Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

vopsire calorifere

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
Salutare!

Doresc sa ma apuc sa vopsesc caloriferele.

Este de vorba de calorifere din fonta. Sunt vopsite, dar sunt destul de murdare si murdaria nu iese la un simplu spalat. Plus ca vopseaua e roz...si nu as spune ca-mi place in mod deosebit.

Deci intrebarea ar fi...cum procedez cel mai bine?

Dau jos stratul/straturile existente de vopsea?Daca da, cum?

Daca dau jos vopseaua actuala...cand ma apuc sa revopsesc tb sa dau cu grund inainte sau direct cu vopsea simpla?

Daca nu dau jos stratul/straturile de vopsea...ce produse pot sa folosesc pt curatare, ca noua vopsea sa prinda bine?


Multumesc!

Astept sfaturi!

Numai bine si Paste Fericit!

#2
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu incerca sa dai jos stratul vechi de vopsea ca nu o sa reusesti si caloriferele or sa arate urat dupa vopsire. Ar fi bine sa le demontezi si sa le speli in interior  (doar cu apa calda) sa refaci alimentarea ( o faci in diagonala) sa motezi robineti tur/retur si aerisitor. Dupa aceasta etapa cu hartie abraziva de granulatie mai mare de exemplu de 80 le iei la smirgheluit. Poti folosi si o perie de sarma. Ai grija sa nu desprinzi inutil vopseaua veche. Dupa ce te plictisesti de smilgheruit le speli frumos cu apa si detergent (cu simt de raspundere) le limpezesti foarte bine si dupa ce se usuca le pui pe 2 scandurele si folosind pensule de vopsit calorifere (sunt oarecum in forma de L) le vopsesti. Vezi ca exista vopsea speciala de calorifere care nu se ingalbeneste de la caldura degajata. Eu nu am folosit asa ceva si mi s-au ingalbenit. In rest spor la treaba.

PS: demontarea, montarea robinetilor, refacerea alimentarii in diagonala o poti face cu un om de la RADET daca esti din Bucuresi. Te duci la punctul termic si intrebi acolo. E imposibil sa nu faca cineva astfel de lucrari. Anul trecut cand am facut eu m-a costat manopera cam 2 milioane/ calorifer fara materiale dar te intelegi cu omul. vezi ca se ia separat spalatul adica1 mil spalatul si 1 mil echipatul calorif si realizarea alimentarii. Vopsitul il faci tu. Vezi ca se face multa mizerie dar se merita. iarna o sa stai in chiloti cu fereastra deschisa (asta daca nu ai repartitoare).

#3
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
Multumesc pt raspuns

Partea cu robineti pe tur/ retur e facuta...la ce se refera, insa, refacerea alimentarii in diagonala?

Spalarea in interior se efectueaza doar cu jet de apa calda sau se mai adauga si altceva?

Pot sa efectuez eu spalarea asta sau tot instalatorul?

Partea cu vopsitul imi e clara...vopsea pt calorifere se gas la bricostore/praktiker? Exista mai multe culori?


Multumesc din nou

#4
trompilica

trompilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.03.2007

 fulgerica, on Apr 27 2008, 07:27, said:

Multumesc pt raspuns

Partea cu robineti pe tur/ retur e facuta...la ce se refera, insa, refacerea alimentarii in diagonala?

Spalarea in interior se efectueaza doar cu jet de apa calda sau se mai adauga si altceva?

Pot sa efectuez eu spalarea asta sau tot instalatorul?

Partea cu vopsitul imi e clara...vopsea pt calorifere se gas la bricostore/praktiker? Exista mai multe culori?


Multumesc din nou
eu nu am cojit, doar spalat cu apa si detergent de praf
am dat cu vopsea lucioasa de la spor peste , doua straturi, arata super..ca nou !

#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 fulgerica, on Apr 27 2008, 06:27, said:

Multumesc pt raspuns

Partea cu robineti pe tur/ retur e facuta...la ce se refera, insa, refacerea alimentarii in diagonala?

Spalarea in interior se efectueaza doar cu jet de apa calda sau se mai adauga si altceva?

Pot sa efectuez eu spalarea asta sau tot instalatorul?

Partea cu vopsitul imi e clara...vopsea pt calorifere se gas la bricostore/praktiker? Exista mai multe culori?


Multumesc din nou

Alimentarea in diagonala se face astfel: Returul jos in partea cea mai apropiate a caloriferului de coloana de alimentare a blocului, aerisitorul deasupra returului, turul in coltul aflat in diagonala cu returul.

Poti face singur spalarea dar caloriferele de fonta sunt foarte grele. Se foloseste doar apa calda si se spala pana cand apa iese cat ce cat curata ( la inceput e neagra ca pacura). Atentie se face foarte, foarte  multa mizerie.

Vopsea de calorifere nu stiu unde se gaseste .

#6
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007
vopsea se gaseste la magizinele cu materiale de constructii (Bricostore, Praktiker, etc) sau la cele de cartier.
vopsea rasinoasa, lucioasa sau mata, in general universala (fier, lemn, plastic).
se recomanda spalarea suprafetei inainte de vopsire.

aplicarea se poate face cu pensula sau rola din buret (gen trafalet), in 2 straturi , fiecare strat in sens invers celui anterior (1. sus-jos; 2. stanga-dreapta).
pentru zonele greu accesibile se foloseste pensula curbata.

a se citi instructiunile de pe ambalaj.

sa ai spor!

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu am optat pentru schimbarea cu unele de otel. Nu am reusit sa le dau o "față" ca lumea drept pt care le-am schimbat. Pentru vopsirea celor de fonta sunt si unele pensule dedicate cu coada lunga si mai apoi indoite. Neaparat spalate caloriferele.  :mellow:

PS: vechiul calorifer l-am taiat cu printre elementi unde are o garnitura de cauciuc (pont primit de la unii cu fier vechi). Dupa ce l-am maruntit ca sa fie mai usor de carat l-am dus la fier vechi unde am luat pe el 70 ron Am mai pus inca atat si mi-am luat unul de tabla nou  :D

Edited by dreaQ, 27 May 2008 - 09:44.


#8
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Eu ma apuc de refacut camera. M-am gandit de asemenea sa schimb si caloriferul vechi din fonta. Vreau sa cumpar unu din asta nou de tabla ca e mai subtire si arata mai bine. Problema e cu demontatul la cel vechi si montatul la cel nou. Trebuie sa fiu atent la ce cumpar? Sau toate caloriferele din tabla sunt bune? Eu stau la bloc si am incalzire centralizata (cu repartitoare, app. trebuie sa-i chem pe cei care au montat contoarele alea?). Trebuie modificata teava care alimenteaza caloriferul (ma gandesc ca spatiul dintre perete si calorifer o sa fie prea mare cand o sa montez unul nou mai subtire ca cel vechi)?

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
In principiu poti refolosi vechiul robinet la caloriferul nou. nu ai locatia completata asa ca nu te pot indruma la vreun magazin. In general prin magazinele de bricolaj (praktiker, bricostore, hornbach etc) calitatea la calorifere este comparabila, cam aceeasi.
La repartitor ii chemi pe cei de la firma care se ocupa de contorizare sa demonteze repartitoru de pe caloriferul vechi si sa-l puna pe cel nou. Anul trecut era vreo 20 RON (deplasare+sudura - lipitura mai bine zis).

#10
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Gata, am trecut locatia. Sunt din Bucuresti. Multumesc pentru raspuns.

#11
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007
odata cu caloriferul schimbi si racordul (tur-retur) +robinet inchidere calorifer+ 1 ventil aerisire+ 1dop cu filet pentru gaura nefolosita din calorifer.

inainte de montarea caloriferului din otel se curata coloana generala de alimentare (atat cat iti permite situatia- macar intrarea si iesire inspre/dinspre calorifer).

dimensiunea caloriferului se calculeaza functie de volumul incaperii unde va fi montat.

caloriferele sun cu o fata (simple) sau cu doua fete (duble) prin care trece agentul termic.
se monteaza pe perete in cleme speciale ce trebuiesc livrate odata cu achizitionarea caloriferului
calitatea produselor o poti afla de pe net.

sa fii atent la caloriferele care au spatiu de trecere a agentului termic mai gros/lat/mare.
sunt modele prin care trece putina apa

Edited by concurent, 27 May 2008 - 15:04.


#12
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Vopseaua de calorifere rezista la temperatura mai ridica?Am dat in aceasta toamna cu o vopsea pe 2 calorifere si miros de fiecare data cand se incalzesc.Acum cand am ridicat temperatura la 75 grade la calorifere miroase foarte puternic(si la 60 grade mirosase vopseaua doar ca mai putin)

#13
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Cunoasteti vreo vopsea care ati folosit-o la vopsirea caloriferelor?Care sa nu miroasa urat cand acestea se incalzesc?

#14
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Intre timp cred ca nu mai e o problema atat de mare sa gasesti vopsea pt calorifere.
Am si eu de gand sa vopsesc caloriferele, dar imi pun urmatoarele probleme:
-Am calorifere de fonta vechi, ruginite, pe care le curat cat pot cu peria, dar oricat as insista nu le pot curata perfect. Oare le pot vopsi? Am gasit o vopsea pe care scrie ca se poate aplica si peste rugina (email E8100, Kober), dar nu scrie daca este si termorezistenta.
-Caloriferele sunt inca nefolosite, fabricate prin anii 80'. Sunt in grupuri de cate 10 elemente. Nu-s perfecte si au tot felul de defecte. La proba de aer sub presiune (3bar) toate au scapari: ba la imbinarile dintre elemente, ba pori la unele elemente. Cu mult efort am inlaturat elementele defecte si mai am grupuri de cateva elemente, care n-au pori, dar scapa aer la imbinari. Nu scapa repede, ci vreo 2bar in cateva ore, dar destul cat sa ma impiedice sa le montez asa cum sunt. Nu pot demonta toate elementele. Sunt extrem de bine intepenite. Le-am incalzit si cu lampa de benzina si doar cateva am mai putut desface, dar au mai ramas altele pe care nu le mai pot desface nicicum, desi am aplicat forte uriase.
Ce sa fac? Oare daca le vopsesc intra vopseaua in imbinari si etanseaza? Sau nu?

#15
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005
Salut,

Stiti pe cineva care face picturi pe calorifere ? Ceva in genul asta (si nu numai):

[ http://3.bp.blogspot.com/_vptqTGo0Zzw/TEAuBeWfY_I/AAAAAAAAAXQ/KrJGP7gT_4U/s1600/calorifer.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Eu vreau să montez "calorifiare"din fontă. Din experiența mea cu arzătorul, nu merită lucrat așa. Am să fac un foc imens de tabără, le pun acolo să se încălzească bine, le defac, le sablez și le vopsesc.

#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 benis, on 01 ianuarie 2016 - 05:45, said:

Eu vreau să montez "calorifiare"din fontă. Din experiența mea cu arzătorul, nu merită lucrat așa. Am să fac un foc imens de tabără, le pun acolo să se încălzească bine, le defac, le sablez și le vopsesc.
Sa le desfaci ? Poate doar de pe pozitie , dar atunci nu vad cum le sablezi loco ...
Caloriferele vechi sint aproape imposibil de desfacut din cauza ca :
1. niplele sint pline de rugina si nu intra cheia pe ele
2. daca intra cheia , ori se rup umerii de la niplu , ori umerii sint mincati de rugina si nu se pot desface

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Da, e drept, însă nu e o pierdere, lumea își mai face cărări cu ele prin curte. E drept însă, e un target pentru hoți.

Oricum, sunt destul de ieftine cele noi, bag de seamă. Iar dacă se umple instalația cu glicol, poate tine sute de ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate