Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

ce mancam azi de post?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostDragon Warrior, on Mar 14 2008, 10:15, said:

Respect dreptul de a iti alege religia si respect apartenenta religioasa a tuturor celor cu care intru in contact, dar privesc cu indoiala etalarile astea publice de dragoste dumnezeiasca, in afara comunitatii care iti impartaseste convingerile.

La fel cum nu am nici o problema cu homosexualii atata timp cat ei nu isi demonstreaza afinitatile in public.

Nu cautam sa te provoc cu nimica... Sa ma ierti, dar aici suntem pe aria "Religie si Spiritualitate> Cultul Ortodox"... Asa ca nu mi se pare ca as provoca sau jigni pe nimeni...

Expresia "etalarile astea publice de dragoste dumnezeiasca" nu este chiar binevoitoare... Iar comparatia cu chestiunea celalta nu ne  face cinste niciunuia...

#20
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
And also suntem pe un imens forum public...

Si nu am zis ca ai provocat sau ai fi jignit pe cineva. Nu stiu de unde ai tras astfel de concluzie. Doar ca mi se pare ciudat ca iti exprimi relatiile intime (spirituale off course) cu dumnezeu pe un thread despre heleala.

Si daca tot incerci sa imi traduci smechereste nick name-ul, incearca "Luptatorule Balaur" si nu "Balaure Luptator" ;)

Edited by Dragon Warrior, 14 March 2008 - 12:05.


#21
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostDragon Warrior, on Mar 14 2008, 12:05, said:

And also suntem pe un imens forum public...

Si nu am zis ca ai provocat sau ai fi jignit pe cineva. Nu stiu de unde ai tras astfel de concluzie. Doar ca mi se pare ciudat ca iti exprimi relatiile intime (spirituale off course) cu dumnezeu pe un thread despre heleala.

Si daca tot incerci sa imi traduci smechereste nick name-ul, incearca "Luptatorule Balaur" si nu "Balaure Luptator" ;)

Bun, Luptatorule Balaur sa fie  :D

Daca urmaresti vei vedea ca am urmat tocmai pe linia primei mele postari, in care am scris ca postul nu este numai "despre haleala"...

Iar experienta mea, atata cata e, ca e putina, nu e numai a mea, poate ajuta si altora... Tot ce se intampla si tot ce am e dar si e din mila si cu binecuvantarea Domnului.

#22
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...ciorba de fasole cu mancarica de cartofi...

forme de asceza se intalnesc in toate marile religii, aici insa vorbim despre postul ortodox si de aceea mi se par potrivite si de folos marturiile lui leinarius.

eu am incercat sa renunt si la teveu si pc ca imi cam mancau seara, stau mai mult cu sotia si copilul, punem tara la cale, mai ne rugam, mai ne plimbam...

#23
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostNicanor, on Mar 14 2008, 13:55, said:

...ciorba de fasole cu mancarica de cartofi...

forme de asceza se intalnesc in toate marile religii, aici insa vorbim despre postul ortodox si de aceea mi se par potrivite si de folos marturiile lui leinarius.

eu am incercat sa renunt si la teveu si pc ca imi cam mancau seara, stau mai mult cu sotia si copilul, punem tara la cale, mai ne rugam, mai ne plimbam...

Hehehe... Da, Tv-ul poate fi un "dusman". Mai ales ca s-au rarit mult, mult emisiunile cu "substanta" si acum se produc mai mult emisiuni de "divertisment" de o calitate indoielnica...

Totusi sunt la sfarsitul saptamanii, e adevarat ca relativ devreme (orele 7-8) cateva emisiuni cu tema religioasa. Pe mine ma trezeste juniorul, asa ca la orele respective apuc de multe ori sa pot urmari emisiunile.

Marti - daca imi aduc bine aminte, am mai vazut odata "Patimile lui Hristos"...

M-am amarit destul de mult si imi pare rau ca am apucat sa urmaresc cu niste zile in urma o parte a unei dezbateri pe tema manualelor de religie... Acum nu as mai face asa ceva - aduce vantul pustiei in suflet... Mai bine ma feresc, ca nu am rabdare suficienta... Iar acum in post mai bine sa nu imi adaug la ispite.

-----

Referitor la mancare de post: O reteta extrem de simpla si foarte buna pentru ca are avantaje nutritionale pe cat e de simpla este aceasta:

Macaroane (paste) cu nuca

Se fierb pastele (de ce fel preferati) in apa cu foarte, foarte putina sare si o lingura de ulei (daca nu doriti sa folositi ulei, e bine si fara).

Se iau de pe foc dupa ce au fiert si se pun in strecuratoare, se racesc sub jet de apa rece.

Se macina nuca si se presara peste paste.

Se poate servi si cu zahar.

Nuca este foarte buna in post pentru ca are proprietati nutritive de exceptie.

Eu mai fac si cate o mamaliga, din aia tare si o mananc rece, cu ce se poate.

Sotia mea si pruncul mananca si cereale din astea din griu, orez si altele - chiar si asa goale (micutul le mananca cu lapte  :)   ).

De asemenea fructe uscate merg.

Referitor la proteine si scaderea masei musculare: nu ma pricep eu, dar cred ca nu trebuie sa ne facem prea mari griji, ca in 40 de zile nu se intampla vaste fenomene in organism in sensul asta...

Stabunica mea postea mult, mult de tot si a trait pana aproape de 90 de ani... Si asa mancarurile ei erau mai mult fara carne si simple...

#24
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
sotia ta alapteaza? eu i-am dat liber la lactate sotiei ca mi-a fost frica pentru copil, a avut probleme cu calciul...

#25
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostNicanor, on Mar 17 2008, 09:06, said:

sotia ta alapteaza? eu i-am dat liber la lactate sotiei ca mi-a fost frica pentru copil, a avut probleme cu calciul...

:) Nu, frate... Copilul are 1 an si 10 luni  :D

Acum il asteptam pe al doilea, asa ca ei doi mananca mai de toate, in afara de carne.

#26
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 26.09.2006
Sa va traiasca bebeii la amandoi. Lui Nicanor i-am mai spus, dar acu repet pentru amandoi... vreau  :photo:

#27
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostMegara, on Mar 17 2008, 09:59, said:

Sa va traiasca bebeii la amandoi. Lui Nicanor i-am mai spus, dar acu repet pentru amandoi... vreau  :photo:

Multamim! :)

#28
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View PostLeinarius, on Mar 14 2008, 16:24, said:

Referitor la proteine si scaderea masei musculare: nu ma pricep eu, dar cred ca nu trebuie sa ne facem prea mari griji, ca in 40 de zile nu se intampla vaste fenomene in organism in sensul asta...

Ai fi surprins...

View PostNicanor, on Mar 17 2008, 09:06, said:

sotia ta alapteaza? eu i-am dat liber la lactate sotiei ca mi-a fost frica pentru copil, a avut probleme cu calciul...

Si daca se dadea la lactate fara voia ta ce-i faceai?

Si apropo, exista suplimente de calciu la toate farmaciile pentru sotia ta, nu trebuia sa intrerupi postul acesteia pentru atata lucru.

Edited by Dragon Warrior, 17 March 2008 - 11:23.


#29
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 26.09.2006

View PostDragon Warrior, on Mar 17 2008, 11:22, said:

Si daca se dadea la lactate fara voia ta ce-i faceai?

Si apropo, exista suplimente de calciu la toate farmaciile pentru sotia ta, nu trebuia sa intrerupi postul acesteia pentru atata lucru.
Ba eu zic ca bine a facut. In general, si mai ales femeile, trebuie sa evite suplimentele de calciu, iar dupa varsta de 30 de ani sa fie luate numai la recomandarea medicului. Se evita astfel depunerea aiurea a calciului. Este recomandat ca acesta sa fie luat din alimente. La fel, suplimentele de calciu sunt de evitat si in cazul copiilor in crestere.
Stiu asta de acum cativa ani cand am facut o bursita la cot. Cum spusesem ca nu ma lovisem, deci au exclus aparitia acesteia pe cale mecanica, m-au suspectat de calcificare a oaselor incheieturii, ceea ce presupunea automat si operatie.

Nicanor a facut bine ca si-a lasat nevasta sa tina un post catolic :P

Edited by Megara, 17 March 2008 - 12:03.


#30
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...am hotarat asa pentru ca este singura cu copilul si nu reuseste sa faca mereu mancare, parintii nostri sunt prin alte localitati.
dupa prima saptamana mi-am dat seama ca se hraneste din ce gaseste si ii scade lactatia. altfel ea ar avea de unde sa dea jos si daca ar putea sa se ocupe ca altadata de bucate  (este sezonul steviei, salatelor, placintelor cu varza, papadiei, etc) nu ar fi probleme ...

megara eu am mai pus poze in galerie si blog dar nu stiu cred ca se vad toate, e ceva ce nu inteleg cum functioneaza pe sp...

Edited by Nicanor, 17 March 2008 - 17:32.


#31
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postgiovaninnaa, on Mar 10 2008, 09:23, said:

haideti sa ne inspiram unii pe altii, cei care tinem post. eu una chiar am nevoie de idei. ce sa mancam dimineata, la pranz, seara...

spre exemplu, azi dim am mancat pate vegetal si mucenici. la pranz am supa de conopida si varza cu orez.. si diseara... nu stiu ce o sa mai mananc. mai ales la mesele de dimineata si de seara am probleme.

nu ma considerati superficiala, dar nici nu vreau sa bag prea multa paine, orez, cartofi, paste, in mine. si merg pe ideea sa nu ma imbuibez, dar cand mi se mai face foame.... ce sa mai pap?
Postul ... hm
ai luat o decizie inteleapta. postul e considerat si de cei mai "duri" doctori, ca eliminand toxinele, sau cel putin benefic.
Totusi, prin acest cuvant exista mai multe puncte de vedere. Pentru unii care au diabet, postul inseamna reducerea unor alimente, pentru altii ... altceva.
Pentru Isus, Moise, Esau (parca) a insemnat 40 de zile fara mancare (de aceea, vezi cat de grea a picat vorba diavollului: "poti sa spui sa se faca paini aceste pietre").
Eu unul, nu credeam ca pot sa tin post o zi fara mancare & apa (adica 24h). De aceea, mi-am pus toata increderea in EL, nu stiam ce o sa se intample. De atunci cred ca fiecare tine cat poate, cat ii este credinta.

Apoi, postul e din inima, nu pentru a arata oamenilor jertfa ta (care in primul rand ar fi de ascultare, altfel e degeaba facuta), ci a fi fericit ca poti face aceasta pentru Creator.
Totusi, consider ca degeaba postesti "in afara", daca nu postesti "in launtrul tau". De aceea, caut pe cat posibil sa tin ca post zilnic (sau sapt) predica de pe munte (matei 5-7).

Da, a fost o porunca a Domnului (pe langa studiul biblic, cina, etc) si e binecuvantare pentru cel ce o ține.
Aceste porunci, dupa mii de ani de cercetari se ajunge la concluzia ca sunt benefice pentru cel ce le respecta.
Multă credință.

#32
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View PostNicanor, on Mar 17 2008, 17:29, said:

...am hotarat asa ...

Aha, interesant. Deci tu esti ala cu hotararile. Dumnezeu si religia crestina e asa...o chestie cu care tu iti mai ocupi timpul din cand in cand...

Stii, religia crestina nu este o religie maleabila. Daca tu ai iesiri din astea in care mai hataresti ce e bine pentru tine si pentru familia ta in pofida invataturilor si canoanelor crestine (ortodoxe), poate ar fi timpul sa te gandesti la alta religie. Una ceva mai permisiva. In religia crestina tatii trebuie sa fie gata sa isi sacrifice copii din dragoste dumnezeiasca.

Edited by Dragon Warrior, 18 March 2008 - 08:52.


#33
Clito

Clito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.03.2008
Sunteti sau nu de acord cu postul, numai ca priviti ca calugarii si calugaritele care practica frecvent, sa vedeti cum arata!
Exista mai multe categorii de posturi, incepand de la cele doar cu apa si pana la cele in care excludem doar carnea din alimentatie.
Posturi pentru purificarea organismului, atat de pacate fizice(de boli), cat si de mentale.
Cat priveste daca este daunatoare alimentatia vegetariana pentru organism si copii, vedeti ca sunt grupari care sunt complet vegetariene precum biserica adventista miscarea de reforma si oamenii gandesc chiar mai bine decat carnivorii, copiii cresc mai frumosi decat altii, hraniti in exces cu carnuri sau oua.
Alimentatia vegetariana este completa, fructele, legumele, oleaginoasele completeaza tot necesarul de vitamine si minerale.

Astazi o sa mananc un piure de cartofi cu garnitura de chiftelute vegetale(legume crude rase-cartofi,morcov, postarnac, patrunjel prajite in ulei), cu salata de ficus. Ca desert, caise uscate si caju, rahat turcesc cu nuca. -_-

#34
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostDragon Warrior, on Mar 18 2008, 08:50, said:

Aha, interesant. Deci tu esti ala cu hotararile. Dumnezeu si religia crestina e asa...o chestie cu care tu iti mai ocupi timpul din cand in cand...

Stii, religia crestina nu este o religie maleabila. Daca tu ai iesiri din astea in care mai hataresti ce e bine pentru tine si pentru familia ta in pofida invataturilor si canoanelor crestine (ortodoxe), poate ar fi timpul sa te gandesti la alta religie. Una ceva mai permisiva. In religia crestina tatii trebuie sa fie gata sa isi sacrifice copii din dragoste dumnezeiasca.

Mai balaure... Postul este bazat pe vointa proprie...
Religiile "permisive" sunt un mit urban...

Tot ce este in Hristos e libertate si bucurie...
Nu mai povestim pe tema asta ca nu e "on topic" si sincer m-am saturat sa explic pentru cine nu are urechi de auzit. Credinta nu se explica, se traieste.

#35
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostClito, on Mar 18 2008, 09:23, said:

1.Sunteti sau nu de acord cu postul, numai ca priviti ca calugarii si calugaritele care practica frecvent, sa vedeti cum arata!
2.Exista mai multe categorii de posturi, incepand de la cele doar cu apa si pana la cele in care excludem doar carnea din alimentatie.
3.Posturi pentru purificarea organismului, atat de pacate fizice(de boli), cat si de mentale.
4.Cat priveste daca este daunatoare alimentatia vegetariana pentru organism si copii, vedeti ca sunt grupari care sunt complet vegetariene precum biserica adventista miscarea de reforma si
5.oamenii gandesc chiar mai bine decat carnivorii, copiii cresc mai frumosi decat altii, hraniti in exces cu carnuri sau oua.
1.o prop incalcita. eu stiu cum "arata calugarii care practica frecvent"
2.ai uitat de cele fara apa
3.wow. "pacate fizice si mentale"
4.te anunt ca adventistii nu sunt vegetarieni. si biblia nu indica sa mananci DOAR mancare vegetariana. Dupa cate stiu e indicat sa mananci din animalele curate. adica alea cu copita despicata (&etc)nu.
5.si eu manc carne, deci sunt carnivor

#36
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...ciorba de zarzavat, placinta de legume, mazare

in post inveti multe despre tine. adevarul este ca omul se incurca cu multe chestii nefolositoare, de divertisment. nu ne cunoastem adancul nostru si al aproapelui, unde sa il primim pe Hristos? pe desktop poate, ii facem un folder si gata?
daca casa ta nu va fi curata...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate