Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

conectare dvd player la tv

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Adr1an

Adr1an

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.09.2006
Am o mica mare problema, daca ma poate ajuta cineva.
Recent am achizitionat un Dvd player westwood sys 102. L-am incercat la un televizor Philips conectandu-le prin cablu pe care l-am primit odata cu dvd playerul(3rca) si a mers. Apoi cand am incecat sa il conectez la un alt tv( aici e o problema pentru ca nu stiu marca) care are o mufa scart(rgb); ne avand cum sa il conectez prin cablul acela cu care am conectat philipsul, mi-am cumparat un cablu scart+3rca. am facut conexiunea de la tv la dvd player(aici e problema principala) dar nu am reusit de redau pe ecranul calculatorului meniul dvd playerului. La televizorul Philips a mers fiindca am comutat de la telecomanda televizorului sa vada meniul dvd playerului printr-un buton care era pe telecomanda (RC400), butonul EX1. Pentru celalalt televizor la care nu ii stiu marca, pe telecomanda nu apare niciun astfel de buton( http://www.hqvideo.h...u/rc532_hl.html ASTA este telecomanda). Intrebarea mea este cum fac sa comut pe televizor la dvd player?

Attached Files



#2
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
asigurate ca ai luat un cablu corespunzator
si l-ai conectat corect(galben-video,rosu si alb sunet)

Attached Files


Edited by paulvanorton, 24 November 2007 - 23:05.


#3
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006

 Adr1an, on Nov 24 2007, 18:46, said:

Intrebarea mea este cum fac sa comut pe televizor la dvd player?
Nu cred ca ai cum sa comuti pe televizor DVD-ul. El pur si simplu scoate un semnal care intra in TV. Trebuie sa comuti TV-ul pe DVD adica pe AV (cel incercuit de paul mai sus), una din cele 2 AV pe care o au majoritatea TV-urilor.
Pt conectare ideal ar fi fost un cablu cu mufa cu scart la ambele capete pt ca acest tip de mufa este mult mai bun decat RCA

#4
PanLi

PanLi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 26.04.2005

 adyx06, on Nov 26 2007, 18:30, said:

Pt conectare ideal ar fi fost un cablu cu mufa cu scart la ambele capete pt ca acest tip de mufa este mult mai bun decat RCA

Ok, poate ceva mai simplu de folosit pentru novici (cablurile de calitate cu "dus-intors) dar nici de cum mai bun sau mai versatil. Scarturile sunt de obicei foarte "gingas" construite, au o gramada de contacte fara utilizare...etc. Atentie la faptul ca multe cabluri cu scarturi sunt fie de input fie pentru output si de aici multe "probleme". Conectorii RCA pe de alta parte sunt foarte clar marcati si rezistenti la manevrari multiple. Nu degeaba in USA si Japan se folosesc astia cu precadere.

#5
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
din ce stiu transferul semnalului se face mai bine prin scart. raman la convingerea ca o mufa scart serioasa, nu din cele luate de pe tarabe, e mai buna decat rca. spun asta din proprie experienta pt ca atunci cand mi-am cumparat dvd playerul (wunders) prin conectorii rca cu care a venit nu scotea nimic pe tv. dupa ce i-am pus cablu cu euroscart a functionat fara probleme.

#6
PanLi

PanLi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 26.04.2005
;) O fi avut Wundersu' ceva cu RCA-urile.
Eu totdeauna am preferat sa bag mufele pe rand, exact la locul potrivit pentru scopul fiecareia, sa pot "jongla"cum vreau eu cu conectorii. Mult mai putine sanse sa nu iasa o conexiune exact asa cum vrei.

#7
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Am conectat si eu Tv la DVD prin scart dar DVD nu-mi reda sonorul de la TV............. :(
Ce e de facut?

#8
thechamp2

thechamp2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2009

 Adr1an, on Nov 24 2007, 19:46, said:

Am o mica mare problema, daca ma poate ajuta cineva.
Recent am achizitionat un Dvd player westwood sys 102. L-am incercat la un televizor Philips conectandu-le prin cablu pe care l-am primit odata cu dvd playerul(3rca) si a mers. Apoi cand am incecat sa il conectez la un alt tv( aici e o problema pentru ca nu stiu marca) care are o mufa scart(rgb); ne avand cum sa il conectez prin cablul acela cu care am conectat philipsul, mi-am cumparat un cablu scart+3rca. am facut conexiunea de la tv la dvd player(aici e problema principala) dar nu am reusit de redau pe ecranul calculatorului meniul dvd playerului. La televizorul Philips a mers fiindca am comutat de la telecomanda televizorului sa vada meniul dvd playerului printr-un buton care era pe telecomanda (RC400), butonul EX1. Pentru celalalt televizor la care nu ii stiu marca, pe telecomanda nu apare niciun astfel de buton( http://www.hqvideo.h...u/rc532_hl.html ASTA este telecomanda). Intrebarea mea este cum fac sa comut pe televizor la dvd player?

auzi ce tip de televizor e?? ai o poza cu el?? ca si eu am tot philips da nu am locuri de alea ptr cablu ala 3rca! Stii ce ar trebui sa fac??

#9
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
conectezi prin euroscart sau exista rca euroscart.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate