Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Reorganizarea ariei Programming

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#55
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmadlex, on Jun 15 2008, 15:23, said:

Toate bune insa sunt unele nume de sectiuni care mi se par cam contrastante:
.NET Framework
-- Noile batai de cap (???, ar suna mai bine "Tehnologii Noi","Tehnologii curente" dar "batai de cap" nu prea imi suna a "Professional Zone")
nu sunt in masura sa recomand ceva aici, dar intr-adevar nu suna profesional
  

View Postmadlex, on Jun 15 2008, 15:23, said:

C & C++
-- Ce/Cum sa folosesc? (nu sunt inspirat, dar..."Alte probleme tehnice" ?)
sunt in continuare de parere ca asta ar trebui sa fie un link (forum id, ca in primul post) catre software development ressources. Ca argument, sa ne uitam la descrierile ariilor in paranteza:
Ce/Cum sa folosesc? (intrebari/probleme care nu se leaga de cod: IDE-uri, compilatoare, tehnologii)
Software Development Ressources (unelte pt. dezvoltare, Q/A, performanta, redactare documentatie, source control)
ide-uri, compilatoare sunt tot unelte pt dezvoltare. Nu sunt sigur la ce se refera "tehnologii" aici.

Target-ul ariei "software development ressources" se mareste, deci mai e necesar 1+ moderator. propun madlex.

View Postmadlex, on Jun 15 2008, 15:23, said:

-- Munca mea (mi se pare o titulatura ambigua, fiecare isi poate posta temele aici in acest caz, tot sunt de parere ca "Articole si Cod Sursa", sau "Articles & Code Library" ar suna mai atragator si la obiect).
Buna propunere, o sustin. Pt mine personal varianta in engleza suna mai clar, dar e un mic detaliu. Imi pot imagina cu usurinta ca numele in romana ar stimula mai mult intrebari de genul "caut cod".

Edited by OriginalCopy, 15 June 2008 - 15:46.


#56
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
am amendat ceea ce am considerat. mai ramane asa:
- nume pt Ce/Cum sa folosesc
de ce totusi nu link. aria din programming se doreste ceva generic. daca ai probleme cu un ide de java, postezi la java. unul de c++ postezi la c++, etc. e natural. la fel de natural ca unul care stie java si n-are chef sa ajute la altceva, nu o sa se uite peste aria de resurse ;)

de ce totusi o arie separata la c/c++. initial ce vroiam sa cuprinda este mai mult discutii "teoretice". avem x tehnologii (gen stl, mfc, blabla). avem x moduri de a lucra (ma rog, nu-s eu in masura sa zic toate chestiile ca n-am tangete cu c++ si f putin cu C0. DAR, ma gandeam ca fiind c/c++ (unul din limbajele cele mai des folosite in specila de incepatori) or sa vina multi (daca nu au venit pina acuma) intreband "si eu ce sa folosesc pt x si y?" sau "cum sta treaba asta cu stl si mfc? se impaca impreuna?"  whatever. poate gresesc, dar m-am luat dupa sugestiile initiale (unde erau multe subarii in c/c++) si le-am compactat dupa cum am crezut eu de cuvinta astfel incat sa ramana pe cat se paote programarea propriusiza in radacina, incepatorii cu intrebarile lor separat si discutiile nesfarsite despre ce e mai bine si de ce, altundeva.

madlex, e aria ta, cum vrei, asa va fi :) ai vrut sub-arie de articole? am pus-o. chiar nu ma doare degetu sa scriu cateva caractere, Sorin va fi cel cu click-urile si copy-paste :P daca as stii o boaba de C++ si suficient C cat sa fi lucrat sa stiu si eu cu ce se mananca la nivel mediu-macro, as spune si eu o directie sau alta, dar chiar nu e groapa mea de nisip. tu stii cel mai bine cum sunt lucrurile acolo. consulta-te cu viitorul coleg daca vrei sau cu altii, si pina nu se apuca Sorin de treaba bagati sugestiile (frumos ar fi sa fie sugestiile finale sa nu tot editez aiurea ;) )

#57
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Observ ca OriginalCopy tinde spre o generalizare a folosirii acestei arii (Ce/Cum sa folosesc) iar tu catre o specializare a ei. Sincer nu am o parere concreta, dar tind sa cred ca daca functionalitatea ei se muta in "software development ..", vor trebui mutate mai multe topicuri pentru cei care nu o vad la "indemana". Mi se pare mai natural sa punem o sub-arie direct in C & C++ chiar daca pare ca se intersecteaza functionalitatile, iar "Software Development Resources" sa ramana pentru subiecte care nu pot fi incluse aici, generice (la fel ca aria de Programming).

In afara de "Alte probleme tehnice" sau poate "Development How To" nu am alte idei in privinta numelui. Ma mai gandesc si revin..

Mai am si eu niste observatii care nu stiu cat de bune sunt dar:
- Poate ar trebui sa mentinem o nota de consecventa, adica fiecare sectiune sa prezinte sub-sectiuni ca : --Incepatori -- "Ce/Cum sa folosesc", poate si Pascal, poate si Java, .Net Framework etc.
- Amestecul asta de romano-engleza in numele sectiunilor, desi greu de evitat, poate ar fi bine sa ne axam doar pe o singura limba, si cel mai evident mi s-ar parea sa folosim doar engleza pentru titlurile sectiunilor.

#58
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
in urma discutiilor cu darkangelbv, am cazut de acord asupra crearii unei noi subarii "markup languages" sub "web development" care sa preia "css & html" din
Softpedia Forum > Professional Zone > Webmaster Corner > Web Design / Flash / Graphix (Html, CSS, Macromedia Flash, Grafica, Photoshop...etc Daca ai o problema cu site-ul tau, aici poti gasi o mana de ajutor... ) si care sa adauge si sa unifice tehnologii similare (xml, xsl, rss, atom, SOAP s.a.m.d.)

Deci
web development
-- markup languages (HTML, CSS, si tehnologii SGML sau XML: DTD, XSL/XSLT, XPath, SOAP, RSS/Atom feeds s.a.m.d.)

Pareri?

#59
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
madlex: ideea 1 e relativ buna, dar. de ex pe pascal, marea majoritate sunt incepatori. pe java, nu prea sunt incepatori (ma rog, cand se apropie sesiunea, vin studentii, dar in rest...) eu de ex n-am simtit nevoia unei astfel de subarii pe java sau pascal. de .net ... shiva? anybody else?
ideea 2: totul pe romana pica, clar (n-ai cum). totul pe engleza, iarasi nu e prea inspirat. cum traduci incepatori in asa fel incat incepatorii sa stie ca acolo trebuie sa posteze? In general am incercat ca aub-ariile care sunt pt "prosti" (termen generic, de aia e cu ghilkimele) sa fie pe romaneste ca sa fim siguri ca acolo posteaza. iar restul pe engleza, iarsi ca primii mentionati sa aibe dubii si sa nu posteze acolo :)

OC: de acord.

is in graba. revin mai tarziu

#60
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
"Development How To" ...pai toate topicurile intra in categoria asta, IMHO. Oricum, userii nu folosesc functia search, asa ca subdivizarea ariei le-ar reduce campul vizual.
Cat despre "Tehnologii noi", numele nu e bun, pentru ca, in maxim 2 ani, .NET framework 3.5 v-a fi invechit, perimat. Mai bine i-am spune "Famila .NET 3.5".

#61
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003

Quote

"Development How To" ...pai toate topicurile intra in categoria asta, IMHO. Oricum, userii nu folosesc functia search, asa ca subdivizarea ariei le-ar reduce campul vizual.
Se refera la procesul de dezvoltare (development) nu la programarea in sine (programming). Nu intra toate aici.
Eu daca as intalni o carte numita astfel nu m-as astepta sa se vorbeasca strict de programare, cat de procesul de dezvoltare al unui proiect/solutii.

Quote

Cat despre "Tehnologii noi", numele nu e bun, pentru ca, in maxim 2 ani, .NET framework 3.5 v-a fi invechit, perimat. Mai bine i-am spune "Famila .NET 3.5".
Peste doi ani topicurile despre .NET 3.5 vor fi probabil la "fund" si nu vor fi listate prin primele pagini. Se va vorbi exact de ceea ce se spune si in numele sectiunii "Tehnologii noi". Mai tre lucrat la descriere..

Si daca numesti sectiunea "Familia .NET 3.5" ce vei face peste doi cand e perimat, exact cum ai spus si tu?
Redenumesti sectiunea? Sau o lasi sa "moara" in tacere?

Numiti sectiunea "Tehnologii" si nu mai precizati in descriere nici o versiune de .NET framework..
-- Tehnologii (.NET, WPF, WCF, WWF, PowerShell, etc)

#62
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
si in fiecare 1-2 ani cream o sub-arie noua? iar dupa vreo 5 ani avem 4-5 sub-arii dintre care primele 3-4 rar vizitate :) eu zic ca denumirea e ok din acest punct de vedere: toate discutiile specifice noilor tehnologii implementate pe si pt platforma .net se pot discuta atat azi cat si peste 5 ani in aceeasi arie. ba mai mult, daca apare o tehnologie super utilizata, i se paote creea o sub arie in cadrul acestei sub-arii.

modelul de organizare trebuie sa fie si el extensibil, maleabil, fie prin denumiri, fie prin creare usoara de noi zone. gandeste-te ca nu au trecut multi ani de la .net 1.0/1.1 si pina la 3.5. daca era sa facem arie pt 1.1, apoi pt 2.0 apoi pt 3.0 apoi pt 3.5 si ce o mai fi fost in-between acuma eram ... o varza :)
discutii despre .net 1.1 hai sa zicem ca nu prea mai sunt. dar 2.0 cred ca inca e in actualitate (eu cel putin am 1.1 si 2.0 la mine iar daca e sa fac ceva in 2.0 o sa il muncesc ca asa is eu mai comod; sau firma cutare a inceput un proiect mai mare in 2.0 iar 3.0 are schimbari prea radicale ca sa se merite trecerea). bine, nu sunt chestii specifice 2.0 care sa merite etentie speciala precum in 3.5, dar nu putem spune ca 3.5 a venit cu chestiile inovatoare si pina peste 5 ani nu va mai aparea nimic demn de arie dedicata.
iar prea multe arii nu se justifica decat daca fiecare are intr-adevar trafic. cand o sa ai 5-6 topic-uri noi pe zi in toata aria de .net o sa t epoti gandi sa o imparti in 3-4 categorii dar pina atunci si impartirea asta este destul de lejera.

stiu ca e frumos sa ai o zona pt ceva specific. dar cand ai 5 topic-uri pe luna ina cea zona sau mai rau, pe an, deja devine inutila zona. iar la programare is mult prea multe chestii ca sa dai la fiecare zona ei. uite, de mult vreme, global, vine din urma ruby. dar aici pe forum inca nu e suficient trafic care sa justifice o arie dedicata. sau la asm ca tot a fost mentionat. .net 3.5 in sine nu o sa adune suficiente posturi, dar tehnologiile noi cumulat, poate ca vor face fata.
si mie mi-ar placea sa fac pe pascal/delphi vreo 3 sub-arii dar n-am cu cine. 3-4 post-uri pe saptamana? unde sa le impart?

practic, activitatea pe C/c++ si php este un pic mai mare decat pe db si radacina, care-s mai mari decat pe .NET, java, delphi si VB, iar ce ramane is arii practic moarte. (comparatiile le-am facut in fuga, dar ca idee).
oricum, media grosolana e undeva la 50 de topic-uri intr-o luna, o luna jumate.  vine cam 1.5 topic-uri pe zi. asta cu organizarea de acuma. daca faci 3 sub-arii intr-o arie cu 1.5 topic-uri pe zi, asta iti vine undeva la 1 topic la 2 zile. halal activitate :)

#63
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
E greu sa faci compromisul perfect intre "tehnic corect" si "practic fiabil" - mai ales ca statisticile/trendul se schimba.

@ciuly: sa nu uiti de noua subarie la webdev, dar mai ales sa notezi modificarea necesara in descrierea "webmasters' corner > web design/flash/graphics" si vezi ca pe undeva parca scrisesei "resources" (typo I hope :D ).

LE: legat de aria DB, voi incerca sa trag o linie mai categorica si sa redirectionez traficul catre acolo de pe webdev. Sper ca asa va mai invia acel forum.

Edited by OriginalCopy, 15 June 2008 - 22:42.


#64
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Dap, "Tehnologii" e mai ok. Sau "Tehnologii Microsoft".

Cat despre cei 2 propusi la moderare, unul a refuzat iar de la celalalt n-am primit nici un raspuns. Presupun ca ar fi tot NU.

#65
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View PostOriginalCopy, on Jun 15 2008, 23:36, said:

E greu sa faci compromisul perfect intre "tehnic corect" si "practic fiabil" - mai ales ca statisticile/trendul se schimba.

@ciuly: sa nu uiti de noua subarie la webdev, dar mai ales sa notezi modificarea necesara in descrierea "webmasters' corner > web design/flash/graphics" si vezi ca pe undeva parca scrisesei "resources" (typo I hope :D ).

LE: legat de aria DB, voi incerca sa trag o linie mai categorica si sa redirectionez traficul catre acolo de pe webdev. Sper ca asa va mai invia acel forum.
done. merci ca mi-ai amintit. si btw, eu n-am typo-uit. google first ;)

View Postshiva, on Jun 16 2008, 08:13, said:

Dap, "Tehnologii" e mai ok. Sau "Tehnologii Microsoft".

Cat despre cei 2 propusi la moderare, unul a refuzat iar de la celalalt n-am primit nici un raspuns. Presupun ca ar fi tot NU.
done

#66
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postciuly, on Jun 16 2008, 07:24, said:

done. merci ca mi-ai amintit. si btw, eu n-am typo-uit. google first ;)
ooops, se pare ca am incurcat limbile :rolleyes: in germana era cu doi s. thanks :OK:

#67
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Va vad pe amandoi online, ciuly, shiva, deci au mai ramas probleme de rezolvat, sau ati trimis deja cererea mai sus? Din partea mea nu mai exista modificari, e totul ok. Observa altcineva alte deficiente in noua organigrama?

Sunt curios cum va fi si sper ca mult mai bine.

#68
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
Sorin stie de thread de vineri parca. Acuma nu stiu daca din cauza recentelor discutii a amanat incizia. O sa ii spun maine ca acuma chiar suntem gata. si de data asta inchid si topic-ul ca sa nu mai tot incurcam aiurea :)
daca e ceva "urgent", dati-mi un PM.

Edited by ciuly, 17 June 2008 - 19:14.


#69
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
s-a re-deschis sezonul discutiilor pe tema asta.

so, Sorin zice asa

Quote

prea multe "nivele" strica
n-am intrat in detalii. o fi bine, n-a fi bine, vedem.
articles and tutorial a fost redenumita in Software Development Resources. am mutat tot ce era programming tools acolo si apoi de acolo am icneput sa mut cam tot ce tinea de diverse subiecte la locul potrivit, creand si un topic ca sa fie mai usor moderatorilor sa vada ce s-a mutat.
cum am dat-o deja in bara cu VB-u ca l-am mutat la DB, fac o pauza (si ma duc sa mananc :D ). in caz ca mai sunt erori, corectati-le daca puteti, daca nu, dati-mi un PM.

mai sunt destul chestii in Software Development Resources care ar trebui mutate. cu timpul le mut. daca mi-a scapat ceva, dati PM (cu linku la topic)

rugaminte la moderatori: schimbati titlurile si descirerile topic-urilor care nu le au in ordine. "help", "ajutor" etc, sunt de-a dreptul enervante. peste x ani cand o sa mai trebuiasca sa se faca miscari, aia or sa stea x ore in plus sa intre in fiecare topic sa vada despre ce e vorba. pe mine m-au scos din sarite cat am mutat acuma. da-ti warn celor care nu pricep. sunteti acoperiti de regulile din radacina de la programare. daca-s tampiti si nu vor sa citeasca si sa aplice regulile, sa suporte consecintele (btw, daca vreti sa faceti asta, e indicat sa puneti un topci sticky in care sa mentionati lucru asta. aveti exemple pe java/delphi/etc.). nu de alta dar poate unii intra direct pe sub-arie si nu se mai uita mai jos (tre sa dea scroll, e de inteles). dar daca pe aria dedicata nu vad topicu sticky despre reguli, problema lor.
eu aplica asta deja de peste 1 an si din cate imi aduc aminte n-am avut "plangeri". in schimb am avut cativa recidivisti, caz in care istoricu warn-ului ajuta in marirea suspend-ului. pina pricep. sau adio :)

noii moderatori nus tiu cand o sa fie bagati. n-am intrebat. daca nu se intampla schimbarile pina saptmana viitoare luni-marti, da-ti un PM, ca poate a uitat Sorin de voi. sau nici n-a vazut.

---------

acuma, problema cu structura. mie nu-mi place :confuzzled:
putem sa discutam fiecare "chichita" in parte sa vedem plusuri, minusuri. daca e solida propunerea, atunci fac eu presiuni :D

#70
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Software Development Resources e o mortaciune, n-o sa posteze nimeni acolo. Oamenii posteaza sau pe ariile dedicate, sau direct in Programming, nu cred ca are rost sa-l tinem pentru cateva topicuri. De exemplu daca cineva cauta un IDE/tutorial de Java, nu posteaza la SDR, chiar daca s-ar incadra acolo. La fel de probabil e ca nici nu va citi multa lume topicul respectiv.

Imi place structura care e acuma, si eu sunt de parere ca n-avem nevoie de ceva foarte stufos, doar de dragul taxonomiei.

Markup Languages e academic corect, dar eu l-as redenumi in "HTML, CSS, XML" ca gica grabitovescovici poate nu stie ce-i ala "markup" si nu citeste scrisul mic de sub numele ariei.

Edited by andrei_0, 27 June 2008 - 12:02.


#71
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postandrei_0, on Jun 27 2008, 11:50, said:

Software Development Resources e o mortaciune, n-o sa posteze nimeni acolo. Oamenii posteaza sau pe ariile dedicate, sau direct in Programming, nu cred ca are rost sa-l tinem pentru cateva topicuri. De exemplu daca cineva cauta un IDE/tutorial de Java, nu posteaza la SDR, chiar daca s-ar incadra acolo. La fel de probabil e ca nici nu va citi multa lume topicul respectiv.
1. Acest lucru poate fi "corectat" cu legaturi de pe ariile respective pe acea arie. LE: Cat de mult sens are existenta ariei nu stiu, ramane de vazut, dar putem incerca sa reinviem aria si sa vedem ce iese.

View Postandrei_0, on Jun 27 2008, 11:50, said:

Imi place structura care e acuma, si eu sunt de parere ca n-avem nevoie de ceva foarte stufos, doar de dragul taxonomiei.
2. mie nu, sunt in special nefericit cu absenta web developmentului. Totusi sunt dispus sa incerc sa ma adaptez si sa vedem care sunt rezultatele practice, caci desi e o decizie de "marketing" cu care nu pot fi de acord ca programator, poate fi ceva benefic.

View Postandrei_0, on Jun 27 2008, 11:50, said:

Markup Languages e academic corect, dar eu l-as redenumi in "HTML, CSS, XML" ca gica grabitovescovici poate nu stie ce-i ala "markup" si nu citeste scrisul mic de sub numele ariei.
3. (aplicabil si la punctul 1.): Suntem pe professional zone. Nimeni nu s-a nascut atotstiutor, dar se pleaca de la premiza ca cine vine aici e capabil si doreste sa invete lucruri noi, nu? Bineinteles, putem scade nivelul discutiilor, dar pana unde? In jos te poti duce oricat, mai greu e in sus. Nu vrem nici sa ii speriem pe cei mai cu capul pe umeri, si vrem sa aratam ca stim ce facem, nu? Gica poate asimila lucruri.

Bineinteles ca te orientezi dupa public, dar cu tendinte spre "mai sus", nu invers.

LE

Asa cum e acum nu prea ma atrage, cel putin din perspectiva "web development", "scripting/markup languages" si tot ce tine. Mai bine ramanea asa cum era (webmaster corner <-> php, cu js si html/css pe webmaster). Insa cine stie, o iesi ceva, dar ma indoiesc. Sorin a facut doar jumatate din ce ne imaginam noi, iar ce a iesit nu este deloc ceea ce concepusem.

Edited by OriginalCopy, 27 June 2008 - 13:15.


#72
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
din 2 mortaciuni am facut una :D
SDR nu este pt ide-uri si altele de genu. daca vrei un IDE pt un anume limbaj care are arie dedicata, nu are sens sa intrebi pe SDR. cauti ide de javaa? intrebi pe java. cauti ide de html, intrebi la markup languages. etc.
ideea e sa nu imprastiem prea mult subiectul.

sdr se vrea a acoperi cealalta parte din dezvlotarea software care nu tine de cod. n-are sens sa enumar ca stim si totii si in mare apare si la descriere. sigur, sunt aspecte care nu sunt luate suficient in serios pe piata din .ro, dar cum multinationalele incep sa prinda contur, parca parca incepe sa miste si romanu in directia asta (si nu ma refer la coder)

anyway, toata ideea cu reogranizarea asta era sa avem un mai bun control asupra continutului. sa nu mai fie ping-pong-uri aiurea intre 2 sau mai multe arii, samd. lucru care ... nu prea o sa se intample. desi a venit o parte din webdev aici, e cam amestecat. de ce am vrut sa bagam tot ce tine de webdev sub o raie dedicata? pt ca vine tot prostuu, mai intai pe programare. si vede scripturi. uau. aici postez. "cum sa adaug nu stiu ce la phpbb?". :confuzzled: dar daca totu era sub o umbrela, deevloperu STIE ca la web dev gaseste ce ii trebuie, dar prostu habar n-are si cauta mai incolo.
ma rog, un aspect :)
vedem peste cateva luni cum evolueaza lucrurile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate