Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...
 Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 

de care?...MIO, TomTom, Garmin si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

Poll: Ce brand de GPS? (53 member(s) have cast votes)

Ce brand de GPS?

  1. Mio/iGO (18 votes [33.96%])

    Percentage of vote: 33.96%

  2. TomTom (9 votes [16.98%])

    Percentage of vote: 16.98%

  3. Garmin (21 votes [39.62%])

    Percentage of vote: 39.62%

  4. Altele (5 votes [9.43%])

    Percentage of vote: 9.43%

Vote Guests cannot vote

#1
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
M-am hotarat sa imi iau un sistem GPS dedicat pentru masina... adica fara pda-uri, telefoane si altele de genul  asta... vreau un sistem dedicat
Lasand la o parte faptul ca MIO este singurul care ofera acoperire decenta pentru romania as vrea sa stiu parerile despre sistemul in sine... ca hardware....
Ce folositi si ce recomandati?.... fara a aduce in discutie multitudinea de pda-uri care suporta orice soft de navigare....

#2
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 ccezar2004, on Feb 24 2008, 19:21, said:

M-am hotarat sa imi iau un sistem GPS dedicat pentru masina... adica fara pda-uri, telefoane si altele de genul  asta... vreau un sistem dedicat
Lasand la o parte faptul ca MIO este singurul care ofera acoperire decenta pentru romania as vrea sa stiu parerile despre sistemul in sine... ca hardware....
Ce folositi si ce recomandati?.... fara a aduce in discutie multitudinea de pda-uri care suporta orice soft de navigare....
Cu tot respectul pentru un Active Member dar MIO NU ESTE singurul care ofera acoperire decenta pentru Romania.
Acoperirea o 'da' harta nu device-ul in sine. Iar la ora actuala cea mai buna acoperire pentru Romania o are o harta in format Garmin care se numeste Road.

#3
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
vezi? :D exact de asta am deschis topic-ul.... habar nu aveam .... stiam de un R.O.A.D. 2006 care era in faza beta... dar de atunci nu am mai  auzit nimic de garmin si road.... unde as putea gasi niste detalii concrete cu privire la acoperirea road?

si apropo... stie cineva de ce aparatele garmin (unele) sun mult mai scumpe decat cele mai scumpe de la tomtom... si nu caut un rapsuns de genul pentru ca sunt mai bune... as vrea ceva concret...

#4
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 ccezar2004, on Feb 24 2008, 21:23, said:

vezi? :D exact de asta am deschis topic-ul.... habar nu aveam .... stiam de un R.O.A.D. 2006 care era in faza beta... dar de atunci nu am mai  auzit nimic de garmin si road.... unde as putea gasi niste detalii concrete cu privire la acoperirea road?

si apropo... stie cineva de ce aparatele garmin (unele) sun mult mai scumpe decat cele mai scumpe de la tomtom... si nu caut un rapsuns de genul pentru ca sunt mai bune... as vrea ceva concret...
Ok, dar ai facut o afirmatie pe care ar fi trebuit sa o luam ad literam. Iar acea afirmatie era eronata.

Revenind...
La intrebarea referitoare la preturile Garmin vs TomTom nu stiu sa-ti raspund. Am vazut insa pe diverse site-uri de review-uri preturi asemanatoare intre produse aparent similare. Pot insa gresi... Despre TomTom numai de bine dar nu in Romania.

Detalii despre acoperirea RoAD poti vedea la:
http://www.garmin.co...a...mp;k=1&sc=1

Iar un fel de 'versus' (Garmin/IGo&Mio) gasesti in topicul asta: http://forum.softped...howtopic=334319. Sunt si multe 'intepaturi' in el dar per total este un topic bun.

Recomandarile mele pentru ceea ce iti doresti tu sunt Garmin NUVI 200/250/250W - foarte asemanatoare, diferente de dotari si harti incluse diferite
In aceeasi gama la MIO exista Mio C520

#5
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
si totusi am intrat din nou pe garmin.ro... si nu inteleg un nuvi 770 ajunge pe la 2200 roni pe cand un tomtom 920 ajunge pe la 1600 ron... de ce asa diferenta?....

#6
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

ccezar2004 said:

Lasand la o parte faptul ca MIO este singurul care ofera acoperire decenta pentru romania ....
:o

ccezar2004 said:

Ce folositi?
Garmin nuvi760.

ccezar2004 said:

si ce recomandati
Ceea ce folosesc.

Din cate stiu Garmin, TomTom si Magellan sunt in top 3 (nu neaparat in aceasta ordine) dupa care urmeaza Mio, Navigon, etc.
De ce produse similare din branduri diferite au preturi diferite ..., dotari, materiale, fiabilitate, etc. Nu intotdeauna cel mai scump poate fi cel mai dotat, dar poate sa fie cel mai durabil sau mai fiabil. Discutia pe tema asta poate fi luuunga ...

In general fiecare brand vine cu un specific aparte. Eu cred ca aici ar trebui sa fie purtate discutiile.
In Romania, datorita hartilor disponibile, deocamdata se pot lua in considerare ... Mio si Garmin, nu neaparat in aceasta ordine :)

ccezar2004 said:

si totusi am intrat din nou pe garmin.ro... si nu inteleg un nuvi 770 ajunge pe la 2200 roni pe cand un tomtom 920 ajunge pe la 1600 ron... de ce asa diferenta?....
Nuvi 770 = harta Europa + America de Nord (cu RoAd inclus)
Nuvi 760 = harta Europa (cu RoAd inclus)

Acum scuza-mi intrebarea, ce dumnezeu de navigare sa faci cu harta de la TomTom in Romania?
Poate si eu as fi vrut TomTom, dar fara harta ...

Edited by Peachy, 24 February 2008 - 23:25.


#7
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
care e diferenta dintre nuvi 770 si 760?

#8
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 ccezar2004, on Feb 24 2008, 22:37, said:

si totusi am intrat din nou pe garmin.ro... si nu inteleg un nuvi 770 ajunge pe la 2200 roni pe cand un tomtom 920 ajunge pe la 1600 ron... de ce asa diferenta?....
Nu stiu unde ai gasit tu pretul la TomTom 920 - de pe site-ul TomTom am ajuns la flanco - aici am gasit TomTom 720 la 2099 lei. NUVI 770 cu tot cu harta Romaniei (lipsa la TomTom este 2105)

Daca vrei un aparat de genul asta atunci recomndarea merge spre NUVI 660FM sau 760 (presupunand ca nu-ti trebuie harta North America)

Diferenta dintre 770 si 760 este harta North America, inclusa sau n.

Uite un versus TomTom 920 / Garmin NUVI 760/770: http://www.amazon.co...Type=tagsDetail

Edited by subarufan, 24 February 2008 - 23:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate