Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Doua adrese de IP?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Am un calculator care are doua adrese de IP reale si doar o placa de retea. Cum pot face sa am si in Linux doua adrese si sa folosesc cind una, cind alta, in functie de reteaua la care ma conectez? In Windows 2000 treaba e super banala.

#2
dapyx

dapyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.11.2001
Configurezi placa de retea, apoi faci pe ea un alias cu cealalta adresa IP. In felul asta ai in acelasi timp ambele adrese. Daca vrei sa le schimbi faci asa (presupunind ca ai doar o placa de retea):

ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 netmask up

Daca vrei sa faci kestia mai usoara poti face un script care in functie de parametrul cu care e apelat sa faca switch intre adrese.

#3
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Daca ai putea sa imi spui si cum fac asta, ti-as fi recunoscator.
Eu folosesc programe de configurare, nu umblu direct in fisiere.

Placa de retea e configurata pentru o adresa de ip, cu care merge. E destul ca in programul ala de configurare (din kde, nu mai stiu numele) sa adaug inca o adresa ip tot pe eth0?

#4
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
mai simplu e:
ifconfig eth0 netmask broadcast
ifconfig eth0:0 netmask broadcast
si trebuie doar sa schimbi ruta default:
route del default; route add default gw
care gateway e diferit pt fiecare din cele 2 IP-uri.

#5
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Mersi, am sa incerc sa vad cum merge. Oricum va lua citva timp pina voi merge cu calculatorul sa il conectez la cealalta retea.

#6
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
pai stai ma un pic, tu nu schimbi ip-urile de 'einspe mii de ori pe zi? pai atunci ce e asa greu sa schimbi ip-ul din "programul de configurare" (ce nashpa suna) de fiecare data?

#7
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Nu e greu de schimbat, ci de setat. Dupa cum ti-ai dat seama sper, e vorba de notebook-ul meu, cu care mai merg sa ma conectez si in alta parte. Conectarea si configurarea din Windows 2000 merge perfect, dar citeodata (mai rar) e necesar sa ma conectez si din Linux. Pina acum in Linux am configurat o singura adresa de ip, cea de la birou. Problema e ca nu stiu cum si unde sa o introduc si configurez si pe a doua (care imi apartine). Asta e tot. Deci de fiecare data cind schimb locul (reteaua) notebook-ului, trebuie sa ii schimb adresa ip si celelalte (dns, gateway). Si nu vreau sa fac asta manual, as vrea sa fac la fel ca in Windows 2000.

#8
dapyx

dapyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.11.2001
Pai in cazul asta, sapa si tu pe la Kontrol Center din KDE si ai acolo undeva o optiune unde sa schimbi adresa de IP. Nu stiu unde e ca nu folosesc uneltele astea (programe de configurare) si rulez XFCE nu KDE :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate