Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Cruce (sau 66 - cred) online

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Stie cineva daca si unde se poate juca online jocul de carti Cruce ? Are diferite denumiri prin tara, nu le stiu exact. Parca prin ardeal e Cruceas(h).
Dar sa fie Cruce cel de toate zilele .. nu cine stie ce varianta .. cum sunt si la septica de exemplu.

Si pentru cei care nu stiau si ii intereseaza, se poate juca remi (rummy) online. Va dau link-ul pe PM ca nu stiu sigur daca am voie aici.

Mersi !

#2
AlinAlinush

AlinAlinush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 03.04.2008
Si eu as vrea sa stiu unde se poate juca online .

#3
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
N-are farmec online cã poþi “vorbi în cãrþi” pe messenger.

#4
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Daca o iei asa, nu are rost sa joci nimic pe net ca se poate trisa (nah .. aproape nimic).
Trebuia sa faci si tu un post in plus, totusi ...
Ma bucur ca mai e cineva pe care il intereseaza.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cruce e diferit de 66

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cine face, rogu-v-as, un tutorial pentru Cruceas si 66? Nu de alta, da am uitat o parte din reguli de cand n-am mai jucat. :)

#7
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Vad ca numai timisoreni ne strangem pe aici ...

#8
JohnnyBlaze88

JohnnyBlaze88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.05.2007
A mai gasit careva vreun site unde putem juca Cruce Online ? :D Si eu sunt curios. Btw,Manchimen, trimite-mi mie plz site-ul pt remi :D . Mersi anticipat

#9
ionutfifa

ionutfifa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.06.2008
de ce intrebi de cruce daca nici nu stii cu ce se mananca? cum il poti confunda cu 66?

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Au destule in comun. Oricum, omul a lasat de inteles ca nu stie cum se numeste in alte parti, presupune ca, printre altele, 66. Dar bineinteles ca nu e acelasi lucru, difera mai ales sistemul de cistig, iar 66 se joaca cel mai misto in 2, varianta in 4 fiind nitel altfel (de fapt sunt 2 variante de 66 pt 4 insi), iar Cruce cel mai misto e in 4.

Edited by abancor, 22 June 2008 - 01:14.


#11
F-Lexx

F-Lexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2007
Poate cineva sa-mi explice si mie regulile de la Cruce? Ca am mai citit de el pe net.

Pe la mine pe la Constanta se joaca destul de mult 66 (de obicei in 3, 4 (pe perechi) , sau mai multi, cu "mana moarta") sau varianta cu licitatie de la acestea. Nu am gasit nicaieri jocuri on-line sau macar off-line, pe PC, pentru cele in mai multi jucatori, doar variante de 66 in doi, de obicei de Schnapsen sau Sechsundsechzig. Am si o varianta de 66 in 2 pentru PC care merge jucata prin retea, daca vrea cineva pot sa atasez aici.

#12
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

View PostF-Lexx, on Aug 3 2008, 15:39, said:

Poate cineva sa-mi explice si mie regulile de la Cruce? Ca am mai citit de el pe net.

Pe la mine pe la Constanta se joaca destul de mult 66 (de obicei in 3, 4 (pe perechi) , sau mai multi, cu "mana moarta") sau varianta cu licitatie de la acestea. Nu am gasit nicaieri jocuri on-line sau macar off-line, pe PC, pentru cele in mai multi jucatori, doar variante de 66 in doi, de obicei de Schnapsen sau Sechsundsechzig. Am si o varianta de 66 in 2 pentru PC care merge jucata prin retea, daca vrea cineva pot sa atasez aici.

Cruce  se poate juca in 4, 3 sau 2.
De obicei, cine se incumeta sa faca cele mai multe puncte(1=33 pct, 2=66 pct, 3=99 pct, 4=132 pct, s.a.m.d.-mentionez ca acele puncte mai mari [33,66,99,...] se obtin in urma adunarii cartilor => zeca, e 10 puncte, nouarul nu se pune, popa e 4 puncte, and so on) poate sa aleaga care culoare va fi tromf (sau tronf?! :cursing:  ). Tromful duce tot(in afara de carte de aceeasi culoare, dar mai mare decat tromful pe care l-ai dat tu).
  Strigarea: cand ai popa si dama de aceeasi culoare si e randul tau sa dai o carte, poti "striga". Pui dama si tii in minte ca la punctele finale adunate din carti trebuie sa adaugi inca 20 de puncte(doar strigarea la tromf e 40 de puncte).
Daca se joaca in 4 si echipa adversa nu are tromf se refac cartile. In caz ca se joaca in 3, se refac cartile doar daca toti tromfii sunt la o singura persoana. Daca se cere tromf si nu mai ai tromf in mana, poti da orice culoare. Daca se cere verde(spre ex.) si nu ai, poti da ori tromf(desigur, daca ai) ori alta culoare, indiferent.
Mai distractiv e sa joci cu semne(desi trebuie sa ai grija sa nu te vada careva din echipa adversa), si-anume: scos limba=rosu, umflat falcile=duba, tras din ochi=ghinda si pentru verde iti misti sprancenele.
Noi nu le foloseam pe-astea cand jucam in clasa, de-obicei imi scarpinam nasul, sau mai scapam o carte din mana, ma scarpinam pe mana...fiecare dupa creativitate. :D

Sper ca am mentionat cam tot ce ar trebui mentionat. :D

La 66 nu mai stiu regulile. As fi recunoscator daca s-ar obosi cineva sa mi/ni le explice. :D

In schimb, licitatie (in 3 e cel mai distractiv) imi place cel mai mult.

#13
F-Lexx

F-Lexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2007

View PostAndreas1, on Aug 3 2008, 16:35, said:

La 66 nu mai stiu regulile. As fi recunoscator daca s-ar obosi cineva sa mi/ni le explice. :D

In schimb, licitatie (in 3 e cel mai distractiv) imi place cel mai mult.

Sunt destul de asemanatoare. Vad ca ai mentionat de "culori" ca ghinda, verde, presupun ca sunt alte tipuri de carti decat cele "standard" frantuzesti cu inima rosie, neagra, trefla si romb. Nu ai mentionat cum se impart cartile la jocul de cruce. In rest, pare destul de asemanator cu cel de 66.

Cat despre regulile de la 66, pe la noi se joaca cu cartile de la 9 in sus; punctajele cartilor sunt: 9 - 0 puncte, 10 - 10 puncte, valet - 2 puncte, dama - 3 puncte, popa - 4 puncte, as - 11 puncte. In continuare incerc sa prezint regulile in functie de numarul de jucatori.

La 66 in 2, regulile sunt exact ca pe site-ul http://en.wikipedia....chsundsechzig ).

La 66 in 3, se impart toate cartile, cate 8 de persoana. Se stabileste inainte de impartirea cartilor care jucator va alege atu-ul si se impart cate 3 carti, iar cel desemnat se uita in cartile sale si alege o culoare drept atu. Jucatorul ce urmeaza (in sensul acelor de ceasornic) va alege atu-ul la jocul viitor. Apoi se imparte restul de carti si jocul decurge ca unul normal de 66 dupa ce s-au tras toate cartile (adica esti obligat sa dai la culoare, sa maresti cartea de jos etc.). La final, castigator iese cel care a luat cel putin 66 de puncte din carti si a oprit jocul (daca opreste jocul si nu are 66 de puncte pierde si este penalizat) sau cel care a luat ultima mana, in caz ca nu anunta nimeni 66 de puncte. Noi jucam de obicei cu evidenta scorului. Scorul acordat castigatorului este in functie de numarul de puncte realizate de cei 2 "pierzatori". Astfel, castigatorul primeste de la fiecare pierzator cate 3 puncte daca respectivul nu a luat nicio carte, 2 puncte daca respectivul a reusit sa stranga un numar de puncte mai mic decat 33 si 1 punct daca cel invins a luat mai mult de 33 de puncte. Se castiga maximum 6 puncte daca ceilalti 2 nu iau nicio carte. Se poate juca pana la un numar de puncte prestabilit, de obicei pana la 66 de puncte daca se vrea un joc mai lung (vezi si sistemul de punctaj de pe http://en.wikipedia....chsundsechzig ).

66 in 4 e cel mai distractiv dupa parerea mea, pentru ca se poate juca pe echipe. Se joaca tot cu cele 24 de carti, impartite cate 6 fiecarui jucator. Atu-ul se alege la fel ca la 66 in 3, cu diferenta ca dupa ce se impart si ultimele 3 carti, cel care a strigat atu-ul poate sa isi aleaga (sau nu, daca are carti foarte bune) un coechipier (sa "ceara ajutor"). Aceasta se face astfel: cel care a strigat atu-ul anunta o culoare de carti, alta decat culoarea atu-ului, care ar dori sa-l ajute. Coechipierul sau va fi jucatorul care are asul de culoarea respectiva, insa acesta nu are voie sa anunte verbal acest lucru, fiind insa obligat sa joace asul de acea culoare cand se joaca o mana la culoarea respectiva. Coechipierul va fi astfel aflat doar in momentul in care este jucat asul respectiv. (In felul asta au fost cazuri cand cel care striga atu-ul juca singur, dar ne indusese in eroare, strigand ajutor la o culoare la care avea tot el asul si evitand sa joace culoarea aia. Pe la ultimile maini ne prinseseram ca juca singur. Ne-am distrat de minune la jocurile alea :D ). Dupa aceasta, jocul decurge ca la 66 in 3, insa evident, coechipierii vor cauta sa se ajute reciproc (nu au voie sa isi divulge unul altuia ce carti au in mana. Secretul este sa incerci sa te prinzi cam ce carti are fiecare in mana, in functie de cartile care s-au jucat). La final, castigatorul si coechipierul sau vor primi puncte de la cei invinsi, la fel ca la jocul de 66 in 3. Punctajul maxim este de 9 puncte, daca cel care a strigat atu-ul joaca singur si ceilalti nu iau nicio mana, sau 6 puncte daca se joaca pe echipe.

Daca se strang de exemplu 5 oameni care vor sa joace, se poate juca 66 in 4 cu "mana moarta", adica la fiecare joc, unul din cei 5 sta "pe bara". De obicei el este si cel care imparte cartile celorlalti. Primul care primeste carte va striga atu-ul, iar la jocul urmator, acesta va fi cel care va sta pe bara etc.

In plus, se mai poate juca 66 in 3 sau in 4 cu licitatie. De obicei se tine si evidenta scorului. Se impart toate cartile si fiecare jucator liciteaza, pe rand, cate puncte crede ca poate sa faca. Daca un jucator nu mai vrea sa liciteze, zice "pas". Trebuie avut in vedere ca se pot face maxim 120 de puncte din carti, deci cine liciteaza peste 120 e obligat sa aiba cel putin o strigare (dama+popa de culoare), in caz ca nu bluff-eaza. Cel care castiga licitatia va alege atu-ul, apoi jocul decurge ca mai sus (daca se joaca in 4, insa, se joaca individual, fara ajutor). Diferenta este la modul de punctare. Daca cel care a castigat licitatia a reusit sa stranga cel putin punctele licitate, punctele stranse i se vor adauga la punctajul sau. Daca nu, punctele stranse i se vor scadea din punctaj. Ceilalti nu vor primi si nu vor pierde niciun punct. Jocurile cu licitatie tin de obicei mult mai mult decat jocurile "clasice", mai ales daca se joaca pana la punctaje gen 1000, 1500 de puncte.

Edited by F-Lexx, 04 August 2008 - 11:14.


#14
looky

looky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.04.2007

View PostF-Lexx, on Aug 4 2008, 12:12, said:

Sunt destul de asemanatoare. Vad ca ai mentionat de "culori" ca ghinda, verde, presupun ca sunt alte tipuri de carti decat cele "standard" frantuzesti cu inima rosie, neagra, trefla si romb. Nu ai mentionat cum se impart cartile la jocul de cruce. In rest, pare destul de asemanator cu cel de 66.
Crucea care se joaca pe la noi [eu fiind din BH] e cruce ungureasca [majocitatea cartilor de cruce au personaje unguresti pe ele (cel putin numele lor)].
For the record, am adaugat imaginile cartilor (de sus in jos, stanga-dreapta: patrar, treiar, doiar, zece, as, nouar  {numele cartilor folosite aici}; acelea sunt ghinzi, iar apoi e cate un exemplu din fiecare: duba, verde, rosu)!

BTW.. daca cineva vrea sa creeze un astfel de joc sau il gaseste, da-ti-mi un PM!

Attached Files


Edited by looky, 22 August 2008 - 20:24.


#15
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Cu din-astea se joaca si pe la noi prin zona. Desi nu prea cred ca o fi mare diferenta de carti intre zone. :P

#16
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Astea-s cartile clasice de Cruce. Iubesc jocul, bineinteles fara semne. Mi se pare aiurea sa trisezi la jocul asta. Mai merge asa din cand in cand sa nu maresti la culoare cand stii ca se va da un tromf sau chestii de genul, dar rar - si depinde cu cine joci, sa nu se prinda ca intri la -3.
Bineinteles, se poate juca cu marite (adica trebuie sa dai o carte de aceeasi culoare si mai mare ca ultima carte - asta daca ai in mana asa ceva) sau fara marite.
In 4 e cel mai fain si sa joci tot timpul cu acelasi partener ca sa va obisnuiti cu stilul celuilalt.
Oricum, mi se pare ca e destul de limitat jocul. Adica la un moment dat, dupa multi ani de jucat, incepi sa cam stii de la inceput cate faci si daca le faci sigur. Eu de exemplu,dupa 2-3 maini cam pot sa-mi dau seama ce are fiecare in mana si atunci nu mai e asa de palpitant jocul. Cine cunoaste, ma intelege.

Ma bucur sa vad asa multi pasionati. Cred ca e cel mai jucat joc de carti din Romania .. oare am dreptate ?

#17
F-Lexx

F-Lexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmanchimen, on Aug 23 2008, 01:35, said:

In 4 e cel mai fain si sa joci tot timpul cu acelasi partener ca sa va obisnuiti cu stilul celuilalt.
Oricum, mi se pare ca e destul de limitat jocul. Adica la un moment dat, dupa multi ani de jucat, incepi sa cam stii de la inceput cate faci si daca le faci sigur. Eu de exemplu,dupa 2-3 maini cam pot sa-mi dau seama ce are fiecare in mana si atunci nu mai e asa de palpitant jocul. Cine cunoaste, ma intelege.

Ma bucur sa vad asa multi pasionati. Cred ca e cel mai jucat joc de carti din Romania .. oare am dreptate ?

Eu n-am ajuns niciodata la nivelul ala, jucand 66... E jocul meu preferat de carti, dar pe aici e pe disparitie. Lumea se da pe poker, whist, remi sau bridge...

#18
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Uite, chiar acum am venit de la un poker .. am iesit din turneu mai devreme decat trebuia :D si am jucat Cruce. Deci e ok, la noi nu se pierde Crucea. Intradevar, si pe mine ma streseaza si ma enerveaza persoanele care se dau Uno, Whist, Bridge si alte cacaturi de import care nici macar nu sunt mai faine ca si Crucea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate