Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibri...

Cum instalez compilatorul gcc pen...
 

Detector gaze, senzor, electrovana gaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#1045
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postflorin71_skoda, on 21 februarie 2018 - 12:46, said:

Teava exterioara poate sa fie de plastic si se poate ingropa.
Aha. Deci pt 2 focuri, de la un teu pleaca la centrala si apoi la bucatarie.
Nu trebuie sa se se prevada nimic prin fundatie, la constructia casei.
Cand se termina casa, se sapa, se aduce langa fundatie teava, se ridica pe langa perete si apoi se toarna trotoarul.
E corect ce spun?

#1046
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
cam asa ceva zice omu..o teava ingropata din drum pana spre casa..care se bifurca print T si intra in casa prin doua riser-e (tevile galbene)..pt aragaz in buc si centrala in CT..de ex.

Attached Files


Edited by manghels, 21 February 2018 - 14:29.


#1047
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postmanghels, on 21 februarie 2018 - 14:29, said:

cam asa ceva zice omu..o teava ingropata din drum pana spre casa..care se bifurca print T
Am inteles, multumesc.

Era mai simplu daca se putea trece prin casa.
Asa presupune sant de inca vreo 25m.
Probabil ca se ingroapa pe la cel putin 0,5m adancime.

#1048
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Prin casa ..ingropat..nu ai voie (trebuie sa fie accesibile pt interventii)..totul trebuie sa fie aparent in casa..Prin exterior..se poate ingropa..apoi scos langa casa..si aparent pana la consumator.

Edited by manghels, 21 February 2018 - 15:31.


#1049
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Nu ingropat prin casa. Pozat pe perete.
La bloc, unde stau, teava trece prin hol, traverseaza bucataria si ajunge in colt langa vechea teava a blocului (de care m-am decuplat).

Asa ma gandeam ca si la casa, sa se poata traversa livingul.
Nu prea e placut ochiului sa vezi tevi prin casa (chiar daca e sub tavan), la fel cum nu mi se pare chiar fiabil sa se ingroape.

Edited by TheWarrior, 21 February 2018 - 15:37.


#1050
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Pai nu inteleg..tu vrei sa-ti traverseze livingul? ideea e sa ai pereti 'curati'..fara tevi aparente..etc

La blocurile vechi..asa e..n-ai alte alternative..

Edited by manghels, 21 February 2018 - 15:43.


#1051
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postmanghels, on 21 februarie 2018 - 15:42, said:

Pai nu inteleg..tu vrei sa-ti traverseze livingul? ideea e sa ai pereti 'curati'..fara tevi aparente..etc
Plecand de la datele problemei, adica casa parter, camera tehnica, camara, 3 dormitoare si garaj dublu, cat ai trage de camere la o amprenta de 16x10m ar veni cele 2 bai pe o parte impreuna cu camera tehnica si pe partea cealalta bucataria cu livingul.
Ideea era ca teava sa intre in camera tehnica si apoi sa treaca in living, sa il ocoleasca si sa ajunga la aragaz.

Acum nici sa iasa o ditamai casoaia nu e in regula.
Terenul are deschidere 18m si adancime de 46m.

#1052
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pai tevile pe strada cum vin, nu sunt ingropate? E foarte ok sa fie in pamant si mi se pare mult mai in regula sa traca prin pamant si sa iti intre in casa fix la punctul de consum. Eu am teava prin casa de-a lungul unui hol, dar sincer, nu imi place ideea. Holul ala nu e protejat in nici un fel. Vreau eu sa ii pun un senzor separat in paralel cu cel montat obligatoriu in bucatarie.

#1053
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostM_ierdnA, on 21 februarie 2018 - 15:55, said:

Eu am teava prin casa de-a lungul unui hol, dar sincer, nu imi place ideea. Holul ala nu e protejat in nici un fel. Vreau eu sa ii pun un senzor separat in paralel cu cel montat obligatoriu in bucatarie.
Nu are nici un sens sa mai pui un senzor, trage cineva de tevile de pe hol?  Sunt fixe. Le verifica la 10 ani, baga presiune, e suficient.
Intradevar, nu prea e placut ochiului, dar daca sunt vopsite la culoare peretelui nu se observa.

Edited by TheWarrior, 21 February 2018 - 16:01.


#1054
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostTheWarrior, on 21 februarie 2018 - 15:54, said:

Plecand de la datele problemei, adica casa parter, camera tehnica, camara, 3 dormitoare si garaj dublu, cat ai trage de camere la o amprenta de 16x10m ar veni cele 2 bai pe o parte impreuna cu camera tehnica si pe partea cealalta bucataria cu livingul.
Ideea era ca teava sa intre in camera tehnica si apoi sa treaca in living, sa il ocoleasca si sa ajunga la aragaz.

Acum nici sa iasa o ditamai casoaia nu e in regula.
Terenul are deschidere 18m si adancime de 46m.
Fa o schita de mana..cu terenul..pozitionarea casei pe el..apoi cam unde vine CT si bucataria..si punctul de bransament din drum.

Ce treaba are amprenta casei? Sapi un sant pe unde e nevoie..ingropi teava..si o duci pana langa casa..unde o scoti cu riser..unde ai nevoie..Acu, daca proiectul are un consumator intr-o parte a casei..si celalalt diagonal opus..ce sa-i faci..alegi intre a sapa de jur-imprejurul casei..sau de a sta cu o teava atarnata de pereti prin toata casa. De obicei..CT, baile si bucataria se proiecteaza cat de cat alaturate tocmai din motivele de care fugi tu Posted Image

Nota: cu rosu e varianta cu teava prin casa.

Attached Files


Edited by manghels, 21 February 2018 - 16:19.


#1055
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cea mai eleganta solutie ar fi cu teava ingropata si iesit cu raiser la fiecare consumator dar asta implica sa montezi doua electrovalve . Eu asa recomand .

#1056
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Am atasat un draft de schita.
Initial am gandit ca bucataria sa fie dispusa dupa baia 2.
Asta presupunea sa existe si un hol mai lung, hol care consider eu ca nu prea foloseste la nimic si ocupa spatiu inutil.
Casa, ajungea in felul acesta la 18m lungime si 9 latime.

Bine, acum sunt si niste lipsuri, adica ar mai trebui un mic hol intre garaj si living.

Nordul este pe latura dreapta a casei.
Pe lungime ma pot duce oricat, ca terenul are 46m.
Pe latime as fi limitat ca am doar 18m. Trebuie sa las si 2m de la gard.

Bineinteles ca vor fi 2 electrovalve, asa cred ca si prevede legea, nu ai optiuni.

Attached Files

  • Attached File  01.png   20.7K   19 downloads

Edited by TheWarrior, 22 February 2018 - 08:28.


#1057
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,
Am o intrebare ref la cei care vin si fac interventii la instalatiile de gaze: trebuie sa detina vreo autorizatie sau numai firma la care lucreaza trebuie sa fie autorizata?

Thx all,
Dan.

#1058
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Au și ei autorizații dar de regula stau la firma .

View PostTheWarrior, on 22 februarie 2018 - 08:24, said:

Am atasat un draft de schita.
Initial am gandit ca bucataria sa fie dispusa dupa baia 2.
Asta presupunea sa existe si un hol mai lung, hol care consider eu ca nu prea foloseste la nimic si ocupa spatiu inutil.
Casa, ajungea in felul acesta la 18m lungime si 9 latime.

Bine, acum sunt si niste lipsuri, adica ar mai trebui un mic hol intre garaj si living.

Nordul este pe latura dreapta a casei.
Pe lungime ma pot duce oricat, ca terenul are 46m.
Pe latime as fi limitat ca am doar 18m. Trebuie sa las si 2m de la gard.

Bineinteles ca vor fi 2 electrovalve, asa cred ca si prevede legea, nu ai optiuni.
Cum ai pus schiță , prin baie nu se poate .

#1059
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View PostTheWarrior, on 22 februarie 2018 - 08:24, said:



Singura bucata de teava pe care o "pierzi" in cazul in care faci varianta cu teava prin pamant e bucata de teava care merge pe langa garaj pana la CT. Cum teava ingropata e si mai ieftina decat cea care merge pe afara, e posibil sa iesi si mai bine la bani in cazul cu teava ingropata.

#1060
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Post86-APP, on 22 februarie 2018 - 09:17, said:

Cum ai pus schiță , prin baie nu se poate .
Bineinteles ca nu prin baie, mi-a tremurat mana Posted Image
Acasa, la bloc nu prea se observa, e vopsit totul in alb si e la baza plafonului.
E de luat in calcul si ingropat prin exterior dar aceasta ar presupune un sant de inca vreo 25m. Un tractoras il face in 20 min.

As mai putea reveni la varianta cu bucataria dupa baie si ar fi mai simplu.
S-ar simplifica si scurgerea precum si alimentarea cu apa (rece, calda) catre bucatarie.
In felul acesta se poate reduce latimea casei, suprafata ar fi cam la fel in ambele variante.

View PostM_ierdnA, on 22 februarie 2018 - 09:22, said:

Singura bucata de teava pe care o "pierzi" in cazul in care faci varianta cu teava prin pamant e bucata de teava care merge pe langa garaj pana la CT. Cum teava ingropata e si mai ieftina decat cea care merge pe afara, e posibil sa iesi si mai bine la bani in cazul cu teava ingropata.
Nu stiu ce tip de teava e cea ingropata, dar mai fiabil mi se pare sa existe un teu in camera tehnica si teava de otel pana la aragazul din bucatarie.
Ce e la vedeala se vede. Ce e ingropat, nu se prea vede. Te poti trezi ca miroase a gaz ce iese de prin pamant.
Bine, nu pun la indoiala solutiile tehnice, banuiesc ca totul e super sigur, ma voi conforma.
Important e ca exista solutii la tot.

Edited by TheWarrior, 22 February 2018 - 09:34.


#1061
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Tevile ingropate sunt de plastic (PEHD), cam ca alea de apa, numai ca au dunga galbena de-a lungul lor Posted Image. Imbinarea se face prin termofuziune si odata lipita nu cred ca mai ai vreodata probleme cu ea. Numai sa nu te a[uce sapatul prin curte dupa aia. Apropo, ca tot faci proiectul, vezi cum va veni si apa, curentul si canalizarea ca daca tragi teava de gaz prin fata garajului toate celelalte se vor impiedeca de ea daca le tragi dupa aia.

#1062
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Am inteles.
Bineinteles ca se lasa sub presiune o zi si abia apoi se astupa groapa.
Se gandeste totul dinainte, nu pe moment.
Oricum gazele se trag ultimele banuiesc, dupa canal, curent, apa.

Prima varianta presupunea sa fie traseele cat mai optimizate, atat la canal, apa cat si gaze.
Cred ca o sa revin la prima varianta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate