Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Despre LOGO-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
am reusit si eu sa citesc topicul acela luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuung al lui picsel.....m-ai facut sa inteleg mult mai mai mult ce este un logo, etc....multumesc pt timpul acordat

#38
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003
Noul ghid de identitate - de wally olins este o carte foarte buna dupa parerea mea (chiar daca a fost scrisa in urma cu vreo 11 ani :) )

Spun asta pentru ca e foarte important dupa parerea mea sa intelegi tot procesul asta. Chiar daca tu te ocupi doar de partea grafica de ex. E important sa stii si despre celelalte aspecte. Imaginea unei companii nu consta numai in simbol, logotip si tagline (ca sa pastrez termenii). E vorba de mai multe aspecte: comunicarea cu clientii, comunicarea cu angajatii etc.

Citind cartea mai sus amintita mi-am dat seama de un lucru foarte important (poate cel mai important):
Atunci cand vrei sa creezi o identitate vizuala pentru o companie, pentru firma ta, pentru tine ca freelancer etc., niciodata nu incerca sa "minti" publicul. Atunci cand imaginea prezinta compania altfel decat este ea de fapt nu poate avea succes dupa parerea mea. Am vazut ca in Romania (nu imi place sa cred ca afara totu e roz, da aici traiesc deci despre asta vb) aproape toata lumea vrea acest lucru. Orice srl vrea sa pozeze intr-o "companie mare", cu un milion de angajati si mii de metri patrati de birouri. OK, sa zicem ca faci imaginea asta. Ce se va intampla cand clientul va vedea faptul ca tu ii arati ceva si de fapt esti altceva ? O sa se simta pacalit. Si de aici o groaza de alte probleme de comunicare. Isi face pareri gresite despre servicii, despre produse, despre experienta, termene de executie etc (indiferent de domeniu). Se pleaca din start pe o idee gresita. De ce ? Pentru ca publicul caruia se adreseaza firma, persoana etc. nu este de fapt publicul ei.

In concluzie, parerea mea este ca imaginea unei companii trebuie sa reflecte compania respectiva. Bineinteles, imaginea respectiva poate sa dea indicii despre aspiratiile companiei, planuri de viitor etc.

Eu unul sunt satul de ex de "colectiv tanar si dinamic". Chiar nu poti spune altceva despre tine ca si companie decat asta ?

Mi-a venit acum in minte un exemplu concludent: Ce se intampla daca Unirea ar fi pozat in nu stiu ce coniac cu nume frantuzesc si o imagine de asta "aristocrata" ? Acolo s-a prezentat produsul asa cum este el intr-un mod aparte. Chiar daca nu e cu tocuri de pantof de dama sau buze rujate.


Sper ca am avut continuitate.

#39
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006
Arata-ne ce ai facut pana acum ! Sa te putem ajuta mai mult ;)

#40
picsel

picsel

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 25.04.2002
e drept, n-am scris decat vreo 2 fraze, dar am mentionat si eu asta. diferenta intre cine se joaca si cine face ceva serios aici apare. cine se joaca, trece peste frazele cu "studiu de piata" ;)

merci pt interes. oricum, eu am cam uitat ce am scris acolo. poate am timp intr-o zi sa retusez textul. sunt convins ca am multe scapari, mi-e destul sa ma uit la munca mea si sa vad cum am evoluat, ca sa imi dau seama ca acum doi ani cand am inceput topicul asta gandeam si faceam mai putin ca acum :)

#41
underplayer

underplayer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2007
sa reprezinta firma..cu un design placut si la obiect...de obicei da bine si un motto...daca pot sa-i zic asa...ai grija la dimensiuni...(o sa ai neviue la printare) si la culori(la fel pentru printare);)

#42
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
motto  ?  logo

chiar daca rimeaza  :huh:

#43
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Nu prea trebuie motto...un logo frumos este de ajuns..parerea mea

#44
SEULL

SEULL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2007
Superr ... buna treaba :) ...

mult face lojica in conceperea unui "ID", clientu cade prada mai ushor cind intselege... in sens ca un "ID" care are nevoie de prezentare verbala perde, cum atsi mentsionat shi voi mai sus "bravo voua" "ID" - laconic/minimalist cu compozitshie/cromatica-stricta shi compatibil!!! ... urmarind multe situri de gen "logo" ex. ... mai copie "se inspira" lumea de rupe ... nu zic copii shi eu da copii stilu/idea/lojica  nu inlocuesc textu ...

Apropo cineva mai sus intreba de Brand Book ... am patru manuale (KIA, WEST) dac are nevoie de "inspiratsie" cineva :)

sorry de limbaj :)

#45
burzumel_ok

burzumel_ok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.05.2007
Fugiti de firma Rodas Invest SRL. Sunt tepari

#46
Wildsway18

Wildsway18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2007
Pentru cei asa mai lenesi va recomand un site de sabloane psd, deci pt photoshop gata facute gratuite total (si sunt destul de bune): http://gtemplates.fileave.com . Si e actualizat constant cu chestii noi.

#47
Wildsway18

Wildsway18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2007
[ http://38.114.207.14/589e7f30aa7baf078ab78f29fec65c752g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://38.114.207.2/1320187cfe58b7f53714122c4c993a5d2g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
gtempl.blogspot.com   sabloane psd pt photoshop ca lumea gratis, sunt buni astia..

#48
validad

validad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.11.2006

View PostCyclops, on Aug 9 2004, 16:11, said:

Uh mama!... Eu nu as fi avut rabdare sa scriu atat decat prin combinatia Ctrl+C   -   Ctrl+V :)


Pai asta a si facut, doar nu crezi ca a debitat din creier.

#49
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postvalidad, on Oct 29 2007, 05:31, said:

Pai asta a si facut, doar nu crezi ca a debitat din creier.



frateeeeee
are 3 ani postul ala
merge la gradinitza :P

#50
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007
Ce program imi recomandati pentru crearea unui logo : Photoshop, Illustrator sau Corel ?


Multzumesc !

#51
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
illustrator. corel e pentru kamikaze :D

Edited by crst_g, 04 February 2008 - 19:30.


#52
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View Postcrst_g, on Feb 4 2008, 19:30, said:

illustrator. corel e pentru kamikaze :D




corel e pentru kamikaze ... la ce te referi ?

#53
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
ziceam si eu asa...

#54
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Posthootdeals, on Feb 4 2008, 19:11, said:

Ce program imi recomandati pentru crearea unui logo : Photoshop, Illustrator sau Corel ?

Un creion si o hartie. Si o guma de sters :)

Edited by skandal, 05 February 2008 - 16:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate