Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Asociatile catolice ataca The Golden Compass

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Aparent grupurile religioase catolice au descoperit ca se vor ecraniza filme dupa cartile lui Pullman "His Dark Materials".
Prima parte The Golden Compass iese pe 7 decembrie in US si deja s-a intalnit cu critici dure:
http://www.mtv.com/m...102/story.jhtml
http://www.snopes.co...ion/compass.asp

Pullman nu este ateu, ci din propriile declaratii agnostic. Si de asemenea considera creatiile lui C.S. Lewis (seria Narnia nu eseurile) propaganda crestina bigota.
Povestea cartii este destul de haioasa, problema grupurilor crestine fiind ca seria se termina cu "detronarea" lui Dumnezeu si instaurarea "Republicii".

Cartea pe scurt:
"In Northern Lights (released in the United States and Canada as The Golden Compass), the heroine, Lyra Belacqua, a young girl brought up in the cloistered world of Jordan College, Oxford, and her dæmon Pantalaimon learn of the existence of Dust, a strange elementary particle believed by the Church to be evidence for Original Sin. Dust appears to be less attracted to the innocence of children, and this gives rise to grisly experiments being carried out by Church-controlled scientists on kidnapped children in the icy wastelands of the distant North. Lyra and Pantalaimon journey to save their best friend Roger Parslow and other kidnapped children from this peril, with the aid of the Panserbjørne (armoured bear) Iorek Byrnison, John Faa and Farder Coram, leaders of the Gyptians, the aeronaut Lee Scoresby, and the witch Serafina Pekkala. After dealings with armoured bears and witches and success in many arenas, Roger is killed by Lyra's father Lord Asriel in his own successful experiment to create a bridge into another world. Lord Asriel, followed by Lyra and Pantalaimon, journey through it separately in search of the source of Dust, unaware that they both mean to prevent the Church from destroying it."

Cel mai haios argument pe care l-am auzit contra filmului e ca va face copii curiosi sa cumpere cartea. Aparent povestea filmului e ceva mai diluata.

De cand e cumpararea unei carti un lucru rau? Orice carte, indiferent de ce contine poate fi un imbold catre cunoastere. Ca poate ghida spre bine sau spre rau asta e discutabil si depinde foarte mult de educatia copilului cat si de parintii acestuia.

Ce mi se pare mie foarte amuzant e ca au inceput sa fie vocale criticile astea acus cand se lanseaza filmul.
Oare si pentru catolicii americani, cartile exista doar cand se ecranizeaza?

#2
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006

View Postkatman, on Dec 5 2007, 14:20, said:

De cand e cumpararea unei carti un lucru rau? Orice carte, indiferent de ce contine poate fi un imbold catre cunoastere. Ca poate ghida spre bine sau spre rau asta e discutabil si depinde foarte mult de educatia copilului cat si de parintii acestuia.
Ce mi se pare mie foarte amuzant e ca au inceput sa fie vocale criticile astea acus cand se lanseaza filmul.
Oare si pentru catolicii americani, cartile exista doar cand se ecranizeaza?


Nu este un lucru rau, dar din pacate se citeste numai maculatura. Un succes de box-office nu va fi niciodata o carte buna, apreciata de criticii de specialitate. Marquez nu va avea acelasi tiraj ca unii dintre Browni, Sandra ori Dan. Cartea a fost criticata in mod sigur la data aparitiei, iar Biserica Catolica are dreptul sa-si spuna parerea. Se citeste mai putin, televizorul, cinematograful luand locul cartilor ... Oamenii in general nu se duc sa citeasca o alta carte care sa combata prin argumente pertinente cele din carte ... Putini sunt cei care studiaza...

#3
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Eu sincer sa fiu daca aflu de vreo carte cu care vreo biserica are probleme as pune mana pe ea instant.
D-asta imi iau si Versetele lui Rushdie.
Iar pentru The Golden Compass am gasit traducerea primului volum la Humanitas (e super iesita din stoc dar au mai cerut ultimele exemplare).

Daca va intereseaza va dau date de contact pentru omul care m-a ajutat.
Plus ca e super ieftina o au pe site la 5 roni.

#4
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
tocmai am vazut filmul(nu am citit cartea-asta ar mai trebui sa dau si bani pe ea) in cauza.simpaticut.bun pt.copii si pt. destelenit oleaca creiere rigide.

#5
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Oh nu ryanna sa nu cumva sa citesti, doamne fereste.
Si eu am vazut filmul si cartea o iau luna viitoare ca luna asta mi-am facut plinul.
Nu mi s-a parut asa bun pentru copii, destul de violent si intunecat.
Dar partea cu calaritul ursului polar face toti banii :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate