Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Despre LOGO-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006
plictiseala
Attached File  logo.png   2.42K   63 downloads
Attached File  f.gif   5.65K   51 downloads

#56
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006
alta plictiseala

Attached Files



#57
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
esti prea plictisit. fa-ti un topic in care sa-ti iei "suturi" :)

#58
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
plictihoțeala

Attached Files



#59
markappa

markappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 29.01.2007
UNDE POT GASI SABLOANE LITERE  UNDE GASESC{PTR SCRIS CU AEROGRAFUL/VOPST CU PENSULA/RULOU}MERCI?

#60
betzy

betzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 30.05.2006

View Postmarkappa, on Jul 27 2008, 15:52, said:

UNDE POT GASI SABLOANE LITERE  UNDE GASESC{PTR SCRIS CU AEROGRAFUL/VOPST CU PENSULA/RULOU}MERCI?

http://dafont.com   ;)

#61
campuscodi

campuscodi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 07.07.2007
nu prea multa lume i-a raspuns omuletului care a pus prima intrebare pe topic.


logo-urile le faci asa:

1. te intalnesti cu nenea client ---- daca are ide.... il pui sa ti le deseneza sau macar sa ti le explice
2. il intrebi unde are nevoie de el.... ca sa afli cum il faci ...tehnic

daca are nevoie in DTP i-l faci vectorizat (recomand illustrator...chiar daca m-m invatat sa fac vectori personal si in photoshop) si apoi i-l exportezi spre celelalte programe clasice...photoshop paintshop, paint.net...sau ce folosesti tu

3. cand i-l realizezi si iti vezi clientul indecis.... fai o schita in alb negru si coloreaza dupa.... in functie de preferintele sale

4. sa ai mereu realizate cel putin 10 variante diferite ..... chiar daca pleaca din aceeasi idee cu mici schimbari ale unei curbe...punct...linii... nu conteaza
ceea ce consideri tu cool... nu e cool la modul general

5. lasa-l pe client sa aleaga
nu-l influenta cu nimic (gen replici...eu consider asta fain/cool/bestial) altfel s-ar putea sa vina la redesenat sau sa nu fie pe deplin satisfacut de alegerea sa

orice alegere facuta de un om este un mic orgasm camuflat (vezi matrix 3.... lumea perfecta din matrix a existat doar atunci cand oamenilor li s-a introduds in lumea lor virtuala posibilitatea de a alege intre mai multe optiuni)

6. ca sa induci o imagine de profesionalism...trimite-i logo-ul in diferite formaturi (ai, csh, psd, bmp, tiff, png, gif, jpeg, etc) si variate rezolutii

sunt destule pluginuri de photoshop sau illustrator care fac lucrul asta automat cu o simpla apasare de buton

7. spend your earned money :)

concluzia e simpla...cu illustrator nu gresesti niciodata
incearca sa dai drag and drop la un .ai in photoshop si vezi ce se intampla (that's why vectors rock)

#62
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
Salutare. Am facut 2 logo-uri pentru un program de calculator care iti calculeaza bugetul familial. As vrea un feedback de la voi :D
Clientului i-au placut ambele... [practic sunt variatiuni pe aceeasi tema]

Attached Files



#63
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Eram si eu in trecere prin aceasta sectiune...asa ca imi bag si eu nasu un pic pe unde nu-mi fierbe oala :D
Poza1. Foarte tare ideea asocierii acelor elemente, banul, B-ul si pig-ul. Ce nu prea cred eu ca merge e cuv "calculator". Poate...zic eu..ca ar da mai bine scris dedesubt eventual cu alt font sau cu caps.
Poza2. Forma dreptunghiulara, wide aleasa, pare mai adecvata pentru un logo de soft. Cu B-ul ala inclinat spre stanga, la prima vedere, nu mi s-a parut asa ok, dar uitandu-ma mai mult la poza...parca tind sa cred ca da bine totusi.
Oricum sunt bine gandite amandoua. Bafta la client :greedy:

#64
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Eu fata de logo-uri am un "defect" de pe vremea cand faceam stampile. Caracteristicile acestui mediu sunt doua:

a) cea mai subtire linie din desen poate fi de x pt
B) orice linie de pe stampila iti va fi ingrosata cu y% de incarcarea cu cerneala

"Defectul" ar fi ca incerc sa-mi imaginez cum va arata acel logo pe o stampila. Sau, extrapoland, pe o textila, pe un pix, taiat din autocolant, etc.

Un logo nu apare numai printat pe hartie la 300dpi sau pe ecran, nu trebuie numai sa "dea bine". Un logo care doar da bine, dar care nu este tehnic realist este un logo prost.

Logo-ul pentru programul respectiv, la stampila, ar pierde acele doua puncte mici din dreapta jos, iar partea de sub ele s-ar ineca, n-ar mai fi acea fetisoara stilizata, ci doua pete negre groase. Idem la serigrafie, idem daca faci de exemplu un cut pe autocolant monocolor pentru, de exemplu, colat masinile firmei. Nimeni niciodata n-o sa-ti decupeze doua punctulete de 1cm diametru sau cat ar veni la un logo ~30 cm si daca le-ar decupa n-o sa le puna corect cu dejtu' unde trebuie.

De principiu, fereste-te cat poti de proportii mari intre cel mai mic si cel mai mare element din logo.

Altminteri, de la consideratii estetice ma abtin, nu prea ma pricep :-)

Despre logo-uri facute din plictiseala o sa ma abtin sa zic ceva, ma simt cam naspa cand ceva legat, fie si indirect, de meseria mea, poate fi facut "din plictiseala". Si de doua ori pe zi.

Edited by skandal, 27 May 2009 - 22:13.


#65
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
@skandal: nici nu m-am gandit la kestiunile astea. foarte bun postul tau. multumesc.

#66
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
logo "Zotyo meister" - mecanica auto, tinichigerie, vopsitorie.
Pareri?

Attached Files



#67
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
de ce nu citiți postul #6?

#68
Relu05

Relu05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.06.2009
Salutare tuturor.

View Posthootdeals, on 4th February 2008, 20:11, said:

Ce program imi recomandati pentru crearea unui logo : Photoshop, Illustrator sau Corel ?


Multzumesc !

Daca vrei logo pt o pagina web foloseste PS, iar daca vrei logo pt print (vector) foloseste AI

Edited by Relu05, 06 June 2009 - 03:29.


#69
picsel

picsel

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 25.04.2002
postul numărul 6 ar trebui rescris. și cu diacritice :)

rezumat:
1. orice este frumos este subiectiv. fiecare simte altfel, fiecare vede altfel. nicio regulă aici.
2. orice logo "vorbește". așa că, în primul rând, are nevoie de o poveste. abia apoi execuție.
3. orice logo va fi folosit oriunde. așa că va trebui desenat practic, într-un shape uniform, într-o singură culoare. negru pe alb.
4. orice se adaugă în plus pe lângă acel shape, ține de "frumos" și este subiectiv. repetă :)

Edited by picsel, 29 July 2009 - 15:33.


#70
x6IT32

x6IT32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 01.06.2009
Salut,

Am nevoie de un logo exact cu este cel de jos, dar in loc de Skullbox sa fie HighSoft

[ http://i35.tinypic.com/160br4o.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc :)

#71
picsel

picsel

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 25.04.2002
salut.
dacă ai fi citit topicul înainte să postezi, ți-ai fi dat seama că ce ne-arăți tu aici nu prea e un logo.
în plus, ideea unui logo (motivul pentru care el există) este să fie unic. deci îți recomand să nu copii într-atât pe alții. asta, ca să nu aduc vorba de plagiat.

#72
UnixLogo

UnixLogo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.10.2009
Nu am vrut sa fie la fel :)

[ http://img159.imageshack.us/img159/1120/91625310.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate