Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

TITULARIZARE 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008

 michella, on Sep 14 2008, 18:22, said:

Mda si totusi se plang ca nu au profesori la tara si totusi nu vor sa dea posturile  :blink: , am patit-o acum cateva zile.
Anul scolar care tocmai ce ma despartisem ... am aruncat o pastila directoarei in vant pentru a-mi oprii locul ca poate reusesc sa revin la scoala ei. La suplinire am luat nota mica, dar am mai dat un test inca o data si sa-mi spuna inspectoraul ... sa nu mai ma gandesc la invatamant ca locul meu de la scoala x s-a ocupat de o pensionara si nici vorba sa ma mai primeasca la vreo scoala. M-am lasat pagubasa, mi-am depus C.V.-ul la niste firme de publicitate. Daca se iveste ceva in invatamant iau cateva ore, dar voi renunta atunci cand e ceva stabil la firma respectiva. Oricum m-au dezamagit cei de la inspectorat si cum pensionarii profesori au dreptul ei primii sa ocupe locurile , in loc sa fie cei tineri !!  :unsure:



unde este acea scoala in care un pensionar (deci automat este incadrat la plata cu ora) ia postul unui suplinitor? chiar m-ai facut curioasa...si daca nu cer prea multe, pe ce specializare era postul? multumesc!

#20
michella

michella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.09.2005
Este la cumul venit ... si este la scoala din Lumina pe postul de educatie plastica!
Restul colegelor erau suparate de venirea acesteia , ma asteptau tot pe mine si s-au trezit cu madam ... care a venit cu pretextul ca celelalte posturi pe desen in Constanta erau toate ocupate (din contra ca nu sunt toate ocupate) ... acum banui altceva, dar nu mai spun aici! :blink:

#21
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008

 michella, on Sep 14 2008, 21:57, said:

Este la cumul venit ... si este la scoala din Lumina pe postul de educatie plastica!
Restul colegelor erau suparate de venirea acesteia , ma asteptau tot pe mine si s-au trezit cu madam ... care a venit cu pretextul ca celelalte posturi pe desen in Constanta erau toate ocupate (din contra ca nu sunt toate ocupate) ... acum banui altceva, dar nu mai spun aici! :blink:


no comment...... :| ........

#22
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 michella, on Sep 14 2008, 22:57, said:

Este la cumul venit ... si este la scoala din Lumina pe postul de educatie plastica!
Restul colegelor erau suparate de venirea acesteia , ma asteptau tot pe mine si s-au trezit cu madam ... care a venit cu pretextul ca celelalte posturi pe desen in Constanta erau toate ocupate (din contra ca nu sunt toate ocupate) ... acum banui altceva, dar nu mai spun aici! :blink:
si la mine la scoala a fost faza asta anul trecut pana cand au fost niste scandaluri si reclamatii din partea unor profesori care nu aveau catedra din cauza "pensionarilor" si s-a renuntat la acestia.Oricum e stupida rau faza asta, ei vorba aia, si-au trait traiul si mancat malaiul, de ce naiba le ocupa la cei tineri posturile cand au pensia garantata :death:

#23
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 duculeana, on Sep 12 2008, 12:58, said:

Sunteti pregatiti sufleteste sa va luati catedrele in primire pe 15 septembrie?  :D Ati mai prins ceva la sedintele publice din august si septembrie? Aveti fix o catedra (18 ore) sau peste?


In sfarsit, pe 4 septembrie am primit un post cu norma intreaga, dar nu la scoala la care am fost in anul scolar trecut, ci la o alta. E, relativ, aproape de casa mea, insa tot trebuie sa traversez o intersectie si doua strazi foarte circulate. Dar nu merg cu RATB-ul, cu METROUL...
Sper sa fie bine aici, desi deja am unele mici probleme (d-na directoare si sefa mea de catredra este suparata pe mine pentru ca, invitata la sedinta cu parintii unor elevi de clasa a V-a, le-am zis acestora, la intrebarile dirigintei, ca odraslele dumnealor nu sunt chiar atat de linistiti in timpul orelor: se foiesc, se ridica din banca si se duc la alti colegi, pentru a imprumuta pix, creion, linie etc., ori nu sunt atenti la ce se scrie la tabla/la ce explica profesorul, ci se uita la colegi si ma intrerup, spunandu-mi "uitati ce face x!", ori: "x nu scrie!". Apoi i-am rugat sa le verifice caietele, sa verifice daca micutii lor si-au scris, pentru ca au cativa copii care nu si-au facut temele deloc. Ei bine, doamna directoare (si sefa mea de catedra) este suparata ca le-am spus parintilor lucrurile acestea. Dumneavoastra ce considerati: am facut vreo greseala sau nu? Caci, daca-i dupa mine, nu vad unde este greseala!

#24
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
pai ce, ele ar fi vrut sa le zici parintilor ca lucrurile sunt roze? poate te-ai gasit si tu sa critici clasa cea mai buna din scoala :lol: (desi e putin probabil, ca alea de obicei sunt luate de titulari)

#25
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 tonks, on Oct 13 2008, 06:50, said:

pai ce, ele ar fi vrut sa le zici parintilor ca lucrurile sunt roze? poate te-ai gasit si tu sa critici clasa cea mai buna din scoala :lol: (desi e putin probabil, ca alea de obicei sunt luate de titulari)

Nu e cea mai buna clasa de-a V-a din scoala (dovada: rezultatele foarte slabe la testul predictiv, dupa o recapitulare de... 12 zile). (Pe-acolo sunt si elevi cu probleme: unul cu adhd, doi rromi - parintii unuia dintre acestia, care repeta si clasa, i-a amenintat, anul trecut, pe profesorii de la clasa ca, in cazul in care fiul nu-i va fi trecut, ii va calca cu masina; respectivul profeso nu mai functioneaza in scoala!... -, dar - de ce sa nu recunosc?!- si copii buni!).

#26
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ei bine, cum va descurcati la catedra? Cum vi se par elevii din ziua de azi? Greu de stapanit? Oare si asta sa fie motivul pentru care nu se mai inghesuie absolventii la examenul de titularizare? Ce ii asteapta in viitor pe profesorii din noua generatie? Cine le va preda copiilor nostri?
V-ati dori schimbari in metodologie sau centralizator? Cica absolventii Bologna nu vor putea preda decat la SAM sau ca suplinitori.

#27
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Pot preda la SAM si la clasele I-VIII. Daca vor face masterul vor putea preda si la liceu.

Edited by robertinoo, 19 November 2008 - 18:19.


#28
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
Studiile Aprofundate (absolvite in 2002, cu examen de disertatie) sunt acelasi lucru cu Masteratul? Sau trebuie sa fac si Masterul?
Multumesc pentru raspuns(-uri).

#29
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 istocescu, on Dec 15 2008, 19:45, said:

Studiile Aprofundate (absolvite in 2002, cu examen de disertatie) sunt acelasi lucru cu Masteratul? Sau trebuie sa fac si Masterul?
Multumesc pentru raspuns(-uri).
din cate stiu nu, dar poate ma insel

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate