Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

tarife avocati

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
salut
exista undeva o "lista de preturi"  ptr. serviciile avocatilor?
concret,vreau sa deschid actiune in justitie ptr.a recupera "taxa de prima inmatriculare".
in cazul meu este in valoare de 1600 euro.
avocatul ma poate taxa in functie de valoarea pe care sper sa o recuperez?
sau are  un tarif fix?
sau pot sa-l stimulez (legal)  eu cu un procent din suma obtinuta?
adica sa nu-i platesc nimic inainte,si sa-i dau procent in cazul in care castigam?
intreb asta, ptr. ca suntem 4 baieti care vrem sa recuperam aceasta taxa, si in total ar fi de recuperat circa 5000 euro...
astept orice informatii in acest domeniu,al platii catre avocati...
va multumesc

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
comision de succes, e cel mai bine...

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Post"BandiT, on Jan 24 2008, 15:21, said:

salut
exista undeva o "lista de preturi"  ptr. serviciile avocatilor?
concret,vreau sa deschid actiune in justitie ptr.a recupera "taxa de prima inmatriculare".
in cazul meu este in valoare de 1600 euro.
avocatul ma poate taxa in functie de valoarea pe care sper sa o recuperez?
sau are  un tarif fix?
sau pot sa-l stimulez (legal)  eu cu un procent din suma obtinuta?
adica sa nu-i platesc nimic inainte,si sa-i dau procent in cazul in care castigam?
intreb asta, ptr. ca suntem 4 baieti care vrem sa recuperam aceasta taxa, si in total ar fi de recuperat circa 5000 euro...
astept orice informatii in acest domeniu,al platii catre avocati...
va multumesc

Nu e un tablou oficial al terifelor minimale.
Dar, onorariul de castig e mai mare, atata tot. nu insdeamna ca nu-ti ia bani in cazul in care pierde. Cine crezi ca munceste degeaba pt tine.
In plus, doar av tineri si fara cazuri se baga. In opinia mea, nu  merita sa-ti bati capul cu asta.

#4
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
m-ati  demoralizat...
ptr. mine inseamna mult 1600 euro...
inseamna salariul meu pe 4 luni..si credeam ca merita...
nu ma gandeam ca avocatul munceste gratis, ma gandeam daca exista un tarif minim/standard ptr. un caz.
de ex:  dam statul in judecata  si platim avocatul cu tariful minim.
daca castigam , dam 10% din banii recuperati
daca pierdem , ramane cu tariful minim.
apropo,cam care e tariful minim ptr. un astfel de caz?
mai studiez!

Edited by "BandiT", 24 January 2008 - 16:45.


#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Post"BandiT, on Jan 24 2008, 16:29, said:

m-ati  demoralizat...
ptr. mine inseamna mult 1600 euro...
inseamna salariul meu pe 4 luni..si credeam ca merita...
mai studiez!

Avocatul oricum isi fundamenteaza cazul pe Legislatia Comunitara. De-aia e discutabil. Vezi dreq sa nu ajungi sa cheltui mai mult cu procesul decat cu taxa.

#6
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View Post"BandiT, on Jan 24 2008, 15:21, said:

salut
exista undeva o "lista de preturi"  ptr. serviciile avocatilor?
concret,vreau sa deschid actiune in justitie ptr.a recupera "taxa de prima inmatriculare".
in cazul meu este in valoare de 1600 euro.
avocatul ma poate taxa in functie de valoarea pe care sper sa o recuperez?
sau are  un tarif fix?
sau pot sa-l stimulez (legal)  eu cu un procent din suma obtinuta?
adica sa nu-i platesc nimic inainte,si sa-i dau procent in cazul in care castigam?
intreb asta, ptr. ca suntem 4 baieti care vrem sa recuperam aceasta taxa, si in total ar fi de recuperat circa 5000 euro...
astept orice informatii in acest domeniu,al platii catre avocati...
va multumesc

Conform legii care reglementeaza statutul avocatului, este interzis ca asistenta/resprezentarea sa se faca exclusiv pe baza comisionului de succes.
Pe de alta parte, la cat e de mare foamea la noi o sa gaseti destui avocati care sa accepte si asa. Si pe urma se descurca ei, ca de aia-s avocati, nu? ;)

#7
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Post"BandiT, on Jan 24 2008, 15:21, said:

salut
exista undeva o "lista de preturi"  ptr. serviciile avocatilor?
concret,vreau sa deschid actiune in justitie ptr.a recupera "taxa de prima inmatriculare".
in cazul meu este in valoare de 1600 euro.
avocatul ma poate taxa in functie de valoarea pe care sper sa o recuperez?
sau are  un tarif fix?
sau pot sa-l stimulez (legal)  eu cu un procent din suma obtinuta?
adica sa nu-i platesc nimic inainte,si sa-i dau procent in cazul in care castigam?
intreb asta, ptr. ca suntem 4 baieti care vrem sa recuperam aceasta taxa, si in total ar fi de recuperat circa 5000 euro...
astept orice informatii in acest domeniu,al platii catre avocati...
va multumesc
Stai sa vezi ce se decide in recurs, sa existe macar precedentul.

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postkiller1, on Feb 2 2008, 17:51, said:

Un sfat, nu mai umblati cu tarife ca va jupoaie de pomana, dai ceva de masca inainte si apoi nada, daca pierde
pune niste baieti sa-l sifoneze putin si i-ai banii inapoi baga frica in el si vei obtine totul gratis este verificata de mine eu am 2 acum si nu dau nimic dau cand vreau si la castig ca daca nu...........

             Succes  !!!!!!

:)) tu cred ca n-ai fost sifonat vreo 2-3 ani prin tribunale pana la ICCJ. Sa vezi dup-aia ce inseamna sa platesti juma' de miliard pt o portie de tupeu de care ai dat dovada. Daca tu mie imi faci asa ceva, mi-l iau avocat pe Valeriu Stoica, sa vezi tu ce tarif are ala si te plimb, frate, de nu mai stii de unde ai plecat. Nu mai da sfaturi cand vorbeste gura fara tine la oameni care chiar au nevoie de ajutor. Pe aria asta se discuta despre modalitati legale de a rezolva situatii. As ruga moderatorii sa faca o arie "Pentru Bagabontzz", la care sa puna mod pe Killer1 si pe aia doi baieti ai lui. Sa vedeti voi care mai are tupeu' sa intre pe SP fara taza de 5 euro.

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
tarifele unor avocați, așa cum le-am primit prin email:

:: pe segmentul recuperari creante avem un onorariu succes de 8 % din valoarea creantei. Clientul  va  plati  la  incheierea  contractului  suma de 2% din creanta reprezentand cheltuieli de cercetare a creantei,restul de 6% platindu-se la finalizarea litigiului/demersurilor juridice,si anume, recuperarea efectiva, totala sau partiala ,a sumei .Pentru sumele mai mari de 100000 ron se va achita 1% din valoarea creantei la incheierea contractului, si la recuperare efectiva partiala sau totala 4% din suma .

:: pe departamentul consultanta Casa de avocatura are 2 tipuri de onorarii:
a)       per ora . Ora este de 50-85 euro  b) per prestatie avocatiala. Onorariul este in cazul acesta de 200 euro.
Exista posibilitatea incheierii unui contract pe baza de abonament lunar , care va avea valoarea de minim 250 euro.
:: pe departamentul litigii exista un onorariu de minim 700 ron pentru dosar.

Pe departamentul registrul comertului onorariile sunt:
RECODIFICARE - 300 RON
Infiintari de societati comerciale (SRL; SNC; SA; SCA; SCS) – onorariu 500 ron
Inregistrarea persoanelor fizice autorizate (PFA)                  - onorariu 400 ron
Prelungirea duratei de functionare a societatii                      - onorariu 200 ron
Schimbarea sediului social al societatii                                - onorariu 200 ron
Infiintarea / radierea de puncte de lucru                               - onorariu 250 ron
Infiintarea / Radierea de Sucursale / Filiale ale societatii     - onorariu 300 ron
Autorizarea sediului social si a punctelor de lucru                - onorariu 200 ron
Schimbarea activitatii principale a societatii                         - onorariu 200 ron
Completarea obiectului de activitate al societatii                 - onorariu 200 ron
Cesiuni de parti sociale / actiuni                                           - onorariu 350 ron
Majorare / diminuare de capital social                                 - onorariu 300 ron
Transformarea statutului juridic al unei societati                 - onorariu 200 ron
Divizari / Fuziuni de societati comerciale                             - onorariu 1500 ron
Mentiuni de prelungire de contracte de sediu social / puncte de lucru - onorariu 150 ron
Mentiuni de schimbare date de identificare ale asociatilor /                - onorariu 200 ron
administratorilor

In materie imobiliara:
verificarea titlurilor de proprietate in materie imobiliara - 100  euro
asistenta sau reprezentare in litigii imobiliare (revendicari, exproprieri, evacuari, recuperare investitii imobiliare, granituiri, desfiintare lucrari, partaj–iesire din indiviziune, succesiuni) - 700 ron
operatiuni de intabulare a drepturilor reale si alte operatiuni de cadastru - 100 euro
orice alte activitati de consultanta juridica in materie imobiliara - 100 ron per ora
Obtinere cartea tehnica a constructiei- 100 euro
Obtinere fisa de date sintetice- 100 euro

. Depunere cereri pentru a fi luat in evidenta la:- 400 euro
Administratia Financiara de care apartineti (localitate/sector/comuna);
Compania care furnizeaza energia electrica;
Compania care furnizeaza apa potabila;
Compania care furnizeaza gazul metan;
Compania care asigura salubrizarea in zona in care este casa dvs.;
Compania de interventii canalizare;
Compania de televiziune prin cablu;
Compania de telefonie fixa
Obtinerea certificatului de urbanism si a avizelor- 400 euro
Documentatia necesara obtinerii autorizatiei de constructie- 800 euro

#10
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
asa ceva vroiam.
multumesc  "retele"...
cazul meu (cu recuperarea axei de inmatriculare" se incadreaza la :
":: pe segmentul recuperari creante avem un onorariu succes de 8 % din valoarea creantei. Clientul va plati la incheierea contractului suma de 2% din creanta reprezentand cheltuieli de cercetare a creantei,restul de 6% platindu-se la finalizarea litigiului/demersurilor juridice,si anume, recuperarea efectiva, totala sau partiala ,a sumei .Pentru sumele mai mari de 100000 ron se va achita 1% din valoarea creantei la incheierea contractului, si la recuperare efectiva partiala sau totala 4% din suma ."

#11
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
am contactat un avocat, care mi-a spus ca tariful ptr. speta mea este 750 ron, platiti inainte, si ca el nu lucreaza pe comision de succes.
platesc lui 750 lei, si apoi daca castig, tot ceea ce castig e al meu.
saptamana asta sper sa dau drumul la actiune.

#12
Clito

Clito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.03.2008
Eu niciodata nu am fost de acord sa apelez la un avocat. Inainte de a-mi rezolva o problema, am consultat legislatia, am scris la Avocatul poporului si m-am interesat la mai muti avocati care dau consultatii gratuite, fie ca era vorba despre divort, partaj, tranzactie sau vanzare/cumpare de imobil ori schibare/ modificare acte firma. M-am zbatut singura si asa am capatat si experienta! :P

Edited by Clito, 18 March 2008 - 11:28.


#13
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postretele, on Feb 17 2008, 22:59, said:

tarifele unor avocați, așa cum le-am primit prin email:

:: pe segmentul recuperari creante avem un onorariu succes de 8 % din valoarea creantei. Clientul  va  plati  la  incheierea  contractului  suma de 2% din creanta reprezentand cheltuieli de cercetare a creantei,restul de 6% platindu-se la finalizarea litigiului/demersurilor juridice,si anume, recuperarea efectiva, totala sau partiala ,a sumei .Pentru sumele mai mari de 100000 ron se va achita 1% din valoarea creantei la incheierea contractului, si la recuperare efectiva partiala sau totala 4% din suma .

:: pe departamentul consultanta Casa de avocatura are 2 tipuri de onorarii:
a)       per ora . Ora este de 50-85 euro  B) per prestatie avocatiala. Onorariul este in cazul acesta de 200 euro.
Exista posibilitatea incheierii unui contract pe baza de abonament lunar , care va avea valoarea de minim 250 euro.
:: pe departamentul litigii exista un onorariu de minim 700 ron pentru dosar.

Pe departamentul registrul comertului onorariile sunt:
RECODIFICARE - 300 RON
Infiintari de societati comerciale (SRL; SNC; SA; SCA; SCS) – onorariu 500 ron
Inregistrarea persoanelor fizice autorizate (PFA)                  - onorariu 400 ron
Prelungirea duratei de functionare a societatii                      - onorariu 200 ron
Schimbarea sediului social al societatii                                - onorariu 200 ron
Infiintarea / radierea de puncte de lucru                               - onorariu 250 ron
Infiintarea / Radierea de Sucursale / Filiale ale societatii     - onorariu 300 ron
Autorizarea sediului social si a punctelor de lucru                - onorariu 200 ron
Schimbarea activitatii principale a societatii                         - onorariu 200 ron
Completarea obiectului de activitate al societatii                 - onorariu 200 ron
Cesiuni de parti sociale / actiuni                                           - onorariu 350 ron
Majorare / diminuare de capital social                                 - onorariu 300 ron
Transformarea statutului juridic al unei societati                 - onorariu 200 ron
Divizari / Fuziuni de societati comerciale                             - onorariu 1500 ron
Mentiuni de prelungire de contracte de sediu social / puncte de lucru - onorariu 150 ron
Mentiuni de schimbare date de identificare ale asociatilor /                - onorariu 200 ron
administratorilor

In materie imobiliara:
verificarea titlurilor de proprietate in materie imobiliara - 100  euro
asistenta sau reprezentare in litigii imobiliare (revendicari, exproprieri, evacuari, recuperare investitii imobiliare, granituiri, desfiintare lucrari, partaj–iesire din indiviziune, succesiuni) - 700 ron
operatiuni de intabulare a drepturilor reale si alte operatiuni de cadastru - 100 euro
orice alte activitati de consultanta juridica in materie imobiliara - 100 ron per ora
Obtinere cartea tehnica a constructiei- 100 euro
Obtinere fisa de date sintetice- 100 euro

. Depunere cereri pentru a fi luat in evidenta la:- 400 euro
Administratia Financiara de care apartineti (localitate/sector/comuna);
Compania care furnizeaza energia electrica;
Compania care furnizeaza apa potabila;
Compania care furnizeaza gazul metan;
Compania care asigura salubrizarea in zona in care este casa dvs.;
Compania de interventii canalizare;
Compania de televiziune prin cablu;
Compania de telefonie fixa
Obtinerea certificatului de urbanism si a avizelor- 400 euro
Documentatia necesara obtinerii autorizatiei de constructie- 800 euro
Astea sunt niste tarife de-a dreptul nesimtite !
400 de euro pentru depunererea unei cereri ?
Cred ca sunt tarifele practicate de urban si asociatii !

#14
toni098

toni098

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.11.2008

View Postbuteliearagaz, on Jul 18 2008, 14:53, said:

Astea sunt niste tarife de-a dreptul nesimtite !
400 de euro pentru depunererea unei cereri ?
Cred ca sunt tarifele practicate de urban si asociatii !


ANTIAVOCATUL.ro...Succes

#15
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
ma gandesc ca si eu daca vin la voi o sa ma serviti gratis nu?
sau doar avocații sunt nesimțiți restul doar stiu valoare muncii lor

#16
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmadman2711, on Nov 25 2008, 08:51, said:

ma gandesc ca si eu daca vin la voi o sa ma serviti gratis nu?
sau doar avocații sunt nesimțiți restul doar stiu valoare muncii lor
Recunosc ca unii practica tarife uriase, gen Nestor & Co. care cer 3000 de euro sa-ti infiinteze un SRL, dar acum depinde si ce vrei. Daca tu ai un divort prin acordul partilor, sa zicem si mergi la un avocat de corporate, nu te astepta sa dai 3 lei cincizeci.

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
tarifele avocatilor sint mult prea mari pentru ce fac, adica nimic. in afara de "onoarata instanta tembela, am dori o aminare" nu stiu altceva. de-aia procesele in romania dureaza 180 de ani pe putin

#18
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
daca tot nu ar face nimic nu inteleg de ce mai sunt platiți

mosotti oricum nu suporta avocatii dar si alte profesii ar fi la fel de inutile după logica lui simpla

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate