Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 Construirea de Linkuri in Forumur...

geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid
 Caut site-uri vechi unde postam p...

Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...
 

Pentru succesiune - cum aflu ce proprietati sunt ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
F_Mary

F_Mary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2008
Buna ziua .
Cand tatal meu erea in viata a cumparat o casa pentru fratele meu . Atunci s-a facut un act de vanzare scris de mana , pe numele tatalui meu . Ulterior stiu ca s-a facut un act notarial , dar nu mai stiu pe numele cui s-a facut . Daca l-a pacalit fratele pe tatal meu sa-l faca pe numele fratelui sau daca a fost totusi facut pe numele tatalui meu . Fratele meu zice ca el este proprietar pe acea casa si are pretentii succesorale si la cealalta casa care in mod normal ar fi trebuit sa-mi revina mie  Nu mai stiu anul , erea cam prin 1990 , cred ! Nu vorbesc cu fratele meu pentru a afla de situatia proprietatii , iar tatal meu intre timp a decedat .
Pentru a introduce taxa de succesiune pentru tatal meu , cum pot afla de situatia acestei proprietati . Care este modalitatea de a afla proprietatile tatalui meu daca anumite persoane incearca sa le ascunda ? Ma poate ajuta cineva ?

#2
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.11.2006
O evidenta a proprietatilor pe care o persoana le detine se gaseste la primaria in a carei raza teritoriala se afla bunul. Astfel, puteti merge la taxe si impozite locale si sa cereti un certificat fiscal (mai nou se  cheama certificat de atestare fiscala) pe numele tatalui dv. In acel certificat veti gasi bunurile ptr care se plateste impozit si deci, teoretic, se presupune ca sunt ale tatalui dvs. De asemeni, primariile detin si copii ale actelor de proprietate. Puteti cere un certificat fiscal si pe numele fratelui ptr a vedea daca respectiva casa este sau nu pe numele lui.

Succes.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate