Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

TITULARIZARE 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Am observat ca anul acesta sunt scoase la concurs mult mai putine posturi cu viabilitate de 4 ani, la limba romana si limba engleza, cel putin pentru judetul Constanta.  :o   Ce se intampla?  Oare inspectoratelor le convine sa scoata anual posturi la concurs cu viabilitate de 1 an sau e din cauza ca la examenul de titularizare avem din ce in ce mai multe note sub 7?  :mellow: Sau poate nici nu mai avem asa de multi candidati ca in anii trecuti...

#2
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
In schimb, cele mai multe posturi scoase la concurs sunt cele incomplete, mai ales la limba romana si la limba engleza. Oare de ce sunt atat de multe astfel de posturi? Chiar nimeni nu vrea sa le ia de la an la an, sa isi completeze sau sa-si depaseasca norma?  :mellow:

#3
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 duculeana, on May 13 2008, 11:48, said:

In schimb, cele mai multe posturi scoase la concurs sunt cele incomplete, mai ales la limba romana si la limba engleza. Oare de ce sunt atat de multe astfel de posturi? Chiar nimeni nu vrea sa le ia de la an la an, sa isi completeze sau sa-si depaseasca norma?  :mellow:
nu ai voie cu ore peste norme de aia se dau la concurs ore incomplete.titularul sau suplinitoru care ia un post, poate solicita in sedinta publica acele ore, deci ele nu se tin ascunse si apoi in timpul scolii date profesorului.Chiar daca sunt 2-3 ore, ele sunt date separat si apoi luate in sedinta publica

#4
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 aiptek, on May 13 2008, 14:51, said:

nu ai voie cu ore peste norme de aia se dau la concurs ore incomplete.titularul sau suplinitoru care ia un post, poate solicita in sedinta publica acele ore, deci ele nu se tin ascunse si apoi in timpul scolii date profesorului.Chiar daca sunt 2-3 ore, ele sunt date separat si apoi luate in sedinta publica
Stiu, pai si atunci de ce zici ca nu ai voie cu ore peste norma? Poti sa ai cel mult 9 ore peste norma fara problema, deci nu stiu de ce se mai scot la concurs separat, in loc sa se scoata din prima 20, 21 sau 25 de ore etc! Doar ca sa te taraganeze aiurea, trebuiesc date zeci de examene si depuse zeci de dosare pentru pretransfer, transfer la cerere, etc... <_<

#5
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 duculeana, on May 13 2008, 15:38, said:

Stiu, pai si atunci de ce zici ca nu ai voie cu ore peste norma? Poti sa ai cel mult 9 ore peste norma fara problema, deci nu stiu de ce se mai scot la concurs separat, in loc sa se scoata din prima 20, 21 sau 25 de ore etc! Doar ca sa te taraganeze aiurea, trebuiesc date zeci de examene si depuse zeci de dosare pentru pretransfer, transfer la cerere, etc... <_<
nu se scot 20 sau 21 pt ca norma e de 18 ore si pt profesorii cu gradul I este de 16 ore.Nu ai voie cu ore peste norma daca nu sunt luate prin sedinta publica, nu se mai merge cu mismasuri cum a fost mai demult, ca se ascundeau orele si apoi poc le luai.Te duci acum in sedinte publica pt 2-3 cate or fi si daca nu i le trebuie la nimeni, aceastea se repartizeaza titularului/suplinitorului.De dosare si de timp pierdut si concursuri nu vom scapa niciodata, cred

#6
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 aiptek, on May 13 2008, 15:47, said:

nu se scot 20 sau 21 pt ca norma e de 18 ore si pt profesorii cu gradul I este de 16 ore.Nu ai voie cu ore peste norma daca nu sunt luate prin sedinta publica, nu se mai merge cu mismasuri cum a fost mai demult, ca se ascundeau orele si apoi poc le luai.Te duci acum in sedinte publica pt 2-3 cate or fi si daca nu i le trebuie la nimeni, aceastea se repartizeaza titularului/suplinitorului.De dosare si de timp pierdut si concursuri nu vom scapa niciodata, cred
Stiu ca norma e de 18 ore, tocmai de-asta te intrebam cum merge treaba. insa altceva nu inteleg: cum se ajunge ca unii sa nu aiba norma completa si sa aiba nevoie de acele 2-3 ore pentru a-si intregi norma? Ei nu au luat la inceput norma intreaga de 18 ore? Apoi cum de le-a scazut numarul orelor? N-au mai fost in anii urmatori suficienti elevi pentru disciplina respectiva sau li s-a redus numarul de ore saptamanale la respectiva materie? :huh:

#7
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 duculeana, on May 13 2008, 15:53, said:

Stiu ca norma e de 18 ore, tocmai de-asta te intrebam cum merge treaba. insa altceva nu inteleg: cum se ajunge ca unii sa nu aiba norma completa si sa aiba nevoie de acele 2-3 ore pentru a-si intregi norma? Ei nu au luat la inceput norma intreaga de 18 ore? Apoi cum de le-a scazut numarul orelor? N-au mai fost in anii urmatori suficienti elevi pentru disciplina respectiva sau li s-a redus numarul de ore saptamanale la respectiva materie? :huh:
stai putin, nu e obligatoriu ca un post scos la concurs sa aiba 18 ore :D .Cate ore are postul specificat atatea iei,nu mai putin.Si norma poate scadea si in decursul anului daca se desfiinteaza ceva clasa intre semestre.Comprendre?

#8
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 aiptek, on May 13 2008, 16:52, said:

stai putin, nu e obligatoriu ca un post scos la concurs sa aiba 18 ore :D .Cate ore are postul specificat atatea iei,nu mai putin.Si norma poate scadea si in decursul anului daca se desfiinteaza ceva clasa intre semestre.Comprendre?
Normal ca nu e obligatoriu, dar e obligatoriu ca un profesor sa aiba norma intreaga ca sa poata fi platit la salariul intreg! Si daca tu ai de exemplu 12 ore si iti mai trebuie inca 6 ca sa iti intregesti norma, dar acele ore nu sunt la scoala ta, ci la o alta scoala la cucuietii din deal, ce te faci, ca n-ai cum sa faci naveta pana acolo? De-asta spun ca orele astea optionale sau cu norma incompleta ar trebui sa le dea directorul la intelegere cu profesorii scolii respective! De ce sa fie scoase la concurs si sa le ia unul din afara scolii care poate le ia in plus fata de norma, si sa nu le iau eu care am nevoie de ele pentru a-mi intregi norma, si in plus am si domiciliul mai aproape etc.?
Alta intrebare: ce se intampla cu orele incomplete care chiar nu vrea sa le ia nimeni, nici in sedintele publice, nici pensionarii etc., fiindca ele sunt in programa elevilor si trebuiesc totusi predate de cineva la inceputul anului scolar?!

#9
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Oare va mai fi actualizat site-ul titularizare.edu.ro pana la data examenului? Pe site apare ca datele sunt in curs de actualizare, ori in calendarul miscarii personalului didactic scria ca lista finala a posturilor disponibile va fi afisata pana la 1 iunie! Ce se intampla, de ce nu s-a respectat termenul? Mie imi da de gandit si nu-i exclus sa se faca manarii la fel ca-n ceilalti ani, un post pe care-l vedeai titularizabil acum sa fie netitularizabil etc.  :angry:

Edited by duculeana, 10 June 2008 - 06:11.


#10
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ce mai ziceti? Ce nota ati obtinut la concursul de titularizare? Ati reusit sa va titularizati, ati prins un post de suplinitor sau ati ramas pe dinafara? Veti participa si la etapa a III-a?

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mă laud eu cu prietena :D 9.90 pe germană în Ploiești! 2 posturi de titular, 9 candidați!

#12
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 ripper, on Aug 2 2008, 09:56, said:

Mă laud eu cu prietena :D 9.90 pe germană în Ploiești! 2 posturi de titular, 9 candidați!

Am luat 7,60. Romana - Bucuresti. Doar 8 locuri scoase pentru titularizare si vreo 300 de candidati. Desigur, particip la etapa a III-a, intre 26.08. - 01.09... Si vreau scoala la care am fost si in anul scolar trecut, pt ca este fff aproape de domiciliu, iar eu am o problema (de sanatate) cu mersul prea mult timp... Oricum, e trecuta la posturi incomplete, cred ca as putea combina orele de romana cu cele de franceza (a doua specializare), INSA POT SA IAU SI ORELE DE LATINA? SCOALA ARE 12 ORE DE ROMANA, 4 ORE DE FRANCEZA SI 3 ORE DE LATINA.
Latina am facut in anul I - sem.I si in anul al II-lea - sem.I, notele nu apar pe diploma de licenta, ci doar in foaia matricola...
Asadat, pot solicita si orele de latina? SI SA AM, IN TOTAL, 19 ORE?

#13
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
Din moment ce ai facut in facultate aceasta materie , le poti solicita linistit, numai sa nu le ia altcineva inainte

#14
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Catedrele rămân fără profesori  
EXAMEN. Profesorii nu s-au înghesuit ieri la examenul pentru ocuparea posturilor de suplinitori.

Pentru ocuparea celor 66.492 de locuri s-au înscris 19.809 candidați. Dacă după examenul de titularizare din iulie au rămas numeroase locuri pentru concursul din august, acum s-a ajuns în situația în care inspectoratele școlare trebuie să cheme de acasă profesorii pensionari, dar și pe cei care nu au reușit să promoveze la titularizare. În școlile din mediul rural există aproape 30.500 locuri libere.
Sursa
Ce parere aveti, de ce nu se inghesuie lumea sa predea la sate? Cum vi se pare ca vor fi chemati de-acasa profesorii pensionari sa predea, in timp ce altii cu nota peste 7 nu au prins un post de titular?

#15
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007
Stai liniștit. O să se facă agurida miere atunci când majoritatea care incă mai speră la ocuparea vreunui post urban nou -inființat o să rămână cu buza umflată...

#16
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008

 duculeana, on Aug 23 2008, 06:38, said:

Catedrele rămân fără profesori  
EXAMEN. Profesorii nu s-au înghesuit ieri la examenul pentru ocuparea posturilor de suplinitori.

Pentru ocuparea celor 66.492 de locuri s-au înscris 19.809 candidați. Dacă după examenul de titularizare din iulie au rămas numeroase locuri pentru concursul din august, acum s-a ajuns în situația în care inspectoratele școlare trebuie să cheme de acasă profesorii pensionari, dar și pe cei care nu au reușit să promoveze la titularizare. În școlile din mediul rural există aproape 30.500 locuri libere.
Sursa
Ce parere aveti, de ce nu se inghesuie lumea sa predea la sate? Cum vi se pare ca vor fi chemati de-acasa profesorii pensionari sa predea, in timp ce altii cu nota peste 7 nu au prins un post de titular?




nu stiu cati candidati au fost anul acesta in judetul meu...stiu ca au fost destui si ceva posturi titularizabile.... eu m-am titularizat pe invatatori in 2005...... am fost 386 de candidati.....si un singur post in mediul urban - intr-un amarat de orasel...deci puteam sa iau si nota 11, ca tot acolo ajungeam .. naveta de o ora.....fara decontarea drumului.....din salariul de vreo 500 ron cat aveam atunci....230 de lei dadeam pe drum (asta ca sa nu pun si banii dati pe autobuz pana ajungeam in autogara)...... si acum vine intrebarea:" oare de ce nu se inghesuie profesorii sa dea examen?" pentru a ma putea transfera in orasul in care locuiesc, am cheltuit vreo 23 de milioane, daca stam sa socotim cat am dat intr-un an pe naveta, m-am ales cu o boala sociala si cu o imagine urata despre ceea ce inseamna practicarea meseriei iubite.....

Edited by mimish, 26 August 2008 - 21:13.


#17
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Sunteti pregatiti sufleteste sa va luati catedrele in primire pe 15 septembrie?  :D Ati mai prins ceva la sedintele publice din august si septembrie? Aveti fix o catedra (18 ore) sau peste?

#18
michella

michella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.09.2005

 duculeana, on Aug 23 2008, 07:38, said:

Catedrele rămân fără profesori  
EXAMEN. Profesorii nu s-au înghesuit ieri la examenul pentru ocuparea posturilor de suplinitori.

Pentru ocuparea celor 66.492 de locuri s-au înscris 19.809 candidați. Dacă după examenul de titularizare din iulie au rămas numeroase locuri pentru concursul din august, acum s-a ajuns în situația în care inspectoratele școlare trebuie să cheme de acasă profesorii pensionari, dar și pe cei care nu au reușit să promoveze la titularizare. În școlile din mediul rural există aproape 30.500 locuri libere.
Sursa
Ce parere aveti, de ce nu se inghesuie lumea sa predea la sate? Cum vi se pare ca vor fi chemati de-acasa profesorii pensionari sa predea, in timp ce altii cu nota peste 7 nu au prins un post de titular?


Mda si totusi se plang ca nu au profesori la tara si totusi nu vor sa dea posturile  :blink: , am patit-o acum cateva zile.
Anul scolar care tocmai ce ma despartisem ... am aruncat o pastila directoarei in vant pentru a-mi oprii locul ca poate reusesc sa revin la scoala ei. La suplinire am luat nota mica, dar am mai dat un test inca o data si sa-mi spuna inspectoraul ... sa nu mai ma gandesc la invatamant ca locul meu de la scoala x s-a ocupat de o pensionara si nici vorba sa ma mai primeasca la vreo scoala. M-am lasat pagubasa, mi-am depus C.V.-ul la niste firme de publicitate. Daca se iveste ceva in invatamant iau cateva ore, dar voi renunta atunci cand e ceva stabil la firma respectiva. Oricum m-au dezamagit cei de la inspectorat si cum pensionarii profesori au dreptul ei primii sa ocupe locurile , in loc sa fie cei tineri !!  :unsure:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate