Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

PC to TV

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DarkTiger

DarkTiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.06.2007
Salut! Vreau sa fac sa mi se vada la televizor ce fac pe calculator.Am mai tot citit pe alte forum-uri dar tot nu am rezolvat.Vreau sa stiu de ce am nevoie ca sa pot face asta.
Am o placa video GeForce Fx 5500 256 MB care are doar o iesire pentru monitor,o iesire ciudata cu niste pini ciudati, si o iesire S-Video.Iar la televizor am un loc pentru mufa euroscart.De ce cabluri am nevoie pentru a vizualiza ce fac pe calculator la televizor,si sa fie color.
??

#2
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

 DarkTiger, on Feb 23 2008, 12:20, said:

Salut! Vreau sa fac sa mi se vada la televizor ce fac pe calculator.Am mai tot citit pe alte forum-uri dar tot nu am rezolvat.Vreau sa stiu de ce am nevoie ca sa pot face asta.
Am o placa video GeForce Fx 5500 256 MB care are doar o iesire pentru monitor,o iesire ciudata cu niste pini ciudati, si o iesire S-Video.Iar la televizor am un loc pentru mufa euroscart.De ce cabluri am nevoie pentru a vizualiza ce fac pe calculator la televizor,si sa fie color.
??


Schimba placa... GeForce sunt foarte prosti la TV out. Pune un ATI. Oricum ai probleme la Geforce cu driverele, culoarea, o multime...
Oricum spune ce ai facut tu pana acum pas-cu-[pas, sunt convins ca sunte ceva scapari

#3
DarkTiger

DarkTiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.06.2007
Pai inca nu am inceput,dar am un verisor in alta localitate care acuma e plecat,dar inainte sa plece avea si el tot o placa video la fel ca a mea,si ii mergea perfect.Acuma eu am luat o mufa scart am bagat-o in spate la televizor si un cablu S-Video pe care l-am connectat intre calculator si televizor,dar nu se vede nimic.

#4
DarkTiger

DarkTiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.06.2007
Eee...intr-un final am reusit ceva.Dar acum am 3 probleme de rezolvat:

1.)Nu am sunet la televizor(de exemplu cand pun o melodie sa cante cu winamp sau cu orice altceva nu se aude,la televizor,dar in casti si boxe se aude).
2.)Imaginea nu este clara,nu se vede scrisul bine.Pe TV.
3.)Nu pot sa vad nici-un film sau videoclip.Pe TV.

Daca m-ati ajuta sa rezolv aceste 3 probleme v-as fi foarte recunoscator.Multumesc.

#5
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 06.09.2004
1. Sonorul nu ai cum sa il auzi. Iesirea S-VHS nu conduce decit video. Sonorul il scoti separat prin iesirea de casti sau iesirea audio a placii tale audio.
3. S-ar putea sa ai in dreapta, linga ceas, o iconita cu Nvidia settings.; cu cablul scart(tv) - svideo(placa video)  du-te si seteaza sa fie imaginea clona.

#6
DarkTiger

DarkTiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.06.2007

 isr2002, on Feb 23 2008, 17:58, said:

3. S-ar putea sa ai in dreapta, linga ceas, o iconita cu Nvidia settings.; cu cablul scart(tv) - svideo(placa video)  du-te si seteaza sa fie imaginea clona.

Pai imaginea e pe clone...
Cu sunetul m-am lamurit,acuma mai ramane totusi celelalte dou probleme.La a doua problema am uitat sa specific ca se vede cu ceva umbre de culoare mov spre roz...

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Niciodata nu ai sa vezi scrisul de sub iconitele de pe desktop sau alt scris (exceptie subtitrarea la film) la fel de clar ca pe monitor. Niciodata cu placi video obisnuite(chiar si cu cele de 6-7 milioana). E diferenta de rezolutie si de mod de afisare a imaginii. Pentru problema filmelor, vezi in setarile placii, activeaza overlay. De asemenea, activeaza overlay din optiunile player-ului sau al decoderului(ffdshow).

#8
DarkTiger

DarkTiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.06.2007
Deci cu scrisul m-am lamurit...dar totusi am un prieten la care ii se vede mult mai bine ca la mine,intra-devar nu ii se vede perfect,dar totusi,mai fain ca la mine.
Cu video-urile am reusit...multumita tie.Mersi.
Si totusi...chiar nu mai pot sa maresc claritatea scrisului?

#9
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
In principiu NU ai ce face cu calitatea scrisului, poate sa schimbi TV-ul. Poate prietenul tau are TV-ul mai bun, sau poate este un TV-LCD folosit ca si un monitor (ca la asta se pricep TV-LCD-urile cel mai bine la ora actuala...)

#10
catauk

catauk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.03.2008
Cum fac sa mi se vada color pe pc ca se vede alb negru ,in rest se vede foarte bine

Edited by catauk, 10 March 2008 - 21:38.


#11
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Cauti prin setarile driverului PAL, in loc de NTSC.
O sa ghicim noi ce placa video ai... sa-ti dam sfaturi mai concrete !

#12
catauk

catauk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.03.2008
Deci,,,,,am placa video  nvidia  geforce 7300 si am setat sa prinda televizorul pc , pana aici ok , vede bine fara probleme dar alb negru ,si nu stiu ce sa-i fac ca am tot cautat e la setari dar degeaba
?????????????????????????????

ORICUM MERSI DE RASPUNS

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Toate aceste intrebari in legatura cu cuplarea placii video a PC-ului cu TV-ul isi au locul pe aria Hardware a acestui forum, au foarte putin de aface cu VIDEO, unde tratam in principal camere video, fisiere video, codec-uri video(si audio), formate, containere video, adica ce tine efectiv de VIDEO.
Legatura PC-TV e o chestiune ce tine de PC(hardware) si de softul aferent(drivere).
Pe aria Hardware veti gasi mult mai multe sfaturi si mult mai multi 'priceputi' exact in ce va doare!
Adevarat ca multi dintre noi postam si pe acolo, dar nu cred ca e normal sa dam aceleasi raspunsuri de 'n' ori si aici si acolo.
Folositi cu incredere SEARCH. Este specificat in mod express acest lucru in regulamentul forumului si mai ales al acestei arii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate