Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Rana in gura

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
yetty18

yetty18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.02.2006
Salutare!

Acum 2 nopti nu stiu cum am reusit sa-mi musc (cred) falca...sau pur si simplu sa fi dormit cu falca intre masele. Am observat ca am o mica "gaurica" in falca (pe interior bineinteles). Are diametru cam de 1mm si ca adancime sa zic vreo 0.5 mm (si sunt putin roshu in jurul ei, cam 2 mm). Este cam de dimensiunea unui cosh, numai ca este "sapat", nu iese din piele. Ma cam incomodeaza cand vorbesc, mananc si eram curios daca are cineva vreun sfat. Stiu ca se vindeca greu deoarece mediul este umed dar ma gandeam ca poate exista vreun mod de a accelera vindecarea.

Daca are cineva idei, sfaturi, orice, apreciez ajutorul. Multumesc!

Edited by mianna, 09 December 2007 - 22:13.


#2
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
In mod normal astfel de leziuni nu se vindeca greu. Stiu ca pare ciudat dar saliva are proprietati antibacteriene (lizozim) existand mai putine sanse sa se infecteze o rana a mucoasei bucale decat una a tegumentului .
Sfatul meu e sa lasi sa se vindece singura incercand sa pastrezi in limite normale igiena bucala (periaj dentar +/- apa de gura) si sa eviti sa mai ranesti accidental rana respectiva. Astfel se va vindeca destul de repede, ca si o rana de pe piele.

#3
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Urgo Antiafte sau Tinctura de Propolis.

#4
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 gamezcdr, on Dec 9 2007, 19:49, said:

Urgo Antiafte sau Tinctura de Propolis.
Se pot incerca si astea. Uneori acceleraeaza vindearea alteori: frectie la picior de lemn! Oricum vindecarea e inevitabila in conditiile pe care ti le-am recomandat.

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 tzotzolyno, on Dec 9 2007, 20:55, said:

Se pot incerca si astea. Uneori acceleraeaza vindearea alteori: frectie la picior de lemn! Oricum vindecarea e inevitabila in conditiile pe care ti le-am recomandat.


ihi. aftele trec uitandu-te la ele.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
apa de gura corsodyl mai e buna pentru rani ale cavitatii bucale

#7
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
putin offtopic: acum vreo 2 saptamani o prietena s-a muscat de buza...dupa un timp i-a aparut ditamai uratania (ceva gen guguloi cu puroi)...a incercat la fel cu creme si alifii, degeaba...
vineri s-a dus la "doftor" si omu' i-a zis ca si-a muscat o glanda salivara, drept urmare a bagat-o direct in operatie :fear:

intrebare: chiar e posibil sa iti musti glanda salivara? :huh:

#8
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 kappa_man84, on Dec 11 2007, 16:59, said:

putin offtopic: acum vreo 2 saptamani o prietena s-a muscat de buza...dupa un timp i-a aparut ditamai uratania (ceva gen guguloi cu puroi)...a incercat la fel cu creme si alifii, degeaba...
vineri s-a dus la "doftor" si omu' i-a zis ca si-a muscat o glanda salivara, drept urmare a bagat-o direct in operatie :fear:

intrebare: chiar e posibil sa iti musti glanda salivara? :huh:
daca nu explici unde exact s-a miscat de buza nu pot sa-ti zic.
Oricum pe buze nu-s decat glande salivare unicelulare. Nu-mi imaginez ce a zis medicul ala. Poate s-a muscat de un duct..dar si asta foarte putin probabil

Edited by tzotzolyno, 11 December 2007 - 17:14.


#9
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 tzotzolyno, on Dec 11 2007, 17:14, said:

daca nu explici unde exact s-a miscat de buza nu pot sa-ti zic.
Oricum pe buze nu-s decat glande salivare unicelulare. Nu-mi imaginez ce a zis medicul ala. Poate s-a muscat de un duct..dar si asta foarte putin probabil

pai nu stiu cum sa explic :lol:
intre buza de jos si dinti, ceva in genu' asta :)

#10
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 kappa_man84, on Dec 12 2007, 07:57, said:

pai nu stiu cum sa explic :lol:
intre buza de jos si dinti, ceva in genu' asta :)
Ori a inteles gresit prietena ta ori a dus-o de nas medicul...

#11
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
deci este pur si simplu imposibil?

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ma, eu stiu in caz in care cineva s-a muscat de limba si a facut infectie la o glanda salivara...dar de buza...

#13
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 spare-me, on Dec 12 2007, 14:40, said:

ma, eu stiu in caz in care cineva s-a muscat de limba si a facut infectie la o glanda salivara...dar de buza...

neavand cunostiinte in domeniul medical, anatomic etc de-aia am si intrebat daca este posibil...se pare ca a aburit-o dupa cate imi spuneti :)

Edited by kappa_man84, 12 December 2007 - 16:02.


#14
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
N-a dus-o nimeni de nas.

Cititi mai multe aici

#15
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 Ivanna, on Dec 12 2007, 16:18, said:

N-a dus-o nimeni de nas.

Cititi mai multe aici
Ca de obicei e o definitie incompleta si Wiki nu se deminte ca are articole create de neprofesionisti(deseori). Nu exista ducte salivare in structura buzei inferioare si nici in cea a buzei superioare. Asta e definitia completa: aici
Veti intelege de ce am banuit glandele salivare mici...unicelulare (nu au duct).
Sfatul meu: incercati sa cautati informatia pe site-uri specializate, nu de medicina generala sau pur si simplu doar dictionare medicale.

Edited by tzotzolyno, 12 December 2007 - 17:50.


#16
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 tzotzolyno, on Dec 12 2007, 17:44, said:

Ca de obicei e o definitie incompleta si Wiki nu se deminte ca are articole create de neprofesionisti(deseori). Nu exista ducte salivare in structura buzei inferioare si nici in cea a buzei superioare. Asta e definitia completa: aici
Veti intelege de ce am banuit glandele salivare mici...unicelulare (nu au duct).
Sfatul meu: incercati sa cautati informatia pe site-uri specializate, nu de medicina generala sau pur si simplu doar dictionare medicale.

Acuma definitie completa sau incompleta, ce mai conteaza ?Ideea era ca fata n-a fost fraierita si ca era evident, de la bun inceput, de ce a fost operata.  Definitia completa o stie medicul, pentru pacient e suficient sa inteleaga si sa stie un anumit lucru orientativ, n-are nevoie de toate detaliile :rolleyes:

#17
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 Ivanna, on Dec 12 2007, 19:10, said:

Acuma definitie completa sau incompleta, ce mai conteaza ?Ideea era ca fata n-a fost fraierita si ca era evident, de la bun inceput, de ce a fost operata.  Definitia completa o stie medicul, pentru pacient e suficient sa inteleaga si sa stie un anumit lucru orientativ, n-are nevoie de toate detaliile :rolleyes:
Eh, macar aca tot suntem pe forum sa incercam sa nu ambiguizam cititorul... :P ( o sa citeasca mai multi topicul asta)
Ai dreptate cu aspectul pe are l-ai spus...Iti felicit spiritul de observatie prin care ti-ai dat seama de mucocel.  :thumbup:

#18
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 Ivanna, on Dec 12 2007, 16:18, said:

N-a dus-o nimeni de nas.

Cititi mai multe aici

exact asa era buboiul ala :fear:

mersi Ivanna :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate