Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Reorganizarea ariei Programming

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003
Ne-am gandit sa restructuram aceasta arie. In urma discutiilor matinale pe aceasta tema, am ajuns la urmatoarea structura:
Legenda:
- ce e albastru este descriere
- ce e rosu este un link catre o alta sectiune cu forum id-ul specificat)
- ce incepe cu "--" este sub-sectiune

Organizare:
1. C & C++  (C, C++, WinAPI, MFC, COM, ADO, ATL, STL, etc)
-- Incepatori (intrebari/probleme generale legate de limbaj/sintaxa/functii/clase/compilare/etc)
-- Ce/Cum sa folosesc? (intrebari/probleme care nu se leaga de cod: IDE-uri, compilatoare, tehnologii)
-- Articles & Code Library (Articole scrise de tine, Programe scrise de tine care functioneaza; aici poti afla parerea noastra despre munca ta si poti primi sfaturi pentru a evolua)
2. .NET Framework (C#, VB.NET, ASP.NET, Web Services, WPF, WCF, WWF, PowerShell)
-- Web related (Web Services, ASP.NET)
-- Tehnologii Microsoft (.NET 3.0/3.5, WPF, WCF, WWF, PowerShell, etc)
3. Web Development
-- Web Design/Flash/Graphics (Macromedia Flash, Grafica, Photoshop...etc ) link to f(orum)id=45
-- Scripturi web (Discutii legate de scripturile web comerciale sau nu, probleme la instalare/configurare. Care este mai bun pentru tine, chestii free sau cu bani... etc. Totul despre Forum-uri si CMS-uri: ajutor, instalare, modificare, add-on-uri, skin-uri...etc.) link to fid=272
-- Alte probleme tehnice (Configurare/administrare a serverului web (apache, IIS, etc) si orice alta problema tehnica) link to fid=163
-- PHP (pentru programatori)
---- Incepatori (Aria incepatorilor in PHP (sau a "expertilor in devenire"))
-- Scripting Languages (pentru programatori: javascript, Perl, Python, Ruby, etc)
-- Markup Languages (HTML, CSS, si tehnologii SGML sau XML: DTD, XSL/XSLT, XPath, SOAP, RSS/Atom feeds s.a.m.d.)
4. Pascal (Borland Pascal/Delphi, FPC/Lazarus)
5. Databases (Oracle, Microsoft SQL Server, Microsoft Access, FoxPro, DB2, Microsoft Visual Fox Pro, PostgreSQL, MySQL)
-- Instalare/configurare/administrare
6. Java
7. Visual Basic (Visual Basic 6.0, Visual Basic for Applications (VBA), VBScript, Office development)
8. Software Development Resources (unelte pt. dezvoltare, Q/A, performanta, redactare documentatie, source control)

Sticky-open in radacina ariei de programare:

1. Design patterns & practices
2. Testare Automata & Test Driven Development

Sticky-open in fiecare sectiune:
1. Resurse si tutoriale

Asteptam feedback si/sau alte idei pentru imbunatatirea ariei.

Edited by ciuly, 16 June 2008 - 07:26.
completari


#2
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004
ajax ar trebui trecut la web development

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003

 denverash, on Dec 7 2007, 13:08, said:

ajax ar trebui trecut la web development

Noted.
Alte idei/sugestii?

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Qt, wxWidgets, gtk - anyone ?


Deseori apar intrebari despre legislatie & programare (imagineaza-ti scenarii), ce ziceti de o astfel de sectiune, pe undeva ?

LE:

+ asm/embedded programming ?

Si am o intrebare ref la 9. : Asta inseamna ca daca scriu un post nou referitor la "tipuri de date in PHP" (doar un exemplu trivial) si il postez in sectiunea PHP, el devine sticky ?

Edited by OriginalCopy, 07 December 2007 - 15:02.


#5
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

 OriginalCopy, on Dec 7 2007, 14:59, said:

Qt, wxWidgets, gtk - anyone ?


Deseori apar intrebari despre legislatie & programare (imagineaza-ti scenarii), ce ziceti de o astfel de sectiune, pe undeva ?

LE:

+ asm/embedded programming ?

Si am o intrebare ref la 9. : Asta inseamna ca daca scriu un post nou referitor la "tipuri de date in PHP" (doar un exemplu trivial) si il postez in sectiunea PHP, el devine sticky ?

sa incep cu usurelu:
- regula de baza pe tot forumul softpedia pentru crearea unei sectiuni este pre-existenta suficientor discutii pe tema respectiva.
deci, asm&co nu prea se discuta prin urmare nu se justifica o sectiune dedicata. intra bine merci la programare "generala". adica aici in radacina
de qt&co eu am vazut personal doar vreo 2-3 topicuri pina acuma. nu stiu daca pe celelalte sectiuni unde nu moderez si deci nu intru, daca a aparut asa ceva. daca intr-adevar se discuta, adaugam sectiune si pt asa ceva :)

- pentru legislatie&co momentan o sa fie un singur sticky aici in radacina. problema este intr-adevar de discutat doar ca nu e chiar asa vasta ca sa zici ca o sa ai 5 sau mai multe topicuri pe luna :) cred ca 5 is cam toate de vreun an incoace.

-ref la 9: sectiunea va fi transformata intr-un sticky. ce postezi tu in afara topicului, va ramane in afara. DACA, moderatorii ariei preconizeaza nevoia unei subsectiuni de articles and tutorial pe aria resepctiva, facem. nu-i bai. dar la modul general nu prea se justifica. un topic in care se pun link-uri catre asa ceva e suficient. avem experienta negativa a lipsei de interes pt o astfel de sectiune. daca va uitati, nu prea se posteaza acolo :)
acuma, daca la php de ex lumea mai scrise din cat in cand cate un "tutoria", articol, etc, atunci intr-adevar e frumos sa fie o ubsectiune dedicata acestui lucru. dar asta e la latitudinea userilor/moderatorilor ariei respective.
ce am facut noi pina acuma, a fost sa prezentam o privire generala. aspectele particulare vin de la voi ;)

#6
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Objection la pct.3  -_-

In rest este bine gandit...

#7
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
Si eu am aceeasi problema cu pct. 3

PHP e programing. As zice chiar ca se incadreaza la fel de bine si la pct. 10. Ca e folosit 95% pentru web e adevarat insa multi care incep sa programeze prima oara incep in PHP. Daca ii muti la webmaster corner or sa primeasca numai sfaturi de 2 lei majoritatea celor de acolo nefiind decat persoane care downloadeaza si instaleaza scripturi fara sa incerce sa priceapa ce sta in spatele lor. Si e pacat ...

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
subscriu la pstdgt si urban

#9
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 urban, on Dec 7 2007, 17:42, said:

Si eu am aceeasi problema cu pct. 3

PHP e programing. As zice chiar ca se incadreaza la fel de bine si la pct. 10. Ca e folosit 95% pentru web e adevarat insa multi care incep sa programeze prima oara incep in PHP. Daca ii muti la webmaster corner or sa primeasca numai sfaturi de 2 lei majoritatea celor de acolo nefiind decat persoane care downloadeaza si instaleaza scripturi fara sa incerce sa priceapa ce sta in spatele lor. Si e pacat ...

Si eu sunt de parere ca PHP trebuie sa ramana la programare. Se poate infiinta "PHP - Script resources" la Webmaster Corner.

#10
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
ideea din spatele mutarii php-ului la webmaster corner (idee ce imi apartine) este strict de natura "target".
1) majoritatea covarsitoarea foloseste php-ul pt web dev
2) "multe" din asa zisele web-scripts sunt pasate frumos la webmaster corner
initial m-am gandit sa aducem webscripts cu flash si actionscritp si html/css/&co si ce mai e pe acolo ce tine de web dev la programming. problema e ca zau daca ma pot gandi la o organizare cat de cat acceptabila: nici stufoasa sa te pierzi prin arii, nici prea aglomerata pe sectiune (de ex tot ce tine de scripting (including vbs, action script and all) la generic scripting).
problema unde e defapt? la target. omul care face webdev, nu o sa foloseasca un singur lucru. asta e clar. in momentul de fata, daca are tangete cu php-u de ex si js, face salturi intre programming si webmaster corner.
no, saltul ala voriam eu sa il elimin intr-un fel.
deci daca vine cineva cu o idee mai buna, I'm open to it :)

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
deci intr-adevar, web programming inseamna una sau mai multe din urmatoarele tehnologii: html, css, javascript, php, flash, actionscript, java (servlets, tomcat), python, ruby, tcl, perl, mysql, postgresql, ms sql .... (plus daemoni http)

aspect 1:

pe acestea vrei sa le unifici. si aici e vorba doar de programare, din perspectiva profesionala, nu instalarea de lucruri deja pre-existente. Acestea apartin de "web development".

aspect 2:

des apar threaduri de genul "vreau un script care sa ...." in arii ca PHP, si sunt enervante, nu credeti ? Noi in acea arie facem programare, nu ne ocupam de scripturile altora. Astfel de cereri se duc pe "software la cerere".

aspect 3:

Similar, e nevoie de o sectiune unde sa se ceara ajutor cu "software-uri" (nu stiu cum sa numesc altfel CMS-uri si alte lucruri de genul asta) deja existente si dezvoltate de altcineva. Cel mai corect ar fi ca persoanele care folosesc aceste "software-uri" sa apeleze la comunitatea de sprijin originara software-ului respectiv, nu ?
Oricum, multi dintre softpedisti pot oferi ajutor cu aceste solutii ale altor grupuri in romana. totusi acest ajutor nu tine inerent de programare.
E mai mult administrare. (un administrator al unui sistem copiaza/uploadeaza/downloadeaza fisiere dintr-un loc in altul si modifica cu cunostinte minime acel "software", eventual cu un manual de instructiuni scris de programatorii acelui "software").


--

Grea treaba asta cu "the semantic softpedia forum" :-)

Edited by OriginalCopy, 07 December 2007 - 17:58.


#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003

 OriginalCopy, on Dec 7 2007, 17:56, said:

[...]aspect 3:

Similar, e nevoie de o sectiune unde sa se ceara ajutor cu "software-uri" (nu stiu cum sa numesc altfel CMS-uri si alte lucruri de genul asta) deja existente si dezvoltate de altcineva. Cel mai corect ar fi ca persoanele care folosesc aceste "software-uri" sa apeleze la comunitatea de sprijin originara software-ului respectiv, nu ?
Oricum, multi dintre softpedisti pot oferi ajutor cu aceste solutii ale altor grupuri in romana. totusi acest ajutor nu tine inerent de programare.
E mai mult administrare. (un administrator al unui sistem copiaza/uploadeaza/downloadeaza fisiere dintr-un loc in altul si modifica cu cunostinte minime acel "software", eventual cu un manual de instructiuni scris de programatorii acelui "software").
[...]

N-am inteles aici la ce te referi ...
X comanda la Y1 un software. Se pot intampla urmatoarele:
1. Y1 ii asigura suport si toti sunt fericiti
2. Y1 nu-i asigura suport, si, teoretic, ar trebui sa-i dea codul sursa si documentatia (daca contractul prevede asa ceva ).
    a) X cauta alt Y2 care sa-i faca mentenanta, contra cost - cazul fericit
    B) X angajeaza oameni care sa faca mentenanta - vai de ei dc. documentatia e slabuta( si este, in 99,99% din cazuri )
    c) X cauta un Y2 care sa-i faca mentenanta gratis - nu va gasi( no free lunch, rememeber? ) deci nu e nevoie de sectiune de asa ceva ...

Cei care lucreaza in OpenSource, lucreaza moka pe proiectele care ii pasioneaza .... ;)

Edited by shiva, 07 December 2007 - 19:01.


#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Similar, e nevoie de o sectiune unde sa se ceara ajutor cu "software-uri" deja scrise de altii (phpnuke, Photoshop, google APIs (maps s.a.m.d.),....,  dreamweaver - si ma refer aici strict la produsul DW, intrebari de genul "unde sa dau click ca sa setez X,Y sau Z?", nu la html sau lucruri pe care le dezvolti cu acel produs)

Cel mai corect ar fi ca persoanele care folosesc aceste "software-uri" sa apeleze la comunitatea de sprijin originara software-ului respectiv, nu ? (spre exemplu, google are propriile pagini si grupuri de help pe undeva pe web - acolo trebuie sa se apeleze, nu aici. vezi ideea urmatoare)

ideea urmatoare: Oricum, multi dintre softpedisti pot oferi ajutor cu aceste solutii ale altor grupuri in romana. totusi acest ajutor nu tine inerent de programare.


-----------------------------------------
Acum sa formulez altfel, caci de exprimat am incercat sa ma exprim clar inca din prima si tot n-am fost inteles (mia culpa)

Studiu de caz: http://forum.softped...howtopic=322333

totusi asta nu tine de programare in PHP, ci de cunoasterea acelui script specific (aici oscommerce, dar poate fi orice produs - nu ma limitez la scripturi PHP, pot fi si programe compilate. Exemplu de intrebare legata de un produs: "la inceputul fiecarei pagini html pe care le fac cu dreamweaver imi apar doua caractere ciudate. De ce si cum dezactivez asta?" - raspunsul ar putea fi de exemplu ca este activata semnatura BOM din optiunile DW. Dar problema asta nu tine de programare, ci de optiunile specifice unui produs - unde nu este vorba de posibilitatile de extindere ale acelui produs printr-un limbaj de programare: userul respectiv nu a intrebat de exemplu cum se poate extinde DW cu javascript <-- asta ar fi fost o intrebare de programare)

Intelegi ideea ? Daca nu, ce nu intelegi ? :)

#14
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
ideal ar fi ca tot ce tine de programare sa fie pe programare (programming). restu, ce tine de web administration, pe webmaster corner pe undeva, ce tine de desktop usage stuff, pe software pe undeva, etc.
asta ar rezolva apsectele mentionate de tine, problema e cum organizam toata treaba.
ar fi intr-adevar frumos sa poti pune ceva link-uyri ici colea dintr-o parte intr-alta, gen cerere scripturi ca un topic sticky or something in sectiunea de sticky. si atunci un om normal(!) cand intra pe scripting, vede acel link si merge sa ceara scriptul unde trebe. la fel pt programe.

pt cei care au treaba cu scripting-urile:

so .. daca aducem in web development aici, flashu cu action script (sau sa mutam AS la scripting? n-am lucrat, nu stiu cum arata), tot ce tine de scripting si nu are loc pe altundeva, la Scripting Languages, iar php-u ramane unde e (sper ca nu mi-a scapat ceva).

in plus, in web development sa mutam ce mai ramane de la web: html, xhtml, ajax (?), css, etc.

din pacate nu sunt eu persoana potrivita sa organizez web developmentul, eu neavand experienta cu multe chestii leaget de web dev. deci la capitolul asta chiar cer sugestii :)

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

ar fi intr-adevar frumos sa poti pune ceva link-uyri ici colea dintr-o parte intr-alta, gen cerere scripturi ca un topic sticky or something in sectiunea de sticky. si atunci un om normal(!) cand intra pe scripting, vede acel link si merge sa ceara scriptul unde trebe. la fel pt programe.
asta ar putea fi implementat cerandu-i utilizatorului sa adauge taguri. spre exemplu, daca are nevoie de ajutor cu a scris cod php, si anume cu o anumita optiune ce tine de programare php de sub dreamweaver, ar putea adauga tagurile "PHP, Macromedia Dreamweaver", daca insa ar fi o intrebare generala despre PHP, atunci ar avea doar tagul simplu "PHP", sau programare asincrona cu java pe client si php in backend: "PHP, AJAX, Java".

Ar putea exista limite in privinta acestor taguri ...

(ok, ok, imi opresc imaginatia din motive pe care le voi mentiona in continuare)

Totusi, nu cred ca Soft News NET SRL dispune de resursele necesare unei asemenea schimbari majore (ar insemna eventual utilizarea unui alt script PHP nu vBulletin sau ce foloseste acum), resurse ce pot consta in timp, bani, programatori disponibili ... :-)

Totusi astfel de forumuri vor fi foarte comune in cativa ani, cand incet incet web-ul semantic va deveni un de-facto

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
se pare ca se poate http://www.vbulletin...amp;postcount=3

#17
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
ciuly, ati putea sa creati subforumul de flash/as atat  la design cat si la aria unde se incadreaza css,html,js

#18
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
originalcopy, ma asteptam sa fii mai .. precaut :) softpedia forum este pe IPB (Invision Power Board) de ceva anisori ;)
iar eu nu la taguri ma refeream.
Care e defapt problema. Am experimentat si nu merge: pui topci sticky: cititi asta". crez ca se oboseste careva sa citeasca? (ma refer la aia care vor sa posteze repede).
pui topic: "javascript nu e java". ma crezi ca de cand topicul ala s-au postat destul d emulte topicuri de JS pe java? n-ai cu cine. asa ca varianta "optima" este un link care redirecteaza unde trebuie (cum e pe unele arii forumul ala "fantoma" de redirecteaza catre bursa). vine lenesu si chioru si vede "javascript". click. si am scapat de el.
mai ramane problema cu "idiotii" (nu reusesc sa gasesc un termen corect) care au impresia ca la programming se pot pune intrebari de genu "unde gasesc softul x" "cum folosesc softul x". etc. pt astia chiar nu stiu ce sa le fac. de o vreme le sterg topicul si 10% la warn. se pare ca functioneaza :) dar e o opretie in plus destul de enervanta (si destul de deasa)

faza tampita e ca daca mergi in index, mai intai vezi software/ windows and co si abia dupa un pic de scroll ajungi la programming. dar, iarasi, idiotii aia parca nu vor "software" ca vor la "programming". dinadins. te doare mintea.

anyway, sper ca dupa restructurarea asta sa avem mai multe liniste din aceste puncte de vedere :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate