Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Pallady Towers

- - - - -
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#55
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008

View Postrazvanaxi, on Nov 27 2008, 12:03, said:

Bomba zilei era ieri, nu stiu ce sens are sa copiezi din articol ca sa duplici ce era spus acolo. Pozitia din dailybusiness e mai linistitoare dar ramane de vazut ce vor face.... sa speram ca cumva le vor termina sua ne vor da banii inapoi.

@soff in antecontract la motive de reziliere ar fi doar nerespectarea termenilor , daca nu ii respecti tu pe ai tai pierzi 30% din ce ai dat si ar trebui sa iti dea restul inapoi. Eu am incheiat contractul cu BucInvest nu cu gigant, asta e o alta chestie care nu o inteleg, au mai multe firme?


Si al meu e tot pe Buc Invest ... Eu am crezut ca asta e numele filialei Gigant in Romania ...

#56
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008

View Postsoff, on Nov 27 2008, 12:19, said:

Si al meu e tot pe Buc Invest ... Eu am crezut ca asta e numele filialei Gigant in Romania ...

S-a modificat site-ul. Au fost scoase logo-urile Gigant, contacte Gigant ... nu mai exista nici o legatura intre Pallady Towers si Gigant :D ...

#57
razvanaxi

razvanaxi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.02.2006

View Postsoff, on Nov 27 2008, 12:46, said:

S-a modificat site-ul. Au fost scoase logo-urile Gigant, contacte Gigant ... nu mai exista nici o legatura intre Pallady Towers si Gigant :D ...

da, uite ce mi-au zis legat de chestia asta:

"Buna ziua.

Site-ul Pallady Towers in momentul de fata este intr-o perioada de schimbare.

Insolventa ceruta de Gigant CONSTRUCT, DAR PREZENTATA TENDENTIOS de acel ziarist imbecile, nu afecteaza derularea proiectului Pallady TOWERS ce este dezvoltat de S C Buc INVEST si  finantat de Credit Europe Bank. "

Cei de la gigant mi-au zis ca nu e nicio legatura ca insolventa acerut-o gigant construct. Sper ca buc invest sa aiba bani sa termine blocurile. Gigant Construct a facut o miscare oarecum normala, nu au de unde sa scoata acum 3 milioane sa plateasca un teren pe care nici nu se apuca de constructie, sau chiar daca au nu vor sa dea banii astia. Teoretic nu ar trebui sa fie probleme la Pallady Towers dar ramane de vazut acum...

#58
boboloi70

boboloi70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.05.2008
Daca Gigantconstruct este in insolventa inseamna ca actionarii nu au bani ! In aceste conditii finantarea proiectului trebuie facuta de client adica de cei care cumpara ! Nimeni nu mai acorda credite pt proiecte imobiliare ! Ce se intampla la gigantconstruct afecteaza si acest proiect ! Nici pe viitor nu vor primi credite dupa ce exista declarata insolventa pe o firma afiliata ! Dezvoltatorul va finaliza proiectul daca va gasi clienti pt toate apt din complex ! Ati vazut cine sunt actionarii ?!?!?!? .... niste persoane fizice din Islanda , tara care a fost puternic afectata de criza ! De unde au bani .... au finalizat un complex in Drumul Gura Siriului in 2007 pe care l-au vandut la primaria sectorului 3 ! Banii din ac tranzactie s-au dus de mult in terenuri luate la pret mare ! In proiectul din str Fetesti au intarziat cu 4 luni finalizarea si inca nu au terminat ! De recuperat banii este fffffff greu pt ca ei sunt cheltuiti pentru ce s-a realizat pana acum si nu va exista un cumparator pt o strucura finalizata in proportie de 10%-15% in conditiile crizei de lichiditati , a scaderii preturilor in piata si a corectiei Cerere-Oferta de pe piata imobiliara !

#59
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008

View Postboboloi70, on Dec 27 2008, 09:50, said:

Daca Gigantconstruct este in insolventa inseamna ca actionarii nu au bani ! In aceste conditii finantarea proiectului trebuie facuta de client adica de cei care cumpara ! Nimeni nu mai acorda credite pt proiecte imobiliare ! Ce se intampla la gigantconstruct afecteaza si acest proiect ! Nici pe viitor nu vor primi credite dupa ce exista declarata insolventa pe o firma afiliata ! Dezvoltatorul va finaliza proiectul daca va gasi clienti pt toate apt din complex ! Ati vazut cine sunt actionarii ?!?!?!? .... niste persoane fizice din Islanda , tara care a fost puternic afectata de criza ! De unde au bani .... au finalizat un complex in Drumul Gura Siriului in 2007 pe care l-au vandut la primaria sectorului 3 ! Banii din ac tranzactie s-au dus de mult in terenuri luate la pret mare ! In proiectul din str Fetesti au intarziat cu 4 luni finalizarea si inca nu au terminat ! De recuperat banii este fffffff greu pt ca ei sunt cheltuiti pentru ce s-a realizat pana acum si nu va exista un cumparator pt o strucura finalizata in proportie de 10%-15% in conditiile crizei de lichiditati , a scaderii preturilor in piata si a corectiei Cerere-Oferta de pe piata imobiliara !

Din ce am vazut ei inca lucreaza pe santier si o tin una si buna ca se termina la timp toate 3 blocurile - are cineva alte informatii?

Inca ceva - o discutie pe care am gasit-o intre investitorii din strainatate in Pallady towers: http://www.propertys...14/35487/1.html
Mai citisem si alta insa nu o mai gasesc ... se pare ca vor ori sa se retraga ori sa renegocieze contractele. Din cate vad eu ei spera la chirii de 500 - 800 euro in pallady towers. Eu am stat in zona aia si chiriile nu depaseau 200 garsoniera - 400 ap 3 camere - cum spera astia sa obtina 800 euro la marginea orasului?

#60
razvanaxi

razvanaxi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.02.2006
Salut,

Are cineva noutati despre evolutia lucrurilor? Am dat o fuga pe acolo si era linsite si pace!
A mai vorbit cineva cu banca care ofera finatare proiectului, mai e deschisa linia de credit?

#61
razvanaxi

razvanaxi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.02.2006
Nu are nimeni informatii sau nu prea sunt cumparatori care sa acceseze forumul? Cred ca threadul asta despre pallady towers are cea mai mica rata de update printre topicurile cu ansambluri. Oare majoritatea celor care au cumparat sunt straini?

#62
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008

View Postrazvanaxi, on Feb 4 2009, 17:14, said:

Nu are nimeni informatii sau nu prea sunt cumparatori care sa acceseze forumul? Cred ca threadul asta despre pallady towers are cea mai mica rata de update printre topicurile cu ansambluri. Oare majoritatea celor care au cumparat sunt straini?

... au mai avut un val de ieftiniri (o garsoniera e 48500 negociabil + tva acum) + anul asta se vor ocupa doar de T3 si T4 - restul ramane in santier pana cand s-o termina criza :)

Oricum oricand ar termina eu nu voi accepta sa locuiesc langa un santier, in contract scrie clar ca e complex cu 3 blocuri si cladire de birouri terminate toate in acelasi timp (1 octombrie 2009). In plus intrarea in complex trebuie sa fie de pe Th Pallady, nu prin spate.

Edited by soff, 05 February 2009 - 18:16.


#63
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008
Am observat ca si BUC INVEST are dosar la tribunal (Materia juridică:  Faliment):
http://www.tmb.ro/do...300000000244422

Dosarul e inchis cu detalii 'Stinge litigiul dintrre părți luând act de renunțarea la judecată a creditoare Cu recurs' ... stie cineva ce inseamna asta?


Si in caz ca vreti sa urmariti dosarele de faliment ale GIGANT CONSTRUCT:
http://www.tmb.ro/do...300000000242109
http://www.tmb.ro/do...300000000252659

Vad ca urmatoarele termene sunt in martie.

Edited by soff, 17 February 2009 - 15:26.


#64
razvanaxi

razvanaxi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.02.2006

View Postsoff, on Feb 17 2009, 15:22, said:

Am observat ca si BUC INVEST are dosar la tribunal (Materia juridică:  Faliment):
http://www.tmb.ro/do...300000000244422

Dosarul e inchis cu detalii 'Stinge litigiul dintrre părți luând act de renunțarea la judecată a creditoare Cu recurs' ... stie cineva ce inseamna asta?


Si in caz ca vreti sa urmariti dosarele de faliment ale GIGANT CONSTRUCT:
http://www.tmb.ro/do...300000000242109
http://www.tmb.ro/do...300000000252659

Vad ca urmatoarele termene sunt in martie.

Salut,

Avand in vedere data la care a fost inregistrat '26 Noiembrie 2008' presupun ca era o cerere a unui creditor care intre timp a fost retrasa probabil pentru ca debitorul si-a platit datoriile, sau cel putin asa inteleg eu din textul ala.

#65
NISSAN

NISSAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.03.2006
Ceva noutati? Parca mi-ar placea si mie in zona aia...

#66
razvanaxi

razvanaxi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.02.2006

View PostNISSAN, on Apr 1 2009, 14:26, said:

Ceva noutati? Parca mi-ar placea si mie in zona aia...

Da, se pare ca au facut rost de bani si acum se misca mai cu spor, cel mai bine poti arunca o privire pe site-ul lor sa vezi stadiul lucrarilor(au inceput sa puna poze)

#67
andru28

andru28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.08.2007
Ieri am trecut sa vedem si noi in ce stadiu sunt lucrarile. Se pare ca de la 1 iunie deschid si showroom acolo. Se misca destul de bine. Se lucra cu mare spor. Cum ne-am apropiat de poarta, cum au sarit muncitorii, care mai de care mai amabil, sa ne dea informatii. Vedem de la 1 cum se prezinta. Acum am inteles ca vor 970 E+tva/mp.

Edited by andru28, 13 May 2009 - 10:31.


#68
pispis24

pispis24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.09.2009
A incercat cineva sa anuleze antecontractul? In ce conditii se face asta, adica iti opresc automat aia 30 la suta chiar daca tu invoci vina lor? Cum ar fi ca complexul rezidential nu arata nici pe departe cum trebuia, ca sunt numai 2 blocuri din 4 si multe alte nereguli? Si in final, iti inapoiaza banii la cursul actual sau la cel la care i-ai dat? Multumesc. Chiar nu stiu cum ar trebui sa procedam...

#69
razvanaxi

razvanaxi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.02.2006

View Postpispis24, on 1st September 2009, 19:25, said:

A incercat cineva sa anuleze antecontractul? In ce conditii se face asta, adica iti opresc automat aia 30 la suta chiar daca tu invoci vina lor? Cum ar fi ca complexul rezidential nu arata nici pe departe cum trebuia, ca sunt numai 2 blocuri din 4 si multe alte nereguli? Si in final, iti inapoiaza banii la cursul actual sau la cel la care i-ai dat? Multumesc. Chiar nu stiu cum ar trebui sa procedam...

In primul rand trebuie sa consultam un avocat sa vedem daca avem vreo sansa intr-un eventual proces. Stiu pe cineva care a discutat cu ei si avansul nefiind foarte mare a fost dispus sa renunte la cei 30%. Eu am dat un avans mai mare si nu am discutat cu ei. In cazul in care nu vor singura solutie e procesul.

Tu ai vb ceva cu ei?

#70
pispis24

pispis24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.09.2009

View Postrazvanaxi, on 4th September 2009, 11:28, said:

In primul rand trebuie sa consultam un avocat sa vedem daca avem vreo sansa intr-un eventual proces. Stiu pe cineva care a discutat cu ei si avansul nefiind foarte mare a fost dispus sa renunte la cei 30%. Eu am dat un avans mai mare si nu am discutat cu ei. In cazul in care nu vor singura solutie e procesul.

Tu ai vb ceva cu ei?


Da, am incercat si sunt f fermi pe pozitie, nici nu negociaza nici nu ofera solutii. Sorry, dar am gresit eu, noi am dat avans 25% din care ne opresc 15% in caz de renuntare. Numai ca nici asta nu e specificat clar, adica sper sa nu vina cu alte pretentii. Si persoana de care vb a renuntat pur si simplu si i-au oprit acea suma din antecontract, nu tot avansul, nu? Si i-au dat banii la cursul zilei sau la cursul la care a platit? Multumesc pt raspunsuri :P

#71
razvanaxi

razvanaxi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.02.2006

View Postpispis24, on 4th September 2009, 12:02, said:

Da, am incercat si sunt f fermi pe pozitie, nici nu negociaza nici nu ofera solutii. Sorry, dar am gresit eu, noi am dat avans 25% din care ne opresc 15% in caz de renuntare. Numai ca nici asta nu e specificat clar, adica sper sa nu vina cu alte pretentii. Si persoana de care vb a renuntat pur si simplu si i-au oprit acea suma din antecontract, nu tot avansul, nu? Si i-au dat banii la cursul zilei sau la cursul la care a platit? Multumesc pt raspunsuri :P

i-au oprit 30% din avans, adica o sa ii dau cu 30% mai putin inapoi, daca tu ai 15% esti norocoasa. Nu i-au dat inca banii, cred ca deocamdata il mai plimba cu vorba. Nu stiu despre curs care sunt conditiile adica daca ii dau la cursul de acum sau nu. Despre ce sume e vb la tine?

#72
pispis24

pispis24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.09.2009

View Postrazvanaxi, on 4th September 2009, 16:13, said:

i-au oprit 30% din avans, adica o sa ii dau cu 30% mai putin inapoi, daca tu ai 15% esti norocoasa. Nu i-au dat inca banii, cred ca deocamdata il mai plimba cu vorba. Nu stiu despre curs care sunt conditiile adica daca ii dau la cursul de acum sau nu. Despre ce sume e vb la tine?


15% din 25% avans-3000 euro, ceea ce e ok, daca se rezuma numai la atat. Si cam de cat timp il plimba cu vorba? Dar au semnat cum ca ii vor inapoia banii? Tu ce sume ai? Se pare ca au schimbat antecontractele. Si in ce conditii ti-i inapoiaza? Tot faza aia din vina cumparatorului la initiativa vanzatorului? Gen ca renunta vanzatorul la tine?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate