Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Pc Vs X-box Vs Playstation

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003

Ninja, on Jan 7 2005, 10:20, said:

Mai cauta si citeste si despre hardware-ul din PS2, ruptule-n kur. Si vezi ca nu a fost creat jocul care sa utilizeze 100% Emotion Engine-ul. Mai cauta si articolul care iti arata cum sa faci un supercomputer din PS2-uri...

<{POST_SNAPBACK}>


PII la 266, 16 MB Ram, 3D software, stereo, no HDD. Ii adaugi componentele unui XBOX si il faci calculator.
E clar, unde e link-ul cum sa transformi Logan-ul in Ferari?
Sa faci din rahat bici a fost visul tuturor fraierilor, pentru tine insa s-a indeplinit. Ti-ai luat un PS2, i-ai pus trei led-uri si le spui celor care te viziteaza ca lansezi rachete spatiale de la tine din garsoniera.
Da-mi si mie articolul respectiv, ca vroiam ca prostu' sa trec pe SLI, nu stiam ca iPAQ-ul hx4700 cu procesor la 624 MHz si 64 Ram pe care tocmai l-am cumparat e solutia.
Eu inteleg ca esti un papagal cu probleme de negare a realitatii, dar nu e cazul sa ne impartasesti si noua nemarginirea ignorantei tale.
Cand e vorba de gusturi nimeri nu mai are ce sa comenteze, poti s-o futi pe Teo si sa-i dai un sut in kur lu' Nicoleta, e treaba ta, dar sa afirmi ca un prostanac ca PS2 se poate compara la hardware cu XBOX e deja atac la inteligenta.
Vin toti prostii sa spuna ca scula lor e cea mai tare, singurul lor argument fiind ca o au ei in casa.

#38
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003
Si ca sa nu va mai kakati pe voi cu consola X, Y, Z, aflati ca sunt emulatoare pe XBOX pentru absolut orice alta consola.
Sictir!

#39
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002
Ia si citeste handicapatule:

http://www.anandtech...aspx?i=1561&p=2

http://arstechnica.c...tion2/ee-1.html


PS2: How adept is it? According to MicroDesign Resources, the processor can handle 6.2 gigaflops at 300MHz. A single gigaflop equals one billion floating-point operations per second. MDR says that makes the chip two times faster than a 733-MHz Pentium III and 15 times faster than a 400-MHz Celeron at handling tasks like full-motion video. For the statistics-minded, the processor can handle 75 million 3D transformations per second, and can render images at 2.4 billion pixels per second.

http://archives.cnn....ion.engine.idg/


Xbox: The CPU that powers the Xbox is a Coppermine based Pentium III with only 128KB L2 cache. [...]The CPU itself runs at 733MHz which would make you think that Microsoft could have done much better with a solution from AMD.


http://www.anandtech...aspx?i=1561&p=2

"Not only does the Emotion Engine have horsepower under the hood, but its aggressively new, cutting-edge design means that it's going to take a while for developers to really learn to use all that power. It'll be interesting to see if the PC has caught up with the PS2 by the time PS2 developers figure out how to exploit this hardware to its fullest potential."

Ce mai zici handicapaciune?

Afla ca n-am nici una din console.

#40
fed_up

fed_up

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 16.06.2004

duxrahv, on Jan 7 2005, 09:27, said:

E bine totusi ca exista si rupti in kur care se imbata cu apa chioara, lumea este mai buna datorita lor.  :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>



Ninja, on Jan 7 2005, 10:20, said:

Mai cauta si citeste si despre hardware-ul din PS2, ruptule-n kur. Si vezi ca nu a fost creat jocul care sa utilizeze 100% Emotion Engine-ul. Mai cauta si articolul care iti arata cum sa faci un supercomputer din PS2-uri...

<{POST_SNAPBACK}>


duxrahv, on Jan 8 2005, 23:40, said:

Si ca sa nu va mai kakati pe voi cu consola X, Y, Z, aflati ca sunt emulatoare pe XBOX pentru absolut orice alta consola.
Sictir!

<{POST_SNAPBACK}>



Ninja, on Jan 9 2005, 00:17, said:

Ia si citeste handicapatule:

http://www.anandtech...aspx?i=1561&p=2

http://arstechnica.c...tion2/ee-1.html
PS2: How adept is it? According to MicroDesign Resources, the processor can handle 6.2 gigaflops at 300MHz. A single gigaflop equals one billion floating-point operations per second. MDR says that makes the chip two times faster than a 733-MHz Pentium III and 15 times faster than a 400-MHz Celeron at handling tasks like full-motion video. For the statistics-minded, the processor can handle 75 million 3D transformations per second, and can render images at 2.4 billion pixels per second.

http://archives.cnn....ion.engine.idg/
Xbox: The CPU that powers the Xbox is a Coppermine based Pentium III with only 128KB L2 cache. [...]The CPU itself runs at 733MHz which would make you think that Microsoft could have done much better with a solution from AMD.
http://www.anandtech...aspx?i=1561&p=2

"Not only does the Emotion Engine have horsepower under the hood, but its aggressively new, cutting-edge design means that it's going to take a while for developers to really learn to use all that power. It'll be interesting to see if the PC has caught up with the PS2 by the time PS2 developers figure out how to exploit this hardware to its fullest potential."

Ce mai zici handicapaciune?

Afla ca n-am nici una din console.

<{POST_SNAPBACK}>


:console:  :kisstogether:  :peacefingers:  :nonobad:

#41
Mike Grunger

Mike Grunger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.07.2004
howdy,

ajutati-ma cu cateva info despre console, ma gandesc sa-mi cumpar una si m-ar ajuta cateva info.

1. am inteles ca dpdv al fiabilitatii, este mai ok xbox-ul. any comments?
2. stiu ca xbox este mult mai potrivit dpdv multimedia. cum se vad filmele pe tv? similar cu cele de pe pc (tv out) sau mai bine?
3. stiti ceva despre aparitia xbox 2 si playstation 3?

Thank you

#42
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003

Mike Grunger, on Jan 16 2005, 19:30, said:

howdy,

ajutati-ma cu cateva info despre console, ma gandesc sa-mi cumpar una si m-ar ajuta cateva info.

1. am inteles ca dpdv al fiabilitatii, este mai ok xbox-ul. any comments?
2. stiu ca xbox este mult mai potrivit dpdv multimedia. cum se vad filmele pe tv? similar cu cele de pe pc (tv out) sau mai bine?
3. stiti ceva despre aparitia xbox 2 si playstation 3?

Thank you

<{POST_SNAPBACK}>


Playstation 2
Full specs
General
Name Sony PlayStation 2


Type Game console


Weight 4.9 lbs


Height 3.1 in


Width 11.9 in


Depth 7.2 in


Media Type CD-ROM, DVD-ROM
Processor
Type Toshiba & Sony Emotion Engine 294.9 MHz


Data Width 128 bit


Floating Point Performance 6.2 GFLOPS


Instruction set RISC
Memory / Storage
RAM installed size 32 MB


Cache size 40 KB
Video
Video Output 128-bit 2D/3D graphics acceleration


Video RAM installed 4 MB


Graphic Effects Fog effects, Texture lighting


Fill Rate 150 million pixels/sec

Memory
RAM technology RDRAM (RAMBUS)
Audio
Sound Memory 2 MB


Sound Output Mode 32-bit:Stereo


Max sample rate 48 KHz


MIDI Channels Qty 48
Input Device
Input device type Game pad
Display
Type None.


Display type None.
Power
Battery None
Communications
Modem / Comm. None
Connections
Connector Type 2 Game controller 9 pin in line Installed, 1 SPDIF output TOS Link Installed, 2 USB 4 pin USB Type A Installed, 1 IEEE 1394 (FireWire/i.LINK) 6 pin FireWire Installed, 1 PlayStation 2 AV output, 1 Network RJ-45 Installed, 1 Network


Expansion Slot(s) Total (Free) 2 Memory

XBOX

Full specs
General
Name Xbox


Type Game console


Weight 8.8 lbs


Color Black


Height 3.1 in


Width 11.8 in


Depth 7.1 in


Media Type DVD-ROM
Processor
Type Intel Pentium III 733 MHz


Instruction set X86-to-RISC
Memory / Storage
RAM installed size 64 MB


Cache size 128 KB


HDD Capacity 8 GB
Video
Video Output NVidia Xbox GPU 256-bit 2D/3D graphics acceleration


Supported Video NTSC S-Video Installed, Component video Installed, Composite video Installed


Max resolution (external) 1920 x 1080


Graphic Effects Shadows, Fog effects, Pixel Shaders, Vertex Shaders, Texture lighting, Bilinear filtering, Trilinear filtering


Fill Rate 4000 million pixels/sec
Memory
Max supported RAM 64 MB


RAM technology DDR SDRAM
Audio
Audio Processor NVidia Xbox MCP


Sound Output Mode Stereo
Input Device
Input device type Game pad
Display
Type None.


Display type None.
Telecom
Max transfer rate 100 Mbps
Memory Card
Type Flash


Storage Capacity 8 MB


Color Black
Expansion / Connectivity
Total free slots 2
Power
Power consumption operational 100 Watt


Battery None


Power device frequency required 60 Hz


Voltage Required &plusmn; 10% 60 Hz
Communications
Modem / Comm. Integrated
Connections
Connector Type 1 Xbox AV output Xbox AV connector Installed, 4 Game controller, 1 Network RJ-45 Installed


Expansion Slot(s) Total (Free) 2 2 Installed Memory


Eu iti recomand Playstation 2. Conform savantilor americani te pisi pe XBOX deoarece 128-bit este mai tare ca 256-bit, te pisi pe Shadows, Pixel Shaders, Vertex Shaders, Bilinear filtering, Trilinear filtering, iar Fill Rate de 150 million pixels este mult superior unui Fill Rate de 4000 million pixels pe secunda.
Nu mai spun de timpii de incarcare: este de preferat sa stai juma' de ora pana se incarca un nivel pentru ca te mai relaxezi intre timp, poate vezi un film sau te duci repede pana la piata. HDTV-ul nu poate cel mult decat sa te oftice ca nu ai televizor pentru asa ceva, cu Playstation 2 stii sigur ca nu iti trebuie super-televizor, poti sa-l iei linistit cu tine cand te duci in vizita la bunici. Ce rost are sa dai bani in plus la XBOX pe un cablu care iti ofera sunet 5.1? Asta e pentru fraieri cu pretentii.
In schimb esti fericit ca ai un procesor cu  6.2 GFLOPS Floating Point Performance. Peste cativa ani, cand vor fi deja Playstation 10 si XBOX 9, iar cei de la Sony vor sti sa stoarca tot din procesorul lor, vei rade de papagalii care intre timp au jucat de le-au mers fulgii. Nu conteaza ca daca pui acelasi joc pe Playstation 2 si XBOX in paralel pe 2 televizoare identice te umfla rasu' cand vezi ca Playstation 2 e caca pe langa XBOX, important e ca procesorul tau stie 6.2 GFLOPS.

Asa ca nu pune botu la toti fraierii care iti recomanda XBOX, cumpara linistit Playstation 2. (procesorul tau va sti 6.2 GFLOPS, asta e tot ce conteaza!)

#43
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003
Si daca nu esti convins ca XBOX-ul este penibil iti dau detalii mai multe despre capabilitatile video:

NVIDIA XGPU (Tweaked NVIDIA GeForce3 / NV20)

0.15-micron Process
233 MHz
4 Pixel Pipelines
2 Texels per Pixel Pipeline
8 Texels per Clock Cycle
4 Texture Layers per Rendering Pass (2 clock cycles)
0.93 Gigapixels per Second
1.87 Gigatexels per Second
3.73 Billion Anti-Aliased Samples per Second
Point, Bilinear, Trilinear, Anisotropic, Quadlinear Mip-Map Filtering
Perspective-Correct Texture Mapping
DotProduct3 Bump Mapping (DOT3)
Environment Mapped Bump Mapping (EMBM)
Cubic Environment Mapping (CEM)
Volumetric Textures (3D Textures)
Z, Stencil, Shadow, and Multisampling Buffers
S3TC and DirectX DXT1-DXT5 Texture Compression
Full-Scene Anti-Aliasing (2x, Quincunx, 4x)
32-bit Color (RGBA)
32-bit Z Buffer
Programmable Pixel and Vertex Shading Processors
2 Vertex Pipelines
233 Million Particles per Second
116.5 Million Polygons per Second
Triangle Tessellation
Z-Buffer Compression and Hidden Surface Removal (HSR)
1 Trillion Operations per Second (1000 BOPS)
80 GFLOPS

#44
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002
Nu asculta ce iti zice handicapatul asta, cauta-ti niste review-uri obiective.

#45
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003
In primul rand specificatii tehnice nu inseamna review.

In al doilea rand ....

Ninja, on Jan 17 2005, 00:14, said:

Nu asculta ce iti zice handicapatul asta, cauta-ti niste review-uri obiective.

<{POST_SNAPBACK}>

... prefer sa ignor insultele. Nu cred ca-i cazul sa-ti fac vreo supriza fata in fata.

#46
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
bai calitativ vorbind, jocurile arata mult mai bine pe x-box decat de playstation.
Who gives a f**k care este mai bun?

Iar chestii astea care le bagati pe gat la fraieri (si playstation si x-box) sunt propaganda ieftina pe care ati inghitit-o si voi la randul vostru... trebuie si ei sa vanda consolele alea cumva. Cum? Simplu... procesorul are 6.02 giga flops... wow...
Consolele sunt mai proaste ca PC-urile. Nu ma refer din punct ale jocurilor, care de multe ori calitativ jocurile pentru PC, ci din pricina ca sunt pur si simplu limitate.
Adeseori jocurile portate de pe consola nu se mai oboseste nimeni sa le puna la punct grafic si imediat se observa numarul redus de poligoane si multiplele compromisuri pe care le fac producatorii de jocuri. Singurul avantaj este ca acestia stau mai mult si optimizeaza jocurile pentru ca mai toata lumea are aceeasi configuratie si trebuie sa functioneze.

Fubar Over

#47
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Jucat si xbox si ps2,de departe ps2ul bate la fund xboxul,pe xbox e ciudat grafica nu este asa reusita ca pe ps2,nu stiu mie personal ps2ul mi s-a parut de departe mai bun ca xbox.

Edited by Alexutz_C, 18 January 2005 - 21:48.


#48
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003

Alexutz_C, on Jan 18 2005, 21:45, said:

Jucat si xbox si ps2,de departe ps2ul bate la fund xboxul,pe xbox e ciudat grafica nu este asa reusita ca pe ps2,nu stiu mie personal ps2ul mi s-a parut de departe mai bun ca xbox.

<{POST_SNAPBACK}>


Sincer sa fiu, nu pot comenta nimic. Gusturile nu se discuta si nici nu pot fi justificate. Si mie mi-ar fi greu sa explic, de exemplu, de ce mi-a placut HL2 iar Doom3 nu. Cred ca ar fi mai simplu sa comparam niste screen-shot-uri din acelasi joc atat pe XBOX cat si pe Playstation 2.
Ce jocuri comune ar fi?

#49
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
hmm,totushi parerea mea este ca ambele console sunt reushite,nu am vrut sa zic mai sus ca ps2 e de 10000 de ori ami bun ca xbox doar ca mie asa mi-a lasat impresia.cel mai bun joc pe ps2 este de departe gran turismo 3 sau acum noul 4,eu am jucat 3 si va spun sincer cand te uiti la replay nu iti dai seama daca e joc sau e chiar in realitate,mashinile sunt aproape perfect facute.

#50
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
cateva mostre de x-box, sunteti liberi sa aduceti niste screeshoturi de pe playstation (dar nu curse de masini pentru ca nu solicita enginul grafic prea tare)

Fubar Over

Attached Files



#51
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003

Fubar, on Jan 19 2005, 10:25, said:

cateva mostre de x-box, sunteti liberi sa aduceti niste screeshoturi de pe playstation (dar nu curse de masini pentru ca nu solicita enginul grafic prea tare)

Fubar Over

<{POST_SNAPBACK}>


Fubar, spune-mi si mie cum ai facut screenshot-urile? Cumva cu XDK? E dificil?
Intre timp mi-am luat un LG de 42" si mi-am pus cablu HDTV la XBOX.
Vreau sa pun niste screenshot-uri sa vada lumea cum arata "MX vs ATV" la 1080i (adica rezolutie 1920x1080 pentru cei mai putin informati) pe o plasma cu diagonala de 120 cm. Pacat ca nu se poate arata si diferenta dintre stereo si 5.1 .

#52
sekerly

sekerly

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 18.11.2002
In primul rand nu va inteleg atitudinea , daca tot sunteti handicapati va recomand www.handicapati.com sau www.sonyvsmicrosoft.com.
In al doilea rand nu va mai agitati atat , unul se joaca pe ps2 altul pe xbox , castiga ala care se distreaza mai mult , personal detin un ps2 , nu stiu ce procesor are , nu stiu ce placa video are , habar nu am daca xbox e mai smecher , eu ma joc pe el si ma distrez(poate si fiindca anumite titluri nu sunt disponibile pe alte console)
GL&HF

#53
duxrahv

duxrahv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2003

sekerly, on Apr 14 2005, 01:58, said:

In primul rand nu va inteleg atitudinea , daca tot sunteti handicapati va recomand www.handicapati.com sau www.sonyvsmicrosoft.com.
In al doilea rand nu va mai agitati atat , unul se joaca pe ps2 altul pe xbox , castiga ala care se distreaza mai mult , personal detin un ps2 , nu stiu ce procesor are , nu stiu ce placa video are , habar nu am daca xbox e mai smecher , eu ma joc pe el si ma distrez(poate si fiindca anumite titluri nu sunt disponibile pe alte console)
GL&HF

<{POST_SNAPBACK}>


Daca erai mai atent vedeai ca ultima insulta a fost pe 17 ianuarie, dupa aia ne-am mai calmat.

P.S. E cumva in sarcina ta de moderator sa starnesti rahatul si sa provoci noi insulte?

#54
Raius

Raius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2005

duxrahv, on Dec 7 2004, 23:05, said:

Am avut saptamana trecuta doi prieteni in vizita. Seara trebuia sa mergem in discoteca dar intre timp au descoperit XBOX-ul si Burnout 3. Am plecat singur iar cand m-am intors dimineata baietii butonau de zor. A doua zi au spus ca primul lucru pe care o sa-l faca e sa-si cumpere XBOX. :D
In primul rand XBOX-ul si PC-ul sunt doua lucruri diferite. N-o sa pot juca niciodata UT2004 pe XBOX si nici Ninja Gaiden, Prince of Persia, BloodRayne sau Tao Feng pe PC.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai...eu am terminat BloodRayne pe PC...deci... :nonobad:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate