Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Senzor de lumina

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Am facut montajul http://forum.softped...m...t&p=4107822 (postul #19) si am o problema: nu merge.

Am masurat tensiunea dupa puntea redresoare si am numai 0,8V...... desi ar fi trebuit sa fie 12V..... condensatorul si rezistenta de pe alternativ sunt cele din figura (220 ohm, 1uF). Pe iesirea din punte redresoare am pus un condensator mai mare (2200uF) si dioda Zenner. Care sa fie problema?

#38
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ai pus dioda zenner invers?

#39
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Da, era dioda pe invers:(......
Merci mister_rf

#40
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Buna seara,

Am gasit o simpla schema cu senzor de lumina pe net, dar nu sunt sigur ce componente imi trebuie din schema respectiva. Va rog sa-mi spuneti ce sunt P1 50K si Ry1? Si daca conteaza ce merimea are fotorezistorul? am gasit de 3mm si 5mm.

Va rog sa verificati si mie daca am pus corect toate componente care imi trebuie:
- 1 x rezistor 1k ohm
- 1 x rezistor 470 ohms
- 1 x dioda 1N4001
- tranzistor NPN
- fotorezistor
- 1 x led
-  ???
- ???

Sau daca aveti o schema mai buna va rog sa postati!!

Multumesc!

Attached Files


Edited by Dukuletz, 12 January 2010 - 22:26.


#41
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ai acolo un semireglabil de 50K (notat P1) si un releu notat Ry1.

Vezi ca LED-ul este notat gresit in schema, trebuie sa fie pus invers.
Senzorul poate sa fie si de 3mm si de 5 mm. O suprafata mai mare impune o sensibilitate ridicata, dar nu este esential pentru acest tip de montaj.

#42
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Multumesc mister_rf!! Sa inteleg ca releul notat cu Ry1 e un switch pentru ON/OFF nu?

#43
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Intre timp am gasit o alta schema cu sensibilitatea mai mare dar nu stiu ce releu de 12V imi trebuie :(
Va rog daca se poate sa-mi spuneti ce fel de releu sa caut si ce specificatii trebuie sa are. Daca se poate chiar un link spre el.

[ http://pcbheaven.com/circuitpages/images/darkswitch_1245012151.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sursa circuitului

Edited by Dukuletz, 13 January 2010 - 21:20.


#44
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Poti sa folosesti orice releu de 12V (miniatura nu de la ascensoare :D ).
Tranzistorul 2N2222 se poate  inlocui cu un BD135/137/139

#45
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

View PostActa non verba, on 27th February 2005, 12:12, said:

Pentru eliminarea unor tranzitii false se modifica circuitul astfel ca sa existe  un prag de aclansare, calculat ca Vin=+/-(Ra/Rb)Valim, unde Rb trebuie sa fie de 10-100 ori mai mare decit valoarea rezistentelor din divizorul care produce comparatia...
In functie de variatia utila a tensiunii de intrare care produce aclansarea  se alege un prag de 10-15%.
Despre teoria respectiva gasim aici o serie de lamuriri...
Deci practic se masoara care este variatia (Rfoto-Rfoto1)/(Rfoto+R1)
unde Rfoto-Rfoto1=diferenta de rezistenta intre starea de lumina si intuneric pentru senzorul ales
Se alege ca raportul Ra/Rb sa fie de 10 ori mai mic...
daca Rb=10M  rezulta   care este  valoarea lui Ra.
practic se pune Ra un semireglabil de 10-22K ... B)
...daca am gresit sa se corecteze... :rolleyes:
hmmm, am o problema. Inca nu am pus divizorul recomandat de tine pentru histereza, in rest totul e ca la carte, dar problema mea este caci montajul cupleaza la trecerea zi-amurg si nicidecum din toate reglajele precum vreau eu, de la amurg la noapte. Mi se pare schema asta putin cam anevoioasa si mai instabila decat cea standard cu senzorul divizor pe baza unui tranzistor cuplat darlington. La ce e mai avantajos comparatorul asta?
Va rog daca aveti solutie pentru amurg-noapte, m-as bucura sa o testez, sa nu-mi recomandati alte montaje, pentru ca ma intereseaza mai mult sa aflu cum pot corecta problema decat sa am rezultatul cu alta schema.

multumesc,

#46
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Fotorezistenta nu este atat de sensibila pentru a permite comutarea la nivele mici de iluminare.
In locul acesteia se poate folosi o fotodioda/fototranzistor.


Un comparator va permite o  gama mai larga de reglaj, plus independenta setarilor fata de sarcina comandata.

#47
siulian08

siulian08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.11.2008
Daca este cineva interesat de o solutie la fel de simpla, cu microcontroler, se poate gasit aici:
http://generator-eol...ro/produse1.php
Este la un pret suficient de mic sa nu se merite facut acasa.

Functii:
- verifica intensitatea luminoasa la secunda
- detecteaza cand se lasa seara si activeaza iesirea (max. 10A)
- verifica tensiunea acumulatorilor
- doua moduri de functionare (configurabil):
<1> NORMAL: ON -> 11.5V -> OFF -> 12.0V -> ON
<2> CHARGE: ON daca tensiunea este mai mare decat 12.8V, OFF daca tensiunea este mai mica de 12.8V
- la power-on detecteaza automat tipul acumulatorilor: 12V sau 24V

View Postmister_rf, on 15th January 2010, 18:22, said:

Fotorezistenta nu este atat de sensibila pentru a permite comutarea la nivele mici de iluminare.
In locul acesteia se poate folosi o fotodioda/fototranzistor.


Un comparator va permite o  gama mai larga de reglaj, plus independenta setarilor fata de sarcina comandata.

Edited by siulian08, 05 March 2012 - 13:59.


#48
silverseame

silverseame

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2009
Salutare , doresc aprinderea a 16 becuri ,  fiecare dintre ele prin 4 moduri dupa cum situatia o impune :
1 prin intrerupator
2 la sesizare miscare noaptea
3 la declansarea alarmei sistemului antiefractie
4 aleatoriu  , simultan cu activarea unei sirene soft  ( folosind un automat simulator  de prezenta )
Ma poate ajuta cineva cum sa fac conexiunile asfel incit un bec sa fie alimentat prin aceste 4 comenzi independente ?
multumesc.

#49
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
e prea simplu , daca nu te-ai prins deja singur cum sa o faci probabil ca nu mai poti fi ajutat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate