Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Detector gaze, senzor, electrovana gaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#1081
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postaddumi, on 24 aprilie 2018 - 17:57, said:

....... doar 300 de lei de apartament.
Intrebare - sunt sau nu obligatorii aceste detectoare?
..........
La 300 de lei , banuiesc ca se monteaza electrovalvele in casa ... da , este obligatoriu .

#1082
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu zic ca nu-i obligatoriu, ca nu exista deocamdata o lege care sa reglemeteze treaba asta, insa nu are importanta, deoarece parerea mea nu conteaza. Daca asa a decis majoritatea, atunci asa trebuie facut. Este un lucru bun si nu are importanta ca este sau nu obligatoriu. Pretul este ok. Daca executia nu ar fi la "comun", proabil ca ar fi dublu, pentru aceeasi marfa.

Edited by florin71_skoda, 24 April 2018 - 22:41.


#1083
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Nu contest neaparat importanta montarii, ci mai ales daca este suficient ceea ce se face.
Daca in casa este safe, pe casa scarii pe unde "circula" toata instalatia de alimentare, se va monta oare ceva?
Adica nu vor fi probleme in casa, in schimb pe hol se poate intampla orice.
Da, se vor monta in apartament electrovalvele - "electro" inseamna ca trebuiesc alimentate la o sursa de tensiune? 220V?
Pai daca se monteaza langa aragaz, parca nu era in ordine sa fie tensiune langa teava de gaze?! La ultima verificare m-a atentionat meseriasul ca "uite, prelungitorul asta nu are ce cauta langa teava de gaze". Era prelungitorul care alimenta aprinderea electrica a arzatoarelor. Era si scos din priza si uitat acolo...

Edited by addumi, 25 April 2018 - 11:32.


#1084
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Exista si electrovana la 12V curent continuu  (cum au toate autoturismele) si probabil electrovane dinalea se vor monta, ca-s mai "raspindite" si mai ieftine.
Treaba cu firul de curent a ramas de pe vremuri. In loc sa verifici daca a fost corect sau nu tras cablul, mai bine interzici si te scapi de o grija si de verificari ulterioare. Acum asa cum ai spus si tu, cam toate aragazele au alimentare la 220V ca sa mearga aprinzatorul. Numai ca pentru cablul aprinzatorului raspunde fabricantul aragazului,l in schib pentru un fir tras aiurea pe linga teava de gaz, nu raspunde nimeni, ca nu se stie cine la tras.

Aveti fiecare contor separat, sau exista unul singur pentru tot blocul ?
Coloanele pe unde sint trase ? Pe casa scarilor sau merg din apartament in apartament, din bucatarie in bucatarie si doar la parter sunt ceva tevi pe casa scarilor ?

Edited by florin71_skoda, 25 April 2018 - 12:02.


#1085
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Doar apartamentul de la parter (din 10 apartamente) are centrala si ca atare si instalatie separata/derivata din cea care alimenteaza scara.
Coloanele trece prin apartamente, insa exista un tronson care este la vedere undeva intre parter si etajul 1, nu stiu daca este si mai sus de etajul 1. Am sa verific curand.
Despre aceste tronsoane ziceam. Sa intreb daca se pune si pe ele un sistem de protectie? Pentru ca altfel mi se pare ca treaba este facuta 50%, daca nu chiar mai putin.

#1086
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca citesti citeva pagini in urma, ai sa vezi ca sa mai discutat legat de montarea detectoarelor doar la aragaze, metoda care in opinia mea nu este solutia finala.
La bani aia, mai mult ca sigur ca o sa monteze electrovana intre robinet si racordul flexbil, adica desfileteaza racordul flexibil, pune un niplu, dupaia electrovana si baga racordul in electovana. Detectorul o sa-l monteze si ei pe unde se poate, ca sa ajunga cablul de alimentare la prelungitorul pe care-l ai in spatele aragazului. Prin metoda asta tu esti protejat doar daca apar scurgeri de gaz la racordul flexibil sau la aragaz. Daca scurgerile apar la teava din apartamentul tau, sau la robinet, electrovana se va inchide degeaba ca scurgeri vor fi in continuare.

Colegul 86-APP se ocupa printre altele si cu montat detectoare si a gasit o solutie mai eleganta, care implica o electrovana la intrarea in bloc si cu un soi de centrala care sa monitorizeze cine a dat alarma si a inchis gazul (care este apartamentul cu probleme). Insa o sa-l las pe el sa povesteasca ce si cum, ca stie mai bine..

#1087
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Multumesc pentru amabilitatea precizarilor.
Intre timp am sunat la firma cu pricina si am inteles asa.
Se monteaza in casa un detector al carui fir se scoate prin peretele bucatariei ce este comun cu casa scarii.
Se alimenteaza acest detector si asta e tot.
Pe casa scarii, nu am inteles exact unde, se monteaza dispozitivul care opreste alimentarea cu gaz in caz ca detectorul din bucatarie simte ceva.
Nu am inteles daca se mai monteaza ceva intre robinetul de siguranta din bucatarie si furtunul de alimentare al aragazului.
In concluzie imi gaureste faianta si mai insir prin bucatarie un prelungitor.
Sper sa se poata monta pe perete acest detector cu banda dublu adeziva (am una de calitate) pentru a nu mai ingauri peretele si pentru asta.
Mai sper sa poate fi montat cat mai aproape de priza de pe partea opusa aragazului, priza care este la 1 metru de peretele prin care se va scoate cablul spre casa scarii. Asta in ideea de a putea accesa prelungitorul actual si a scurta metrajul de cablu pana la iesirea din casa.
Complicat. Sper sa fie si eficient in caz de ceva.
Ah, inca ceva. M-au anuntat ca 2 ani este garantie pentru detectorul montat in casa. Dupa 2 ani il inlocuiesc ei gratuit, iar dupa 5 ani se cumpara altul. 100 de lei. Distractie, nu!?

Edited by addumi, 25 April 2018 - 15:58.


#1088
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Am inteles . Este vorba de electrovalva comuna si n detectoare , cite apartamente exista + detector pe casa scarii .
Da , este o varianta , dar cea mai proasta daca nu se monteaza si un sistem care sa arate ce senzor a declansat , din ce apartament .
Riscul sa ramineti fara gaz pe perioade mai lungi , este maxim .

#1089
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Deci sa inteleg ca in varianta asta nu mai umbla la aragazul meu, respectiv nu se mai pune nimic intre robinet si furtun.
Multumesc si apreciez disponibilitatea cu care mi-ati explicat.

Edited by addumi, 25 April 2018 - 20:22.


#1090
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
S-a montat astazi jucaria.
Totul in casa, astfel:
- intre robinetul de siguranta si furtunul de alimentare -> electrovalva cu rearmare manuala;
- in dreapta aragazului la cca. 60cm pe orizontal si 10 cm de tavan -> cutia senzorului - dat o gaura de 5 (i-am dat eu burghiu SDS de 5, pentru ca a vrut sa dea cu 6 in placa de faianta si l-am convins ca poate da cu 5 intre placi, in rost - a mers perfect, fara evenimente);
- noroc ca am priza chiar sub dulapul deasupa caruia este senzorul;
- mi-a lasat ceva mai mult cablu intre senzor si electrovalva sa pot sa-l trec printr-un canal de cablul cu banda dubluadeziva, pe toata distanta.
Am zis merci ca nu mi-a strapuns peretele comun cu casa scarii.
Ce mi-au spus la telefon nu s-a potrivit in niciun fel cu realitatea montajului.
Asta a fost, acum tot la 5 ani (parca), alt senzor, alti bani.

#1091
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Deci au montat in casa , nu la comun.Ok și așa .

#1092
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Da, asa este.
M-am catarat pe scara si mi-am pus in functiune abilitatile de mascare cu canal de cablu cu banda dubluadeziva.
Din pacate mai aveam doar jumatate de metru in casa, dar tot e bine, ca restul este mascat de dulap. Cand intram in bucatarie imi sareau in ochi "matele" alea insirate.
Maine, partea a doua, dupa ce cumpar inca o bagheta.

Attached Files


Edited by addumi, 26 April 2018 - 17:31.


#1093
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
Salut,
Saptamana viitoare urmeaza sa fie facuta reviza de 10 ani la instalatia de gaz din apartament.
Printre altele cel care face revizia vrea schimbat detectorul de gaz, desi acesta functioneaza normal -  am facut test.
Electrovalva de afara de la 220 vca si de aici o problema... un detector nou ptr electrovalva la 220 vca este 180 lei, pe cand cel la 12 vca este 80 lei.

Intrebari:
1. este obligatoriu sa inlocuiesc detectorul data acesta functioneaza?
2. bobina de pe electrovalva nu se poate schimba cu una de 12 V?

Multumesc

#1094
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
De reținut este faptul că montarea detectorului automat de gaze este obligatorie doar în situația în care operatorul economici autorizat ANRE constată, în urma verificării sau a reviziei tehnice a instalației de utilizare, că nu sunt îndeplinite condițiile tehnice de funcționare în siguranță a instalației de utilizare a gazelor naturale.

#1095
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgenius, on 06 iunie 2018 - 18:35, said:

De reținut este faptul că montarea detectorului automat de gaze este obligatorie doar în situația în care operatorul economici autorizat ANRE constată, în urma verificării sau a reviziei tehnice a instalației de utilizare, că nu sunt îndeplinite condițiile tehnice de funcționare în siguranță a instalației de utilizare a gazelor naturale.
De unde ai retinut tu asta ? Ce experienta ai ?

#1096
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Post86-APP, on 06 iunie 2018 - 18:38, said:

De unde ai retinut tu asta ? Ce experienta ai ?
Citat . Am uitat să spun .

#1097
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgenius, on 06 iunie 2018 - 18:42, said:

Citat . Am uitat să spun .
Din pacate este gresit . Nu se accepta lucrari fara detector de gaze .

#1098
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Post86-APP, on 06 iunie 2018 - 18:43, said:

Din pacate este gresit . Nu se accepta lucrari fara detector de gaze .
Adică ANRE vorbeşte prostii ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate