sa fie cat mai mare, 7-8 kg. Daca iti permiti ia una care sa nu fie made in china. Eu am luat ce era mai ieftin.
De ce buget dispui ?

#21
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
600-700 lei. Pot sa iau de banii astia o eliptica buna?

Am vazut o bicicleta la Kaufland, 1.7 mil, din specificatii pare buna, nu mi-am dat seama ce firma e totusi... Ah, si nu e eliptica, e standard http://www.kaufland..../01_Product.htm

#22
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
O bicicleta eliptica buna ar fi la 50-60 milioane vechi. Dar alea sunt profesionale sau semi. Pentru acasa poti folosi ceva de genul asta sau asta.
Daca nu vrei sa iei online poti incerca prin supermarketuri. Sau fa ca mine, vaneaza oferte.

#23
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Nu prea as avea curaj sa cumpar online... mai ales ca sunt destul de voluminoase...

Zilele astea voi da o tura pe la Metro/Selgros/Real/PIC/Kaufland. Sper sa gasesc... in afara de faptul ca trebuie sa fie cu franare magnetica si volanta sa aiba peste 6-7 kg, la ce altceva ar mai trebui sa ma uit?

#24
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Pai aia care am luat-o eu are talpicele sau chestiile alea din plastic in care pui picioarele, mobile. Adica se pot muta mai in fata sau mai in spate. Cu ajutorul suruburilor, sa nu iti inchipui ca in timp ce faci exercitii se misca. Chestia asta poti sa o vezi cand mergi sa te uiti la magazin te uiti sub aparat. Trebuie sa aibe 3 sau mai multe gauri sub bucata de fier unde se prind talpicele. Si sa nu te arunci la primul aparat decat daca e super oferta, rabdare sa mergi in mai multe locuri, vezi ce modele sunt, preturile. Daca ai telefon care face poze fa si cateva poze si vezi acasa.
Am vazut in supermarketuri ca unele aparate nu merg sau merg prost. Asta nu e de la aparat ci de la desteptii care le asambleaza acolo si nu o fac corect.
Daca mai ai nelamuriri da-mi un pm

#25
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postunpuisor, on Sep 17 2008, 13:36, said:

Cand ai serviciul in otopeni nu merge sa te duci pe jos, nici macar cu bicicleta ca sunt tot felul de cretini la volan si pt o fata e si mai greu ca se gasesc unii sa te claxoneze sau sa faca manevre cu masina doar asa de distractie.

Din pacate ai dreptate. Cei care lucreaza in afara sunt legati de masina in Romania.
Totusi sunt mii de oameni care au serviciul la 2-3km de casa.
Nesimtirea ii obliga zilnic sa se urce in masini si sa contribuie la infernul numit trafic auto.
Seara, unii dintre ei merg la sala, tot cu masina.

#26
alexinho2008

alexinho2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.09.2008
Care firma este mai buna, Lifegear(Taiwan) sau Olpran(Cehia)?
Am vazut si crosstrainere HMS dar n-am gasit nimic despre ele...
Este bun asta: http://www.shopix.ro...10_p_27999.html ?

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Cred ca si Lifegear si Olpran sunt bune. Mi se pare ok aia din link-ul ala. Are volanta mare, pare ok. HMS e chinezeasca. Din asta am luat eu. Dar la 250 de lei nu ma plang. Oricum daca as avea de ales intre primele 2 si HMS as alege una din primele. In Taiwan se fac piese de bicla misto, shimano si altele. Si astea statice ar trebui sa fie ok.

Si apropo de comentariul lui teratec. Eu as vrea macar o zi pe luna in care sa nu circule masini, doar transportul in comun, salvarea, pompierii si caralii.
Sa se promoveze ciclismul si mersul pe jos dar traim in Romania si ... nu se poate.

PS.

Am uitat sa iti zic. Sa nu te uiti la Kettler decat daca iti iei din germania sau alta tara din vest. La noi patronii sunt niste arabi care... nu au auzit de garantie sau alte chestii de genul asta, plus ca isi baga niste comisioane de cel putin 200%.
Am fost o data la ei si vad acolo niste biciclete eliptice, misto, 7 milioane. Zic gata acum ma duc scot banii de pe card si imi iau una. Prietena mea ma trage de mana si imi zice, uita-te mai bine... erau 70 de milioane. De banii aia iti iei super bicicleta de carbon si echipament complet de biciclist si faci afara.

#28
alexinho2008

alexinho2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.09.2008
Ok, bun, deci crek o iau pe-asta : Lifegear 92410  
Volanta de 8 kg, majoritatea au 5-6... nu am inteles insa chestia asta: Sistem de transmisie   Curele Sistem de franare   Magnet. Pai ori magnet ori curele? Care-i diferenta intre astea 2 ca nu ma prind :))
Inca ceva, eu am 1.85 m , si intrucat o comand fara sa o testez, mi-e teama sa nu fie prea mica pt. mine. Eventual se poate regla distanta pasului? Sa nu ma trezesc cu ea acasa si sa fac niste pasi micuti, de piticel :))

Ca alternativa ar mai fi asta : Olpran 92321  dar numai din punct de vedere al firmei, pt. ca specificatiile sunt net inferioare(volanta de doar 5 kg, desi nu se specifica daca o avea si asta sistem de transmisie prin curele...

Oricum mi s-a pus pata pe Lifegearul ala, ramane de vazut daca s-ar potrivi cu inaltimea mea si lungimea pasului, cum spuneam, astea probabil sunt facute pt. femei care au pasii mai mici... cum aflu daca pot regla lungimea pasilor?

PS: De WESLO MOMENTUM 405 stii ceva? am gasit-o la selgros cu 600 RON.

Edited by alexinho2008, 26 September 2008 - 09:25.


#29
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
E de preferat sa o vezi, cum ziceam trebuie sa verifici daca sub talpice sunt mai multe gauri sa poti deplasa inainte sau inapoi talpicele. Altfel nu poti mari distanta pasilor.
Practic cu cat volanta aia e mai mare, in teorie cu atat ar trebui sa fie forta de franare mai mare, La unele chiar daca franarea e magnetica au si transmisie, cam ca lantul de la bicicleta. Numai ca franarea nu e realizata de curea ci magnetic.
Am vazut si eu De WESLO MOMENTUM 405 ala dar mi s-a parut scump. Eu o gasisem cu 8 milioane parca. Pare ok. Nu stiu datele tehnice totusi.
Incearca sa te urci pe ele, sa le vezi daca poti muta talpicele si daca iti place.

#30
alexinho2008

alexinho2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.09.2008
Pai asta e problema, ca sunt din Craiova si aici n-am gasit Lifegear sau macar Olpran... decat DHS-uri si acel Weslo Momentum 405 care mi-a facut o impresie relativ buna la prima vedere, dar n-am gasit date tehnice pe net, si nici nu l-am putut testa...
Am gasit aici manualul Weslo Momentum 405... costa 600 ron ... ce parere ai? Vad ca firma este ICON Health & Fitness... pare buna... sunt nedumerit ...
LE: Vad ca are "flywheel-ul" de 4 kg. Cea de la Lifegear are 8. Sa raman la Lifegear?

Edited by alexinho2008, 26 September 2008 - 13:41.


#31
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postalex-skater, on Sep 23 2008, 14:43, said:

600-700 lei. Pot sa iau de banii astia o eliptica buna?

Am vazut o bicicleta la Kaufland, 1.7 mil, din specificatii pare buna, nu mi-am dat seama ce firma e totusi... Ah, si nu e eliptica, e standard http://www.kaufland..../01_Product.htm

Gasesti la "Carefura" biciclete OK la 6-7 mil. :) Alea de 50-60 mil NU fac absolut nimic in plus si nici nu merita banii. Am testat, am avut, sunt identice cu cele de 7-8 mil. A, sunt mai grele ceea ce in final, nu e un lucru atat de pozitiv daca vrei sa o mai si muti. Per total, waste of money.

De obicei recomand produsele scumpe, dar in cazul asta, chiar nu cred ca se merita.

#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
E de preferat ca volanta aia sa fie cat mai grea. Gandeste-te ca e franarea mai buna si efortul mai mare. Daca nu e franare practic te "maimutaresti" pe bicicleta aia fara sa depui efort. La fel e si cu bicicletele alea de 50 de mil de care vb monitox. Alea sunt electrice si franarea este facuta de niste electromagneti sau alte chestii mai complicate si efortul e pe masura. Adica daca dai la maxim iti trebuie picioare de culturist ca sa mai misti bicicleta. Plus ca au programe si tot felul de chestii automate. Alea se preteaza pentru sali sau pt cineva care scoate bani cu ele.
Eu as ramane pe Lifegear. Sau ia-ti o zi libera si vin-o in bucuresti sa te uiti.

#33
alexinho2008

alexinho2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.09.2008
Eu tot incerc sa comand Lifegear-ul ala. Dar se pare ca baietii de la magazine nu sunt grabiti sa faca vanzare...
Deci am gasit-o la mai multe magazine: E7, OneStop, Neomax, AlvinShop, Fitlife si Netsport.
Dupa o triere amanuntita am ramas la primele 3: E7, OneStop si Neomax, celelalte neprezentand siguranta :))

La OneStop vad ca ofera garantie doar 12 luni(celelalte oferind 24) asa ca am facut inca de ieri comanda la Neomax insa se face 12:00 si nu m-au sunat pt. confirmare.
Iar cei de la E7 nu stiu cat de seriosi sunt pt. ca de dimineata si pana acum tot "Not Online Right Now" apare cand dau sa vb. cu cei de la relatii cu clientii...

Edited by alexinho2008, 29 September 2008 - 10:53.


#34
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Pana la urma am comandat de la OneStop... ca am asteptat pana pe la 16:00 sa sune cei de la neomax, evident, n-au mai facut-o, i-am sunat eu si au spus ca nu mai au pe stoc. La E7 nu raspundea nimeni la relatii cu clientii asa ca am renuntat... chiar daca e doar 12 luni garantia la OneStop, macar nu astept 3 saptamani dupa ei. Sper ca maine sa trimita coletul, va tin la curent :)

#35
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Abia azi m-au contactat cei de la OneStop. Se pare ca trimit maine coletul, joi ar trebui sa ajunga.
Am constatat ca dintre toate bicicletele, tocmai asta a mea are garantie mica, 12 luni, celelalte au 24... l-am intrebat pe tip si mi-a zis ca nu are nicio problema, e sigilata, sper sa fie asa si sa nu avem probleme, ca ne certam :))

#36
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Revin cu informatii, n-am primit inca bicicleta, au zis ca nu au pe stoc si trebuie sa ajunga maine... cam neseriosi totusi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate