Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

VW Golf V vs Renault Megane

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#1
tzaka_paka

tzaka_paka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.11.2006
Golf V - TSI - 122 CP - echipare Confortline + Climatronic + Computer de bord "Plus" + MP3 + Vopsea metalizata + Pachet lumini + cateva mici optionale
Pret CIP 15.500e

Renault Megane II - dCi - 105 CP - echipare Privilege + Scaune Incalzite + Senzori Parcare + Mp3 + ESP
Pret CIP 14.000e (Oferta Decembrie -2500 inclusa in pret)

Stiu ca nu sunt in aceasi clasa, nu au acelasi tip de combustibil si nici nu prea se compara... totusi acestea sunt "finalistele" mele.
Tre sa mai precizez ca la Golf deoarece este motorul f nou si cererea mare, dureaza 3 luni iar pt Renault cam 1.5 luni.
Meganul este extrem de bine dotata, mai mult decat as avea nevoie insa asa e oferta pe care o am si e clar o masina de familie pe cand Golful e clar mai sportiva desi nu am auzit de bine legat de consum(mult mai mare decat cela anuntat de producator).

Test drive nu am facut decat cu Meganul, de care am ramas foarte placut surprins, finisari, dotari, motor... + parerile pozitive ale prietenilor care au acest model.

PLS HELP  :rolleyes:

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu as merge pe Megane. dintr-un motiv simplu: e mult mai dotata, e diesel (deci consum mic ), mai ieftina... Dezavantaj la megane e faptul ca reviziile se fac la 10.000 de km SAU un an..

Edited by romaximusro, 10 December 2007 - 16:00.


#3
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
In schimb la golf ai un motor interesant (turbo + compresor) de ultima generatie si o imagine mai buna de marca. Daca iei golf in loc de Megane lumea o sa creada ca-ti permiti masina scumpa. :) Are si un quality feel pe care megane nu-l are...
Pachetul lumini inseamna xenon?

#4
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Cum nu sunt in acceasi clasa? Da cum sunt?

TSIul de 122cp nu are compresor.

#5
tzaka_paka

tzaka_paka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.11.2006

 Ioanides001, on Dec 10 2007, 16:05, said:

In schimb la golf ai un motor interesant (turbo + compresor) de ultima generatie si o imagine mai buna de marca. Daca iei golf in loc de Megane lumea o sa creada ca-ti permiti masina scumpa. :) Are si un quality feel pe care megane nu-l are...
Pachetul lumini inseamna xenon?

as vrea eu  :P

Lumini si vizibilitate 1
oglinda retrovizoare interioara cu sistem automat antiorbire, lumini la picioare fata, functie Coming home / Leaving home, senzor de ploaie

#6
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Sunt topicuri ca:
http://forum.softped...howtopic=321092
http://forum.softped...howtopic=322805
in care s-a discutat in mare cam acc lucru.

#7
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Hmm, interesant - se pare ca are doar turbo...
In fine, 122cp si 210 NM suna excelent pentru 1.4l. Si daca-ti place poti sa-i faci si un chip tuning mai incolo...

#8
tzaka_paka

tzaka_paka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.11.2006

 NetFlow, on Dec 10 2007, 16:08, said:

Cum nu sunt in acceasi clasa? Da cum sunt?

TSIul de 122cp nu are compresor.

atunci Megane si Jetta ce mai sunt?

e singura diferenta fata de TSI 140 si 170... are doar turbina

#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
@Ioanides001: Nu uita de tinuta de drum mult mai buna, de calitatea dotarilor (nu de cantitatea lor :D) si de ...si de....si de....:lol:

Edited by richelieu, 10 December 2007 - 16:21.


#10
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Pai Jetta e varianta sedan a lu golf. Cum Megane sedan e varianta sedan a lu bicorp.
Toate sunt in aceeasi clasa, chiar daca ai impresia ca una e "limuzina".

Edited by NetFlow, 10 December 2007 - 16:24.


#11
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Eu as merge pe golf dar pentru mine numarul dotarilor nu inseamna mare lucru. In plus, imi plac grozav motoarele turbo pe benzina...

#12
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007

 richelieu, on Dec 10 2007, 16:15, said:

@Ioanides001: Nu uita de tinuta de drum mult mai buna, de calitatea dotarilor (nu de cantitatea lor :D) si de ...si de....si de....:lol:

Nu m-am prins. Despre Megane bicorp - numai de bine ca tinuta de drum. Mai ales bicorp rs :P
Golful nu ma sparge ca sportivitate dar il aleg pentru alte motive...

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Oricum sta mai bine ca Megane pe sosea....

#14
tzaka_paka

tzaka_paka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.11.2006

 NetFlow, on Dec 10 2007, 16:17, said:

Pai Jetta e varianta sedan a lu golf. Cum Megane sedan e varianta sedan a lu bicorp.
Toate sunt in aceeasi clasa, chiar daca ai impresia ca una e "limuzina".

scuze NetFlow... am uitat sa precizez ca oferta care era mai sus era pentru varianta sedan(bicorp nu imi place deloc).... de asta ziceam ca sunt clase diferite, de fapt eu ma refeream la caroserie :P

#15
tzaka_paka

tzaka_paka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.11.2006
varianta asta de golf e un fel de entry level pentru gama sport, daca putem zice asa...
pe cand meganul este un familist convins... da are multe dotari, poate mai slab calitativ fata de plasticele folosite de VW dar le are...

ar fi de ales intre dotari mai putine(unele chiar de nebagat in seama pt un sofer bun) dar mai mult sport si calitate mai buna dc o putem aprecia din ochi... versus o masina f echilibrata cu dotari complete...

daca luam in considerare ca nu am copii si ca prietenei mele ii place toba sport si tot ce tine de CP la o masina solutia ar fi simpla, dar ratiunea te indeamna sa te mai gandesti  :naughty:

parca vad ca pama la urma castigatorul va fi al treilea.... ca de obicei

#16
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Octavia2, anyone?  :naughty:

#17
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
O2 e o solutie buna daca ai 3 copii si mergeti cu totii in vacanta si trebuie sa mai iei si un cal si vreo 2-3 catei cu tine:) O2 e o masina pt familisti. Pt 2 persoane sunt multe alte variante mai viabile. Golful e una din ele si e peste Megane la motor, tinuta de drum, calitatea interiorului. Insa e ceva mai sobru.

Edited by Genesis, 10 December 2007 - 22:57.


#18
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007

 tzaka_paka, on Dec 10 2007, 22:20, said:

varianta asta de golf e un fel de entry level pentru gama sport, daca putem zice asa...
pe cand meganul este un familist convins... da are multe dotari, poate mai slab calitativ fata de plasticele folosite de VW dar le are...

ar fi de ales intre dotari mai putine(unele chiar de nebagat in seama pt un sofer bun) dar mai mult sport si calitate mai buna dc o putem aprecia din ochi... versus o masina f echilibrata cu dotari complete...

daca luam in considerare ca nu am copii si ca prietenei mele ii place toba sport si tot ce tine de CP la o masina solutia ar fi simpla, dar ratiunea te indeamna sa te mai gandesti  :naughty:

parca vad ca pama la urma castigatorul va fi al treilea.... ca de obicei

122 cp pe un golf e mai degraba un entry level la entry level-ul gamei sportive :) Dar buni si aia mai ales cind consideri cuplul!
Daca nu esti nici macar insurat, ce sa mai zicem de copii, ia-ti nene o masina cu care sa te poti si distra oleaca, nu o berlina mica si diesel plina de dotari care te lasa rece.

Adica ia-ti un Clio rs!... oops, iar m-a luat valu', scuzati va rog :) Ar merge si un Suzuki swift sport...

Pe bune - cuplu tinar si noroc cu prietena care freamata la sunet de esapament - golf scrie pe tine...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate