Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Ventilatoarele din carcasa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
766 răspunsuri în acest subiect

#91
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.389
  • Înscris: 23.05.2003
Cu ulei de mecanisme fine. Doar o picatura. Dai jos eticheta si ai sa vezi o gaurica unde-i axul. Pui acolo picatuura mica de ulei, invirti un pic palele, pui inapoi eticheta si cam gata.
Dar in principiu cam lungesti boala... Ce naiba e fo' 23 lei un Nexus...

#92
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003
What about Cooling Fan Case Scythe 120mm - S-Flex, 120 mm, SONY Fluid Dynamic Bearing, 1600 rpm, motor silentios ? Sau Cooling Fan Case Scythe 120mm DBB - NMB Mineba, 120 mm, Dual Ball Bearing, 1600 rpm, motor silentios ?

#93
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.389
  • Înscris: 23.05.2003
Nu Minebea, ci S-Flex. Vine in 3 modele: 1600, 1200 si 800 RPM. Eu il am pe cel de 800 tinut in 600 :D si este practic inaudibil. Doar un slab woosh de la aerul impins de alea 600 RPM-uri. Atita tot. Nu zgomot de motor, nu clickait, nu ciriit, nimic altceva.

Editat de burebista, 15 octombrie 2007 - 08:41.


#94
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003
Done.
Tocmai mi-am marit comanda facuta sapt. trecuta la Intend cu un cooler Scythe Ninja +, rev. B si 2 ventilatoare Scythe 120mm - S-Flex, 120 mm, SONY Fluid Dynamic Bearing, 1200 rpm ...
Cred ca ar trebui sa-mi ridice statuie, cati bani las la ei, lunar...  :lol:

#95
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.389
  • Înscris: 23.05.2003
Pe ce vrei sa pui Ninja? Daca e pe S775 sa ai grija la sistemul de prindere ca e cam cu probleme.

#96
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 15 2007, 10:14, a scris:

Pe ce vrei sa pui Ninja? Daca e pe S775 sa ai grija la sistemul de prindere ca e cam cu probleme.

Neah ...old dead skt 478  :upset:
Mai ramane sa-mi rezolv problema cu BSOD si reboot-ul aleator al Windozei ..... :wallbash:

P.S: Oare n-ar fi bine sa-mi schimb Enermax-ul Liberty de 400W cu Antec Earthwatts de 430W ? Ma tot gandesc daca face fata sursa la toate balariile din unitate ....

Editat de shiva, 15 octombrie 2007 - 09:20.


#97
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.389
  • Înscris: 23.05.2003

Vizualizare mesajshiva, pe Oct 15 2007, 09:18, a scris:

Mai ramane sa-mi rezolv problema cu BSOD si reboot-ul aleator al Windozei ..... :wallbash:
Detaliaza. Ce se intimpla?

Ninja pe 478 ar trebui sa fie OK (la sistemul de prindere ma refer).

LE: Hmm, probleme cu Liberty?  :unsure: As fi foarte curios daca merge cu EA...

Editat de burebista, 15 octombrie 2007 - 09:39.


#98
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003
Apoi ...totul a inceput cand mi-am schimbat monitorul crt LiteOn cu un tft LG. A mers totul perfect, mai putin NFS U2, care s-a rezolvat prin instalarea ultimei versiuni a driverului placii grafice ( Asus A9550 TD ). Am mai instalat si driverul monitorului si ceva aplicatie de color management pt. monitorul nou, in incercarea de a face NFS sa mearga, dar fara succes. Si de atunci se tot restarteaza sau da BSOD in win32k.sys ....google zice ca-i problema de memorie sau bad drivers ...

Nu cred ca e pb. hardware pt ca linuxul a mers fara probleme ...deci Windoza face pe nebuna ... :D

P.S: @Burebista ..explain "As fi foarte curios daca merge cu EA...  " ...sau e vorba de acceasi chestie cu alimentarea din railul de 5V vs. alimentarea din 12V ? Calc. asta e numai de 2 ani ...

Editat de shiva, 15 octombrie 2007 - 10:01.


#99
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.389
  • Înscris: 23.05.2003
Ei daca Linux merge inseamna ca a luat-o ceva razna prin SO-ul lui Bill. :) Mama lui de NFS... :D
Cit despre EA ma gindeam ca poate Liberty-ul tau prezinta f'un inceput al sindromului condensatoarelor umflate de care se mai plinge lumea pe net. cu toate ca n-ar trebui nefiind solicitata nici macar la juma' de incarcare.

#100
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 15 2007, 11:06, a scris:

Ei daca Linux merge inseamna ca a luat-o ceva razna prin SO-ul lui Bill. :) Mama lui de NFS... :D
Cit despre EA ma gindeam ca poate Liberty-ul tau prezinta f'un inceput al sindromului condensatoarelor umflate de care se mai plinge lumea pe net. cu toate ca n-ar trebui nefiind solicitata nici macar la juma' de incarcare.

Nu mai e SO-ul lui Bill ...ci a lui Steve Ballmer ... Iar NFS-ul nici macar nu-i pt. mine( io-s cu RPG-urile ) ci pentru prietenul meu ... :rolleyes:
Momentan, in unitate sunt urmatoarele:
1. CPU Prescott 3GHz HT
2. 2 x 512Mb + 2 x 1024Mb RAM Kingmax  DDR PC-3200 400MHz
3. Asus A9550 cu 128Mb/128biti
4. DVD-RW LG
5. CD-RW Asus
6. placa PCI wireless Canyon
7. 2 x HDD Seagate pe SATA-1

N-ar trebui sa fie forjata asa de tare sursa ..... <_<

@Burebista ...si tu aveai o carcasa Antec SLK3800B, din cate imi aduc aminte ....incape Scythe-ul ala de 15 cm in unitate? ....Ca mie parca-mi da cu virgula ....

Editat de shiva, 15 octombrie 2007 - 10:24.


#101
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.389
  • Înscris: 23.05.2003
Ninja? Sigur ca da. Mai ramine si loc. Da' tre' sa dai trompeta jos de pe laterala. :D

La ce load ai acolo Liberty nici nu simte. Cred ca e fo' buba prin soft. Zi si tu ce scrie pe BSOD sau pune un fisier *.dmp aici (le gasesti in C:\Windows\Minidump - sunt hidden).

#102
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 15 2007, 11:55, a scris:

Ninja? Sigur ca da. Mai ramine si loc. Da' tre' sa dai trompeta jos de pe laterala. :D

La ce load ai acolo Liberty nici nu simte. Cred ca e fo' buba prin soft. Zi si tu ce scrie pe BSOD sau pune un fisier *.dmp aici (le gasesti in C:\Windows\Minidump - sunt hidden).

Apoi trompeta o dau jos ...ca strica airflow-ul dinspre fata spre spatele carcasei ....
Si coolerul de pe radiatorul Ninja o sa-l pun in lateral ....ca sa impinga aerul spre spatele carcasei ....Atata ca ventilatoarele pt. carcasa o sa-mi vina peste 2-3 zile :) Dar macar le iau de la Intend, nu mai trebuie sa le comand online de nu-stiu-unde, ca nu merita efortul pt. 2 venturi ...
Btw ...se pot lega venturile la un Fan Controller?

#103
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.389
  • Înscris: 23.05.2003

Vizualizare mesajshiva, pe Oct 15 2007, 11:05, a scris:

Btw ...se pot lega venturile la un Fan Controller?
Sigur. Au mufa cu 3 pini si molex.

#104
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003
Another question: Cu ce sa acopar aerisirile laterale? Si de unde pot achizitiona "geamul"?

#105
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.389
  • Înscris: 23.05.2003
Aerisirile le poti astupa cu burete d'ala pe care-l gasesti prin cutia MB-ului, placii video. Eventual in mai multe straturi.
Geamul?  :unsure:

#106
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 17 2007, 17:09, a scris:

Aerisirile le poti astupa cu burete d'ala pe care-l gasesti prin cutia MB-ului, placii video. Eventual in mai multe straturi.
Geamul?  :unsure:

Nu e geamul, e "geamul"...ghilimici ;)
Cu burete ...n-o sa arate nashpa? N-o sa se incalzeasca prea tare? Io ma gandeam la ceva bucata de plastic, de genul plexiglass, si prinsa in suruburile trompetei ...

#107
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.389
  • Înscris: 23.05.2003
Ce sa se incalzeasca shiva? Primul lucru pe care l-am facut in SLK3000B a fost sa dau jos trompeta si sa pun Nexus DampTek pe laterala. No problem cu temperaturile, nici cu Barton nici cu X2-ul.
Ei asta cu aratatul depinde de gusturi. Daca e tot negru si e intins bine fara sa faca burta eu zic ca arata decent. Unde tii carcasa? Pe masa s-o vada toata lumea sau ascunsa sub birou?

#108
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 17 2007, 18:48, a scris:

Ce sa se incalzeasca shiva? Primul lucru pe care l-am facut in SLK3000B a fost sa dau jos trompeta si sa pun Nexus DampTek pe laterala. No problem cu temperaturile, nici cu Barton nici cu X2-ul.
Ei asta cu aratatul depinde de gusturi. Daca e tot negru si e intins bine fara sa faca burta eu zic ca arata decent. Unde tii carcasa? Pe masa s-o vada toata lumea sau ascunsa sub birou?

Ei, Nexus DampTek suna bine in descriere

Citat

The DampTek® foam is a sound-absorbing foam with open cells. It is fabricated on the bases of melamine synthetics and withstands high temperatures and is flame-resistant. The DampTek® foam has exceptional sound absorption properties. The foam layer (combined with a barrier backing) is directed to the inside of the computer case.
  
Withstands temperatures of:
   -43 °C to +150 °C (continuous)
   +200 °C (peak)
Self extinguishing according to:
   UL94-HF1
   ASTM E-84
   DIN 4102 B1
   ATS 1000-001 Pass (Airbus Industries)
Color: White
The DampTek® barrier layer is a flexible, sound-insulating synthetic sheet made from thermoplastic, unvulcanized rubbers (EVA-copolymers) and mineral fillers. Its high relative mass makes the DampTek® barrier layer an excellent isolator of the noise in the PC. The barrier has a self-adhesive backing.
....pana citesti pretul de 60$  <_<

Si ai dreptate ....Prea multe griji im fac legate de estetica carcasei, cand unitatea e pusa intre birou si dulap  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate