Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#7021
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

 crinutza77777, on 13 ianuarie 2018 - 10:30, said:

Ofertantul e important , daca e de buna credinta. Eu ce sa cred acum, dupa ce l-am sunat pe cel cu profil blue evolution 73 si m-a asigurat ca e cel mai bun profil, ca e salamander clasa A? Pana sa ma incred in cineva care are ceva de vandut, ma asigur eu ca am minimum de cunostiinte despre ce cumpar si de unde cumpar. Oricum de aici mi-am luat cele mai multe informatii, asa ca n-am decat sa va multumesc si sa sper ca am facut alegerea buna.Posted Image  PS : Si da, am avut ceva contraziceri cu ofertantul si legat de cum se aplica spuma ...sotul o tinea una si buna ca trebuie linie continua, ofertantul ca nu, nu e neaparata nevoie Posted Image ...asa ca...documentarea nu strica niciodata ...si nici sfaturile bune.


in aceasta bransa o sa gasesti foarte putini oameni de buna credinta. toti sunt interesati sa isi vanda marfa sau pur si simplu nu se pricep

profilul bluevolution 73 nu exista. este de fapt profil brugmann(cumparat de salamander) si fabrica este in polonia. este profil clasa b

#7022
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Dorel-Mesterel, on 12 ianuarie 2018 - 19:45, said:

Daca tu trebuie sa-i spui ofertantului cate sticle tratate trebuie sa aiba un tripan, in functie de ce se pune sticla 4s, etc., atunci poate tot tu trebuie sa-i spui si ce armatura sa foloseasca, la cati centimetrii trebuie realizata fixarea armaturii de profil, la cate grade se realizeaza sudura. .....Astfel poate ajungi tu suficient de capabila sa-ti produci singura tamplaria, la ce sa mai platesti niste oameni carora trebuie sa le predai meseria lor, ei ar trebui sa te plateasca pe tine, sa invete.
Asa, asa e! Am trecut si eu prin astea, la mine in oras! din vreo 10 cu care am discutat, doar doi-trei ofertanti au stiut sa-mi spuna ceva consistent si corect dpdv tehnic (eu deja imi fac lectiile pe-aci pe forum de vro 3 ani)

#7023
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2007
Diferenta de pret intre un tripan cu 2 foi de sticla cu LowE si un tripan cu o singura foaie de sticla cu LowE este de vreo 2 euro pe metrul patrat, in conditiile in care cel cu 2 foi de sticla cu LowE izoleaza termic mai bine cu vreo 25-30% !!! Asa ca NU ar trebui sa existe "pareri impartite" despre asta !!! Cine sustine ca o singura foaie cu LowE este suficienta, vorbeste din auzite, sau din amintiri din copilarie. Mai bine ar deschide unul dintre softurile speciale puse la dispozitie gratuit de catre producatorii de sticla, si s-ar convinge singuri ca NU au dreptate ! Si astfel nu ar mai sustine aberatii pe forum!

La fel, in ceea ce priveste argonul dintre sticle !!! E obligatoriu sa fie, iar firmele serioase nici nu mai produc altfel ! Si nu, nu iese in cativa ani, asa cum sustin probabil adeptii unei singure foi de sticla cu LowE in tripan !

Un tripan "de garaj", cu o singura foaie de sticla cu LowE si fara argon, are o valoare Uglass mai mare, respectiv mai proasta decat un termopan cu doar 2 foi de sticla, corect executat, cu o foaie LowE si cu argon !!!!!! Asa ca daca puneti pret pe izolatia termica a casei, nu puneti un tripan "de garaj", ci unul adevarat, corect si optim configurat! Asta inseamna 2 sticle tratate si argon !!!

Edited by aiurelbn, 13 January 2018 - 22:39.


#7024
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 aiurelbn, on 13 ianuarie 2018 - 22:18, said:

Asa ca daca puneti pret pe izolatia termica a casei, nu puneti un tripan "de garaj", ci unul adevarat, corect si optim configurat! Asta inseamna 2 sticle tratate si argon !!!

Lasa-i bre, majoritatea cred ca rezolva cazul din profil, e greu de schimbat asta, noi putem doar sa indrumam, ei platesc si primesc in general ce aleg sa plateasca.

De regula beneficiarul din domeniu plateste doar profilul si acolo cauta acelasi profil dar mai ieftin, crezand ca primeste acelasi lucru dar mai ieftin.

Chiar printre noi sunt persoane care nu inteleg sau nu accepta calitatea pachetului de geam in integralitatea lui, pe langa cele enumerate de tine, slefuirea sticlelor tratate, alinierea, sigilarea, calitatea sigilantului, sunt multe.

Cine mai poate trece peste profil nemtesc, cel mai bun, cel mai mare, cel mai super clasa A, etc. ?


#7025
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 crinutza77777, on 13 ianuarie 2018 - 10:30, said:


Ofertantul e important , daca e de buna credinta. Eu ce sa cred acum, dupa ce l-am sunat pe cel cu profil blue evolution 73 si m-a asigurat ca e cel mai bun profil, ca e salamander clasa A? Pana sa ma incred in cineva care are ceva de vandut, ma asigur eu ca am minimum de cunostiinte despre ce cumpar si de unde cumpar. Oricum de aici mi-am luat cele mai multe informatii, asa ca n-am decat sa va multumesc si sa sper ca am facut alegerea buna.Posted Image  PS : Si da, am avut ceva contraziceri cu ofertantul si legat de cum se aplica spuma ...sotul o tinea una si buna ca trebuie linie continua, ofertantul ca nu, nu e neaparata nevoie Posted Image ...asa ca...documentarea nu strica niciodata ...si nici sfaturile bune.

Exista si ofertanti de buna credinta, sunt putini deocamdata dar numarul lor este in crestere. L-ai identificat si mergi mai departe, insa un ofertant de buna credinta nu inseamna ca oferteaza doar profile de clasa A si nici ca nu poti obtine un produs bun per total dar care are in componenta lui profil de clasa B.

Spre exemplu eu ofertez produse cu serii de la Veka (clasa A) si produse cu serii Profine (clasa B), eu consider ca produsele mele cu serii Profine sunt la fel sau mai bune decat a altor concurenti care oferteaza si ei produse cu serii Veka sau serii ale altor producatori de profil pe clasa A.

De ce produsul meu pe clasa B este la fel sau mai bun, este simplu, la mine intre produsele cu profil de clasa A si cele cu profil de clasa B difera doar profilul si atat, feroneria este absolut identica si sticla la fel.

Astfel am printre cele mai mari preturi, atat la produse cu clasa B cat si la cele cu clasa A. De multe ori produsele concurentilor cu profile de clasa A sunt mai ieftine decat ale mele pe clasa B. Este simplu si aici, producatorul al carui reprezentant sunt echipeaza tamplaria cu seturi complete de feronerie (de siguranta si de aceeasi calitate),  acelasi producator face si sticla la fel, la standarde de an 2018. Iar eu, eu configurez tamplaria in asa fel incat responsabilii din productie (atat de la sectia de sticla cat si de la sectia de tamplarie) ma suna sa fie siguri ca nu am gresit comanda.





#7026
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

 aiurelbn, on 13 ianuarie 2018 - 22:18, said:

Un tripan "de garaj", cu o singura foaie de sticla cu LowE si fara argon, are o valoare Uglass mai mare, respectiv mai proasta decat un termopan cu doar 2 foi de sticla, corect executat, cu o foaie LowE si cu argon !!!!!! Asa ca daca puneti pret pe izolatia termica a casei, nu puneti un tripan "de garaj", ci unul adevarat, corect si optim configurat! Asta inseamna 2 sticle tratate si argon !!!

jur ca am vazut prin 2010-2011 tripan de 24mm cu 3 sticle chioare(ditamai casoiul). din pacate nu am facut poza etichetei

 Dorel-Mesterel, on 14 ianuarie 2018 - 21:13, said:


Spre exemplu eu ofertez produse cu serii de la Veka (clasa A) si produse cu serii Profine (clasa Posted Image, eu consider ca produsele mele cu serii Profine sunt la fel sau mai bune decat a altor concurenti care oferteaza si ei produse cu serii Veka sau serii ale altor producatori de profil pe clasa A.


dorel, crede ma ca pretul nu conteaza mereu. in timp se va duce vorba ca ofertezi ca la carte si ca montezi ceva de calitate. nu toata lumea se duce dupa pret mai ales ca nu se pricep si pot lua o teapa imensa. tu chiar crezi ca eu pe bucuresti am cel mai mic pret posibil? nu am cum sa scot asa ceva tinand cont ca ofertez de parca ar fi casa mea si nu a clientului

#7027
crinutza77777

crinutza77777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.12.2010

 Dorel-Mesterel, on 14 ianuarie 2018 - 21:13, said:

Exista si ofertanti de buna credinta, sunt putini deocamdata dar numarul lor este in crestere. L-ai identificat si mergi mai departe, insa un ofertant de buna credinta nu inseamna ca oferteaza doar profile de clasa A si nici ca nu poti obtine un produs bun per total dar care are in componenta lui profil de clasa B.


Nu, bineinteles ca nu, eu il credeam pe cel cu profilul B, daca imi spunea clar ca e B, si imi prezenta avantajele si dezavantajele. Problema cu el, a fost ca a mintit, profitand de faptul ca noi nu stiam nimic despre tehnologia asta. Asta clar, nu mai e buna credinta

#7028
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Sunt in cautarea unei oferte rezonabile pentru o usa de balcon (nu e pt balcon ci pt o camera de gunoi in bloc) cu:
- rama PVC alb;
- panel alb (nu stiu daca din 2 bucati cu traversa la mijloc sau merge si dintr-o bucata, conteaza sa fie rezistenta/fiabila);
- dimensiune produs finit (toc) 76 x 208 cm;
- deschidere stanga, doar batanta;
- feronerie de fereastra, manerul pus pe "exterior" sau pe ambele parti; prindere in mai multe puncte si mai mult de 2 balamale pt o buna etansare (usa mea de balcon are 4 balamale si 4 puncte de inchidere pe latura cu manerul dar poate e prea mult);
- preferabil garnitura continua sau lipita (bine!) la imbinari, preferabil garnitura gri;
- montaj in Bucuresti (in inelul central), exista loc de parcare
Izolatia termica nu e importanta. Nr. de camere etc trebuie alese ca usa sa iasa relativ ieftina. Trebuie doar sa izoleze la curenti de aer si sa nu treaca nici furnica ...
Multam.

#7029
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Cine lucreaza cu veka si e interesat sa realizeze tamplaria unui bloc nou rog sa-mi dea un PM.

#7030
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 badsica, on 18 ianuarie 2018 - 18:50, said:

Cine lucreaza cu veka si e interesat sa realizeze tamplaria unui bloc nou rog sa-mi dea un PM.

Eu lucrez cu veka dar nu sunt interesat.

P.S. Pe mine nu ma aleg beneficiarii doar pentru ca le dau o conducta pe care scrie veka.

Edited by Dorel-Mesterel, 18 January 2018 - 23:07.


#7031
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
E București, cam greu pentru tine de acolo.

#7032
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Digix, on 18 ianuarie 2018 - 23:37, said:

E București, cam greu pentru tine de acolo.

Tocmai de aia, imi permit sa fiu usor arogant, iti dai seama ce inseamna pentru o firma nou infiintata luna ianuarie.

#7033
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
sunt reduceri de 3% pana pe 15 martie la ferestre

#7034
mariuspavel_bv

mariuspavel_bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.06.2012
Ce recomandati? Qfort 6 stele sau Barrier 80?

#7035
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 mariuspavel_bv, on 22 ianuarie 2018 - 18:07, said:

Ce recomandati? Qfort 6 stele sau Barrier 80?

Ambele pot fi ok, eu insa as recomanda q fort.

 conu71, on 19 ianuarie 2018 - 16:53, said:

sunt reduceri de 3% pana pe 15 martie la ferestre

La mine a crescut pretul cu intre 3 si 5% pe aluminiu si astept sa creasca si la PVC.

#7036
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

 mariuspavel_bv, on 22 ianuarie 2018 - 18:07, said:

Ce recomandati? Qfort 6 stele sau Barrier 80?
nici, nici. preferabil un veka facut de alta firma(pretul scade cu aprox 15%) sau un bluevolution 92 preferabil de la madrugada Oradea

am primit zilele trecute o oferta pe blu92 din brasov facut cu fundul de catre un orb pe care o postez aici ca sa va distrati si voi. hint: toate ferestrele sunt fixe desi trebuiau sa se deschida. am vorbit cu omul si I am refacut total oferta, iar pretul meu(bucuresti) a fost cu 2 euro mai mare.

asta inseamna ca daca dai peste unul care oferteaza pe blu92 nu esti scutit de batai de cap

Attached Files



#7037
Mariusalin09

Mariusalin09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2015
Buna domnilor!
Am contruit o casa si a venit vremea sa montez ferestrele. Am citit si eu acest forum si am invatat o gramada de chestii despre ferestre si de aceea va felicit si va multumesc pentru gramada de informatii pe care le-am gasit aici! Bineinteles ca nu ne face experti, dar ne ajuta sa alegem un produs cat mai bun raportat la nevoile fiecaruia. Si, ca mai toata lumea care acceseaza acest forum, as avea nevoie de ajutorul vostru!
Am primit o oferta de la o societate comerciala care lucreaza cu Salamander si as dori sa stiu daca este ok, ca produs si ca pret!
Multumesc anticipat!

Attached Files



#7038
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Mariusalin09, on 31 ianuarie 2018 - 13:32, said:

Buna domnilor!
Am contruit o casa si a venit vremea sa montez ferestrele. Am citit si eu acest forum si am invatat o gramada de chestii despre ferestre si de aceea va felicit si va multumesc pentru gramada de informatii pe care le-am gasit aici! Bineinteles ca nu ne face experti, dar ne ajuta sa alegem un produs cat mai bun raportat la nevoile fiecaruia. Si, ca mai toata lumea care acceseaza acest forum, as avea nevoie de ajutorul vostru!
Am primit o oferta de la o societate comerciala care lucreaza cu Salamander si as dori sa stiu daca este ok, ca produs si ca pret!
Multumesc anticipat!

Mie imi place cum arata lucrarea, este ok configurata, usa e usa, sticlele sunt bine configurate in functie de dimensiune, cred ca vei avea o lucrare buna. Pretul mi se pare bun si el, in jur de 9000 nu suna rau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate