Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Atomul la temperaturi mici

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View PostBean, on Aug 24 2008, 17:03, said:

Va sugerez sa reveniti la discutiile de bun simt.

Doar i-am cerut sa explice logic ceea ce sustine. Dar se pare ca nu poate. Ma miram eu:))

#92
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostGOC, on Aug 24 2008, 15:20, said:

Ca de obicei, ultimul recurs al celui care vede ca nu mai are argumente logice este critica la nivel de gramatica. Ca tot veni vorba de scoala, nu crezi ca un inginer fizician care a trecut printr-o facultate de specialitate cunoaste mai bine fenomenele decat cineva ale carui cunostiinte in mod evident nu depasesc liceul?
Cu riscul de a-l supara pe Bean, iti spun sa citesti ce scrie cu litere mari la mine in semnatura.
Parere personala: nu cred ca un om care lucreaza in cercetare isi pierde vremea pe forum (sau poate este posibil in Romania).

Din cate am vazut eu, marius_sorin nu poate (sau nu vrea) raspunde la intrebarea pusa de bonobo:

View Postbonobo, on Aug 23 2008, 12:44, said:

"cum vezi tu, cu gandirea ta proprie, posibilitatea existentei unui flux constant de sarcina (adica de electroni) prin orice sectiune a conductorului (adica curent continuu) in conditiile in care spui ca electronii se pot deplasa numai pe o distanta limitata (adica ei pot doar oscila in jurul unei pozitii)?"


Imi cer scuze pentru off-topic.

#93
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

View Postm3th0dman, on Aug 24 2008, 21:10, said:

Parere personala: nu cred ca un om care lucreaza in cercetare isi pierde vremea pe forum (sau poate este posibil in Romania).





Imi cer scuze pentru off-topic.
Nu prea cred........dorinta de a impartasi cunostintele mele este vasta.....mai ales ca am si eu intrebari..de curiozitate puse de parca as fi noob,combinand ceea ce stiu cu ceea ce imi este raspuns,formand o teorie perfecta (de ex am aflat o metoda mai buna de obtinere a acetatului de sodiu cu puritate mai mare...)..

P.S. Nu-mi plac atacurile prin rutare sinaptica,nu ca asta ar fi una! ;)

Edited by EiNsTeIn0s0SoUl, 24 August 2008 - 20:33.


#94
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postm3th0dman, on Aug 24 2008, 21:10, said:

Cu riscul de a-l supara pe Bean, iti spun sa citesti ce scrie cu litere mari la mine in semnatura.
Parere personala: nu cred ca un om care lucreaza in cercetare isi pierde vremea pe forum (sau poate este posibil in Romania).

Din cate am vazut eu, marius_sorin nu poate (sau nu vrea) raspunde la intrebarea pusa de bonobo:




Imi cer scuze pentru off-topic.

Intr-adevar nu isi pierde vremea pe forum. Dar atunci cand se afla in concediu, dupa o faza a unui proiect, e un mod de relaxare. I-am raspuns la intrebare dar nu cred ca a inteles.

#95
andreysacalu

andreysacalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.03.2008
Un documentar interesant in 2 parti despre subiectul dezbatut: Absolute Zero - The Conquest of Cold ep1, Absolute Zero - The Race for Absolute Zero ep2

#96
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

View Postmarius_sorin, on Aug 25 2008, 00:49, said:

I-am raspuns la intrebare dar nu cred ca a inteles.
La ce intrebare!? Pls spuneti-mi! :huh:

Iti sunt recunoscator daca imi zici!

#97
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postmarius_sorin, on Aug 21 2008, 02:24, said:

Deci teoretic temperatura 0 K poate exista insa pentru asta ar trebui ca intr-un sistem de bosoni (sau fermioni) sa nu mai existe altefel de interactiuni decat cele cu vidul. Personal nu cred ca acest lucru este imposibil doar ca ,si anume condensatul Bose Einstein trebuie studiat in special la nivelul neliniaritatii pe care o prezinta.
La 0 grade, atomii nu se mai mișcă (vibrează) absolut de loc, deci nu mai au viteză, ceea ce înseamnă că știm exact unde se află, și că nu se mișcă, fapt ce încalcă Principiul de Incertitudine.
Greșesc undeva?

#98
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

View Postm3th0dman, on Aug 26 2008, 23:49, said:

La 0 grade, atomii nu se mai mișcă (vibrează) absolut de loc, deci nu mai au viteză, ceea ce înseamnă că știm exact unde se află, și că nu se mișcă, fapt ce încalcă Principiul de Incertitudine.
Greșesc undeva?

Citeste aici:

http://www.experienc...tion/id/5260312 (scrolleaza cam pana la jumatate)

In principiu, zice ca datorita efectelor cuantice, atomii nu sunt perfect imobili nici chiar la zero absolut.

#99
iulianvalentin

iulianvalentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 11.06.2008
La intrebarea despre miscarea electronilor se putea raspunde simplu fara probleme, jigniri sau devieri de la subiect, electronii aflati intr-un camp electric produs de o diferenta de potential dintre doi poli se vor deplasa din aproape in aproape de la polul  minus catre plus. iar felul in care se deplaseaza ei in acel mediu sub influenta unui camp electric alternativ e cu totul alta discutie.

#100
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postm3th0dman, on Aug 26 2008, 23:49, said:

La 0 grade, atomii nu se mai mișcă (vibrează) absolut de loc, deci nu mai au viteză, ceea ce înseamnă că știm exact unde se află, și că nu se mișcă, fapt ce încalcă Principiul de Incertitudine.
Greșesc undeva?

Nu prea ai inteles principiul de incertitudine. Acest principiu se refera la cum influenteaza aparatul de masura, experimentul. Spre exemplu ai un electron caruia vrei sa ii determini pozitia si viteza la un moment dat. Pentru a face acest lucru un foton trebuie sa cada pe electron si sa ajunga la aparatul tau de vizualizare (spectroscop de ex.). Facand asta fotonul modifica pozitia electronului. Pt. studiu iti recomand Blohintev-Bazele mecanicii cuantice

#101
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postmarius_sorin, on Aug 25 2008, 00:49, said:

I-am raspuns la intrebare dar nu cred ca a inteles.
Raspunsul fiind asta?

View Postmarius_sorin, on Aug 22 2008, 18:43, said:

Atunci cand un conductor electric(cablu) nu se afla pus la o diferenta de potential(nu e bagat in priza sau nu e conectat la o baterie)are o distributie omogena de atomi ce au electroni de conductie. Acum imagineaza un astfel de conductor pus la o diferenta de potential(adica, capetele lui sunt bagate in priza sau sunt conectate la o baterie). Atunci cand se conecteaza conductorul, primii electroni de conductie de la acel capat primesc o anumita energie. Ei pleaca din banda de conductie, si cand capata o anumita acceleratie (asta intamplandu-se dupa ce parcurd o anumita distanta) ei emit radiatie electromagnetica. Aceasta radiatie em. excita urmatorul electron din calea sa, fenomenul repetandu-se. Dar cum am spus ca avem o distributie omogena, pe intreaga sectiune transversala a conductorului se intampla acest fenomen. Acum vine intrebarea,probabil, cum de fenomenul de conductie este un fenomen continuu. Pai, electronii de conductie nu parasesc definitiv raza de actiune a campului electric creat de nucleu (datorita campului nucleului in primul rand, si ciocnirilor cu ceilalti atomi)ci de asta iti spun ca ei se deplaseaza pe o distanta standard cat le permite campul electric al nucleului ce ii "detine". Astfel acesti electroni incep sa oscileze fata de o pozitie de echilibru si chiar nu mai oscileaza in jurul atomului.
Toatea acestea se intampla atat in c.a. cat si in c.c. diferenta fiind ca in c.a. se modifica directia de emitere a radiatiei em. amintite mai sus de... sa zicem 50 de ori pe secunda.

Incep sa te suspectez ca nici macar nu reusesti sa intelegi intrebarea. ;)

View Postiulianvalentin, on Aug 27 2008, 09:54, said:

electronii aflati intr-un camp electric produs de o diferenta de potential dintre doi poli se vor deplasa din aproape in aproape de la polul  minus catre plus. iar felul in care se deplaseaza ei in acel mediu sub influenta unui camp electric alternativ e cu totul alta discutie.
Exact acelasi lucru i-am spus si eu dar raspunsul lui a fost ca asta-i o minciuna care se preda la liceu si la unele universitati mai inapoiate. De fapt, "ulterior (asta prin secolul 20) au venit doi destepti si au explicat integral fenomenul de conductie electrica. Acestia erau Drude si Lorentz, ulterior teoria devenind Drude-Lorentz(adica asta care incerc sa o explic)." Ei bine, in teoria asta, pretinde el :lol:, curentul electric continuu se realizeaza fara transport de sarcina. Ai inteles? :)

Edited by bonobo, 31 August 2008 - 19:45.


#102
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postbonobo, on Aug 31 2008, 20:45, said:

curentul electric continuu se realizeaza fara transport de sarcina. Ai inteles? :)

Asta ai inteles tu, ca se realizeaza fara transport de sarcina...??  -_-  Ia electrodinamica lui J.D. Jackson si citeste de acolo.Sau "Electricitate si Magnetism-Stefan Antohe (vol.1)".

View Postmarius_sorin, on Sep 1 2008, 00:40, said:

Asta ai inteles tu, ca se realizeaza fara transport de sarcina...??  -_-  Ia electrodinamica lui J.D. Jackson si citeste de acolo.Sau "Electricitate si Magnetism-Stefan Antohe (vol.1)".

aaaaaaa....... sau mergi la un seminar de electrodinamica la Fac. de Fizica.

#103
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

View Postmarius_sorin, on Sep 1 2008, 00:46, said:

Asta ai inteles tu, ca se realizeaza fara transport de sarcina...??  -_-  Ia electrodinamica lui J.D. Jackson si citeste de acolo.Sau "Electricitate si Magnetism-Stefan Antohe (vol.1)".



aaaaaaa....... sau mergi la un seminar de electrodinamica la Fac. de Fizica.
El spune acolo "pretinde el  :lol: "....deci nu cred ca el crede asta!

^_^ :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

#104
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postmarius_sorin, on Sep 1 2008, 00:46, said:

Asta ai inteles tu, ca se realizeaza fara transport de sarcina...??  -_-  Ia electrodinamica lui J.D. Jackson si citeste de acolo.Sau "Electricitate si Magnetism-Stefan Antohe (vol.1)".
Pe scurt, eu te-am intrebat:

View Postbonobo, on Aug 22 2008, 14:11, said:

Eu am citit raspunsul tau la problema omului si am avut o obiectie (logica si indreptatita) la afirmatia ta cum ca, chiar daca intr-un conductor avem un curent electric de intensitate constanta, totusi electronii se deplaseaza pe o distanta limitata: daca-i asa, cum este posibil sa ai un flux constant de sarcina prin orice sectiune a conductorului? Inca mai astept raspunsul la aceasta intrebare.
Tu mi-ai raspuns ca:

View Postmarius_sorin, on Aug 22 2008, 18:43, said:

Acum vine intrebarea,probabil, cum de fenomenul de conductie este un fenomen continuu. Pai, electronii de conductie nu parasesc definitiv raza de actiune a campului electric creat de nucleu (datorita campului nucleului in primul rand, si ciocnirilor cu ceilalti atomi)ci de asta iti spun ca ei se deplaseaza pe o distanta standard cat le permite campul electric al nucleului ce ii "detine". Astfel acesti electroni incep sa oscileze fata de o pozitie de echilibru si chiar nu mai oscileaza in jurul atomului.
si ca:

View Postmarius_sorin, on Aug 23 2008, 14:59, said:

Prietene studiaza teoria aia a lu' Drude si Lorentz. Poate de acolo intelegi mai bine.

OK, am dat serci dupa teoria aia a lu' Drude si Lorentz: Electron Theory of Metals si ce sa vezi? Nici vorba de ce zici tu in teoria aia, dimpotriva: "This theory is known as classical free-electron theory of metals."

Desigur, autorii cartii abereaza, n-au inteles cum trebuie teoria, nu-i asa? :lol: Ce teorii ziceai ca trebuie sa mai studiez?

Edited by bonobo, 01 September 2008 - 02:14.


#105
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Fraților, sunt uimit câte se debitează pe acilea. În primul rând în conductori se deplaseză electronii pentru că sunt liberi și formează un "nor de electroni". Ei se pot deplasa și mii de km dacă e pănă acolo dar, evident la viteză mică. Tensiunea însă ajunge la capăt instant aproape, cu viteza luminii, Comparați cu o rețea de apă un de este deja apă pe țeavă și se bagă presiune mare. Presiune avem imediat și la capăt dar moleculele nu ajung imediat.
Iar faza cu electronul de la Cernavodă care ajunge acasă :lol:
Păi ăla nu ajunge în veci acasă la noi, el circulă o fracțiune de mm și apoi o ia în sens invers, că doar avem curent alternativ. Chiar și așa, avem cel puțin 2 transformatoare în drum, iar electronul ăla nu are cum să sară de ele. Curentul care trece prin bobina aia crează un câmp care induce curent în secundar.
Acuma sunt convins că cei școliți știu treburile astea. Da' mai intră câte un țăran pe-aci și vai de mama lui..

Edited by jafpefata, 18 September 2008 - 18:02.


#106
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

View Postjafpefata, on Sep 18 2008, 19:00, said:

Fraților, sunt uimit câte se debitează pe acilea. În primul rând în conductori se deplaseză electronii pentru că sunt liberi și formează un "nor de electroni". Ei se pot deplasa și mii de km dacă e pănă acolo dar, evident la viteză mică. Tensiunea însă ajunge la capăt instant aproape, cu viteza luminii, Comparați cu o rețea de apă un de este deja apă pe țeavă și se bagă presiune mare. Presiune avem imediat și la capăt dar moleculele nu ajung imediat.
Iar faza cu electronul de la Cernavodă care ajunge acasă :lol:
Păi ăla nu ajunge în veci acasă la noi, el circulă o fracțiune de mm și apoi o ia în sens invers, că doar avem curent alternativ. Chiar și așa, avem cel puțin 2 transformatoare în drum, iar electronul ăla nu are cum să sară de ele. Curentul care trece prin bobina aia crează un câmp care induce curent în secundar.
Acuma sunt convins că cei școliți știu treburile astea. Da' mai intră câte un țăran pe-aci și vai de mama lui..
Tot ce ai zis e corect!
Care e taran!? (doar am nevoie sa zici daca sunt eu sau nu)


SSSSSSSSSSSSoooooooooooooooooooo?????????????????????????

#107
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postjafpefata, on Sep 18 2008, 19:00, said:

Fraților, sunt uimit câte se debitează pe acilea. În primul rând în conductori se deplaseză electronii pentru că sunt liberi și formează un "nor de electroni". Ei se pot deplasa și mii de km dacă e pănă acolo dar, evident la viteză mică. Tensiunea însă ajunge la capăt instant aproape, cu viteza luminii, Comparați cu o rețea de apă un de este deja apă pe țeavă și se bagă presiune mare. Presiune avem imediat și la capăt dar moleculele nu ajung imediat.
Iar faza cu electronul de la Cernavodă care ajunge acasă :lol:
Păi ăla nu ajunge în veci acasă la noi, el circulă o fracțiune de mm și apoi o ia în sens invers, că doar avem curent alternativ. Chiar și așa, avem cel puțin 2 transformatoare în drum, iar electronul ăla nu are cum să sară de ele. Curentul care trece prin bobina aia crează un câmp care induce curent în secundar.
Acuma sunt convins că cei școliți știu treburile astea. Da' mai intră câte un țăran pe-aci și vai de mama lui..
adică dacă n-am electroni liberi nu mai pot avea conducție?
măi să fie :D
"tensiunea ajunge instant la capăt" :death: vai mama ei de exprimare.
câmpul em se propagă cu viteza luminii, da de

#108
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

View Postgigel de hohențolărn, on Sep 18 2008, 20:04, said:

adică dacă n-am electroni liberi nu mai pot avea conducție?
măi să fie :D
"tensiunea ajunge instant la capăt" :death: vai mama ei de exprimare.
câmpul em se propagă cu viteza luminii, da de
^_^ ^_^ ^_^

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate