Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 

skoda octavia 2 sau vw golf 5?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
246 răspunsuri în acest subiect

#1
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 01.12.2007
salutare si sanatate la toata lumea ! ! !
sunt un nou user al acestui forum...vin aici pentru ca vreau sa mi cumpar o masina si pt ca sper ca voi afla aici din sfaturile voastre care va fi masina aceea   :rolleyes:   ;)
la inceput aveam trei optiuni....megane 2 cdi 130cp de la Renault, Skoda Octavia 2 140 cp TDi, sau VW golf 5 105 cp TDI
din pacate am aflat din postari ca cei care au Megane 2 au destul de multe probleme ....atat cu masina cat si cu service-ul
asa ca raman in cursa skoda octavia 2 si vw golf 5....dar astept si pareri noi referitoare la noul megane 2 facelift
eu dispun cam de 20 de mii ...nu mai mult....ce ma sfatuti ? care credeti ca ar fi cea mai inspirata alegere?
eu o sa ajung in tara de craciun si , propabil , o sa dau comanda de masina in ianuarie..deci pana atunci mai am timp de gandire

apropo, daca credeti ca ar mai fi si alte modele pe care eu le-am trecut cu vedere ( ex. Ford, opel) , va rog sa-mi spuneti

multumesc si sper sa stam la cioace  :)
:D    bafta

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
http://www.reno.ro/c...ift-t65711.html , eu zic doar atat. cred ca poll-ul ala e edificator in privinta problemelor la Megane facelift. aproape 90% din proprietari sunt multumiti. Eu zic ca megane a suferit o imbunatatire destul de mare a fiabilitatii odata cu faceliftul, am inteles ca s-au mai schimbat intre timp furnizorii care faceau piese proaste.

Ps. in caz ca nu stiai , preturi actualizate pt Renault gasesti aici: http://www.serus.ro/...lunii.php?aut=5

#3
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 01.12.2007

View Postromaximusro, on Dec 1 2007, 00:22, said:

http://www.reno.ro/c...ift-t65711.html , eu zic doar atat. cred ca poll-ul ala e edificator in privinta problemelor la Megane facelift. aproape 90% din proprietari sunt multumiti. Eu zic ca megane a suferit o imbunatatire destul de mare a fiabilitatii odata cu faceliftul, am inteles ca s-au mai schimbat intre timp furnizorii care faceau piese proaste.

Ps. in caz ca nu stiai , preturi actualizate pt Renault gasesti aici: http://www.serus.ro/...lunii.php?aut=5



ok....am citit mai devreme despre ceea ce se scrie despre renault....si multumesc pt preturile la renault....eu le gasisem si la renault.ro la car configurator...insa astept si "barfe" despre Skoda Octavia 2 si VW golf 5
de exemplu, in vara , am condus golful 5 al unui prieten am mers cu el de la constanta la botosani si inapoi...numai eu l-am condus...la dus am fost 3 persoane in el si portbagajul plin de bagaje si am avut consum de 4.5 % >>>modelul era TDI 105 cp...iar la intoarcere am scos consum de 4.9% tot 3 persoane si fara prea multe bagaje ...viteza medie in ambele cazuri a fost cam de 60km/h

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
si megane-ul consuma putin. http://www.reno.ro/i...;hl=consum dci , spor la citit

#5
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 01.12.2007

View Postromaximusro, on Dec 1 2007, 00:35, said:

si megane-ul consuma putin. http://www.reno.ro/i...;hl=consum dci , spor la citit


da..stiu ca au un consum mic ...aici nimic de comentat...eu ma interesez de fiabilitatea motorului cat si a intregii masini...de exemplu..am condus anul trecut un Megane 2 diesel de 105 cp ....la 130 km/h pe A1 imi arata 5.5 % consumul instantaneu...l-am condus atunci pe ruta bucuresti-pitesti-curtea de arges-vidraru-cabana cumpana si retur...nu mai stiu care a fost consumul mediu...dar mi-a placut per ansamblu masina...imi place si cum arata ..plus ca are foarte multe otpioanale pe ea...ma refer la versiunea  megan sedan privilege 130 cp cdi...totusi...ce sa fac !?

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
sa alegi :D si asta numai tu poti stii. dpdv al fiabilitatii eu zic ca megane-ul nu sta mai prost ca alte marci. Are si el unele probleme (cum ar fi cu manerele alea ce se decojeau, care insa mi se pare ca s-a rezolvat si oricum puteau fi schimbate sau reparate--nu mai stiu exact-- pe garantie) insa nu cred ca va fi o masina care sa dezamageasca. In general parere despre asta poti sa iti faci pe forumul reno.ro, citindu-l. Despre octavia 2 si golf5 nu ma pronunt, ideea e insa ca la astea vei primi mult mai putine dotari, posibil motor mai slab, decat la Megane, in aceeasi bani. Sau altfel spus pentru motorizari si dotari similare megane-ului mai mult ca sigur ca va trebui sa scoti destui bani din buzunar, la octavia2 si golf.. Pe care numai tu stii daca merita sa ii cheltui sau nu

Editat de romaximusro, 01 decembrie 2007 - 00:55.


#7
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 01.12.2007

View Postromaximusro, on Dec 1 2007, 00:54, said:

sa alegi :D si asta numai tu poti stii. dpdv al fiabilitatii eu zic ca megane-ul nu sta mai prost ca alte marci. Are si el unele probleme (cum ar fi cu manerele alea ce se decojeau, care insa mi se pare ca s-a rezolvat si oricum puteau fi schimbate sau reparate--nu mai stiu exact-- pe garantie) insa nu cred ca va fi o masina care sa dezamageasca. In general parere despre asta poti sa iti faci pe forumul reno.ro, citindu-l. Despre octavia 2 si golf5 nu ma pronunt, ideea e insa ca la astea vei primi mult mai putine dotari, posibil motor mai slab, decat la Megane, in aceeasi bani. Sau altfel spus pentru motorizari si dotari similare megane-ului mai mult ca sigur ca va trebui sa scoti destui bani din buzunar, la octavia2 si golf.. Pe care numai tu stii daca merita sa ii cheltui sau nu


da...am vazut preturile practicate de Renault si sunt de acord cu tine....golful si skoda sunt mult mai scumpe...cam cu 2000 euro in medie, insa meganul ofera mult mai multe dotari, motor mai puternic...totusi, unde sa fie chichitza? oare calitatea materialelor si fiabilitatea meganului sa nu fie la fel ca la skoda 2 si golf 5 !?    o alta chestie..pe majortatea pe care am intrebat....nu stiu cat de cunoscatori erau in materie...mi-au spus sa aleg skoda 2, iar meganul sa nu ma gandesc la el ca e pacatos ... :huh:

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
chichita e ca si la skoda si la golf vei plati mai mult emblema de pe capota. asta in urma isteriei romanilor pt masini nemtesti. Nu zic, mai mult ca sigur ca au unele puncte in care sunt mai bune ca megane-ul, poate sunt masini mai bune (daca le comparam la motorizari similare si la dotari similare ) insa asta costa. Zici ca ai condus megane-ul deci stii ce ii poate capul, mai ales cu motorul ala de 130cp si 300Nm (o valoare f buna dupa umila mea parere). Cat despre cei ce iti ziceau sa alegi skoda ,cred ca majoritatea ti-au recomandat-o pt ca e.. nemteasca :P nu neaparat pt ca ti-au adus argumente cat de cat viabile.

#9
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 01.12.2007

View Postromaximusro, on Dec 1 2007, 01:04, said:

chichita e ca si la skoda si la golf vei plati mai mult emblema de pe capota. asta in urma isteriei romanilor pt masini nemtesti. Nu zic, mai mult ca sigur ca au unele puncte in care sunt mai bune ca megane-ul, poate sunt masini mai bune (daca le comparam la motorizari similare si la dotari similare ) insa asta costa. Zici ca ai condus megane-ul deci stii ce ii poate capul, mai ales cu motorul ala de 130cp si 300Nm (o valoare f buna dupa umila mea parere). Cat despre cei ce iti ziceau sa alegi skoda ,cred ca majoritatea ti-au recomandat-o pt ca e.. nemteasca :P nu neaparat pt ca ti-au adus argumente cat de cat viabile.


da....aici ai pus punctul pe " i ''....cei care au zis de skoda au zis din motivul ca ce e nemtesc nu are moarte ...cam asa ziceau toti...s inca zic...si iar sunt de acord cand spui ca se plateste si emblema de pe capota ... adevarat...insa sa stii ca am ramas impresionat si de golful 5 care l-am condus in august...pur si simplu parca era masina care te facea sa nu ti mai doresti nimic ....asa ma simteam in ea...si destul de spatioasa pt inaltimea mea ( am 187cm) ...grea decizie ...scapam mai usor daca aveam 8 mii de euro....Logan alegeam fara sa ma mai doara capu  :P

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
pai faci si tu o socoteala si vezi daca merita sa platesti diferenta pentru feelingul ala din golf. nimeni nu cred ca poate decide  in locul tau, in aceasta privinta

#11
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 01.12.2007

View Postromaximusro, on Dec 1 2007, 01:13, said:

pai faci si tu o socoteala si vezi daca merita sa platesti diferenta pentru feelingul ala din golf. nimeni nu cred ca poate decide  in locul tau, in aceasta privinta


socoteala e simpla...diferenta de bani cam 2000 mai putin  pentru Renault 130 cp cdi fata golf5 105 cp TDI....
apoi plusul il are  tot meganul la dotari...si la spatiu portbagaj...

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
socoteala corecta mi s-ar pare la un golf sau octavia2 , diesel de 130 cp (sau ceva asemanator ca putere).. presimt ca diferenta nu e chiar mica daca ne uitam la vre-un diesel din asta mai rasarit.

Editat de romaximusro, 01 decembrie 2007 - 01:22.


#13
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.713
  • Înscris: 15.12.2005
Platesti emblema pe dracu. De aia e nr 1 VW la vanzari in europa. Ca toti sunt cretini si cumpara embleme.
Fiecare masina are avantajele ei. Megane e ieftin, golfu e scump. Nu exista bun si ieftin.

#14
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 01.12.2007

View Postromaximusro, on Dec 1 2007, 01:22, said:

socoteala corecta mi s-ar pare la un golf sau octavia2 , diesel de 130 cp (sau ceva asemanator ca putere).. presimt ca diferenta nu e chiar mica daca ne uitam la vre-un diesel din asta mai rasarit.


o skoda 2 de 140 cp TDI versiunea elegance si cutie manuala 6 trepte pret DDP afisat de avia motors este de 19.722 DDP ...la golf nu vreau asa motor putenic pt ca cel de 105 l-am condus peste 1000km si sunt multumit
si mai am o nelamurire....care e treaba cu DSG ul de la VW si skoda? adica ce e asa special la cutia aia automata? stie cineva? a condus cineva vreo masina skoda sau vw cu DSG ?

#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostNetFlow, on Dec 1 2007, 01:34, said:

Platesti emblema pe dracu. De aia e nr 1 VW la vanzari in europa. Ca toti sunt cretini si cumpara embleme.
Fiecare masina are avantajele ei. Megane e ieftin, golfu e scump. Nu exista bun si ieftin.

dar poate fi si scump si un pic umflat in pret. Si da, platesti emblema :P , da trebuie sa recunosti asta :P si, da fiecare masina are avantajele si dezavantajele ei

@adrian: megane-ul 1.9 dci 130 cp privilege (deci cu dotari superbune) e 17627 euro ddp.

Editat de romaximusro, 01 decembrie 2007 - 01:44.


#16
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postromaximusro, on Nov 30 2007, 22:22, said:

http://www.reno.ro/c...ift-t65711.html , eu zic doar atat. cred ca poll-ul ala e edificator in privinta problemelor la Megane facelift. aproape 90% din proprietari sunt multumiti.

Frumos din partea ta.  :nonobad: Pe de o parte spui in topicul despre fiabilitate ca nu e relevant un top in care nu stii exact cine voteaza, iar acum dai exemplu un poll de pe forumul Renault. Cam subiectiv domnu' cu Renault/Dacia.

Na ca nu mai gasesc topicul respectiv. L-o fi sters domnu moderator?  :ewwpu:

Editat de silver_fern, 01 decembrie 2007 - 01:59.


#17
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
dragul meu daca citeai atent topicul ala vedeai ca in stabilirea csi-ului in germania, fiabilitatea conteaza doar 2x %. deci de unde si pana unde fiabilitate dupa csi-ul jd powers? :lol:

#18
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 01.12.2007

View Postromaximusro, on Dec 1 2007, 01:43, said:

dar poate fi si scump si un pic umflat in pret. Si da, platesti emblema :P , da trebuie sa recunosti asta :P si, da fiecare masina are avantajele si dezavantajele ei

@adrian: megane-ul 1.9 dci 130 cp privilege (deci cu dotari superbune) e 17627 euro ddp.


jos palaria la ce ofera meganul la 17 mii si jumate... insa cineva mi-a mai spus sa ma gandesc si la faptul ca in timp VW se depreciaza mai lent decat un Renault, asta in cazul in care as vrea sa vand masina dupa cativa ani

grea decizia deocamdata... :cursing:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate