Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Lumini in ton cu muzica

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#163
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Salut! Vreau sa realizez aceasta orga de lumini :
[ http://cdn.makezine.com/make/blogs/blog.makezine.com/ledColorOrgan-schem_r2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe intrare vreau sa pun atat canalul drept cat si canalul stang. Sa pun pe fiecare canal 1 cond de 100nf in serie cu cate o rezistenta de 100k (aici nu sunt sigur, la valoarea rezistentei, de 100k avand in vedere ca este jumate de semnal eu asa m-am gandit) apoi sa intre in - de la op amp? Voi pune in curand o poza ca sa vedeti la ce ma refer.
LE. Am facut modificarile pe schema.

Attached Files


Edited by icamaster, 06 May 2011 - 19:39.


#164
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, o sa functioneze, eventual  si cu o valoare mai mica (dar creste amplificarea).

#165
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Am facut un cablaj (nu prea reusit, recunosc) si daca are cineva 5 minute sa verifice daca e corect. Eu l-am facut la 12 noaptea acum o saptamana. Cand am verificat cateva zile mai tarziu am gasit o problema si am remediat-o si acum imi pare corect, dar as vrea o parere inainte sa ma risc sa stric un pcb plus ca am doar un set de piese si e cam greu sa le dezlipesc-lipesc din nou doar pentru un traseu gresit :D.

PS. In legatura cu cablajul meu stiu urmatoarele lucruri : nu este simetric deloc (de ex. cei 3 semi-reglabili sunt unu sus, unu in stanga etc), cablajul este "cam inghesuit", (pe viitor o sa incerc sa fac mai aerisit) + ca unele trasee sunt cam apropiate dar o sa am grija sa nu se atinga + cele trei strapuri din care unu e peste un rezistor (aici o sa incerc sa remediez pentru ca e cam rusinos un astfel de strap pentru un cablaj proiectat :( ).
Multumesc!

Pe silk nu am notat toate componentele pentru ca nu se mai intelege nimic dar patratele dreptunghiulare de doua spatii sunt de obicei rezistente puse in picioare, cele care arata diferit sunt condensatoare de 3 spatii cu exceptia celor doua dreptunghiuri mai "mari" de 3 spatii care sunt tot rezistoare. Este foarte posibil sa nu fie inteles cablajul meu, o sa incerc mai indata sa notez toate componetele altfel. Oricum cred ca ajunge sa se vada ca este rezistor / condensator.

Si inca ceva, integratul e quad op amp, integratul de 8 pini e 741 iar tranzistorii BC547.

LE. Inca nu m-am hotarat daca sa pun copper pour sau nu, avand in vedere ca voi folosi metoda PNP si nu foto, sa nu fie dupaia mult de corectat.

Si ultimul lucru. La sfarsit nu am incercut eu iesirea de Inalte cu cele de Joase, ci le-am schimbat eu fiindca asa am citit intr-un comentariu pe make magazine. E ok sau sa las cum era initial pe schema?

Attached Files


Edited by icamaster, 06 May 2011 - 20:38.


#166
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
In legatura cu prima intrebare am hotarat cum voi face. Un potentiometru stereo de 50k inserat pe fiecare ramura in serie cu un rezistor de 47k :D. Si asa o sa pot seta si sensibilitatea.

Edited by icamaster, 06 May 2011 - 21:42.


#167
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Pot pune la iesire la IC1D IC1C si IC1B la toti 3,3uF in loc de 2.2uF? Se va simti, avand in vedere ca schimb la toti?

#168
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu, poti sa montezi si 10uF.
Schema nu este corecta, in mod normal, ca sa fie o redresare cu dublare de tensiune, se mai monteaza pe fiecare rezistenta de 39K o dioda antiparalel (cu anodul la masa si catodul in punctul de conectare al rezistentei cu capacitatea electrolitica).
Si o alta sugestie, nu se folosec diode 1N400x, ci diode din seria 1N4148.

#169
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Eu in casa am numai diode 1N4007, poate o sa caut din recuperari. Dar asa nu o sa mearga?
Asa te referi? (la modificari)
PS> PCB-ul e la corodat :D
A si inca ceva e adevarat ca in schema de mai sus Ledurile galbene vor merge dupa joase si albastre dupa inalte?  
Adica mai pe scurt e adevarat ce zice tipul asta : " there are some changes in the schamatic. the .o47 and .oo22 caps for treable and bass are reversed. use 500k instead of 1 meg ohm on ic1a. also the 1uf and the 22uf caps on the treble and base circuit at the cathodes of the1n4002 are reversed " ?
Avand in vedere ca original albastrele erau dupa joase si galbenele respectiv dupa inalte.
PS. La iesire voi pune reizstente de 270ohm la cele albastre, asa mi-a iesit mie din calcule nu 160, poate ca sunt pierderi pe circuit???.

Attached Files


Edited by icamaster, 07 May 2011 - 11:22.


#170
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, asa.
Diodele din seria 1N400x au randament mic la frecventele audio, se folosesc la redresare. De preferat diode rapide, BA157/159 sau la curenti mici se pot folosi si seriile 1N4148/1N4154, etc.

#171
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Am la greu BA159 de la un proiect de invertor parca :D. Revin cu eventualele probleme dupa ansamblare (ca sigur vor fi :D)

Edited by icamaster, 07 May 2011 - 11:37.


#172
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Am terminat tot si merge spre mirarea mea, deci pcb-ul e corect (cu unele ajustari :D). Problema este ca parca cananul de joase (pe langa ca nu raspunde la joase, ci la alte frecvente) este mai tot timpul saturat. La semi-reglabil daca il dau in capat nu se mai aprinde apoi am miscat un pic pana a mers, adica la limita. Sa fie ca am folosit in loc de 2 condensatori de 47nF, unu de 47 si unul de 56 si am pus la iesire de la op amp pentru joase 4.7uF in loc de 3.3 ca la ceilalti, conteaza fiindca nu sunt toti la fel?
A da si inca alte chestii, fara semnal ledul rosu (medii) ramane aprins un pic de tot) iar cel albastru (joase) e cam lenes, adica are efecte de fade in si fade out, nu reactioneaza la fel ca celalalte doua.

Edited by icamaster, 08 May 2011 - 08:45.


#173
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9JIJKL2J0IQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#174
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In schema  e notat gresit, canalul care utilizeaza condensatoarele de 2.2nF (LED albastru) e pentru inalte si viceversa, canalul ce foloseste condensatoare  C=47nF (LED galben) e pentru joase.
Daca semnalul e prea puternic ar trebui sa micsorezi amplificarea data de IC1A, adica sa micsorezi rezistenta de 1M la 100-220K. (se pot monta in paralel pentru test).

Pentru frecventele joase e mai poate incerca sa maresti condensatorul C2, de la 4.7uF la 22-100uF si sa modifci frecventele pentru filtrul activ. De exemplu  sa cobori frecventele joase  dubland capacitatile de la 47nF,  la valoarea de 100nF.

#175
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Eu cand conectez in paralel niste difuzoare normal ca ledurile lumineaza mai incet. Pot face un preamplifcator care sa imi scoata semnal din semnal 2.0 in 2.1 cu un TL072/074 astfel incat cand ca atunci cand in paralel cu orga mai e ceva legat si cand nu e sa fie acelasi semnal, nu sa fie mai tare cand nu e nimic prezent si sa fie semnalul prea tare.
NVM
Am alta intrebare. Am gasit pe youtube un test de la 1hz la 1000hz. In principiu e ok, dar nu imi place ca in plaja 100hz 500hz stau toate aprinse. Adica pot cel de joase doar de la 100hz in jos?
"De exemplu sa cobori frecventele joase dubland capacitatile de la 47nF, la valoarea de 100nF."
Daca fac acest lucru cobor si limita de sus sau numai limita de jos? Daca numai cea de jos el acum oricum raspunde si la 10hz.
PE SCURT : Ledul de joase urca prea sus :D .

Edited by icamaster, 08 May 2011 - 14:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate