Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

SFATURI achizitie GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
3125 replies to this topic

#109
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

 flaviand, on Aug 11 2008, 15:49, said:

Ma distrez ca net admin in general, desi nu activez pe aria respectiva a forumului din cauza ca-s satul la servici de domeniul IT. Deci nu cred ca de manual duceam lipsa, am reusit sa dau de cap Garminului si fara manual, dar pur si simplu am remarcat cat e de ciudat stilul de lucru.

Procedurile or fi ele logice si probabil ajungi sa te obisnuiesti cu ele dupa un timp, dar asta nu inseamna ca nu-s mai grele decat in cazul altor softuri. Ceea ce ingreuneaza si mai mult viata unui incepator in ale GPS-urilor sau calculatoarelor. Omul de bine de rau stie sa faca un copy-paste la o harta in cazul mio/igo chiar si pe drum daca are nevoie de ea, insa la Garmin incepe sa transpire cand e vorba de instalari de softuri, selectii si transferuri PC-PNA.

Pur si simplu nu poti sa compari un simplu copy/paste din IGO/Mio cu desenarea sau combinarea hartilor si modul de transfer greoi de la Garmin. Ca sa nu mai vorbim ca e imposibil sa faci o actualizare de harti la Garmin in lipsa unui PC dotat cu toate hartile si programele alea. Nici sa stergi pe drum una din harti in caz ca ai nevoie de spatiu in memorie.


Nu te supara dar motivele enuntate de tine mai sus sunt (dupa parerea mea) niste capricii. In primul rand Garmin-urile sunt PNA-uri iar politica lor e sa mearga pe PNA-uri. Garmin nu a s-a zbatut prea mult pe piata de PDA, au preferat domeniile unde clientii doresc produse dedicate si nu AIO. Pe PNA incarci hartile si nu mai ai de ce sa umbli la el.

Edited by nicuabc, 11 August 2008 - 15:06.


#110
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Acum ce sa mai zic ? Daca faptul ca vreau ca un soft sa fie cat mai usor de utilizat si actualizat este considerat un capriciu, avand in vedere ca niste concurenti considerati mai slabi au realizat deja acest lucru, atunci nu mai am argumente.

Se pare ca au ales o politica proasta dedicandu-se doar PNA-urilor intr-o piata in care tot mai multi oameni sunt interesati mai nou de un device cat mai destept si mai usor de folosit care sa indeplineasca cat mai multe functii. Faptul ca incearca acum sa vina din urma cu un device multifunctional cu GPS-GSM incorporat care sa mai reduca din handicap subliniaza si mai tare acest lucru. Si pentru ca au ales "concurentii" de la Asus sa le produca acest aparat treaba devine haioasa de-a dreptul.

Iar faptul ca tin cu dintii la un sistem de operare inchis in loc sa adopte o platforma deja consacrata nu face decat sa le ingreuneze si mai mult misiunea. Apple se chinuie de vreo doi ani cu jde milioane de aifoane vandute sa-si impuna propriul O.S. si inca e la mii de ani distanta de Symbian sau WM ca si aplicatii disponibile.  Nu vad ce sansa ar avea Garminul cu noua jucarie in contextul in care concurenta pe aceasta piata devine tot mai acerba si produsele lor sunt cel mai greu de folosit.

Symbianul are Nokia in spate. Apple are aifonul cu fitzele lui dar mai ales un marketing jos palaria. WM-ul il are pe microsoft, are cel mai mare numar de aplicatii disponibile, e cel mai inteligent si customizabil S.O. la ora asta. Poate Google are o sansa cu Androidul lor, dar Garminul e mic copil fata de greii din domeniu.

Edited by flaviand, 11 August 2008 - 15:29.


#111
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

 flaviand, on Aug 11 2008, 16:19, said:

Acum ce sa mai zic ? Daca faptul ca vreau ca un soft sa fie cat mai usor de utilizat si actualizat este considerat un capriciu, avand in vedere ca niste concurenti considerati mai slabi au realizat deja acest lucru, atunci nu mai am argumente.

Se pare ca au ales o politica proasta dedicandu-se doar PNA-urilor intr-o piata in care tot mai multi oameni sunt interesati mai nou de un device cat mai destept si mai usor de folosit care sa indeplineasca cat mai multe functii. Faptul ca incearca acum sa vina din urma cu un device multifunctional cu GPS-GSM incorporat care sa mai reduca din handicap subliniaza si mai tare acest lucru. Si pentru ca au ales "concurentii" de la Asus sa le produca acest aparat treaba devine haioasa de-a dreptul.

Iar faptul ca tin cu dintii la un sistem de operare inchis in loc sa adopte o platforma deja consacrata nu face decat sa le ingreuneze si mai mult misiunea. Apple se chinuie de vreo doi ani cu jde milioane de aifoane vandute sa-si impuna propriul O.S. si inca e la mii de ani distanta de Symbian sau WM ca si aplicatii disponibile.  Nu vad ce sansa ar avea Garminul cu noua jucarie in contextul in care concurenta pe aceasta piata devine tot mai acerba si produsele lor sunt cel mai greu de folosit.

Symbianul are Nokia in spate. Apple are aifonul cu fitzele lui dar mai ales un marketing jos palaria. WM-ul il are pe microsoft, are cel mai mare numar de aplicatii disponibile, e cel mai inteligent si customizabil S.O. la ora asta. Poate Google are o sansa cu Androidul lor, dar Garminul e mic copil fata de greii din domeniu.


Pe mine nu ma intereseaza politica lor la nivel global ci produsele. Ca fapt divers primul telefon cu gps tot ei l-au facut (prin 1999 parca) deci viziune au. Nuvifone va fi un succes fara doar si poate, e prea frumos. Faptul ca Garmin nu face platforme WM e explicabil prin faptul ca asa isi protejeaza softurile contra pirateriei.
Mai e un lucru pe care tu nu il intelegi, Garmin nu e foarte interesat de piata din Est, daca ar fi fost si-ar fi schimbat politica si ar fi adaptat-o "realitatii" locale. Inca ceva, Garmin este lider cu adevarat pe piata de outdoor,  fitness, marina si aviatie deci nu au nevoie de WM. Segmentul automotive e pe ultimul loc, da un ochi la ei pe site si vei intelege.
Nu vad care e problema ca au apelat la Asus, astia nu sunt niste oarecare, ar fi fost haios daca ar fi apelat la Mio.
La nivel mondial Garmin este apreciat, exista cluburi/forumuri de care noi habar n-avem. Handicapul major al acestor produse este unul singur - pretul sensibil mai mare decat al concurentei. Acest lucru combinat cu un dealer (autorizat) fara viziune de piata au permis penetrarea puternica a pietei a celor de la Mio/Igo.

Edited by nicuabc, 11 August 2008 - 16:26.


#112
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,666
  • Înscris: 05.04.2006

 flaviand, on Aug 11 2008, 15:49, said:

... e imposibil sa faci o actualizare de harti la Garmin in lipsa unui PC dotat cu toate hartile si programele alea. Nici sa stergi pe drum una din harti in caz ca ai nevoie de spatiu in memorie...

Se vede ca nu prea ai folosit Garmin. Astfel: poti sa pui oricand o harta fara sa ai nevoie de PC (eu vorbesc de o sub-harta a unei tari din pachetul City Navigator). Daca ai mai avut o harta din acelasi set va merge fara probleme. Le poti pune fara nici un PC, le poti descarca de pe net (daca stii de unde) direct pe device in format gmap****.img. La fel poti sterge oricand o harta pentru a elibera memorie. Eu fac frecvent operatiile astea: merg in Belgia, imi transfer harta Belgiei, am fost in Spania - am sters harta Belgiei si am pus Spania. Totul este sa te incadrezi in cele 4 nume de harti acceptate.
Bineinteles ca asta nu se poate in cazul in care alegi solutia simpla si pui intreaga harta City Navigator Europe. Aici iti dau dreptate, daca o ai pe device ca fisier unic de 1,3GB, asta e!
Pentru alte harti - nu cred ca pleaca nimeni in State/Canada asa, pur si simplu, de la serviciu. Trece pe acasa si isi poate rupe 10 minute sa transfere harta de care are nevoie.
Ai mai vorbit intr-un topic despre actualizari, cum ca Garmin ar sta foarte prost/mai prost decat iGo, ceea ce nu e adevarat - poate cu exceptia zonelor din lumea a treia - unde actualizarile se fac de catre marile firme partenere. Daca te uiti la orice City Navigator o sa vezi ca este cel putin la fel de bine actualizat  (daca nu mai bine) decat orice harta iGo. Poti sa spui cand a fost lansata ultima versiune si cand se vor actualiza hartile pentru iGO 2006+ si derivatele sale (MioMap v.3, etc.)?

Edited by Adrian P., 12 August 2008 - 08:13.


#113
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 nicuabc, on Aug 11 2008, 17:25, said:

Nuvifone va fi un succes fara doar si poate, e prea frumos.
De-abia il astept. Din pacate au amanat lansarea pe piata pentru 2009. Ar fi singurul produs (cel putin momentan) pentru care as renunta la 11-12 ani de Nokia.
Faptul ca Garmin nu face platforme WM e explicabil prin faptul ca asa isi protejeaza softurile contra pirateriei.
Nu cred ca asta e motivul principal. Garmin a facut o miscare 'inteligenta' dupa parerea mea cand a portat XT-ul pentru a fi folosit pe orice platforma. Bineinteles ca din secunda 2 softul a fost piratat. E vorba doar de 10 luni de atunci si uita-te ce a insemnat la capitolul imagine - chiar si pe softpedia, posturile despre Garmin erau ca si inexistente pana in Noiembrie 2007. In plus din cate stiu eu Garmin folsoseste in general o versiune modificata de Linux, nu e chair o platforma proprie (s-ar putea sa gresesc totusi aici)
Mai e un lucru pe care tu nu il intelegi, Garmin nu e foarte interesat de piata din Est, daca ar fi fost si-ar fi schimbat politica si ar fi adaptat-o "realitatii" locale.
Iar nu sunt de acord. Se ridica Romanul din mine si se gandeste ca RoAD-ul este totusi cea mai buna harta a Romaniei la ora actuala si este facuta in format Garmin. Cum necum ne-au bagat in seama. Iar la third party developers pe site-ul lui garmin apare si Romania, alaturi de putini altii din estul Europei.
La nivel mondial Garmin este apreciat, exista cluburi/forumuri de care noi habar n-avem. Handicapul major al acestor produse este unul singur - pretul sensibil mai mare decat al concurentei. Acest lucru combinat cu un dealer (autorizat) fara viziune de piata au permis penetrarea puternica a pietei a celor de la Mio/Igo.
Si ca sa inchei intr-un oarecare dezacord - ce sa faca dealerul din Romania? Slava Domnului reclama au, produsele au inceput sa fie cunoscute si apreciate, dai un ban dar stai in fata. O sa vina si momentul cand o sa se vanda mai serios si produsele outdoor si marine. Din fericire aici nu prea este concurenta in Romania.
Eu sunt mai 'pacifist' - intre Mio/IGo si Garmin (gama asemanatoare) o sa recomand intotdeauna Garmin (vorbesc de hardware aici) dar intre Mio/Igo si vreun Airis, Evolio sau mai stiu eu ce o sa recomand Mio/Igo


#114
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
Din pacate au amanat lansarea pe piata pentru 2009. Ar fi singurul produs (cel putin momentan) pentru care as renunta la 11-12 ani de Nokia.

Pentru Garmin e ceva uzual sa amane une lansarea unui produs, din pacate.

Nu cred ca asta e motivul principal. Garmin a facut o miscare 'inteligenta' dupa parerea mea cand a portat XT-ul pentru a fi folosit pe orice platforma. Bineinteles ca din secunda 2 softul a fost piratat. E vorba doar de 10 luni de atunci si uita-te ce a insemnat la capitolul imagine - chiar si pe softpedia, posturile despre Garmin erau ca si inexistente pana in Noiembrie 2007. In plus din cate stiu eu Garmin folsoseste in general o versiune modificata de Linux, nu e chair o platforma proprie (s-ar putea sa gresesc totusi aici)

Garmin a mai avut acum 4-5 ani platforme pe WM dar mergeau numai in combinatie cu un gps extern Garmin, vechiul cfQue 1620 de exemplu sau GPS 10.

Iar nu sunt de acord. Se ridica Romanul din mine si se gandeste ca RoAD-ul este totusi cea mai buna harta a Romaniei la ora actuala si este facuta in format Garmin. Cum necum ne-au bagat in seama. Iar la third party developers pe site-ul lui garmin apare si Romania, alaturi de putini altii din estul Europei.

ROAD nu e facut de Garmin, e facut de RQA si n-as zice ca Garmin a dat o mana de ajutor mai ales ca eu am lucrat din greu la ea candva. Garmin are o politica de genul "descurca-te ca noi iti dam exclusivitate", totusi este o politica buna, astfel te obliga sa te zbati.
Third party developers sunt cei care dezvolta harti prin forte proprii, aici Garmin nu prea are merite.


Si ca sa inchei intr-un oarecare dezacord - ce sa faca dealerul din Romania? Slava Domnului reclama au, produsele au inceput sa fie cunoscute si apreciate, dai un ban dar stai in fata. O sa vina si momentul cand o sa se vanda mai serios si produsele outdoor si marine. Din fericire aici nu prea este concurenta in Romania.

E vorba de ce trebuiau sa faca la inceputuri, cand au fost primii. Outdoor si marina se vinde destul de serios si e o piata mult mai "linistita" decat cea auto, aici clientii chiar stiu ce vor, nu cauta MP3 sau camera foto si alte prostii de genul asta.

Eu sunt mai 'pacifist' - intre Mio/IGo si Garmin (gama asemanatoare) o sa recomand intotdeauna Garmin (vorbesc de hardware aici) dar intre Mio/Igo si vreun Airis, Evolio sau mai stiu eu ce o sa recomand Mio/Igo

E adevarat, dintre chinezarii Mio este cel mai bun, Airis, Evolio si alte no name sunt facute pe vapor.

Si ca sa inchei - Garmin are si bune si rele dar asta deoarece au o politica pe care multi nu o inteleg desi a dat roade, la urma urmei sunt lideri in domeniu.

#115
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 Adrian P., on Aug 12 2008, 09:11, said:

Se vede ca nu prea ai folosit Garmin. Astfel: poti sa pui oricand o harta fara sa ai nevoie de PC (eu vorbesc de o sub-harta a unei tari din pachetul City Navigator). Daca ai mai avut o harta din acelasi set va merge fara probleme. Le poti pune fara nici un PC, le poti descarca de pe net (daca stii de unde) direct pe device in format gmap****.img. La fel poti sterge oricand o harta pentru a elibera memorie. Eu fac frecvent operatiile astea: merg in Belgia, imi transfer harta Belgiei, am fost in Spania - am sters harta Belgiei si am pus Spania. Totul este sa te incadrezi in cele 4 nume de harti acceptate.
Bineinteles ca asta nu se poate in cazul in care alegi solutia simpla si pui intreaga harta City Navigator Europe. Aici iti dau dreptate, daca o ai pe device ca fisier unic de 1,3GB, asta e!
Pentru alte harti - nu cred ca pleaca nimeni in State/Canada asa, pur si simplu, de la serviciu. Trece pe acasa si isi poate rupe 10 minute sa transfere harta de care are nevoie.
Ai mai vorbit intr-un topic despre actualizari, cum ca Garmin ar sta foarte prost/mai prost decat iGo, ceea ce nu e adevarat - poate cu exceptia zonelor din lumea a treia - unde actualizarile se fac de catre marile firme partenere. Daca te uiti la orice City Navigator o sa vezi ca este cel putin la fel de bine actualizat  (daca nu mai bine) decat orice harta iGo. Poti sa spui cand a fost lansata ultima versiune si cand se vor actualiza hartile pentru iGO 2006+ si derivatele sale (MioMap v.3, etc.)?
MapSource-ul mai are o chestie misto careia i-am inteles utilitatea destul de tarziu - faci ruta din Buc la Paris trecand prin Amsterdam, click pe 'Select maps around route' click pe send to device si gata - ai in device exact ce ai nevoie pentru excursia respectiva.

@flaviand - cati utilizatori cunosti care isi pierd timpul cu update-ul hartilor? Ideea este ca multi nu stiu exact care este diferenta dintre WinCE si WM si noi vorbim aici de cat de usor sau greu este sa updatezi harti? Cat de usor greu este sa faci asa ceva depinde in primul rand de experienta in domeniu. Tie ti se pare banal sa umbli la hartile din Mio/Igo (e adevarat ai nevoie de copy/paste) dar unuia care nu a mai facut asa ceva?  sa se dea cu capul de pereti pana o sa le ia pe cele corecte (parca vad ca o sa puna harti de Igo8 in loc de Igo2006 de exemplu), pana o sa reuseasca sa priceapa ce face ActiveSync si cum se conecteaza deviceul, etc. Daca mai are si un PNA e 'terminat'. Exact la fel e la Garmin - daca stii ai nevoie doar de copy/paste, chiar si fara MapSource. Daca nu stii poti sa iti bati capul saptamani intregi si sa nu reusesti.

#116
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu cred ca inteleg destul de bine cum functioneaza hartile la Garmin, asa ca lasati ascunsul pe dupa deget ca sunt destui incepatori pe care ii prostiti dar nu aici nu e cazul.
Pentru ca nu e deloc la fel:

1 - la Garmin ai doar 4 fisiere cu harti maxim simultan VS la IGO/mio poti avea oricate
2 - la Garmin te poti invarti cat vrei, daca ai harta de baza de 1.3GB n-ai cum sa scoti tari din ea pentru eliberarea memoriei oricat te chinui  VS la IGO/Mio poti scoate oricand oricate tari din pachetul de harti si le adauga la loc pentru castigare de spatiu pe card si viteza de lucru soft
3 - la orice modificare a unuia din cele 4 fisiere pentru Garmin ai nevoie de soft si calculator VS la Mio/IGO o poti face oricand oriunde de pe un alt card sau memorie
4 - la orice transfer de fisiere pentru Garmin ai nevoie de Activesync VS la IGO/Mio te descurci cu un simplu card reader
5 - la Garmin un incepator se chinuie cu download, instalari programe, construire harti, invatare sistem complicat cu 4 fisiere denumite total ciudat si invartit de harti VS la IGO/Mio descarca DOAR tarile de care are nevoie si le copiaza pe card cu un simplu card-reader, tarile au o denumire simpla cu numele tarii si data ultimei actualizari
6 - cum operatiile de actualizare se fac destul de rar, o data la cateva luni, ai toate sansele ca intre actualizari sa uiti toti pasii complicati la Garmin, sa schimbi calculatorul sau windowsul si sa trebuiasca reinstalate toate programele VS la IGO/Mio unde un download si o copiere raman la fel de simple
7 - de obicei actualizezi mai des doar cateva din harti gen Romania, Bulgaria, Ungaria si Austria. La Garmin asta inseamna refacerea de fiecare data a intregului pachet sau cuplarea tarilor cu cele 3 fisiere suplimentare si retinerea cuplarilor pentru viitoare actualizari VS la IGO/Mio cauti doar ultima varianta de harta a tarii dorite si o copiezi peste cea veche direct pe card

#117
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

 flaviand, on Aug 12 2008, 10:30, said:

Eu cred ca inteleg destul de bine cum functioneaza hartile la Garmin, asa ca lasati ascunsul pe dupa deget ca sunt destui incepatori pe care ii prostiti dar nu aici nu e cazul.
Pentru ca nu e deloc la fel:

1 - la Garmin ai doar 4 fisiere cu harti maxim simultan VS la IGO/mio poti avea oricate
2 - la Garmin te poti invarti cat vrei, daca ai harta de baza de 1.3GB n-ai cum sa scoti tari din ea pentru eliberarea memoriei oricat te chinui  VS la IGO/Mio poti scoate oricand oricate tari din pachetul de harti si le adauga la loc pentru castigare de spatiu pe card si viteza de lucru soft
3 - la orice modificare a unuia din cele 4 fisiere pentru Garmin ai nevoie de soft si calculator VS la Mio/IGO o poti face oricand oriunde de pe un alt card sau memorie
4 - la orice transfer de fisiere pentru Garmin ai nevoie de Activesync VS la IGO/Mio te descurci cu un simplu card reader
5 - la Garmin un incepator se chinuie cu download, instalari programe, construire harti, invatare sistem complicat cu 4 fisiere denumite total ciudat si invartit de harti VS la IGO/Mio descarca DOAR tarile de care are nevoie si le copiaza pe card cu un simplu card-reader, tarile au o denumire simpla cu numele tarii si data ultimei actualizari
6 - cum operatiile de actualizare se fac destul de rar, o data la cateva luni, ai toate sansele ca intre actualizari sa uiti toti pasii complicati la Garmin, sa schimbi calculatorul sau windowsul si sa trebuiasca reinstalate toate programele VS la IGO/Mio unde un download si o copiere raman la fel de simple
7 - de obicei actualizezi mai des doar cateva din harti gen Romania, Bulgaria, Ungaria si Austria. La Garmin asta inseamna refacerea de fiecare data a intregului pachet sau cuplarea tarilor cu cele 3 fisiere suplimentare si retinerea cuplarilor pentru viitoare actualizari VS la IGO/Mio cauti doar ultima varianta de harta a tarii dorite si o copiezi peste cea veche direct pe card


Nu te obliga nimeni sa folosesti Garmin, o fi bun o fi prost...lasa oamenii sa decida, daca criteriul de a cumpara un produs este cat de repede poti sa-l hack-uiesti...adio si n-am cuvinte. In ziua de azi oricum poti pune hartile pe un card de 2GB si nu te mai doare capul.

Edited by nicuabc, 12 August 2008 - 09:49.


#118
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 flaviand, on Aug 12 2008, 10:30, said:

Eu cred ca inteleg destul de bine cum functioneaza hartile la Garmin, asa ca lasati ascunsul pe dupa deget ca sunt destui incepatori pe care ii prostiti dar nu aici nu e cazul.
Pentru ca nu e deloc la fel:

1 - la Garmin ai doar 4 fisiere cu harti maxim simultan VS la IGO/mio poti avea oricate
2 - la Garmin te poti invarti cat vrei, daca ai harta de baza de 1.3GB n-ai cum sa scoti tari din ea pentru eliberarea memoriei oricat te chinui  VS la IGO/Mio poti scoate oricand oricate tari din pachetul de harti si le adauga la loc pentru castigare de spatiu pe card si viteza de lucru soft
3 - la orice modificare a unuia din cele 4 fisiere pentru Garmin ai nevoie de soft si calculator VS la Mio/IGO o poti face oricand oriunde de pe un alt card sau memorie
4 - la orice transfer de fisiere pentru Garmin ai nevoie de Activesync VS la IGO/Mio te descurci cu un simplu card reader
5 - la Garmin un incepator se chinuie cu download, instalari programe, construire harti, invatare sistem complicat cu 4 fisiere denumite total ciudat si invartit de harti VS la IGO/Mio descarca DOAR tarile de care are nevoie si le copiaza pe card cu un simplu card-reader, tarile au o denumire simpla cu numele tarii si data ultimei actualizari
6 - cum operatiile de actualizare se fac destul de rar, o data la cateva luni, ai toate sansele ca intre actualizari sa uiti toti pasii complicati la Garmin, sa schimbi calculatorul sau windowsul si sa trebuiasca reinstalate toate programele VS la IGO/Mio unde un download si o copiere raman la fel de simple
7 - de obicei actualizezi mai des doar cateva din harti gen Romania, Bulgaria, Ungaria si Austria. La Garmin asta inseamna refacerea de fiecare data a intregului pachet sau cuplarea tarilor cu cele 3 fisiere suplimentare si retinerea cuplarilor pentru viitoare actualizari VS la IGO/Mio cauti doar ultima varianta de harta a tarii dorite si o copiezi peste cea veche direct pe card
Esti belea :P
Din momentul din care ai MapSource si hartile care te intereseaza Garmin se reduce la copy/paste (eventual redenumire de fisiere, daca este cazul, functie de ce tari vrei)
NU ai nevoie de nici un ActiveSync - din MapSource poti trimite pe un USB stick sau direct pe un card de memorie (intr-un card reader). De pe USB stick - copy/paste
Hai sa fim seriosi cu schimarea windowsului, etc - daca nu te joci cu softurile regulat uiti si de mama lui Igo nu numai de Garmin.

#119
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
@nicuabc - in tot postul meu nu este vorba NICAIERI de hackuit ci pur si simplu de schimbat niste amarate de harti. Care am demonstrat in vreo 7 feluri ca SE FAC MAI GREU LA GARMIN decat la concurenta. ATAT. Actualizarea si modificarea hartilor, nu e vorba de nimic altceva.

@subarufan - nu se reduce la copy - paste, tocmai am demostrat cu 7 argumente de ce
Din cate stiu softurile Garmin cer in momentul instalarii prezenta unui device sau card reader atasat la PC pentru a pute incepe instalarea. Deci nu poti instala softul, exporta hartile pe HDD si apoi copy-paste.
Daca nu te joci cu softurile regulat uiti doar de Garmin. La IGO n-ai ce sa uiti, ca un copy-paste si numele tarii care e acelasi cu numele fisierului n-ai cum sa le uiti. Tocmai asta era si punctul subliniat de mine.

Si cu asta inchei, ca mie mi-a ajuns. Orice om cu scaun la cap a prins deja ideea, iar ceilalti nu merita deranjul. Si discutia oricum o vom relua peste cateva luni probabil ca deh, asa-i pe forum. Dar macar atunci voi avea de unde sa dau copy-paste. Simplu. Ca la IGO ;)

Edited by flaviand, 12 August 2008 - 10:11.


#120
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 flaviand, on Aug 12 2008, 11:07, said:

@subarufan - nu se reduce la copy - paste, tocmai am demostrat cu 7 argumente de ce
Din cate stiu softurile Garmin cer in momentul instalarii prezenta unui device sau card reader atasat la PC pentru a pute incepe instalarea. Deci nu poti instala softul, exporta hartile pe HDD si apoi copy-paste.
Ba da, se poate. O sa-ti dau un pm ca suntem deja mult off-topic.


#121
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,666
  • Înscris: 05.04.2006
Eu cred ca inteleg destul de bine cum functioneaza hartile la Garmin, asa ca lasati ascunsul pe dupa deget ca sunt destui incepatori pe care ii prostiti dar nu aici nu e cazul.
Nu te supara dar nimeni nu prosteste pe nimeni.
Pentru ca nu e deloc la fel:
Nici nu trebuie sa fie la fel, trebuie doar sa fie simplu.
1 - la Garmin ai doar 4 fisiere cu harti maxim simultan VS la IGO/mio poti avea oricate
Aici e in avantaj IGO/mio
2 - la Garmin te poti invarti cat vrei, daca ai harta de baza de 1.3GB n-ai cum sa scoti tari din ea pentru eliberarea memoriei oricat te chinui  VS la IGO/Mio poti scoate oricand oricate tari din pachetul de harti si le adauga la loc pentru castigare de spatiu pe card si viteza de lucru soft
Daca ai toata harta de 1,3GB asa este, dar nu te obliga nimeni s-o pui pe toata, mai ales ca si cei ce calatoresc frecvent in strainatate merg mai rar sau de loc in zone ca: Scandinavia, Portugalia, etc.
3 - la orice modificare a unuia din cele 4 fisiere pentru Garmin ai nevoie de soft si calculator VS la Mio/IGO o poti face oricand oriunde de pe un alt card sau memorie
Aici te incapatanezi sa sustii aceeasi prostie - poti oricand sa stergi unul din cele 4 fisiere, poti sa le redenumesti, poti pune altele in locul lor, (chiar luate direct de pe net) in device, fara niciun PC.
4 - la orice transfer de fisiere pentru Garmin ai nevoie de Activesync VS la IGO/Mio te descurci cu un simplu card reader
Daca nu stiai, afli acum ca si la Garmin merge perfect cu un card reader
5 - la Garmin un incepator se chinuie cu download, instalari programe, construire harti, invatare sistem complicat cu 4 fisiere denumite total ciudat si invartit de harti VS la IGO/Mio descarca DOAR tarile de care are nevoie si le copiaza pe card cu un simplu card-reader, tarile au o denumire simpla cu numele tarii si data ultimei actualizari
Oricum vorbesti de warez. Ca sa folosesti soft/harti piratate mai trebuie sa si citesti. E adevarat, pentru unii 4 nume de 8 litere pot fi un obstacol greu de trecut.
6 - cum operatiile de actualizare se fac destul de rar, o data la cateva luni, ai toate sansele ca intre actualizari sa uiti toti pasii complicati la Garmin, sa schimbi calculatorul sau windowsul si sa trebuiasca reinstalate toate programele VS la IGO/Mio unde un download si o copiere raman la fel de simple
Pentru cei care uita repede exista lecitina sau hartie+pix. Actualizarile sunt foarte dese, persoanele normale, interesate mereu de ultima versiune, nu au timp sa uite.
7 - de obicei actualizezi mai des doar cateva din harti gen Romania, Bulgaria, Ungaria si Austria. La Garmin asta inseamna refacerea de fiecare data a intregului pachet sau cuplarea tarilor cu cele 3 fisiere suplimentare si retinerea cuplarilor pentru viitoare actualizari VS la IGO/Mio cauti doar ultima varianta de harta a tarii dorite si o copiezi peste cea veche direct pe card
Si la Garmin iti incap toate 4 simultan (renuntand la basemap). Nu iti trebuie pachete, cuplari s.am.d.

In general genul asta de polemica este neconstructiv. Nu astea sunt problemele lui Garmin Mobile si al IGo, ci altele:
- cat de buna este harta
- cat de buna este rutarea
- cat de repede recalculeaza rerutarea
- cat de rare sunt disfunctionalitatile: blocare program, iesire din program, restartare SO.
In polemica asta tine cont ca foarte putini utilizatori de Garmin au spus ca produsele IGO/Mio sunt proaste.  Eu experimentez de cateva zile IGO 8 pe PDA si imi place destul de mult, dar ca sa fiu asigurat mai intai am pus Garmin-ul.

Edited by Adrian P., 12 August 2008 - 10:30.


#122
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

 Adrian P., on Aug 12 2008, 11:28, said:

In polemica asta tine cont ca foarte putini utilizatori de Garmin au spus ca produsele IGO/Mio sunt proaste.  Eu experimentez de cateva zile IGO 8 pe PDA si imi place destul de mult, dar ca sa fiu asigurat mai intai am pus Garmin-ul.[/b]


De fapt asta e problema care ma deranjeaza si pe mine. Garmin-istii nu se grabesc sa aminteasca la fiecare post ca Mio nu e bun. Cat despre certurile de pe forum...no coment. Unii ar trebui sa intre pe forumurile de afara sa vada cum se discuta acolo.

#123
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
hhcip, ai folosit GPS-ul?Esti multumit cum functioneaza?Isi merita banii?Cat te tine bateria pe stand bay, daca ar fi sa il folosesti ca simplu pieton?Ma tenteaza si pe mine sa imi cumpar acest model,  ASUS R700 IGO 2008 3D.Discutiile sunt foarte multe pe acest sit, dar din pacate....nu te ajuta sa iei o decizie.Si eu imi doresc un GPS performat(fara telefon, MP3, etc), cu ecranul cat mai mare , autonomie mare la acumulator, foarte usor de exploatat si intretinut.Acum sunt in faza de documentare.

Edited by fredy2007, 13 August 2008 - 18:37.


#124
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

 fredy2007, on Aug 13 2008, 19:36, said:

hhcip, ai folosit GPS-ul?Esti multumit cum functioneaza?Isi merita banii?Cat te tine bateria pe stand bay, daca ar fi sa il folosesti ca simplu pieton?Ma tenteaza si pe mine sa imi cumpar acest model,  ASUS R700 IGO 2008 3D.Discutiile sunt foarte multe pe acest sit, dar din pacate....nu te ajuta sa iei o decizie.Si eu imi doresc un GPS performat(fara telefon, MP3, etc), cu ecranul cat mai mare , autonomie mare la acumulator, foarte usor de exploatat si intretinut.Acum sunt in faza de documentare.

Ca sa prelungesti autonomia bateriei cand esti pieton trebuie sa dai luminozitatea cat mai mica si sa opresti sonorul.

#125
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 20.08.2004
in concediul de anul asta m-am lamurit cat de util poate fi un gps, asa ca sunt in cautarea unui model. ma intereseaza ceva simplu dar eficient, fara brizbrizuri, pur si simplu un gps. ma gandisem la un Garmin Nuvi 200 sau 250. dilema mea este cu hartile, pe mine ma intereseaza in primul rand Romania. vine vreunul din modelele enumerate mai inainte cu harta Romaniei? fiindca am inteles ca diferenta intre modele este data de hartile cu care vine preinstalat.

#126
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,991
  • Înscris: 06.09.2004
Pentru Romania cele mai bune harti sint IGO si MIO. Restul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate