Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

OKAZII SI MAGAZINUL ON-LINE BALCI

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007
Vroiam sa bag la vanzare pe okazii dar cand am vazut ca imi cer sa imi confirm numarul de mobil cat si e-mailul (wtf?), m-am enervat si am cautat alte siteuri de mica publicitate gratuite.
balci.ro e siteul peste care am dat. Super fain, nu cere sa te inregistrezi, n-are publicitate si e foarte curat. Nu-s cine stie ce anunturi, dar imi place faptul ca iti da posibilitatea sa postezi intr-o anumita regiune a tarii si ca mi-am putut pune anuntul in 2 minute.

Edited by ddp, 28 November 2007 - 02:47.


#2
sorinpertescu

sorinpertescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.04.2005

View Postddp, on Nov 28 2007, 02:37, said:

Vroiam sa bag la vanzare pe okazii dar cand am vazut ca imi cer sa imi confirm numarul de mobil cat si e-mailul (wtf?), m-am enervat si am cautat alte siteuri de mica publicitate gratuite.
balci.ro e siteul peste care am dat. Super fain, nu cere sa te inregistrezi, n-are publicitate si e foarte curat. Nu-s cine stie ce anunturi, dar imi place faptul ca iti da posibilitatea sa postezi intr-o anumita regiune a tarii si ca mi-am putut pune anuntul in 2 minute.

nu vad care este problema daca te inregistrezi, din contra mi se pare o regula buna pentru evitarea fraudelor si tzepelor, iar anuntul il poti posta tot gratuit.  Daca ai ceva de ascuns si nu vrei sa ti se stie identitatea atunci sunt bune si siteuri "curate". Nu vreau sa insinuez nimic dar asta este impresia pe care mi-a lasat-o postul tau.

#3
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postddp, on Nov 28 2007, 02:37, said:

Vroiam sa bag la vanzare pe okazii dar cand am vazut ca imi cer sa imi confirm numarul de mobil cat si e-mailul (wtf?), m-am enervat si am cautat alte siteuri de mica publicitate gratuite.
balci.ro e siteul peste care am dat. Super fain, nu cere sa te inregistrezi, n-are publicitate si e foarte curat. Nu-s cine stie ce anunturi, dar imi place faptul ca iti da posibilitatea sa postezi intr-o anumita regiune a tarii si ca mi-am putut pune anuntul in 2 minute.

asta e politica celor de la okazii... nu vad care este problema. mi se pare normal sa confirmi email si telefon, pentru ca dupa o licitatie incheiata vei fi (sau vei) contactat pentru tranzactia in sine.

mie mi se pare ca faci publicitate incercand sa invoci motive stupide.

#4
noghtyclick

noghtyclick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.07.2006
Puteai sa te abtii in a face comparatie cu site-ul okazii sau cu alte site-uri. Foarte josnic modul prin care care faci reclama la un site cu "5 anunturi".

#5
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
@ddp: esti jalnic si tu si site-ul tau; la electronice  - un singur anunt !!!! :lol:  Mai departe nu am mai avut curiozitatea sa intru.

#6
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
delete

Edited by dobrotescunicol, 28 November 2007 - 12:31.


#7
puzzle

puzzle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.09.2005
nu ca sa fac reclama sau anti   ;pe scurt; am comandat ceva de pe okazii.ro  am primit un mail cu datele vanzatorului si am convenit modul de livrare si plata; adica ramburs prin posta ro.  nu am primit marfa si iar am luat legatura cu vanzatorul care a dat vina pe posta romana (nu a stiut/vrut sa-mi dea detaliile expeditiei motivand ca nu e acasa unde are aceste date) si a zis ca retrimite marfa. binenteles ca iar nu am primit nimic astfel ca am o parere execrabila despre ofertantul respectiv . partea buna e ca pe okazii.ro acum pot sa-l fac de kkt pentru neseriozitatea lui.

#8
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007

View Postsorinpertescu, on Nov 28 2007, 09:27, said:

nu vad care este problema daca te inregistrezi, din contra mi se pare o regula buna pentru evitarea fraudelor si tzepelor, iar anuntul il poti posta tot gratuit.  Daca ai ceva de ascuns si nu vrei sa ti se stie identitatea atunci sunt bune si siteuri "curate". Nu vreau sa insinuez nimic dar asta este impresia pe care mi-a lasat-o postul tau.


si cu ce se evita fraudele in felul asta? :)) Hai sa fim seriosi oricine isi poate cumpara o cartela connex, cosomote sau etc.. primeste sms-ul si confirma.

Ai vreo singurata ca ala iti trimite produsul sau ca calitatea produsului pe care o primesti este buna? NU! nu iti ofera nimeni aceasta garantie nicaieri. Nici macar pe un site gigant ca eBay nu ai garantia ca produsul pe care il vrei primi este cea ce astepti sa primesti. Si acolo vanzatorul poate specifica ca vanzarea e finala.

Eu am cumparat o pereche de adidasi Nike de pe okazii .. si ala care mi-a trimis, a trimis prin contraramburs prin posta romana.. si sa vezi fericire cand am deschis pachetul (bineinteles dupa ce am platit la posta) ca adidasi erau mai prosti ca aia care ii gasesti pe taraba in piata.


Si unde e protectia oferita de Okazii? s-au dus dracu 2 mil.

DECI FAPTUL CA IMI INVOCI CA OKAZII OFERA VREO PROTECTIE E O ABERATIE!

Edited by ddp, 28 November 2007 - 18:56.


#9
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Mi-e mila de voi.

1.Se cere numarul de telefon ca sa nu isi mai faca 10 mii de conturi toti distrusii sau sa puna date false.
2.okazii.ro nu este vanzator, este doar o unealta pentru a pune in legatura vanzatori si cumparatorii.
3.Cand primesti ramburs intai deschizi coletul si apoi platesti. Ok, nu ai deschis, dar ai adresa lui. De ce nu te duci sa-i bagi pe cur in sus pantofii?


Cat despre faptul ca okazii.ro e de cheche nu pot sa va contrazic. Dar asta din cauza unor petarde de oameni semi-retarzi pentru care sistemul tip ebay e mult prea mult si care vin la "combinatii" si mai rau incurca treburile. Eu ca sa vand ceva trebuie sa pun minim 10 bucati ca sa nu-mi inchida retarzii licitatia platita aiurea (nu ma refer la cineva anume din topic).

Mergeti toti pe balci.ro, piata.ro, tarani.ro, targ.ro, handicaptinvanzari.ro sau ce site-uri or mai fi "de profil". Deja nu mai am licitatie la care sa nu fie cel putin unu care liciteaza la pretul instant pentru a renegocia ca in piata.

Acum sariti repede toti cei care va simtiti si spuneti-mi ca sunt frustrat :lol:


ps:la faza cu "contraramburs" ne-ai aratat ce fel de om esti. Si vezi ca te cam contrazici-in primul post ai spus ca nu ti-ai mai facut cont ca iti cere telefon si acum zici ca ti-ai luat teapa? Cum vine asta?
pps: nu exista siguranta in comert, iti poti lua teapa si din magazin

Edited by walking^human, 29 November 2007 - 01:00.


#10
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007
Oricum isi pot face toti distrusii cate conturi vor. Bine, nu chiar cate vor, ci atatea cate cartele cu sim sunt disponibile in comert. Asa ca-i o masura ce nu rezolva in niciun fel problema, nu face decat sa streseze in mod gratuit oamenii seriosi pentru a incerca sa elimine putinii retardati.

Ai primit vreodata vreun colet prin posta romana? Te-au lasat sa deschizi pachetul inainte sa platesti? Nu prea cred. Tu te-ai duce din bucuresti pana in targu jiu ca sa ii bagi unuia adidasii in fund? Cine stie peste cine dai, poate ti-i baga el pe gat.

Tocmai de aceea cred ca sunt mai interesante uneltele care pun accent pe preturi fixe si cumparatori si vanzatori din aceeasi regiune. Astfel de multe ori nu e necesara posta si ramburs si alte minuni.

#11
felix1971

felix1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2007
Ai dreptate 50%. Si cei de la okazii mai exagereaza, dar nu in privinta faptului ca iti cer datele. Este ceva normal. Am cont pe okazii cu 150 calificative pozitive, dar am cont pe ebay USA si sa vezi acolo securitate. Pe ebay am 39 100% pozitive, dar sa stii ca merita efortul de a te inregistra. Am cumparat marfa si de 2000 euro odata si nu m-au tepuit niciodata. Bine, asta nu inseamna ca nu as putea-o lua, dar sa stii ca face toti banii. Poate curand vom vedea si ebay.ro. Multa bafta la vanzare !

#12
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007

View Postfelix1971, on Nov 29 2007, 21:57, said:

Ai dreptate 50%. Si cei de la okazii mai exagereaza, dar nu in privinta faptului ca iti cer datele. Este ceva normal. Am cont pe okazii cu 150 calificative pozitive, dar am cont pe ebay USA si sa vezi acolo securitate. Pe ebay am 39 100% pozitive, dar sa stii ca merita efortul de a te inregistra. Am cumparat marfa si de 2000 euro odata si nu m-au tepuit niciodata. Bine, asta nu inseamna ca nu as putea-o lua, dar sa stii ca face toti banii. Poate curand vom vedea si ebay.ro. Multa bafta la vanzare !


Nu am zis ca am ceva impotriva faptului ca cer date, e ok.  Doar ca nu mi se pare o masura de securitate (protectie) faptul ca iti verifica numarul de telefon atat tot.  eBay-ul e ok.. atat timp cat faci tranzactia prin ebay si platesti prin paypal. Altcumva eu nu as plati. Si eu am un feedback destul de frumusel pe eBay 81, 100% pozitiv.  :naughty:

Iar eBay.ro nu stiu.. de ce nu  :thumbup: daca paypal-ul deja a intrat. o sa intre si ebay... oricum ei vor intra  doar atunci cand v-or considera ca piata romaneasca le va oferi profit... pana atunci mai e de asteptat.

#13
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Da, am primit colete ramburs, stai linistit. Si m-am uitat de fiecare data in el, nu au fost probleme. Daca nu m-ar lasa nu l-as ridica.

Ce tot o dai cu securitatea? Cine ti-a zis ca ai vreo siguranta? Eu te inteleg vrei sa iti promovezi site-ul ala cu 100 de unici pe zi dand cu cheche in okazii dar lasa-ne cu placa asta cu verificarea prin sms. Ce mare stres ca ai pierdut ca ai pierdut 5 minute sa tastezi un cod? Mai mult stai la un semafor. Nu-ti place sa ai treaba cu cei din alte localitati? Simplu. Nu licitezi decat unde vrei si specifici clar in anunt pt ce zona e valabil.

Desi nu imi garanteaza mare siguranta prefer oricand ceva cu sistem de feedback tip ebay, tot e mai bine decat sistemul "la liber".

Cand o sa intre ebay sigur o sa ii cumpere pe okazii, asa au facut in multe tari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate