Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

STEADICAM

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
E numai o idee care e posibil sa ramana in stadiul asta. Exista vreun magazin sau are cineva un steaycam in Iasi? Vreau sa pun mana pe unul sa vad cat e de util. Nu as comanda unul, numai pe baza review-rilor. Dau o bere.

#92
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

 robertinoo, on 23rd June 2009, 16:54, said:

E numai o idee care e posibil sa ramana in stadiul asta. Exista vreun magazin sau are cineva un steaycam in Iasi? Vreau sa pun mana pe unul sa vad cat e de util. Nu as comanda unul, numai pe baza review-rilor. Dau o bere.
Te complici cu steadycam-ul, nu-i pt ce-ti trebuie tie,crede-ma. Mai investeste vreo 3 mil si ia-ti asta http://westbuy.ro/af...vanzari=4&id=33 , este ideal pt segmentul de nunti in care prestezi,si tu stii ca eu stiu despre ce vorbesc :naughty:  , bafta!

#93
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
E o idee. Multumesc. Momentan, am retezat partea din fata a unui M7 si am atasat HV30-ul.
Avantaje: 1. stabilitate la fel ca la oricare camera de umar
               2. am la dispozitie patina de la m7, pentru lampa.
Dezavantaje: 1. greutatea suplimentara a componentelor din M7
                    2. pierd un minut cu demontarea si montarea camerei in suport, pentru inlocuirea acumulatorului.

#94
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Pentru ca nu mai pot atasa poze la postul trecut, atasez aici.

Attached Files



#95
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Tare as vrea sa te vad asa echipat la o nunta!

#96
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Esti incorigibil...
Bine ca nu aveai pe acasa un S270

#97
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Daca stii doar sa filmezi, inteleg ca iti este ciuda ca altul stie sa faca si altceva...

#98
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

 robertinoo, on 1st July 2009, 13:09, said:

Daca stii doar sa filmezi, inteleg ca iti este ciuda ca altul stie sa faca si altceva...
si tu...ce stii sa faci in plus?(asta daca stii sa filmezi)... sa creezi imaginea ta  de amator frate cu mesterul repara tot in garajul din spatele blocului?
inteleg dorinta ta de a filma stabil dar o poti face decent cu adaptoare de umar (iulian a sugerat foare bine), nu cu improvizatii penibile si fire alb rosii care se plimba la acumulatorul din geanta
nu conteaza neaparat marimea in segmentul asta

#99
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 camerevideo, on 30th June 2009, 22:30, said:

Esti incorigibil...
Bine ca nu aveai pe acasa un S270



De ce nu? Punea HV-ul pe post de lampa sau microfon :thumbup::)))) de fapt merge ca si o camera back-up pusa deasupra , dual rec...o noua chestie de marketing:D  Una peste alta, omul a incercat sa faca ceva, nu-l mai blamati, sunt convins ca are el zona lui unde oamenii vor aprecia ...hibridul din poza :notangel: Omul e adeptul ca daca poate face el de ce sa  mai dea banii si pe de-o parte asa e...la casa merge treaba... mai departe el e responsabil de imaginea lui, si din fericire nu noi :peacefingers:
O sa iau curand si eu stabilizatorul recomandat de Iulian, sa vedem ce o fi de capul lui... Daca aveti alte recomandari la suma asta....astept recomandari de la domniile voastre.

#100
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Din poza aia se vede foarte clar ca daca achizitionezi suportul respectiv, stupoare : nu mai ai nevoie de maini pt a filma. Eventual poti sa-ti aprinzi o tigara, sa-ti torni lejer un spritz sau de ce nu, sa iei mireasa la un dans daca esti la nunta. Lasand gluma la o parte personal l-as cumpara pe asta daca as decide ca e nevoie de unul.

#101
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004

 robertinoo, on 1st July 2009, 12:09, said:

Daca stii doar sa filmezi, inteleg ca iti este ciuda ca altul stie sa faca si altceva...

Imi este ciuda doar pt ca ridiculizezi threadul cu aberatiile tale.
Pe de alta parte constat ca tu nu stii nici sa filmezi dar nici sa faci "altceva".
Nu cred ca e cazul sa incurajam aberatii de genul asta.

#102
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 Tractoristu, on 1st July 2009, 20:41, said:

Din poza aia se vede foarte clar ca daca achizitionezi suportul respectiv, stupoare : nu mai ai nevoie de maini pt a filma. Eventual poti sa-ti aprinzi o tigara, sa-ti torni lejer un spritz sau de ce nu, sa iei mireasa la un dans daca esti la nunta. Lasand gluma la o parte personal l-as cumpara pe asta daca as decide ca e nevoie de unul.



Off...mi-ai citit gandurile dar nu in totalitate:D :naughty:  vroiam sa iau un robot de facut curat (japonez:D) din ala cu senzori de miscare automat....puneam hamu ala pe el, camera, ii activam rec-ul si ar fi fost vis.  Cu Manfrotto nu stiu daca se descurca tipul :cursing:  revenind la lucrurile noastre, nu prea am incredere in el: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3coE4Av3reQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din ce am vazut acolo nu rezolva mare lucru... faza este ca mai trebuie sa-mi suporte si lampa video de 300 si ceva de grame sau cat o avea cu bratul ala de fier.  Deci din start e un nu. Am trepiede, am monopied...dar nu imi sunt utile la nunta, nu am timp sa ma misc cu ele, e asa suceala uneori de zici ca se sfarseste pamantul la nuntile din ziua de azi( din zona mea). Tot la ham raman pana primesc alt sfat. Multumesc de sfat, a fost bine venit, cu ocazia asta am vazut si ce stie jucaria Manfrotto :OK: . Merlinul e tatic, dar.... costa.... :w00t:

#103
TuYa

TuYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 17.10.2006
Ma gandesc sa achizitionez si eu un sistem de stbilizare pt camera, problema mea e ca trebuie sa stabilizez un EX1R ! Stiu ca merlin-ul nu reuseste sa faca asta, si nici nu am de gand sa cheltui mai mult de 20-25 mil . Am vazut la Westbuy doua variante care s-ar incadra ... EAGLE TITAN Stabilizer  : http://www.westbuy.r...nzari=24&id=576  si  FLYCAM 5000 PRO + VESTA + BRAT:
  http://www.westbuy.r...=...i=24&id=548 . As inclina spre EAGLE TITAN Stabilizer, pare mai practic, desi va trebui sa mananc ceva spanac .... oricum va fi folosit doar pt anumite momente ale nuntii. Ati folosit careva dintre voi unul din cele doua ? Aveti un sfat sa-mi dati ?
Salutari !

#104
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Nu vei putea folosi un flycam fara vesta mai mult de un minut ( maxim ). Eu folosesc Glidecam Smooth Shooter cu Glidecam 4000 Pro si FX1000. Am folosit si EX1 fara probleme, la modul ca iti mai raman contragreutati in geanta care nu le folosesti. Vezi ca gasesti tot aici pe site  http://forum.softped...a-X10-2865.html   Nu incerca chestii indiene ca vei fi dezamagit in scurt timp. I

#105
TuYa

TuYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 17.10.2006
Multumesc ironzzz pentru sfat. Glidecam Smooth Shooter cu Glidecam 4000 Pro este o varianta foarte buna , dar depaseste bugetul pe care l-am stabilit , am investit deja destul in camera ... abia la anul imi voi permite sa investesc si intr-un sistem de stabilizare mai performant .Vroiam ceva care sa ma ajute cat de cat. De  EAGLE TITAN Stabilizer ai auzit ceva ?
Salutari !

#106
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Daca la anul iti vei permite sa investesti mai mult, atunci ramai anul asta la "indianca", s-ar putea sa faca fata un sezon. Chiar daca nu vei fi prea multumit de ea, va da bine la "impresia artistica" si sigur te va ajuta, din punct de vedere economic, sa poti trece la alt nivel anul urmator (o "indianca" cu vesta si brat e cam jumatate de Merlin, ca pret, dar la "impresie artistica" e mult peste).
SPOR!

#107
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
EAGLE TITAN Stabilizer din cate am vazut suporta camere de maxim 3 kg. Anul trecut am avut ocazia sa incerc cateva modele indiene si alte natii si am avut surpriza la unul indian ( era folosit de mai bine de un an ), sa apara unele scartaieturi foarte mici. Parca nu ma vad in postura de a merge la o nunta si sa apara asa ceva pe sunet. Initial si eu am plecat de la premisa sa iau ceva ieftin, dar m-am lamurit ca trebuie sa iau ceva bun, sa il folosesc mai multi ani.

#108
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Am si eu o intrebare, poate prosteasca...cu sistemele de stabilizare din clasa celor pana 300-400 de euro se poate filma "la firul ierbii" ?!...sau toate au posibilitatea asta?!Intreb asta deoarece AICI se specifica urmatoarele:
" FlowPod de la VariZoom este stabilizatorul pentru camere video si foto DSLR cu abilitati de filmare , cu cele mai multe avantaje vis a vis de concurenta . De ce ? Pentru ca este singurul stabilizator handheld ce ofera 3 moduri de lucru intr-unul singur si poate fi pe rind : stabilizator normal , monopod , stabilizator low mode ( pentru filmarile de jos )" .
La pretul asta poate fi bun de ceva?!,mai ales ca nu filmez decat din hobby! (precizez ca am un Sony FX7...nu sariti pe mine, fiindca scula am primit-o cadou de la un prieten din SUA fiindca am avut grija de taica-su cat a fost paralizat!)
Multumesc!

Edited by jamesbond007.5, 10 March 2010 - 20:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate