Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Nightwish

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
155 replies to this topic

Poll: Nightwish (225 member(s) have cast votes)

Nightwish

  1. Sunt fan inrait (73 votes [26.84%])

    Percentage of vote: 26.84%

  2. Imi plac unele melodii, dar atat (65 votes [23.90%])

    Percentage of vote: 23.90%

  3. Imi place, dar nu sunt fan inrait (99 votes [36.40%])

    Percentage of vote: 36.40%

  4. Nu (35 votes [12.87%])

    Percentage of vote: 12.87%

Vote

#55
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Manele nordice.
O avea fatuca ai a voce, nu zic, da trebuia sa ramana la opera.

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,802
  • Înscris: 07.02.2003
Cam asa ceva. Tonalitatea vocii nu se leaga cu piesele si stilul...

#57
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Si-a luat cineva bilete la Nightwish?

Categoria I pe unde se situeaza?

#58
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
eu am categoria I. Si sunt pe randul 14

#59
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003

Quote

Originally posted by sepguy
Manele nordice.
O avea fatuca ai a voce, nu zic, da trebuia sa ramana la opera.



tu ai vazut ce ai scris? cum sa fie manele nordice? e cea mai mare aberatie posibilia. muzica lor e un fel de gothic dar daca tu crezi ca is manele nordice atunci mai trebuie sa asculti niste muzica si sa iti faci o cultura muzicala. cat despre "fatuca" aia pe care o cheama Taja , nu trebuia sa ramana la opera. tocmai de asta formatia e asa de cunoscuta si asa de buna datorita vocii ei si stilului pe care ei l-au creat.
mi se pare de neconceput ceea ce ai zis tu dar cu siguranta NU E ASA!!!

@AndreiCioaca valabil si pt tine treaba de mai sus!!!

p.s cei carora le place Nightwish le recomand si Blackmore`s Night, Lake of Tears

#60
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Draga indiene cand ascultam Blackmore's Night, Rainbow, etc tu probabil de abia invatai tabla inmultirii. Nu au nici o treaba cu Nw. Mai nou Rithcie Blackmore a avut un proiect cu Coldcut (acid house/trip-hop) si, ca orice artist adevarat, isi dovedeste valoare indiferent de stil muzical.

Nu vreau sa par impresar si nici sa te jignesc dar permite-mi sa nu iau sfaturi de la muzicale de la cineva care pana nu demult sustinea sus si tare ca BUG Mafia este o mare formatie. Crede-ma  ca am ascultat destul rock(mult mai mult ca tine, iti garantez) ca sa am o parere cat de cat obiectiva asupra acestui gen si, mai mult, formatiile din noua generatie (Nightwish si alti MTV-isti) sunt principalul motiv pt care nu mai ma tenteaza genul. Pe masura ce iti vei face TU cultura muzicala, poate imi vei da dreptate.

#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,802
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Indianu

@AndreiCioaca valabil si pt tine treaba de mai sus!!!

p.s cei carora le place Nightwish le recomand si Blackmore`s Night, Lake of Tears


Blackmore's Night I like it, foarte frumoasa muzica celtica, imi place alaturi de Loorena McKennith insa Blackmore's suna total diferit in bine fata de Nightwish...
Within Temptation also better than Nightwish... melodia si vocea. Ce sa zic, fiecare cum ii place pana la urma. Mie im place si opera insa sa aud piesa care se vrea rock cu voce de opera imi este peste mana...

La aia (Nightwish) ma strezeaza vocea, nu se potriveste deloc... asculta Temptation ca o comparatie si mai vedem. Ala da rock.

#62
Bogdan

Bogdan

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 15.02.2002

Quote

Originally posted by sepguy
Manele nordice.
O avea fatuca ai a voce, nu zic, da trebuia sa ramana la opera.


sepguy, da-mi voie sa te contrazic. Afirmatia ta este exagerata. Nu se poate compara cu Blackmore's Night sau cu Rainbow pentru ca toate trei sunt stiluri diferite. Nightwish nu este nici trupa de MTV precum Linkin' Park etc. Am vazut mai multa Metallica decat Nightwish pe MTV, daca o iei asa... Trupe de MTV sunt balariile care canta "rock alternativ", iar NW nu e nici pe departe. Probabil ca te deranjeaza vocea, insa instrumentatia este heavy metal de calitate. Este chiar interesanta combinatia intre rock si opera. Mie mi-au placut de cand i-am asculat prima oara si nu sunt unul care e pe dinafara in materie de rock.

Am descoperit rock-ul in 1988 si de-atunci nu am mai ascultat altceva. Aveam trei casete originale: Scorpions: The Best Of - Vol2, Iron Maiden: Piece of Mind si Black Sabbath: Mob Rules. De atunci ascult intreaga discografie a acestor trupe si a multor altora de acelasi calibru. Pacat ca doar in anii '70 si '80 s-a produs cea mai buna muzica rock (ca si disco, de-altfel...). Dupa '90 calitatea a inceput sa fie in continua scadere, ajungand ca in prezent sa ne bucuram de foarte putine trupe care inca mai canta rock pur (pana ne vor invada bine de tot cei cu rock alternativ)

Va recomand Stratovarius care este tot trupa de nordici si care reusesc sa cante rock de foarte buna calitate.

#63
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003

Quote

Originally posted by sepguy
Draga indiene cand ascultam Blackmore's Night, Rainbow, etc tu probabil de abia invatai tabla inmultirii. Nu au nici o treaba cu Nw. Mai nou Rithcie Blackmore a avut un proiect cu Coldcut (acid house/trip-hop) si, ca orice artist adevarat, isi dovedeste valoare indiferent de stil muzical.

Nu vreau sa par impresar si nici sa te jignesc dar permite-mi sa nu iau sfaturi de la muzicale de la cineva care pana nu demult sustinea sus si tare ca BUG Mafia este o mare formatie. Crede-ma  ca am ascultat destul rock(mult mai mult ca tine, iti garantez) ca sa am o parere cat de cat obiectiva asupra acestui gen si, mai mult, formatiile din noua generatie (Nightwish si alti MTV-isti) sunt principalul motiv pt care nu mai ma tenteaza genul. Pe masura ce iti vei face TU cultura muzicala, poate imi vei da dreptate.


sepguy eu nu ma rusinez sa recunosc ca ascult si Mafia si Parazitii sau stiu eu ce. chiar ii recomand. dar acum discutam de NW. eu ascult ce muzica vreau eu! nu conteaza ce gen. pot asculta si rap si hip-hop!!!muzica buna o recunosc. gusturile nu se discuta se educa. cat despre formarea culturii muzicale te contrazic. nu ai tu de unde sa stii ce cultura muzica am eu. ascult orice fel de muzica (mai putin manele si ce mai e nou romanesc pe la noi) in rest ascult orice. am ascultat si simfonica o perioada. deci eu tot ce voiam sa iti zic e ca NW nu canta manele nordice. ca nu iti place combinatia de opera cu rock-ul e partea a2a. mie imi place. nu toate melodiile lor is chiar asa cum zici tu. sunt multe care aproape ca nu au nici o treaba cu opera.
cat despre rock-ul pur eu ascult doar cateva formatii:
Manowar, NW, Blackmore`s Night, Lake of Tears, Scorpions si poate mai sunt cateva dar imi scapa. in rest cred ca formatiile ce le-am enumerat mai sus canta un rock de calitate. tu ce parere ai sepguy?am mai gresit cu ceva? sau iar tre sa fiu pregatit pt replica aia "cand ascultam eu .... tu erai..." chiar is satul de replica asta colegule.

#64
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@Bogdan
Uiite-te mai atent asta am zis si eu..si anume ca nu are nici o treaba Nw cu Blackmore's Night. Prima oara cand am asculatat Nw a fost pe MTV (acum ceva ani). Sunt o trupa mediocra, in nici un caz de exceptie (nici macar ca instrumentatie). Si asta se va vedea live pt cei care aveti bani de aruncat.
Stratovarius intr-adevar, desi nu este tocmai pe gustul meu, este o trupa de exceptie.
@Indianu
Din partea mea poti sa sculti ce vrei, ba chiar recomand tuturor sa nu se axeze pe un singur gen; e cea mai mare tampenie posibila. Insa macar daca asculti acel gen, asculta ceva de calitate (si BUG Mafia CHIAR nu intra in categoria rap-ului de calitate; este imposbili sa-mi dovedesti...crede-ma).
Nu ai gresit cu nimic, insa nu suport comentarii de genu "du-te si mai asculta ca n-ai tu treaba", ok? Daca tie it place Nw, asculta cat vrei, dar nu incerca sa ma convingi pe mine ca-s cine stie ce formatie.

#65
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
nu vreau sa te conving deloc. asculti ce vrei. eu pur si simplu nu am fost deacod cu afirmatia ta. si atat. nu stiu de ce tot batem apa-n piua.
ca NW is de exceptie sau nu e partea a2a. ca zic eu ca is buni e alta poveste (asta nu inseamna ca nu stiu ce vb si zic ca is buni nu ti-ar da nici un drept sa imi zici mie ca nu am cultura muzicala). eu nu zic ca is ei cei mai buni. eu zic ca merita sa asculti si asa ceva sa iti faci o idee despre ei. sincer MIE IMI PLAC!
la fel si despre Mafia zici ca nu is buni. iti dau cam aceeasi replica. recunosc ca in ultima vreme nu mai sunt cum erau dar au fost la vremea lor deajuns de buni si aveau versuri deajuns de bune+parte sonora de calitate. e adevarat ce zici tu NU MAI SUNT ASA DE BUNI ACUM! DAR AU FOST!
ascult si rap de calitate. cel putin asa cred eu. cred ca Tupac (R.I.P) , Dre sau alti veterani ai muzicii rap canta ceva de calitate atat din punct de vedere al genului HIP-HOP cat si din punct de vedere al muzicii universale (nu stiu cat de bine m-am exprimat si cat de bine intelegi ce spun acum. ideea e ca ei canta Rap dar sunt recunoscuti atat de impatimitii raperi cat si de cei care nu sunt familiariza-ti doar cu un anumit gen de muzical). Peace.

#66
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
@sepguy: ziceai ca tipa sa fi ramas la opera. asculta Moondance si mai vorbim dupa aceea.

si apropo: Sleeping Sun e de 10 ori mai buna decit Nothing Else Matters.

#67
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
asa e! nu zic asta doar ca imi place NW, dar asta e realitatea. cat despre Taja pot spune ca datorita ei NW a ajuns unde a ajuns. cel putin asa cred.
si mai recomand sa se asculte is Over the hills and far away

#68
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@herr
Am ascultat un album NW, nu stiu care si nu mai stiu nici un nume de piesa..oricum toate erau la fel (ca sa-ti dai seama cat de mult m-a impresionat).
Pai ca sa ajunga copilasii astia macar sa se compare cu Metallica ar trebui sa scoata cel putiun 1 album de talia oricarui din primele 5 de la Metallica si sa aiba macar o prestatie Live ca cele obisnuite ale Hetfield & Co. Pana atunci nici macar nu trebuie pusi in acelasi gen muzical, d-apai sa se faca comparatie. Legendele raman, mediocritatea trece.

#69
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
bine mai ca Metallica is cei mai buni si cei mai ce...
daca tu nu vrei sa recunosti valoarea celor de la NW e problema ta.
eu zic ca is buni si ca nu toate piesele is la fel..chiar difera toate.
si cei de la NW inca nu au ajuns sa raga prin concerte sau pe albume precum cei de la Metalica.

#70
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Indiene pe mine ma intereseaza mult prea putin de gusturile si parerile tale muzicale, dar permite-mi sa-ti spun ca nu ai nici o treaba cu rockul daca tu compari pe NW cu Metallica.
Pia baietii aia au adunat 600.000 de oameni la un concert (adica cam cat aduna nw in 2 ani)si au vandut mai multe tricouri decat suprafata finlandei (sau de unde or fi nw) si fara discutie sunt una din cele mai cunoscute formatii din istoria muzicii. Poate ca sunt penali acum dar la vremea lor au spart orice norma in termeni de originalitate si sound. Oricare din pustii care se apuca de 'metal' acum ar trebui sa inceapa cu un vers de multumire pt ca a existat aceasta trupa, care a contribuit ENORM la dezvoltarea genului.

#71
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
@sepguy: mai citeste odata postul meu. ti-am zis sa compari Sleeping Sun cu Nothing Else Matters nu albumele. apropo, nu poti sa-ti aduci aminte ce album ai ascultat?

daca nu-ti aduci aminte, atunci asculta Oceanborn si dupa aia sa-ti dai cu parerea despre NW.

#72
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@herr
Sincer, nu mi-a placut niciodata Nothing Else Matters. Compara cu Fade to Black daca vrei.
Nu am ce sa mai ascult pentru ca nu-mi place combinatia din start!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate