Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#1729
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ok

#1730
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
De aici m-am inspirat pentru tratamente - din ghidul tehnic si economic pentru pomicultura
Attached File  Ghid-Pomicultura-2-page-001.jpg   400.29K   162 downloads
http://www.madr.ro/h...i-si-fructiferi

 terravitis, on 26 ianuarie 2017 - 22:26, said:

Mospilanul se administreaza cu Toil, care este si el un ulei, dar adjuvant
si mai scump http://www.covera.ro...il-50-ml_16397/
fata de Confidor Oil

Edited by doarUNom, 27 January 2017 - 11:54.


#1731
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Buna ziua.
Exista remedii pentru a scapa de boala frunzelor de argint la prun?
Nu am gasit un tratament preventiv ci doar despre indepartarea ramurilor infestate.
Probabil ar trebui suplimentate niste stropiri pe baza de Cu si eventual irigare serioasa + ingrasaminte foliare?

Cu stima.

#1732
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007

 serrifu, on 17 februarie 2017 - 14:28, said:

Preventia e mama succesului..
Adevarat,  asta am sa incerc sa fac anul acesta.
Am reusit sa achizitionez si eu Italpollina, Orgevit si Guanito dar nu de la Arad ca ma costa transportul pe sac cat sacul ( chiar mai mult), ci de la Matca, unde au toate produsele astea.
Ma intreb daca pot inlocui solutiile pe baza de cupru ( zeama bordeleza, funguran, acupral, etc) cu Scudo. Vreau sa-i fac inaugurarea la pomi zilele astea, daca nu mai ploua.
O seara placuta!

#1733
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 xuma, on 23 februarie 2017 - 18:41, said:

Ma intreb daca pot inlocui solutiile pe baza de cupru ( zeama bordeleza, funguran, acupral, etc) cu Scudo. Vreau sa-i fac inaugurarea la pomi zilele astea....

O iau ca pe o gluma! Posted Image
Scudo contine atata cupru:
http://www.klastorf....pe-prima-pagina
Funguranul (produs ieftin si f uzitat) contine atata cupru:
https://www.marcoser...n-oh-50-wp.html
Zilele astea, la pomi, se foloseste o concentratie dubla de funguran: 60 gr/10 l de apa.
Scudo trebuie privit ca un ingrasamant care contine si ceva cupru ... folosit preventiv la legume are efect ...

#1734
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Am vazut diferenta dintre produse dar nu numai dpdv al concentratiei de cupru ci si al formei de administrare.
Sunt doua substante diferite chiar daca au la baza cuprul: Scudo este chelat de cupru, deci actiune sistemica, Funguranul este hidroxid de cupru, actiune de contact. Asa stiam ca actioneaza astea doua. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
Ca si pret/stropire, Scudo este mult mai ieftin. Dar nu despre asta e vorba.
Mai toate produsele astea sunt trecute la categoria "ingrasaminte" ceea ce pt mine inseamna ca planta se dezvolta bine si pt ca se apara bine.
In fine, cum spunea serrifu , voi invata si pe propria piele.
Nu vreau sa creez o polemica, vreau doar sa inteleg cum actioneaza si intr-adevar, pana atunci voi folosi funguranul din dotare... probabil. Sa nu ma risc. Cel putin la prima stropire.
Am cautat "scudo" pe topicul de pomicultura si nu am gasit nimic. Asta mi-a ridicat un semn de intrebare.
Probabil voi contacta si firma.
Multumesc pentru raspuns!

#1735
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 07.09.2004
Sistemice in repaus vegetativ?

 xuma, on 24 februarie 2017 - 10:13, said:

Scudo este chelat de cupru, deci actiune sistemica, Funguranul este hidroxid de cupru, actiune de contact. Asa stiam ca actioneaza astea doua. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.


#1736
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Ma confuzez de tot. Asa scrie pe site :

"Pomi si arbusti fructiferi
Utilizarea produselor cuprice este indispensabil asigurarii sanatatii si dezvoltarii armonioase acestor plante. In perioada de repaus a plantelor sunt necesare stropiri foliare cu SCUDO in luna octombrie ( doua stropiri la interval de 14 zile), 20ml/10 litri de apa si in luna februarie (doua stropiri la interval de 14 zile) cand temperatura este peste 10 grade Celsius, 20ml/10 litri de apa. Pentru cicatrizarea ranilor dupa taierea ramurilor sau dupa caderile de grindina se aplica un tratament foliar cu 20ml/10 litri de apa.
Cand pomii sunt in vegetatie pentru a asigura o crestere armonioasa si tratarea manei si bacteriozelor se fac tratamente foliare la interval de 14 zile cu 20 ml/ 10 litrii apa."

#1737
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 07.09.2004
In octombrie mai sunt frunze in pomi dar in februarie nu vad cum ai putea face stropiri foliare.... Oricum, eu ziceam de actiunea sistemica despre care ai pomenit si m-am mirat pentru ca, din cate stiu eu (dar poate gresesc) in aceasta perioada stropirile (atat cupru cat si ulei) se fac prin imbaiere astfel incat solutia sa acopere intregul pom, cu alte cuvinte actiunea e de contact. Cu sistemice dai atunci cand pomul e in vegetatie si seva circula prin el. Evident ca pana la urma poti stropi cu ce doresti dar ramane intrebarea cat de eficiente vor fi acele tratamente.
Eu nu mai revin pentru ca e topicul serrifului si nu vreau sa abuzez de rabdarea sa sau a moderatorilor. Poti cere lamuriri la pomicultura, poate te vor sfatui colegi mai experimentati decat mine. Spor la treaba!

Edited by cotzi, 24 February 2017 - 14:40.


#1738
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Stie cineva la cati pomi imi ajung 10 litri de apa amestecata cu 100 ml de Confidor Oil?
Eu am aprox 100 de pomi de 3-4 ani si incerc sa-mi dau seama cat insecticid ar trebui sa-mi cumpar.
Si inca o intrebare - pot adauga in amestec si Champ 77 WG, sau trebuie alta stropire separata pt acela?

#1739
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@alx42, se poate stropi simultan si cu Champ si cu Confidor, insa trebuie avut grija la formarea solutiei si anume se face mai intai solutia de cupru care se omogenizeaza foarte bine si apoi se pune uleiul Confidor subtiat cu un pic de apa. Functioneaza foarte bine, eu tocmai am aplicat asa .
Pentru 100 de pomi de anul 3-4, cu siguranta 10 litri de solutie nu sunt suficienti. Cred ca vreo 20-25 litri, dar poate diferi functie de specia pomilor si dezvoltarea coroanei. Are importanta si cu ce aplici solutia: vermorel, atomizor sau pulverizator cu lance.
Cel mai avantajos este sa cumperi flacon de 1 litru Confidor si iti ramane si pentru anul viitor.
Proportia este de 150 ml ulei/10 litri apa.

#1740
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Mersi, o sa iau 1 litru atunci. Solutia o aplic cu un pulverizator manual pentru ca pomii sunt inca mici si nu cred ca am nevoie de un atomizor motorizat.. poate anul viitor

Edited by alx42, 25 February 2017 - 17:13.


#1741
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna colegi.Sunt nou pe acest topic si as dori sa imi stropesc si eu pomi din curte si o mica livada.Am mar par,piersici,doi caisi,ciresi(astia sunt sensibili tare la dăunători la fel si piersici).Anul trecut am stropit piersici când a fost atacata frunza,dar tot am avut ramuri uscate,iar un cires mare dintr-o coroana frumoasa acum este doar trunchi si ceva ramuri.Am inteles ca este necesar o stropire in toamna una primavara înainte de inmugurire si in vegetatie,cel putin.As dori sa aplic aceste tratamente in mod corect caci tata a mai dat cu zeama bordeleza dar asa "dupa ureche".Ar trebui niste substante de contact.Care sunt cele mai bune?As dori sa aplic saptamana viitoare deoarece temperatura este optima si vremea este buna(nu va fi ploaie).

Multumesc mult.Solutia va fi apicata cu un atomizor averi ceva recomandări pt o utilizare eficienta a solutiei.

#1742
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pana saptamana viitoare ai timp sa lecturezi doua-trei pagini de pe aici :)


#1743
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Techmaster, e mai simplu sa cauti un articol despre stropirile la pomii fructiferi, sau o carte generalista, samd...asa cei avea idee in mare despre subiect.

Ca idee, primavara se fac stropiri cu o solutie cuprica(nu conteaza de care, doar cand ai frunza unele forme de culeu pot fi toxice, acum merge inclusiv sulfatul simplu), apoi un ulei horticol care e insecticid.

Cand incepe vegetatia, adica imediat inainte de floare sau frunza, in functie de specie apar mai devreme una sau alta, incep tratamentele din perioada de vegetatie pentru ca incep sa misune bolile si ganganiile, primele doua tratamente fiind un soi de dezinfectie/dezinsectie pt a avea plante cat se poate de lipsite de boli si paraziti la intrarea in vegetatie.

Deci functie de specificul speciei si calendarul riscului de aparitie a bolilor/daunatorilor acesteia(speciei), se aplica tratamentele necesare.

In principiu in prima parte a vegetatiei sunt bolile fungice si eventual bacteriene in unele cazuri, imediat ce mugurii incep sa se deschida, apar florile si primele frunzulite.
Boli ca monilioza spre exemplu acum ataca unele specii tinta, in special samburoasele, mai ales caisul, uneori visul sau ciresul, chiar piersicul.
Putin mai tarziu piersicii au de regula probleme cu basicarea, semintoasele in special gutuiul dar si parul, chiar si marul e uneori atacat, de erwinia..in jurul perioadei infloritului, inainte, in timpul si ulterior, apar atacurile sau incep atacurile care mai tarziu evolueaza mai vizibil si vor fi greu de oprit.

Odata cu vegetatia si aparitia florilor si apoi fructelor incep si primele insecte...

Apoi afidele, apoi alte boli gen fainare sau rapan, antracnoza, rugina samd..

E un intreg calendar , specific tipurilor de pomi sau speciilor, fiecare mai predispuse la anumite feluri de boli si daunatori care apar in perioade anume si care trebuie abordate separat...

Nu e posibil sa tratezi fara sa stii la ce te astepti la fiecare specie in parte si nu ai cum sa afli treburile astea decat citind despre fiecare specie in parte sau macar tip in parte, samburoase/semintoase si aplicat, pe grupuri de specii mai inrudite care au si calendare similare..de genul par cu gutui, mar, cires cu visin, cais, piersic cu migdal, etc.




#1744
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Multumesc mult.o sa citesc in urma.Ideea este ca azi am săpat in jurul merilor in livada si am pus compost amestecat cu pământ.As stropi cu ceva solutie.Nu stiuce sa fac sa iau substanta precizata mai sus de Luciadevis sau sa fac zeama bordeleza si sa iau ceva ulei dezinfectant.Zeama bordeleza se face 2-3 kg de sulfat de cupru la 100 litri apa si var stins.Cam cat var sa pun in solutie.Mai târziu când înfloresc o sa iau ceva mai "specific".Care ar fi solutia care poate fi administrata acum si mai târziu când sunt infloriti pomi.Ca da avem o asemenea solitie iau un bidon sa o am si mai târziu.Inca o data Multumesc.

#1745
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@techmaster35, ordinea operatiilor de primavara este urmatoarea :
- toaletat coroana pomilor
- stropire pomi cu solutie cupru metalic 50%, adica unul din produsele champ77, alcupral, kocide, funguran, cuppertine - cam astea se gasesc in comert
- stropire cu ulei horticol Confidor sau Nuprid, recomandarea obisnuita este ca uleiul sa fie aplicat la cateva zile dupa stropirea cu cupru.
Totusi cele doua stropiri se pot aplica si simultan, dar trebuie procedat cum am descris eu in postul anterior.

Pentru stopirile de mai tarziu trebuie sa te orientezi in functie de speciile pomicole pe care le ai tu.

Edited by luciadevis, 27 February 2017 - 20:56.


#1746
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Da asa o sa fac mâine iau substanta cuprica si dau desi miercuri se anunta ploaie.Azi m-am uitat la muguri si sunt mici la noi in zona e mai rece chiar duminică dimineață erau -2grade Celsius.Apoi dupa 3-4 zile o sa iau Confidor.Multumesc mult.E păcat ca am pus pomi si sunt cativa care au tulpina cu probleme,bătrânul nu ii stropea deloc,acum măcar restul sa rămână.Cu atomizorul cam cata solutie imi trebuie la 30 meri,10 pruni,ar mai fi in gradina par,piersici,cires dar mai mici.Lucrati pe treapta a doua la duza?seara placuta!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate