Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Ce se intimpla daca nu m-am prezentat in termenul

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Salut!

Am avut de-a lungul timpului doua pietricele sarite de la alte masini care mi-au facut floricele pe parbriz, o toanta care mi-a zgiritat usa si mi-a infundat-o cind a deschis usa de la masina ei, si acum am reusit sa rup o bara de la grila radiatorului intr-un burlan...
Faza e ca stiu ca trebuia sa ma prezint imdiat sau in 24 h la politie pentru constatare insa nu prea era posibil tinind cont si de dauna relativ minora. Nu puteam sa nu mai plec in concediu cind mai aveam si oameni cu mine pentru ca imi sarise o pietricica in parbriz, sau sa umblu prin Pitesti dupa sectia de politie cind eram cu o avocata care avea procese urgente in Bucuresti etc. Pur si simplu nu pot sa pierd vremea aiurea pe la politie, mai ales ca am inteles ca e film de groaza pe acolo si ca ai de asteptat cite o jumate de zi doar la politie.
Acum, pentru ca s-au adunat m-as duce in Candiano Popescu sa-mi constate toate bubele. Dar ce trebuie sa fac? Sa spun adevarul si sa iau amenda si eventual sa ma trimita la Pitesti sa fac constatarea? Sau sa zic si eu o minciunica gogonata cum ca toate daunele s-au intimplat ieri si pe raza sectie respective? Or sa creada asa ceva? Cit e amenda daca zic adevarul?

Edited by Ahile, 18 May 2008 - 10:37.


#2
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
ce te impiedica sa le declari pe rand? du-te intr-o noapte ( este mai putina lume) la politia rutiera si declara ca ai furat o piatra in geam.
intr-o alta noapte iti decalri masina lovita in parcare la hypermarket (atentie unde declari ca ai parcat masina). le repari pe aste adouas si apoi faci si a treia constatare...

#3
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Da, e o solutie. Problema e ca nu am timp si mai ales chef sa stau de 3 ori la coada, atit la politie cit si la Casco iar apoi la service... As consuma prea multa energie si timp pentru niste lucruri mici. Nu merge asa in cazul meu. Trebuie sa le rezolv pe toate odata atit cu politie cit si cu asigurarile cit si cu service-ul.

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Te agiti degeaba.O sa rada aia de tine si te trimit acasa.
Nevasta-mea era cu matizul la 5m de masina politiei cand i-a proiectat un TIR o juma` de caramida in portiera.A tras pe dreapta, s-a dus la aia sa-i dea o dovada ceva si au trimis-o la plimbare.
Am rezolvat eu problema cu nitel chit si un spray` de vopsea.
Pentru urmele e pietre in geam... la fel... nu-ti da dovada.

#5
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Ahile, on May 18 2008, 11:36, said:

Salut!

Am avut de-a lungul timpului doua pietricele sarite de la alte masini care mi-au facut floricele pe parbriz, o toanta care mi-a zgiritat usa si mi-a infundat-o cind a deschis usa de la masina ei, si acum am reusit sa rup o bara de la grila radiatorului intr-un burlan...
1. Floricelele pe parbriz trebuiau aranjate la aia care lipesc parbrize, ca sa nu plece crapatura mai departe.Nu-ti trebuie dovada ca sa schimbi  parbrizul, daca e nevoie, din cauza floricelellor...daca nu, lasa-l asa si incearca sa lipesti chestiile alea.
2.Usa se declara cu grila de radiator impreuna, cand te hotarasti sa mergi la politie.Tocmai s-a intamplat :lol:  :P ca ai gasit-o asa in parcare-usa indoita si de nervi ai intrat intr-un tarus metalic plantat aiurea in aceeasi parcare imaginara!
BTW, grila aia se schimba usor cred-daca e ce cred eu, cumpar-o mai intai si poate o pui singur...sau o pun aia la service, oricum, nu cred sa se formalizeze de faptul ca nu e trecuta pe dovada...
Bafta

#6
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
repara-ti masina! nu-ti vei lua ITP-ul cu geamul spart. se vor mai aduna si alte mizerii intre timp si iti va fi greu sa le repari.
despre ce masina este vorba?

#7
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Pai masina e aproape noua si a costat destul de mult. Am Casco la ea si aia de la Casco nu cred ca o sa-mi deconteze parbrizul fara dovada de la politie. Nu-i asa?
Masina e cea din semnatura: un Golf V GT 170 cp TSI. Cumparata in iunie anul trecut. Tocmai de aia n-as vrea sa ma apuc eu, mesterul lui peste, sa dau cu chit sau spray cu vopsea pe o masina bunicica totusi.

Edited by Ahile, 18 May 2008 - 10:52.


#8
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
s-o stapanesti sanatos!
nu este asa complicat sa declari pagubele... spui ca erai pe o strada la iesirea din Buc. (Sos. Alexandriei, Iuliu Maniu etc.) si un camion de pe contrasens ti-a aruncat o piatra in geam. declari ca intre sensuri era linie continua si nu ai putut intoarce sa-l urmaresti pe "vinovat".
aripa infundata: o declari lovita in parcare.
nu dureaza asa mult (cel putin la candiano) pentru ca au un birou special pentru masini lovite in parcare.
cu cele doua dovezi de la politie (luate la date diferite) te duci o singura data la asigurator. cunosc un service care are chiar acolo 2-3 firme de asigurare si iti dau confirmarea pe loc, direct in service...

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Ai putea sa recurgi si la declarare ca vandalism, te duci intr-o dimineata si zici ca ai gasit masina cu parbrizul spart, grila rupta si portiera lovita cu picioarele. Cred ca te rezolva cu casco.

#10
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Pai nu, ca trebuie si la Casco sa declari imediat orice paguba, asa ca nu merge cu datele diferite ca ies din termen. Eu ma tot gindesc sa zic adevarul, sa-mi iau amenda de rigoare pentru parbriz si asta e, merg mai departe ca Johny Walker! Cu buzunarele mai lejere e adevarat...

#11
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

 Ahile, on May 18 2008, 07:04, said:

Pai nu, ca trebuie si la Casco sa declari imediat orice paguba, asa ca nu merge cu datele diferite ca ies din termen. Eu ma tot gindesc sa zic adevarul, sa-mi iau amenda de rigoare pentru parbriz si asta e, merg mai departe ca Johny Walker! Cu buzunarele mai lejere e adevarat...
tati, dovada aia de la politie e valabila zeci de zile! 30 sau 60, nu mai stiu...

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Trebuie sa declari orice incident asap, asta e problema.

Ahile, stai linistit. Pentru parbriz ciobit, daca buba nu e imensa (>10cm) merita sa strici un 50 de lei pe aia care lipesc parbrize, daca nu-ti place ce-a iesit ii mai aplici o piatra dupa si poti merge la asigurare.

Nu are sens sa te duci sa iei si amenda pentru lovituri (cum se zicea mai sus, vor rade politistii de tine, singurul om cinstit din oras, din pacate) nedeclarate la timp cand poti sa spui ca ai incercat s-o parchezi la inghesuiala intr-un loc oarecare din afara drumului public si din cauza manevrelor succesive ai indoit-o si in fata si in lateral.
Aia au atat de putin timp liber ca poti sa scrii c-a venit un martian si i-a dat 2 picioare si n-au nimic de obiectat. Sunt milioane de masini in B, nu esti primul care se duce pe-acolo cu dilema asta.

#13
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
va iesi o tiganie! plus ca te poti alege cu un parbriz "curat" (in timp se matuiesc)...

#14
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Mama mea cand s-a dus cu Matizu' inainte de vanzare la politie sa ia dovada pentru absolut fiecare componenta a caroseriei, a completat vreo 3 foi care au fost rupte de politistul constatator ca nu mintea credibil. A fost el cumsecade si a invatat-o el cum sa minta.

Te duci duminica la politie ca nu e nimeni si faci un proces pentru o posibila frecare iar altul pentru alta frecare, fiecare in parcare, facute de autori necunoscuti la un interval de cateva ore. Nimeni nu are ce obiecta.

#15
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Am fost la Candiano si am pierdut vreo ora pe acolo. Era lume destul de multa si doi politisti super sictiriti. Cred ca isi urau rau de tot slujba. Am reusit sa fac rost de formular din ala in care declari ce si cum. L-am completat si am stat cu el o gramada pe hol la rind, am mai abordat caraliul care mai iesea din birou dar in van. Cred ca mai avem de stat ore ca dobitocul pe acolo daca nu aflam de la baietii cu probleme care zaceau si ei pe acolo ca mai bine merg la sectia de care apartin pentru lovituri in parcare, geamuri ciobite etc. Am fost la circa 15 unde mi s-a spus sa revin miine intre 12-20 "cu toata documentatia". O sa mai merg miine la sectie ca la Candiano nu cred ca avem nervi sa stau pe holul ala obosit ore in sir.
Cit de varza sintem frate la organizare... si la respect fata de cetatean. Nu-i invinovatesc pe caralii de serviciu ci pe cei de sus care nu gindesc deloc. Pai eu habar nu aveam cum merge treaba pe acolo, ca tre sa fac rost de formular si dupa aia banuiesc ca trebuia sa stau pe linga masina la pinda sa prind caraliu cind iese sau ce...? Ca atunci cind l-am abordat mi-a dat cu flit din mers de n-am inteles nimic: I-am zis: Stiti, am si eu o zgirietura la masina...(trebuie sa astept la usa la dumneata sau la masina sa te pindesc cind iesi???) - vroiam sa mai adaug cind am fost intrerupt si n-am apucat sa termin ca mi-a taiat-o scurt si obosit: Toti au zgirieturi! Si atit, nimic altceva! A plecat. Cool!
Sper sa dau si eu de un baiat cumsecade!

@sebulbus
Mai parca nu m-as baga la cirpacela la o masina care nu are nici un an si la care tin foarte mult. Plus ca platesc lunar milioane de lei la Casco. Pentru ce?
Sa repar parbrizul care e inflorit chiar in fata mea? Tot o sa se vada si o sa ma oftice.

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Daca e direct in campul tau vizual buba si e semnificativa iti vor zice baietii ca nu se repara. In acelasi rand, ramai cu parbrizul original, montat de robotul fabricii, nu unul pus de robotul Mitica si robotul Gigel cu ventuza si lipit cu adeziv din pistol. Oricat de buni meseriasi ar fi ei, sunt oameni si uneori mai dau si rateuri.

#17
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
E chiar in fata ochilor mei. E o lovitura relativ mica (vreo 2 cm) si care nu pare ca intentioneaza sa se extinda. Insa uneori lumina se reflecta exact in cantul sticlei ciobite si straluceste... E enervant.
Si eu regret ca trebuie sa schimb parbrizul insa a mai plesnit intr-un loc tot de la piatra si acum am deja 2 motive. Bine ca nu l-am schimbat mai devreme ca acu trebuia sa-l schimb iar... Mi-e frica si mie sa nu am infiltratii de apa de la montaj, sau mai stiu eu ce...dar nu prea am de ales.

#18
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 sebulbus, on May 18 2008, 22:00, said:

ramai cu parbrizul original, montat de robotul fabricii,
Depinde de marimea sparturii, normal..dar iese bine, daca nu e exagerata...o poza ar fi fost edificatoare.Subscriu la ce zice @sebulbus, si eu am facut de cateva ori asa si nu mai stiam unde e reparatia dupa vreo saptamana.Dar asta la hibe mici, nu la centimetri buni de crapatura.
mergi la ei si vezi ce zic-e o suma relativ mica, si decat sa schimbi parbriz.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate