Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

5.1 nu merge in winamp

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
sal guys,

    Am Duron 1.4GHz, 256 DDRAM, MB Epox VIA KT400A+8237, Gfrorce4MX440, Audio (pe placa de baza) Realtek AC-97 cu 5.1 si boxe 5+1 Jazz Speaker eftine .

    Cand mi-am luat boxele si am facut upgrade la placa de baza, am reinstalat xp-ul si mergea totu bine. Adica imi mergea winamp-ul (5.0.2 atunci) in toate boxele imediat dupa instalare. Apoi m-am jucat cu niste codec-pack-uri si dintr-o data nu a mai mers 5+1 in winamp decat in Audio Rack si Media Player.
    Am crezut ca e din codecuri, le-am dezinstalat si nimik. La fel, decat in Audio Rack si Media Player.
    Ieri am reinstalat xp-ul (format la partitie) si dupa ce am pus driverele de video, lan, via4in1 si sunet am incercat iara si nimik, la fel. Se aude in Audio Rack si Media Player. dar in winamp nu.

    Si acum dupa instalare si inainte cand s-a ivit problema am facut teste:

Cu SoundManager (programul cu care s-a instalat sunetu) a mers la teste (click pe boxe :)) in fiecare boxa si cihar si loop-ul ala de trece sunetu dintr-o boxa in alta.
In Audio Rack si Media Player merge perfect.


Nu-mi explic!

A mers si nu mai merge! hmmmm n-are cum!

10x!

#2
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Vezi daca ai instalat corect driverele pt placa audio.
La winamp sa folosesti pluginul lui default pt output (Direct sound output)
Mai arunca o privire in control panel la audio

#3
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
Driverele sunt instalate corect pt. ca nu am nici o eroare in device manager si spun toate ca "work properly"
     La winamp am dat "configure" la Direct sound output si am facut teste si cu Prmary dirver si cu Realtek..... si la fel
     In Control panel este selectat 5+1 si toate cele.

Mersi mult dar sunt chestii pe care le-am facut deja.....

#4
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
daca arunci o privire pe forum...o sa vezi ca ma isunt probleme cu winamp pe 5.1, atat timp cat pe mplayer merge ok...e clar winamp de vin

#5
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
ok 10x  man.....eram disperat si nu am mai dat search, am gasit acuma si o sa incerc acasa....oricum daca mai aveti idei io le ascult :)
10x! anyway

#6
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@shory

Dute pe winamp.com la output plugins ca chiar ieri am vazut un plugin pentru asemenea output.....

:cya:

#7
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
L-am facut .... am reusit in final, sincer sa fiu nu prea stiu cum a mers dar a mers....adica am pus si plugin de out cum zice driverx, am facut tot ce au zis baietii si nimik....apoi am pus SP2 si ultimele drivere audio,video,ac3,ffdshow,xvid,divx,via4in1 si a luat-o....e posibil sa fii fost din drivere altceva nu-mi explic

Mersi de ajutor! Pa!

#8
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
DirectSound output > Configure > se bifeaza Allow hardware acceleration

... am scris asta pentru ca rezolvarea ramasese in aer... si eu asa l-am facut pe al meu sa mearga... poate revii cu un post sa ne zici dupa un mic test daca e de acolo ca sa stie lumea de acum incolo...

#9
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
imi pare rau craiule ca nu ai inteles rezolvarea....am scris-o un pic mai sus....am inceercat si ce ai zis tu mult mai devreme si nu a mers....am scris mai sus cand mi-a mers si de ce mi-a mers....

daca mai ai intrebari ma poti contacta....
mersi si scuze! pa!

#10
seth23

seth23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 19.07.2004
In alta ordine de idei, se poate face WA sa mearga pe 5 boxe cu un audigy2 fara a folosi CMSS? Recunosc, CMSS2 se aude super, dar in boxa din centru se aude fooooooarte slab catre deloc. Thanks.

#11
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
Există aici un plug-in cu un titlu sugestiv: KB 5 Channels Output .

Poate vă ajută la ceva... dacă citez:

"If you have a 5.1 stereo or just a 4 speaker setup, this is what you have been looking for. It splits sound up between all the speakers and it is FULLY customizable. PERFECT! "

#12
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
La mine se aude perfect pe un live5.1 cu cmms cu driverele din 02.2002. Cu alea mai noi intradevar pe centru nu se aude mai nimica.

#13
_seti_

_seti_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.08.2004
KB 5 Channels Output rezolva partial problema in sensul ca se aude boxa centrala dar subwooferul ramine mut in continuare ( cel putin la mine... ) - eu inca, caut o solutie....

#14
sassuf

sassuf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.11.2004
mai fratilor
am si eu un sist 5.1 si imi merg toate boxele folosind quintessential player.

#15
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Incearca un foobar2k..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate