Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Ati schimbat vreodata operatorul?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

Poll: Ati schimbat vreodata operatorul? (105 member(s) have cast votes)

Ati schimbat vreodata operatorul?

  1. Da (49 votes [46.67%])

    Percentage of vote: 46.67%

  2. Da, dar regret (3 votes [2.86%])

    Percentage of vote: 2.86%

  3. Nu, dar regret (4 votes [3.81%])

    Percentage of vote: 3.81%

  4. Nu (49 votes [46.67%])

    Percentage of vote: 46.67%

Vote Guests cannot vote

#37
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Dialog din 97 pana-n 99 (nu era tocmai telefonul meu dar statea tot timpul la mine) si calitatea parca era mai buna :)

Din 99 pana-n prezent tot pe Dialog/Orange am ramas. (abonamentul Free mi-este chiar foarte convenabil)

Un an am avut si Connex Cent, am renuntat la el din motive de inutilitate nu din nemultumire fata de servicii. Nu stiu cum se face dar si prietenele-mi erau pe Orange.

N-am incercat nicodata NMT (pt ca era scump) LEMS (pt ca s-a nascut mort) sau CDMA (pt ca deja urma sa plec din tara)

#38
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

Manowar, on Nov 26 2004, 14:07, said:

in vara, m-am carat in vama...facturile le-am platit mereu prin telefon (raiffeisen direct sau cum se scrie), la un numar de telefon 0800-nustiuce. ei bine, am notat numarul ala cu 0800 si m-am carat in vama cu cortul, linistit...m-am trezit sunat de-o tampita de la connex, care mi-a spus ca nu am platit abonamentul. era perfect adevarat, nu platisem: habar n-aveam ca nu pot suna la 0800 de pe mobil.

nu au avut pic de intelegere pentru situatia aia tampita si mi-au inchis connexul. in vama, cu cortul, am ramas doar cu zapp, in conditiile in care nu aveam in ce sa bag un incarcator si jumatate din contactele "profesionale" ma suna(u) pe connex. poate sunt eu prea subiectiv, da' mi se pare de prost gust, mai ales ca i-am explicat de ce n-am platit si ca voi plati imediat ce ajung langa o banca.

in plus, e aproape 2005 si pe abonamentul ala obosit al meu, tot 20 de centi minutul, oriunde sun? wake up, connex...

<{POST_SNAPBACK}>





faptul ca tu nu stiai sa iti rezolvi problema cu banca cu siguranta nu era problema tipei aleia de la CNX.
Ea isi facea meseria si te anuntaca iti taie telefonul, desi putea sa faca asta si fara sa te anunte.
Insa daca tu ai avut atitudinea asta de "total indreptatit" probabil nu ai avut cum trezi in ea sentimente de simpatie...so ti l-a taiat.
Abonamentul il ai p-ala de ti l-ai ales....5$ cu 20c/minut...ce vrei sa ti-l schimbe ei cu ce cred ei ca ti-ar place? daaaaah...ptr asta trebuie sa suni sa ti-l schimbi...sau sa renunti



later edit:  numarul ala de la raiffeisen 0800 e un telverde RTc si puteai sa apelezi de peorice public...daca n-aveai public, data viitoare du-te si tu intr-o statiune unde nu le smulge nimeni

Edited by userreclamatii, 26 November 2004 - 15:09.


#39
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

userreclamatii, on Nov 26 2004, 14:03, said:

faptul ca tu nu stiai sa iti rezolvi problema cu banca cu siguranta nu era problema tipei aleia de la CNX.
Ea isi facea meseria si te anuntaca iti taie telefonul, desi putea sa faca asta si fara sa te anunte.
Insa daca tu ai avut atitudinea asta de "total indreptatit" probabil nu ai avut cum trezi in ea sentimente de simpatie...so ti l-a taiat.
Abonamentul il ai p-ala de ti l-ai ales....5$ cu 20c/minut...ce vrei sa ti-l schimbe ei cu ce cred ei ca ti-ar place? daaaaah...ptr asta trebuie sa suni sa ti-l schimbi...sau sa renunti
later edit:  numarul ala de la raiffeisen 0800 e un telverde RTc si puteai sa apelezi de peorice public...daca n-aveai public, data viitoare du-te si tu intr-o statiune unde nu le smulge nimeni

<{POST_SNAPBACK}>


Adevarul e ca ar putea sa nu fie atat de nemti. Zelosii de la Orange, dupa ce timp de un an nici o factura nu mi-a prea coborat sub 60-70 de euro, si ultima factura *achitata* fusese de 150 euro, mi-au taiat telefonul pt o restanta de... 228 mii... fara sa ma sune sau ceva de genul asta. Pur si simplu m-am trezit ca la 12 noaptea imi era suspendat telefonul.

Dar sa nu deviem.

#40
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

cmidp, on Nov 26 2004, 15:33, said:

Adevarul e ca ar putea sa nu fie atat de nemti. Zelosii de la Orange, dupa ce timp de un an nici o factura nu mi-a prea coborat sub 60-70 de euro, si ultima factura *achitata* fusese de 150 euro, mi-au taiat telefonul pt o restanta de... 228 mii... fara sa ma sune sau ceva de genul asta. Pur si simplu m-am trezit ca la 12 noaptea imi era suspendat telefonul.

Dar sa nu deviem.

<{POST_SNAPBACK}>

imi cer scuze, dar cred ca nu am trasmis mesajul pe care vroiam sa il transmit.
manowar spunea ca a injurat-o pe tanti aia de toate cele, desi recunoaste ca factura nu era platita din vina lui.
Eu stiu ca si la Orange si la CNX (nu stiuZapp) exista optiunea de amanare de plata, cerere care trebuie sa o faci tu la serviciul plati in termenul de plata...si te iarta. El a vazut ca nu poate plati prin R direct si s-a culcat pe o ureche, de deh, are un ab de 5$ de  2ani.
Are un abonament pe care il blameaza dar care recunoaste ca e f. important ca pe el il suna alte persoane.
Neplata a fost o neglijenta din partea lui si tanti de la CNX s-a ales cu injuraturi.
Cum naiba sa ii amane aiaplata daca el o injurasi nici macar nu s-a interesat proactiv de amanarea platii?

#41
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

userreclamatii, on Nov 26 2004, 16:41, said:

imi cer scuze, dar cred ca nu am trasmis mesajul pe care vroiam sa il transmit.
manowar spunea ca a injurat-o pe tanti aia de toate cele, desi recunoaste ca factura nu era platita din vina lui.
Eu stiu ca si la Orange si la CNX (nu stiuZapp) exista optiunea de amanare de plata, cerere care trebuie sa o faci tu la serviciul plati in termenul de plata...si te iarta. El a vazut ca nu poate plati prin R direct si s-a culcat pe o ureche, de deh, are un ab de 5$ de  2ani.
Are un abonament pe care il blameaza dar care recunoaste ca e f. important ca pe el il suna alte persoane.
Neplata a fost o neglijenta din partea lui si tanti de la CNX s-a ales cu injuraturi.
Cum naiba sa ii amane aiaplata daca el o injurasi nici macar nu s-a interesat proactiv de amanarea platii?

<{POST_SNAPBACK}>


nenea, calm.

nu am cerut vreo favoare, sau ceva. mi-am spus punctul de vedere. in primul rand, ma duc in ce statiune am chef. si prefer vama, ca-i unul din putinele locuri unde nu sunt deranjat de "ia porumbul/popcornul", unde pot asculta si vedea un concert decent, unde nu s-a umplut de manelisti in bmw-uri si unde pot face plaja in "birthday suit".

muncesc suficient in restul anului incat sa nu am chef sa fac 20 km sau cati sunt, pana-n mangalia, doar ca sa platesc o blestemata de factura de nu stiu cate sute de mii.

iar daca am injurat-o pe madam, nu din cauza asta a fost. eu am o gandire diferita si , acolo unde am interactionat _Direct_ cu clientii societatilor pentru care am lucrat, am incercat sa le las senzatia ca le stau la dispozitie 24/24. "clientul nostru, stapanul nostru". peste 2 ani , am platit cate 1 mil - 1.5 mil pe luna, la telefonul ala obosit. nu ma plang de asta, iti explic doar ca nu e vorba de "5 dolari", desi , din punctul meu de vedere, suma nu justifica. pe langa asta, de destula vreme, il platesc de pomana. adica le dau 5 dolari pe luna, desi stiu bine ca n-o sa mai folosesc telefonul ala deloc.  am injurat-o pe tanti aia din simplul motiv ca eu nu as face asa ceva. mai ales ca , deh, convorbiri, PAUZA in luna aia. ce risca? 5 dolari "Frauda"? dupa 2 ani si ceva de plata "la secunda"? asa tratezi un client vechi (imi permit eu sa cred ca, dupa 2 ani si jumatate, sunt client vechi)? felicitari. _de-asta_ am injurat-o.

da, e adevarat, eu nu m-am deranjat. ia du-te tu in vama si da de un telefon public. daca dai (eu n-am vazut, da' poate este vreunul), cauta si cartela. si stricat-ti tu concediul cu de-astea, eu muncesc suficient incat sa nu am chef. sa ma duc in alta statiune? cum am spus...nu am chef. prefer sa-mi fac unde vreau eu concediul, nu unde vrea connexul. la care nu renunt pentru ca (hai sa fiu snob), cele 15 minute pana la sediul lor ma costa mai mult de 5 dolari. "timpul meu e pretios".

edit: uitasem ceva...nu m-am interesat "proactiv" de amanarea platii, pentru ca nu aveam nici un motiv. eu mi-am facut "datoria" (prost, e adevarat), de a lua numarul direct (telverde ala blestemat). nu aveam idee ca nu merge sunat la el de pe mobil. aveam bani in cont. de ce m-as fi interesat de amanarea platii? eu nu am facut chestia asta intentionat, sa calc pe nervi connexul. dar s-a intamplat, bine, e greseala mea. totusi, repet, din punctul meu de vedere, NU ASA tratezi un client vechi. ce sa zic. le are connexu' cu fidelizarea clientilor sau cum se numeste fraza aia SFORAITA.

bafta.

Edited by Manowar, 26 November 2004 - 16:12.


#42
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
:peacefingers: 1. daca gasesti un nr tel fix nu iti trebuie cartela ca e telverde deci e moca, plateste banca convorbirea pentru tine.

2. e alegerea ta sa platesti un abonament pe care nu il folosesti.

3. Tanti aia pe care ai injurat-o isi facea meseria si chiar mai mult decat atat, te anunta ca din pacate datorita neplatii nr iti va fi suspendat, lasandu-ti astfel posibilitatea sa iti anunti partenerii de afaceri prin intermediul nr Zapp unde te pot gasi.

4. datoria ta e sa iti platesti factura si nu are nici o legatura cu o alta firma, banca la care ai tu cont.

5. tanti nu te-a tratat asa ca asa a vrut ea, ci pentru ca asa i se cere de catre firma la care lucreaza. Banuiesc ca si tu faci in meseria ta ceea ce iti cer superiorii.

6. Ca sa reziliezi un ab ajunge sa suni la *, nu trebuie sa te duci pana la ei

7. nu e frumos sa injuri, indiferent de situatie. NU ASATRATEZI UN OM . Tu si Connex-ul sunteti "parteneri de afaceri" ca sa zic asa. Tu ai injurat-o si te-a tratat ca atare.

8. Toata discutia asta e offtopic...poate o sterge cineva?

#43
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

userreclamatii, on Nov 26 2004, 17:35, said:

:peacefingers: 1. daca gasesti un nr tel fix nu iti trebuie cartela ca e telverde deci e moca, plateste banca convorbirea pentru tine.

2. e alegerea ta sa platesti un abonament pe care nu il folosesti.

3. Tanti aia pe care ai injurat-o isi facea meseria si chiar mai mult decat atat, te anunta ca din pacate datorita neplatii nr iti va fi suspendat, lasandu-ti astfel posibilitatea sa iti anunti partenerii de afaceri prin intermediul nr Zapp unde te pot gasi.

4. datoria ta e sa iti platesti factura si nu are nici o legatura cu o alta firma, banca la care ai tu cont.

5. tanti nu te-a tratat asa ca asa a vrut ea, ci pentru ca asa i se cere de catre firma la care lucreaza. Banuiesc ca si tu faci in meseria ta ceea ce iti cer superiorii.

6. Ca sa reziliezi un ab ajunge sa suni la *, nu trebuie sa te duci pana la ei

7. nu e frumos sa injuri, indiferent de situatie. NU ASATRATEZI UN OM . Tu si Connex-ul sunteti "parteneri de afaceri" ca sa zic asa. Tu ai injurat-o si te-a tratat ca atare.

8. Toata discutia asta e offtopic...poate o sterge cineva?

<{POST_SNAPBACK}>


parteneri de-astia de afaceri sa ai tu si aia pe care ai boala :D

nu ma intereseaza ca-si facea meseria. si statu' roman isi face meseria cand imi ia juma' din salariu, fix de pomana. aia nu inseamna ca trebuie sa-l inteleg sau sa fiu de acord, kthx.

mi-am spus parerea. si daca nu le convine cand ii injur si vor sa-mi revizuiesc eu atitudinea, n-au decat sa faca aceleasi chestii. pentru mine, nu cred ca manifesta vreun client urma de intelegere, atunci cand am ghinionul sa discut eu direct cu ei.

sper ca nu ai "pus la inima" ceva din ce ti-am spus. nu am ceva personal cu tine. chiar iti multumesc pentru chestia cu *. nu o stiam. asa cum nu stiam nici porcaria aia sinistra, ca 0800 nu merge de pe mobil. si cum nu stiam nici ca 0800 merge gratuit de la telefoane publice.

cat despre offtopic, poate ai dreptate, poate nu. deocamdata, era vorba de cei care au schimbat providerul. si daca regreta sau nu. well, multumita tie (chestia cu *) , eu o sa schimb connex. pe orice altceva. si nu regret. ba chiar ma bucur. ii bag in doamna mama lor cu tot cu compania lor de rahat. eu n-am cerut despagubiri cand n-am putut folosi telefonul, ca network busy de sarbatori, la cutremure etc. nici cand mi-au oprit telefonul "din greseala". am inteles ca unele chestii se intampla si "errare humanum est".  da' poate mi-ar fi placut sa fie putin reciproca treaba. adica, sa inteleaga si ei cand face abonatul o greseala. pentru care greseala, oricum am platit o penalizare, dracu' stie de cat. asta-i punctul meu de vedere, opinia mea, daca vrei. nu trebuie sa fii de acord cu ea.

bafta.

#44
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
stai linistit ca nu am pus la inima. ma bucur doar ca esti mai informat...ceea ce e in folosul tau.... :coolspeak:

#45
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003
am avut connex (ca multi din cei de mai sus) din '98 pana in iulie a.c. cu connex classic - connex go! - kamarad - connex cent (in ordinea asta).

din iulie am trecut la zapp. pentru mine e mult mai bine.

#46
ato

ato

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.10.2002
'mda se inmultesc fanii zapp din cate vad. plata la telemobil si eu o fac tot prin raiffeisen direct, insa cum se zicea si mai sus merge de pe RTC. ar fi tare buna o colaborare mai stransa intre raiffeisen si telemobil, cum are in momentul de fata cu cei de la connex daca nu ma insel,  eu astept de multa vreme astfel de servicii...

#47
Terrorwave

Terrorwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.11.2004
Eu am abonament Orange Free (7$) de 3 ani, sunt foarte multumit de ei.Nu am vrut niciodata sa ma mut in alta retea. Singura "problema" ar fi ca am cam putine minute incluse ->240 min si astea doar in retea, si conditionate de timp (dupa 8 seara si in weekend).

Telemobil are acorduri in acest moment doar cu urmatoarele banci: Bancpost, Citibank, Romexterra, Banca Transilvania si CEC, iar la restul bancilor se poate plati bineinteles prin ordin de plata. In ultima luna insa la Bancpost au fost probleme cu plata facturilor in general deoarece acestia isi schimba sistemul de plata, si nu au putut accepta unele plati.

#48
White

White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 25.06.2004
vad .. ca voturile se indreapta spre 50 - 50 ..
Trebuia sa fie un pool .. cu da conex nu orange .. or something .. si atunci vede-am care e diferenta !

#49
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Din 1999 la Orange, denumirea actuala.
Motivul? ... Nu stiu, poate doar asocierea dintre CNX si Copos...
+ ca intr-o anumita etapa acoperirea pe unde aveam eu treaba era mai buna pe Orange.
:D

#50
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001
Connex all the time.
Am avut Cent 500 7.5$, L-am schimbat in Ore Favorite 5$ (50 minute in orice retea nationala dupa 5:00 si in weekend).
Serviciul cu clientii este un exemplu bun de urmat de multe companii (hint RCS/RDS care sux).
In orange a trebuit sa scriu o coala A4 cu informatii cum sa activez un GPRS pe un C60, ca cica nu au acces la mail.
La Connex la un M?55 - elegant cu mailul.
No comment.

#51
bau-bau

bau-bau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.11.2004

gtk, on Nov 12 2004, 15:32, said:

Masterboy said:

Urasc efectul de turma generat de cartelistii de GSM din RO.

Ce anume urasti tu si de ce?Cu ce te afecteaza personal?  Sunt prea multi sau ce?
Te deranjeaza flexibilitatea pe care o ofera GSM-ul si pe care CDMA nu o va oferi niciodata?

Scuze pt. off-topic dar nu mi se pare corecta o astfel de apreciere.

<{POST_SNAPBACK}>

Connex
Orange
Zapp :coolspeak:
Daca tot exista de ce sa nu putem vorbi la cele mai avantajoase tarife si mai ales sa avem parte de o tehnologie de varf :coolspeak:  :naughty:  :D

#52
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
am avut Connex Go! si am trecut pe abonament Connex Cent 200. e excelent acest serviciu. dar sunt minute putine:p

nu as schimba operatorul

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,671
  • Înscris: 07.02.2003
---
Urasc efectul de turma generat de cartelistii de GSM din RO.
---

Si noi uram efectul de teapa dat celor care nu au roaming, se cred tari dar au sub 20% din cota mondiala de telefonie mobila digitala, unii de prin California, Qualcomm parca ii chema care au ajuns sa-si faca propria retea in SUA ca in afara de 2-3 firme nimeni nu vrea sa le cumpere chipurile :D

In schimb ne place sa avem un sistem ne-proprietar si bine pus la punct :coolspeak:

#54
Terrorwave

Terrorwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.11.2004
Atata larma in jurului acelui roaming, sunt curios cati de aici folosesc acest serviciu in mod FRECVENT ! (adica cel putin o data pe luna), si dupa aceea vom vedea daca este sau nu un argument de luat in seama. Faptul ca eu merg o data pe an in Grecia sau in Himalaya, si nu am roaming pe Zapp, sincer pt mine nu ESTE CAPATUL LUMII. Se justifica sa zicem pt oamenii de afaceri care calatoresc foarte des in afara si care oricum nu stau ei in roaming-ul de la Zapp, au probabil mai multe telefoane decat unul !  :mellow:

E intr-adevar un minus pt operator, dar hai sa "nu uitam de bârna din ochiul nostru"...

Edited by Terrorwave, 28 November 2004 - 03:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate