Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 

Sfat achiziție TV LCD/LED [comentarii doar despre LCD/LED].

* * * * * 23 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37560 replies to this topic

#15355
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Pana la urma lucrurile sunt confuze si au devenit tot mai confuze in ultima perioada si in mod sigur vor si mai confuze pt ca producatorii schimba specificatiile, panourile si procesarea pe acelasi model in functie de diagonala, asa ca deja nu mai stie nimeni aproape nimic sigur.
Parerea mea e ca daca de exemplu cx700 are twin pt o anumita tara, inseamna ca hardware-ul exista pt toate tarile, totul e sa fie activat din firmware. Poate ma insel, dar asta cred. Ar fi costuri de productie prea mari sa se produca acelasi model cu componente hardware diferite, chiar si minore cum e tunerul, pt tari diferite. Cred ca mai degraba tine de marketing, politica de preturi etc ale unei firme intr-o anumita tara privind functiile pe care le activeaza sau nu.

#15356
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Hansolo ai dreptate ... din pacate. Cu chestia asta in minte am fost tot timpul dar ... n-ai vazut ce ma „presa” Andi ...Posted Image
Sa fiu sincer mai mult la insistenta lui am intrebat.
Si acuma sa-i explic lui Andi in special utilitatea functiei ... in opinia mea : daca urmaresc vre-o emisiune sau vre-un serial la TV si incepe calupul de publicitate pot sa mut pe alt canal si sa pun emisiunea ce are publicitate intr-un alt ecran mai mic prin PIP ( fara sonor ) si sa trag cu ochiul sa vad cand sa termina publicitatea fara sa risc sa pierd nimic din emisiunea urmarita in principal.
Cum la ora asta emisiunile cu audienta mare sunt cu aproape 20% publicitate ... si eu urasc publicitatea ... urmatorul meu TV ( din dormitor ) va fi sigur dotat cu aceasta functie Posted Image si cu iesire pt casti ( in caz ca adoarme consoarta )

P.S. Unde mai pui ca avand aceasta functie poti sa inregistrezi o emisiune in timp ce urmaresti un alt canal live ?!?

Edited by danif, 05 February 2016 - 16:48.


#15357
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
@danif, eu am asta pe iptv Dolce, dar sincer nu stiu daca am folosit-o de doua ori. Adica ii acord o importanta undeva spre zero, iar daca o am deja de la dolce iti dai seama ca nu ma agit deloc sa o am implementata si in tv.
Ma rog, fiecare cu prioritatile si functiile lui :)

#15358
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Eu nu concep ca in 2016 sa mai tin si conservele providerilor de semnal si sa mai butonez inca o telecomanda. Bag cardul in TV si ... asta e. O singura telecomanda ! Am ultimatum de la consoarta ... avand deja doua televizoare in casa ( am doar 3 camere si in una din ele biroul meu nu am TV ci doar PC-ul ) Asa ca nu-mi permit doua telecomenzi in dormitor ...Posted Image

#15359
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Eu nu concep ca in 2016 sa am imagine proasta :). Daca trebuie sa butonez trei telecomenzi deodata ca sa am imagine foarte buna, nu ma deranjeaza.
Eu astept sa vad noul dx700, din partea mea daca are noul HCX pe el poate sa vina si fara difuzoare :D

#15360
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 bogwol, on 05 februarie 2016 - 16:29, said:

Banuiesc ca functia de twin tuner ar trebui sa se gaseasca usor pe telecomanda, printr-un buton dedicat, cred eu. Ori eu nu am asa ceva. Desi, tinand cont de ce am spus, si functia de 3D are trebui sa se regaseasca pe telecomanda, si nu ePosted Image
h6500  al  meu  are  twin  tuner.desi  am  2  telecomenzi,cea  clasica  si  smart  remote-ul,pe  niciuna  nu  am  buton  ptr  PIP  sau  3D.
doar  pe  telecomanda  virtuala  ce  apare  pe  ecran  sunt  cele  2  butoane.lipsa  butonului  ptr  3D  nu  ma  deranjeaza,intra  automat
daca  are  semnal  3D,dar  lipsa  butonului  ptr  PIP  e  enervanta.

#15361
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 danif, on 05 februarie 2016 - 16:40, said:

Hansolo ai dreptate ... din pacate. Cu chestia asta in minte am fost tot timpul dar ... n-ai vazut ce ma „presa” Andi ...Posted Image
Sa fiu sincer mai mult la insistenta lui am intrebat.
Si acuma sa-i explic lui Andi in special utilitatea functiei ... in opinia mea : daca urmaresc vre-o emisiune sau vre-un serial la TV si incepe calupul de publicitate pot sa mut pe alt canal si sa pun emisiunea ce are publicitate intr-un alt ecran mai mic prin PIP ( fara sonor ) si sa trag cu ochiul sa vad cand sa termina publicitatea fara sa risc sa pierd nimic din emisiunea urmarita in principal.
Cum la ora asta emisiunile cu audienta mare sunt cu aproape 20% publicitate ... si eu urasc publicitatea ... urmatorul meu TV ( din dormitor ) va fi sigur dotat cu aceasta functie Posted Image si cu iesire pt casti ( in caz ca adoarme consoarta )

P.S. Unde mai pui ca avand aceasta functie poti sa inregistrezi o emisiune in timp ce urmaresti un alt canal live ?!?
Eh, atunci la achizitia unui TV (si asa dificila prin multitudinea de informatii prin care poti baleta) poti sa mai adaugi un pas:
Dupa ce te-ai edificat asupra unui model privind celelalte functionalitati de baza descarci manualul tehnic si urmaresti daca e descrisa functia speciala. Daca nu poti fi aproape sigur ca nu are twin-tuner. Daca da tragi o fuga la magazin si vezi daca merge ,,by the book".

#15362
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

 cosito, on 05 februarie 2016 - 13:06, said:

NU stiu cine dezinformeaza sau nu, dar Imi poate esti bun si ne explici si noua ce tv cu panel IPS ai cumparat tu si a venit calibrat din fabrica si cine ti-a spus asta.
E  cel cu calibrarea și ăsta frustrat ce se bagă mereu în seamă ,   daca ții  să afli ( și abia am intrat pe aci).  Eu as propune sa lăsăm bârfele,  sunt interesat doar sa schimb informatii.
Am scris odată  cam in coerent  recunosc dar ce nu se întelege se poate întreba.
Legat de programele tv,  am intrat  din stb  intr un  Asus PA246, precalibrat,  parcă am mai spus, a venit cu o coală A4  cu specificațiile dE,  mici deajuns...  Ce mi a plăcut,  că  orice setare modificam,  imaginea rămânea reală, fețele de om naturale.  Dezavantajul ca nu sunt cu ecrane prea mari,  la full hd  vedeam greu și la calculator,  asa că am acum tv de 55"  cam cu aceleasi  specificații  de gamut și pe 10 bit și chiar și ne calibrat am imagine super per total, asa cum mă asteptam.

#15363
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
AI dreptate eu sunt ala, si acum sa facem schimb de informatii pe un ton civilizat si fara sa dezinformam. Ce tv cu panel IPS ai cumparat tu de a venit calibrat din fabrica si tine ti-a spus ca el e calibrat???

#15364
spookyfoxxy

spookyfoxxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2009
Samsung h 6400 dupa calibrare nu am de de sa ma pling,cea mai buna alegere pe care o puteam face acum 4 luni.Recomand tuturor,imagine foarte foarte buna

#15365
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
@spooky cine ti-a facut calibrarea?

#15366
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,131
  • Înscris: 10.03.2012
Eu am un LG smart 3D model 2011 si la mine filmele se vad ca la teatru parca eu as fi regizorul mai bine de atat cred ca nu se poaate

Lg

Attached Files



#15367
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Legat de programele tv,  am intrat  din stb  intr un  Asus PA246, precalibrat,  parcă am mai spus, a venit cu o coală A4  cu specificațiile dE

 cosito, on 05 februarie 2016 - 21:36, said:

AI dreptate eu sunt ala, si acum sa facem schimb de informatii pe un ton civilizat si fara sa dezinformam. Ce tv cu panel IPS ai cumparat tu de a venit calibrat din fabrica si tine ti-a spus ca el e calibrat???

Tu esti ăla?  Mai repede ăla ar fi  un nea calin, alin, andi pavel, hansolo
mai rău te încurcă daca i citesti.  Scuze daca am exagerat.

  Uite ca ţi  am   repetat poate citind de nenumărate ori vei crede
Specificat iile  dE  sunt rezultate ale calibrării şi scrie.ca e calibrat in actele lui,  acum mă auzi??  lol



 spookyfoxxy, on 05 februarie 2016 - 22:20, said:

Samsung h 6400 dupa calibrare nu am de de sa ma pling,cea mai buna alegere pe care o puteam face acum 4 luni.Recomand tuturor,imagine foarte foarte buna
Nu spui şi tu despre  procesul de calibrare,  am tot Samsung şi practic nu am idee cum se comută pe noile setări sau daca mai pot reveni la cele vechi...

#15368
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Pentru vizionare simultana a 2 programe tv , cautati functia PAP. Picture and picture.

#15369
leucostin

leucostin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2016
Cum deja am stabilit ca 50CX700E nu ma ajuta din cauza suportului si a imposibilitatii de a-l prinde pe perete sau modifica mobila incerc sa gasesc ceva rezonabil in continuare dar in acelasi timp sa ma incadrez in bugetul de 4000 lei si sa fie panel de 100Hz. Ca este IPS sau VA nu cred ca sunt asa pretentios.

Va rog o parere despe aceste 2 modele:

http://www.emag.ro/t...e/pd/D3YJWMBBM/ - clar aici pretul este mic si presupun ca nu are panel de 100Hz.

http://www.emag.ro/t...e/pd/DQBJWMBBM/ - aici sigur este panel de 100Hz si IPS + 3D, insa ce alte dezavantaje/avantaje ar avea fata de CX700E?

#15370
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
aia  nu  e  ptr  2  canale  diferite,e  ptr  imagini  din  2  surse  diferite.eu  am  PIP,imi  afiseaza  2  canale  diferite.

dan.me,inteleg  ca  ptr  tine  e  straineza  ce  scriu  unii  pe  aici!
cateodata  si  ptr  mine  e,dar  macar  fac  minimul  efort  de  a  cauta  informatiile  respective  si  a  intelege  despre  ce  e  vorba.

#15371
Radudanutu

Radudanutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.01.2016
Picture-in-picture with a Twin HD Tuner spun cei de pe site ul celor de la Panasonic pt CX 700E...sincer eu inca nu am descoperit acel PIP...

#15372
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
la  samsung  apare  in  meniu-imagine-PIP.si  in  tools  .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate