Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Reorganizarea ariei Programming

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#37
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
da. asta si voiam sa sugerez: mutat din descrierea de acolo la cea de la scripting languages

#38
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
done

#39
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
schimbarea organigramei moderatoricesti:

bcata - out. n-a mai dat pe forum de aproape 3 ani :blink:
cretze - out. n-a mai dat pe forum de cam 8 luni
raz - tiind sa zic tot out. vine din an in pasti (ultima oara in martie anu asta), iar activitate (posturi) nu mai are din decembrie anul trecut (adica cam 7 luni)
tau_xxx - intrebat ce doreste sa modereze si rugat sa o si faca. anul asta a avut activitate foarte rara (in postari) pe aria de programare si conexe (si ce a avut, majoritatea la c/c++).
madlex - ok
klamath - si-a cam interupt activitatea de o luna si un pic. cel mai bine e sa fie intrebat ce status are la capitolul moderare. se vede din istoricul activitatii ca are tendiinta pauzelor mari, deci nu stiu in ce masura mai este "fit to moderate" (timewise)
DeathRipple - out. nu are activitate pe programare de aproape 4 ani :blink:
ada80ro - out. n-a mai intrat pe forum de la inceputul lui ianuarie ac. nu are activitate (postari) de aproape 2 ani
bogdan - scos de pe aria programare, unde nu mai are activitate (postari) din octombrie anul trecut (8 luni)
cbogdan - out. activitatea lui s-a redus in anu asta (mai mult n-am verificat) la java.
maniaku - out. n-a mai intrat pe forum din ianuarie ac (deci 6 luni) iar activitate nu mai are de peste 2 ani.
shiva - ok
ciuly - ok ( :D )

in afara de bogdan care modereaza alte 2 arii din afara programming unde pare sa fie relativ activ, restu propun sa fie scosi cu totul din echipa de moderare, fiind acolo doar cu numele. sa facem loc celor care au timp si chef sa se ocupe, nu sa dam impresia ca aria programare si conexe e super bine moderata.

am uitat sa mentionez: cei cu semnu de intrebare dupa nick, necesita, dupa cum am spus mai sus, clarificari.

rezulta cam asa (sub ariile in principiu vor fi moderate de catre cei care modereaza si aria mama):

aria programming (pstdgt, ciuly, shiva)
1. C & C++ (RAZ ?, tau_xxx ?, madlex, NumeDeCod)
2. .NET Framework (KLAMATH ?, tau_xxx ?, RAZ ?, shiva)
3. Web Development (OriginalCopy, DarkAngelBV)
4. Pascal (ciuly)
5. Databases (tau_xxx ?, RAZ ?, shiva)
6. Java (ciuly, andrei_0)
7. Visual Basic (tau_xxx ?, RAZ ?, shiva)
8. Software Development Resources (ciuly)

dupa parerea mea, mai e nevoie de moderatori pe:
- minim 1 pe c&c++
- minim 1 pe .NET
- minim 1 pe DB
- minim 2 1 pe java
- minim 1 pe VB

exceptie fac ariile unde moderatorul, sau trupa confirma ca se descurca singur(i). ei stiu mai bine care e traficul pe arie si cat timp liber au. de ex eu ma descurc singur pe unde m-am pus. exceptie face java, unde o sa fiu temporar pina fac "training" la cei 2 noi care or sa fie (nu renunt din lipsa de timp ci de interes :) ) deci o sa editez lista asta in consecinta, cand si daca primesc o astfel de confirmare.

ca sa reducem timpul de ping-pong, postati aici sugestii pt moderatori (cei care propun pe altcineva va rog sa discutati cu respectiva persoana inainte de nominalizare). propritate au nominalizarile in aceasta ordine:
- moderatori auto-propusi
- cei propusi de catre moderatori ai sectiunii unde urmeaza sa modereze
- cei propusi de alti moderatori (sm/admin)
- cei propusi de useri cu relativa vechime pe aria unde urmeaza sa modereze
- cei care se auto-propoun

cateva reguli de filtrare:
- fiind pe o arie tehnica, moderatorul care va modera o sectiune trebuie sa aibe experienta in domeniul respectiv (de ex la java, sa aibe experienta in java, la db cu bazele de date/sql, etc)
- varsta minima 20 de ani. nu o sa va cerem buletinul, dar chiar ma indoiesc ca la 18 ani poti avea experienta reala in programare. cazurile sunt foarte rare (unde e cazul, cred ca stim deja :) )
- trebuie sa ai timp liber pt a modera si dorinta de a o face (asta inseamna ca uneori o sa trebuiasca sa stergi mult, sa muti, samd. chiar daac noua organizare si regulile deja in efect incearca sa limiteze asta, se mai intampla)

nota: multi cred gresit ca pt a putea ajuta sau imbunatatii activitatea, trebuie neaparat sa fii moderator. Nimic mai fals. Chestiile astea se pot face si din ipostaza de user "simplu". A fi moderator, desi vine cu anumite drepturi in plus (tehnice. adica ai mai multe butoane/optiuni, etc), vine si cu multe responsabilitati in plus.

edit:
propunerile mele:
- java: andrei_0
propunerile lui madlex:
- c&c++: NumeDeCod

Edited by ciuly, 15 June 2008 - 12:31.
completari


#40
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Nici pe aria .NET nu e suficienta actiune pentru o armata de mozi.
Inca unul ar fi arhi-suficient. Propun pe *** si ***, in aceasta ordine.

Revin dupa ce-mi raspund la PM-uri :)

Edited by shiva, 12 June 2008 - 22:39.


#41
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postciuly, on Jun 12 2008, 18:09, said:

aria programming (pstdgt, ciuly, shiva)
1. C & C++ (RAZ ?, tau_xxx ?, madlex)
2. .NET Framework (KLAMATH ?, tau_xxx ?, RAZ ?, shiva)
3. Web Development (OriginalCopy, DarkAngelBV)
4. Pascal (ciuly)
5. Databases (tau_xxx ?, RAZ ?, shiva)
6. Java (ciuly, andrei_0)
7. Visual Basic (tau_xxx ?, RAZ ?, shiva)
8. Software Development Resources (ciuly)

și de când se vor face schimbările astea (la subforumuri mă refer) că din dec 07 se tot discută :D ?

#42
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
zilele astea :) in cateva ore dau drumu la cerere si apoi depinde de Sorin, cand are el timp ;)

#43
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Cei 2 apostoli n-au raspuns, asa ca sugerez sa mergem inainte cu modificarile propuse ...

#44
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
As propune ca moderator pe C & C++ pe *** (daca doreste), desi ca timp ma descurc destul de bine singur.

In legatura cu propunerea mea cu sectiunea de Articole, no feedback?
O sa dau un PM lui ciuly cu un link catre un forum care implementeaza aceasta idee, poate reusesc sa il conving.
(daca nu e prea tarziu evident)

Cheers
PS: acum o sa il consult mai intai pe ***, scuzele mele

Edited by madlex, 14 June 2008 - 22:16.


#45
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
imi pare rau dar tu nu ai dat nici o sugestie despre articole. ai spus ceva legat de "home projects" sau cum l-ai numit dar si pt aia, eu nu vad sa fie doritori. daca vrei, poti experimenta:
- topic sticky in care cel care vrea asa ceva pune link catre topicul lui
- iar in topicul lui isi pune codul/proiectul si se discuta

daca o sa ai suficienti, se paote face sub-aria. nu e greu. dar eu chiar nu vad cu ochi buni asa ceva in fiecare arie (ca doar nu poti pune totul la gramada). poate ca pe c++ o sa mearga, dar pe java de ex ma indoiesc. targetul majoritar de acolo sunt studenti, iar majoritatea dintre ei trec prin java ca asa-i programa. ori pt asa ceva e nevoie si de un pic de pasiune.
in fine, incearca si om vedea. daca crezi ca pe c&c++ chiar o sa mearga, putem face direct o sub arie acolo pt asa ceva. in acel caz are sens si are sanse. dar la restu am rezerve.
tu stii cum merge treaba pe acolo, deci spune-mi, si daca vrei, pun in organizare si o sub arie pt asa ceva, dar repet, doar pt c/c++; sau, daca mai considera cineva ca intr-adevar sunt sanse sa se face ceva si prin alte zone, bring it on.

--------------------------------------

in alta ordine de idei (si sper ca nu subliniez degeaba: asta nus e doreste a fi o critica, praf in ochi, sau mai stiu eu ce. ma astept sa aibe un efect constructiv. cine se simte sau mai stiu eu ce, chiar nu ma intereseaza. si nici multumirile si scuzele sau mai stiu eu ce nu ma intereseaza. asa-s eu mai ciudat la capitolul asta. scriu chestia asta ca sa ajunga sigur in capul tuturor (la cei care deja stiu, repetitia nu strica). iar apoi, lets move on):

incep personal si nu pe PM (cum am vrut initial) pt ca problema vad ca e generica.
madlex, esti al doilea moderator care propune pe cineva si n-a citit atent sugestiile mele legate de propuneri.

si acuma trecem la general: am specificat clar ca sa va consultati cu cei propusi inainte de ai propune. faptul ca le puneti numele pe topic nu ajuta pe nimeni. moderatori putem pune oricand, nu e mare branza.
daca de la moderatori nu primesc suficienta atentie, la ce sa ma astept de la userii "de rand" ? serios acuma, n-am stat nu stiu cate ore sa gandesc si sa scriu toate alea doar ca sa treceti cu vederea si sa cititi printre randuri. faceti parte din echipa de moderare de pe programare, ma astept sa dati suficienta deovada de profesionalism aici cat faceti si in domeniu, sau daca cumva o lalaiti in domeniu, atunci ma astept sa nu o lalaiti si aici.
nu stun seful vostru sau ceva, dar cel putin la faza asta pot spune ca-s oarecum un team leader. sunt sigur ca nu trebuie sa explic ce inseamna asta.
eu vreau sa fac o treaba calumea. degeaba ma strofoc si fac tot posibilul sa gandesc bine totul si sa scriu cat se poate de clar, concis dar totusi suficient de detaliat, daca voua va este lene sa cititi.
nu stunem la un meeting ca sa va pot vedea cand va fuge gandul aiurea si sa va strig pe nume sau sa arunc cu creta/carioca dupa voi. nu pot face decat sa scriu si sa ma astept sa cititi si sa aplicati corect.

eu sunt convins ca nu cer prea mult. daca fiecare ar face dupa cum il taie capul ar iesi un haos. aici incercam sa facem lucrurile cu cap, organizat. nu se intampla des, asa ca incercati fie sa fiti prezenti 100% fie sa fiti absenti 100%. nu se supara nimeni, daca nu spuneti pas. nici daca va dati cu parerea corect. dar daca o facti incorect, incurcati.

si in incheiere sa explic motivul principal pt care v-am rugat sa contactati pe cei propusi inainte de propunere: daca xulescu este de acord sa fie mod, dar el frecventeaza exclusiv aria php, nu va afla niciodata de threadul asta si ca a fost nominalizat.
doi la mana, s-a intamplat cel putin o data ca omul a fost facut moderator si apoi a contactat administatorii ca el de ce e moderator.

peste tot unde am sugerat sau rugat ceva, am facut-o pt ca am avut motive bine intemeiate. lucrurile nu le-am scris intr-un anume mod pt ca asa mi s-a sculat mie. sunt gandite (sper) bine si au un scop bine definit.

so, dupa cum ziceam la inceput, lets move on. in mod normal as da close la thread, dar din motive evidente nu o voi face. dar voi sterge absolut orice mesaj care nu e legat de topicul acestui .. topic:
- organizarea ariei (schimbari minore, jumate de an cred ca a fost suficient pt chestiile majore)
- propunerea de moderatori unde e nevoie

multumesc pentru intelegerea de care sper sa dati dovada.

PS: exercitiu de abtinere :) (se stiu ei)

#46
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Nu am zis nimic explicit de articole asa este, dar in principiu la asta ma refeream.

Sincer, si eu vad un pic reticent crearea unei astfel de arie, dar mi se pare interesanta si cred ca ne-ar scoate un pic din monotonie si dintre topicurile in care sunt relatate numai probleme. Mi se pare ca schimbul de experienta s-ar face mult mai eficient prin intermediul unor articole, in care fiecare isi expune o contributie. Teoretic, ca sa facem asa ceva ne-ar trebui o arie direct in Programming si mai multe sub-arii care sa clasifice aceste articole dupa mediul in care au fost create, dar evident, din motivele pe care le-ai enuntat si tu, ne-am "complica" facind asta.

Propunerea cu topicul sticky e buna, insa ce se va intampla cand se vor posta 3,4 articole in acelasi topic? Se vor "ameti" comentarile cu articolele si cred ca va iesi mai mult un topic de "cod la gramada". Nu garantez "traficul" pe nou arie daca e sa faci una, insa sunt de parere ca daca vor aparea in primele saptamani cateva articole interesante s-ar putea ca aria sa aibe un "scor" de vizitatori chiar interesant dupa ce "lumea" se va obisnui cu noua idee. (deci repet: nu garantez, propun pentru binele unora pasionati de domeniu, nu din interes propiu si personal).
(de fapt, in linkul care ti l-am dat pe PM, "traficul" de posturi se face mult mai mult in sectiunea de Articole decat in sectiunea obisnuita, din ce am observat eu)

Deci, doar daca vi se pare o idee buna (si nu sunt doar eu maniacul care sustine asta), sunt pentru.

Note: am recurs la PM doar ca sa nu fac reclama.

Edited by madlex, 14 June 2008 - 21:44.


#47
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
mi-ai inteles gresit ideea cu stiky.

sticky-u e exclusiv pt anuntarea si managementul topic-urilor. ex. vreau sa scriu un articol despre pointeri in C. imi fac un topic, cu titlu sugestiv si apoi pun link catre acel topic al meu in topicul sticky.
de ce? azi, maine, peste o saptamana, sau doua, topicul meu va fi pe prima pagina a ariei. dar peste un an ... nu.
doi la mana, moderatorul poate, dupa un timp, sa compacteze acel sticky, grupand articolele pe grupuri de interese sau categorii sau whatever, in primul post al topic-ului. astfel nici topic-ul nu devine stufos, si va fi si bine organizat. iar cand se va creea aria, e mult mai usor sa muti topic-urile pt ca deja le ai grupate si nu mai trebuie sa le cauti, cautand in topic-urile vechi de x ani.

Sunt sigur ca Sorin nu o sa se supere daca peste o luna de ex il rugam sa mai faca 1-2 sub-arii pe undeva. dar asta numai daca va fi cazul. ar fi aiurea sa creeam subariile si apoi dupa x luni sa le desfiintam din lipsa de interes ;)

#48
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pe PHP incercasem sa stimulez utilizatorii sa scrie thread-uri ca "better code practices" sau "worst code practices". A fost bine cat timp am venit eu cu astfel de exemple, am primit si comentarii/raspunsuri, a fost deci ceva constructiv. DAR nimeni altcineva nu a mai venit cu propriul sau thread de acest gen apoi. Oamenii vin sa ceara ajutor, nu sa ofere ceva inapoi comunitatii (generalizat, insa exista exceptii din cand in cand).

E o realitate, nu o invinuire.

:cheers:

Edited by OriginalCopy, 14 June 2008 - 22:59.


#49
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Am vorbit pe PM si a acceptat. Deci,propun ca moderator pe C & C++ pe NumeDeCod.

In ce priveste threadul de care spuneai ciuly, acum am inteles exact, m-am grabit, dar totusi nu sunt de parere ca o astfel de tentativa nu va reusi mai mult decat crearea unei sectiuni separate. Insa, daca e singura alternativa, e bine si asa. Eu am lansat un poll sa vedem ce voteaza lumea. Sper sa obtin un rezultat semnificativ.

Cheers

#50
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
am marcat o subarie pt ce vrei pe C/C++ only. experimental :)
mai doreste cineva?

#51
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
care e diferenta intre "C & C++ > Ce/Cum sa folosesc?" si "Software Development Resources" ?

#52
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Vreun elev care e la inceput cu programarea cand vede "Software Development Resources" zice ca asta nu e de el. El a auzit de C/C++ si va intreba acolo ce si cum, mai ales ca nu stie ce e un IDE sau compilator.
Parerea mea

#53
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdani.user, on Jun 15 2008, 13:35, said:

Vreun elev care e la inceput cu programarea cand vede "Software Development Resources" zice ca asta nu e de el. El a auzit de C/C++ si va intreba acolo ce si cum, mai ales ca nu stie ce e un IDE sau compilator.
Parerea mea
Da, dar care e diferenta dintre functiunea acestor doua arii? Eu nu o vad, deci as sugera un link din C & C++ catre "software development ressources"

LE
asta ar mai reduce din zgomotul de fundal pe C & C++ si ne-ar lasa sa ne concentram pe programare in C sau C++

Edited by OriginalCopy, 15 June 2008 - 13:43.


#54
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Toate bune insa sunt unele nume de sectiuni care mi se par cam contrastante:
.NET Framework
-- Noile batai de cap (???, ar suna mai bine "Tehnologii Noi","Tehnologii curente" dar "batai de cap" nu prea imi suna a "Professional Zone")
C & C++
-- Ce/Cum sa folosesc? (nu sunt inspirat, dar..."Alte probleme tehnice" ?)
-- Munca mea (mi se pare o titulatura ambigua, fiecare isi poate posta temele aici in acest caz, tot sunt de parere ca "Articole si Cod Sursa", sau "Articles & Code Library" ar suna mai atragator si la obiect).

What do you think?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate