Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reorganizarea ariei Programming

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

riginalcopy, ma asteptam sa fii mai .. precaut smile.gif softpedia forum este pe IPB (Invision Power Board) de ceva anisor
am incercat sa ghicesc :-)

Quote

mai ramane problema cu "idiotii" (nu reusesc sa gasesc un termen corect) care au impresia ca la programming se pot pune intrebari de genu "unde gasesc softul x" "cum folosesc softul x". etc. pt astia chiar nu stiu ce sa le fac. de o vreme le sterg topicul si 10% la warn. se pare ca functioneaza smile.gif dar e o opretie in plus destul de enervanta (si destul de deasa)
stai linistit, ai folosit terminologia corecta :))
warn functioneaza, dar asta nu combate cauza. oamenii trebuie informati pentru ca majoritatea se comporta ca-n jungla, deoarece inteleg gresit libertatea oferita de web/internet

#20
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Clar nu e nevoie de încã o arie de flash. Ce e acum e mai mult decât destul. Sunt zile în care nu se posteazã absolut nimic nou și de cele mai multe ori sunt întrebãri cu dificultate medie.
Singura problemã cu aria flash e cã deși e cât de cât la vedere 10% din posturile pe tema asta sunt deschise prin alte secțiuni. Le mai caut, rãspund acolo la ele și de obicei darkangelbv le mutã la mine.
Dacã sã zicem ar fi o secțiune flash și la programming ea ar trebui sã se numeascã actionscript. Problema e cã majoritatea întrebãrilor de pe flash-ul de acum sunt legate de actionscript, deci cam toate discuțiile s-ar muta acolo. Întrebarea care îmi vine acum în minte e câți dintre cei care vor sã facã un banner în flash vor posta în actionscript ? Dacã s-ar numi actionscript sã zicem cã ar fi ok, lumea și-ar da seama, problemã minorã.

Dar cum spuneam, traficul în secțiunea flash e destul de mic și nu s-ar câștiga nimic prin separarea lui.

#21
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
In general mi se par ok noile categorii..
Mai ales era necesar un sub-forum separat pentru VB.Net.

Cateva propuneri:
- sectiunea '.NET' sa se numeasca '.NET Framework' pentru a evita diverse posturi offtopic legate de 'net (Internet, web, retele etc.)
- 'WPF, WCF, WWF' sa nu fie sub-sectiuni separate deocamdata, cat timp nu au suficient trafic, ci sa fie reunite sub un singur
'.NET 3.0 (WPF, WCF, WF, CardSpace)'
- la fel, ar putea exista o subsectiune '.NET 3.5 & C# 3.0' care sa adune posturile pe aceasta tema
- subsectiunea 'AJAX' din '.NET Framework' sa fie numita explicit 'ASP.NET AJAX' pentru a evita postarile despre AJAX in general sau alte framework-uri AJAX
- tot in .NET, sa existe o sub-sectiune 'C++/CLI' in care sa poata fi mutate posturile din C++ care de fapt se refera la C++/CLI (care practic e alt limbaj)

Pe scurt, as propune ceva de genul:
Sectiune: '.NET Framework'
    Subsectiuni:
        - C#
       - VB.NET
        - C++/CLI
        - ASP.NET
        - ADO.NET
        - '.NET 3.0 (WPF, WCF, WF, CardSpace)'
        - '.NET 3.5 / C# 3.0'
        - ASP.NET Web Services
        - ASP.NET AJAX
        - Other

#22
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Singura problema in structurarea ta, @tudor, este ca foarte multe topice de pe aria de .NET sunt un mix intre C#, ADO.NET si ASP.NET ....Topicuri legate de W*F , CardSpace si ASP.NET AJAX n-am vazut chiar deloc.

Se pare ca cea mai grea problema in .NET( all versions ) e legata de obtinerea de informatii din DB si cititul din MSDN/MS tutorials inainte de postarea intrebarii/problemei pe forum( si dupa )...  :deadtongue:

#23
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

View Postshiva, on Dec 7 2007, 12:28, said:

Asteptam feedback si/sau alte idei pentru imbunatatirea ariei.

      O idee pentru imbunatatirea forumului: Sa-l facem SM pe Ciuly!

#24
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
am meditat bine si la sugestia cuiva am hotarat totusi sa nu sterg postul de mai sus desi e cam off-topic din punctul meu de vedere :)
vreau doar sa subliniez ca SM-ii is alesi de admini si restul SM-ilor, si nici userii si nici mozii nu au vreun cuvant de zis :) (cel putin teoretic. ca unii useri ar fi mai "influenti" in caz ca asa ceva ar functiona, e partea a doua, si nu face parte din spectrul meu de atentie, deci n-am de unde sti)

deci, sa revenim la aria de programare :)

Edited by ciuly, 10 December 2007 - 22:06.


#25
theRat

theRat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.02.2008
Am si eu o propunere de sectiune ce ziceti de programarea shell in linux si windows :naughty: in care sa aveti subgrupe pentru shell si creare de fisiere scenarii in linux si scripturii pt ca deocamdata nu se acopera intrega gama de tipuri de programare si programarea in shell este foarte importanta pt cei ce intretin servere de linux :naughty:

#26
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
legatura cu programarea este tangentiala. in principiu gasesti ajutor la problemele de shell scripting linux pe aria de linux iar batch scripting ... si pe windows si pe aici.
vom tine cont, dar probabil ca va fi bagat la scripting languages

#27
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003

Quote

Asteptam feedback si/sau alte idei pentru imbunatatirea ariei.

* Sunt de acord cu pct 3
* Ar fi interesanta si o sectiune ASM/Embedded programming (dar daca nu se poate asta e)
* Mi se par cam stufoase categoriile de pe C & C++.
Lumea inca nu stie sa posteze la categoria "Incepatori", desi topicurile se muta incontinuu si sunt avertizati, dar la inca n categorii?!
Plus ca desi categorilie sunt ok, sunt foarte putine topicuri existente care le pot popula.
Ex:
STL  - 1-2 topicurii din 100
ADO - 0% (cel putin din cate imi amintesc)
MFC - 7-10 %
ATL - 0-1% (cu ingaduinta)
Sa nu vorbim de categoria WinAPI care desi sunt multe intrebari din aceasta categorie, multi inca nu stiu ce e aia API  si
probabil ar posta aici orice e legat de Windows Programming (fara nici o alta selectie :-) ).

+ CRT? - foarte multe topicuri vin si de aici.

In concluzie sunt de parere ca sub-sectiunile ar trebui mai mult centralizate. Vor fi mai greu de administrat,si se vor muta topicuri intr-o veselie.

Si tot aici o intrebare:
Daca cineva are o eroare la un apel al unei metode dintr-o clasa MFC care la randul ei apeleaza o functie WinAPI unde ar trebui sa posteze ? :-)

Propunere:
Ar fi interesanta o sub-sectiune in fiecare din sectiunile enuntate in primul post care sa fie in genul "Programe facute noapte acasa"
(s-ar putea numi "Contributii" sau "Homework" sau "Code library",n-am o idee clara in acest sens) in care sa fie postate "creatii" facute
de fiecare (chiar si de incepatori) care sa aiba o forma finala si sa fie cat de cat utile/interesante ?

Aceste "creatii" pot fi aplicatii intregi, sau doar librarii, framework-uri, sau doar un snippet daca este ceva interesant de discutat asupra lui.
Ideea este foarte asemenatoare cu codeproject sau codeguru daca doriti o analogie.

Spre deosebire de "Programe facute noaptea acasa" aici discutia ar trebui sa aibe o latura tehnica, si cred ca ne-ar scoate un pic din monotonia
topicurilor de genul "Am nevoie de [...]","Cum se face [...]","Eroare la [...]", intelegeti voi.

Ma gandesc ca poate ar fi utila mai ales celor care abia pasesc in domeniul asta, si care entuziasmati fiind, "trantesc" tot felul de aplicatii
si joculete si altele, care le-ar putea posta aici pentru a primi sfaturi, sau observatii sau o simpla parere.

Pe "Programe facute noapte acasa" nu poti face asa ceva, iar cei care sunt inca la inceput nu prea se "arunca" sa posteze mici "inventii" acolo,
cu atat mai putin in topicurile dedicate programarii.

That's my feedback
Cheers

Edited by madlex, 19 April 2008 - 05:03.


#28
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
re-cititi primul post si spuneti daca ceva trebuie schimbat, cum si mai ales de ce.
48 de ora cred ca sunt suficiente. Apoi facem schimbarea.

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
dupa cateva luni de moderare php imi retrag obiectiile initiale, e bine asa cum e,gandit din perspectiva practica, nu "teoretic corecta".

Deci se desfinteaza php > incepatori?

#30
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
nu. mi-a scapat :D (corectat)

#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
web development > Scripting Languages se va adresa si celor care folosesc frameworks (gen prototypejs) javascript, sau scripturi gen BeautifulSoup in python? asta ar fi excelent :)

#32
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
pai e pt programatori, deci eu zic ca da. scripturile pt ceilalti raman unde-s acuma

#33
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Sticky-open in radacina ariei de programare:
1. Design patterns & practices
2. Testare Automata & Test Driven Development
3. Assembly Language

Cred ca au fost destule intrebari pe tema de ASM, ca sa merite un sticky dedicat ...

#34
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
3. o sa incercam, sa vedem ce iese. desi ma tem ca o sa iasa o varza :) primele 2 puncte de ex, sunt mai mult teoretice. acolo se discuta "in principiu". si mai putin in detaliu (am problema asta si nu-mi iese). pe cand la asm, fiecare vine cu problema lui specifica, si mai putin cu "cum ar fi mai bine sa fac?"
dar, cum ziceam, putem incerca.

#35
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postshiva, on Dec 7 2007, 12:28, said:

-- Web related (Web Services, ASP.NET, AJAX)

View Postdenverash, on Dec 7 2007, 13:08, said:

ajax ar trebui trecut la web development
mai exact la "Scripting Languages"

#36
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
e trecut ca si javascript, ceea ce la baza este defapt. eventual scot ajax de la web .net, fiind parte din .net 3.5, doar ca sa nu creeze confuzie.
e ok asa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate